Skip to content

Zgodnie z oczekiwaniami, wraz z początkiem masowych szczepień, coraz więcej krajów chcących ponownie otworzyć swoje granice, ożywić turystykę i przyciągnąć jak najwięcej podróżnych, zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców, ale również dla podróżnych, decyduje się na zniesienie wszystkich ograniczeń (lub prawie wszystkich) dla zaszczepionych turystów.  

Inicjatywa Unii Europejskiej dotycząca wprowadzenia Zielonego Certyfikatu Cyfrowego ma na celu pomóc w ponownym otwarciu granic i uproszczeniu skomplikowanych procedur wjazdowych.

Zielony Certyfikat Cyfrowy lub Unijny Certyfikat COVID-19 (trwają debaty nad nazwą dokumentu), będzie dostępny dla osób, które:  
  • przyjęły pełne szczepienia przeciwko COVID-19 (dwie dawki jeśli są wymagane)

  • mają przeciwciała po przechorowaniu zakażenia koronawirusem

  • posiadają negatywny test PCR, wykonany w ciągu ostatnich 2-3 dni

Zielonego Certyfikatu zacznie działać latem tego roku, wstępna data zakłada koniec czerwca 2021, będzie dostępny w wersji elektronicznej, oraz bardziej tradycyjnej papierowej. Każdy kraj będzie mógł zadecydować samodzielnie o protokole przekraczania granicy przez podróżnych. Najpewniej europejski kraje, dla których turystyka jest bardzo ważnym sektorem gospodarki, zrezygnują z wszelkich, dodatkowych warunków dla posiadaczy Zielonego Certyfikatu Cyfrowego.

Lista krajów, które zniosły ograniczeń dla osób w pełni zaszczepionych (aktualnie obowiązujące):
Daty zniesienia ograniczeń dla zaszczepionych podróżnych, w innych krajach (zasady jeszcze nie obowiązują).

Polska jako pierwsza otworzyła swoje granice dla zaszczepionych pasażerów, zaledwie dzień po rozpoczęciu szczepień w Unii Europejskiej w grudniu 2020 r. W północnej Europie Estonia i Litwa zdecydowały się przyjąć zaszczepionych podróżnych bez kwarantanny.

Południowe wybrzeże morza Adriatyckiego: Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Bułgaria to swobodne kierunki dla zaszczepionych.

Rumunia również należy do grona państw, które jako jedne z pierwszych otworzyły swoje granice dla zaszczepionych, wraz z Mołdawią, która przyjmuje podróżnych bez kwarantanny czy testów, jeśli możliwe jest okazanie przyjęcia szczepionki.
Gruzja leżąca nad Morzem Czarnym to także jeden z pierwszych krajów, które zniosły ograniczenia dla zaszczepionych.

Wśród najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w gronie państw które, już zwalniają zaszczepionych podróżnych z obowiązkowych testów znalazły się: 
Grecja zniosła obowiązek kwarantanny i testów PCR dla krajów UE od poniedziałku 19 kwietnia 2021 r., także dla Polski. Hiszpania od 7 czerwca również od w pełni zaszczepionych turystów, nie wymaga innych dokumentów prócz zaświadczenia o przyjęciu szczepionki. Cypr, Francja są kolejnymi krajami, które zaszczepionych turystów przyjmują bez dodatkowych wymagań.

Portugalskie wysp Madera i Azory, przyjmują zaszczepionych podróżnych z dowolnego miejsca w UE.

Malta zniosła wszelkie ograniczenia dotyczące podróży zaszczepionych.

Islandia zniosła również obowiązkową kwarantannę dla zaszczepionych turystów, a także testy PCR.

Trochę egzotyki, Malediwy postanowiły znieść wymóg przedstawiania testu PCR dla zaszczepionych turystów.

W Ameryce Łacińskiej zaszczepieni podróżni mogą wjechać do Belize, Gwatemali, Panamy i Ekwadoru (w tym na Wyspy Galapagos) na podstawie świadectwa szczepień, bez żadnych innych ograniczeń, a kilka krajów na tym obszarze bez wątpienia wdroży te środki, niebawem.

Izrael ogłosił, że od 23 maja przyjmie pewną liczbę zorganizowanych grup zaszczepionych turystów. Podróżni będą musieli przedstawić test PCR wykonany przed wylotem, a następnie poddać się testowi na przeciwciała na lotnisku w Tel Awiwie. Izolacja do czasu otrzymania testu nie została potwierdzona, jak również nie ma potwierdzenia kryteriów przyjmowania turystów. Wiadomo jednak, że test na przeciwciała nie będzie wykonywany dla turystów przylatujących z krajów, które podpisały z Izraelem porozumienie o wzajemnym uznawaniu świadectw szczepień. Obecnie Grecja i Cypr podpisały powyższe porozumienie. Nie wiemy, jak wygląda relacja Polska – Izrael.

Tajlandia także przedstawiła plan znoszenia obostrzeń dla zaszczepionych turystów. Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna dla turystów niezaszczepionych został skrócony z 14 do 10 dni, z kolei dla osób zaszczepionych do 7 dni. Rezerwując hotel na czas odbywania kwarantanny, należy zwrócić szczególną uwagę na długość pobyty, 8 dni/7 nocy dla zaszczepionych oraz 12 dni/11 nocy dla pozostałych podróżnych. 1 lipca planowane jest całkowite zniesienie kwarantanny dla zaszczepionych turystów, którzy udadzą się bezpośrednio na wyspę Phuket. Jest jednak jeden warunek, zaszczepienie 70% mieszkańców wyspy. Pozostałe, popularne miejsca turystyczne, takie jak: Chiang Mai, Krabi, Koh Samui czy Phang Nga, zostanie otwarta bez kwarantanny dla zaszczepionych turystów od 1 października 2021, dla całego kraju 1 stycznia 2022 r. Władze ogłosiły, że plan będzie wdrażany tylko przy znaczącym postępie szczepień.