Skip to content

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt w Polsce. To czas, kiedy miasta i miasteczka ożywają magią świątecznych dekoracji, choinek, światełek i wyjątkowych aromatów. Jednym z miejsc, które staje się prawdziwą oazą świątecznej atmosfery, jest urokliwe miasto Kraków, gdzie każdego roku odbywa się jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych Bożonarodzeniowych targów w Europie. Kraków i jego magiczny rynek Bożonarodzeniowy nie tylko przyciągają turystów z całego świata, ale również przywracają do życia tradycje i smaki Polski, stanowiąc doskonałą okazję do odkrywania bogatej kultury tego kraju w okresie świątecznym.

W naszym artykule przeniesiemy Was w świat Bożego Narodzenia w Krakowie, by zrozumieć, dlaczego to miasto jest tak wyjątkowe w okresie świąt. Zapoznamy się z tradycjami, które przetrwały przez wieki, a także będziemy delektować się smakami, które stanowią nieodłączny element kulinarnego dziedzictwa Polski podczas Bożego Narodzenia. Przygotujcie się na wspaniałą podróż, która ma wiele do zaoferowania wszystkim, którzy pragną zanurzyć się w niezapomnianym świątecznym klimacie.

Magiczny rynek Bożonarodzeniowy w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie to serce miasta i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które nabiera jeszcze większego uroku w okresie świąt Bożego Narodzenia. To tutaj, w cieniu majestatycznego Kościoła Mariackiego i pod kultowym Wawelem, rozciąga się rynkowa scena, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i liczne rzesze turystów. Również w okresie świątecznym staje się centrum wydarzeń kulturalnych, handlowych i towarzyskich, tworząc atmosferę pełną magii.

Tradycyjnie, na Rynku Głównym w Krakowie w okresie świąt Bożego Narodzenia powstaje duże, drewniane miasteczko, które jest bazarem i miejscem spotkań. Stają się tu liczne stragany oferujące rękodzieło, ozdoby świąteczne, tradycyjne potrawy i ciepłe napoje. Przepiękna kiermaszowa choinka stanowi centralny punkt Rynku i jest okazją do robienia wspólnych zdjęć. Nastrojowe świąteczne melodie wypełniają przestrzeń, a wszędzie unosi się zapach cynamonu i korzennych przypraw.

Rynek, Kraków, Polska

Wyjątkowe dekoracje i iluminacje tworzące świąteczną atmosferę

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rynkowej przemiany jest wyjątkowa dekoracja i iluminacja, która nadaje Rynkowi Głównemu w Krakowie niepowtarzalny wygląd. Na fasadach kamienic, wokół drzew, na latarniach i oknach tworzone są niesamowite aranżacje, które przywołują magię świąt. To właśnie dzięki tym dekoracjom Rynku Głównego można bez wątpienia nazwać jednym z najpiękniejszych świątecznych miejsc na świecie.

Kluczowym momentem jest także ceremonia zapalenia choinki, która odbywa się na początku grudnia. Gigantyczna choinka, często pochodząca z pobliskich lasów, zostaje przystrojona na oczach zgromadzonych tłumów, co stanowi niezapomniane przeżycie. Iluminacja świąteczna to nie tylko dekoracje na drzewach i fasadach, ale także spektakularne pokazy świetlne, które ożywiają noce w Krakowie.

Historia i tradycje targów bożonarodzeniowych w Krakowie

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym w Krakowie mają swoje korzenie sięgające wieków wstecz. Początki tych uroczystości datuje się na XIII wiek, co czyni je jednymi z najstarszych w Europie. Od tamtej pory, targi te przekształciły się, ewoluując w niezwykłe świąteczne wydarzenie, które przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także gości z całego świata.

Pierwsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Krakowie były miejscem, gdzie mieszkańcy miasta mogli zaopatrzyć się w niezbędne świąteczne artykuły, takie jak ozdoby choinkowe, prezenty i świąteczne przysmaki. Handlowcy i rzemieślnicy z pobliskich wsi przybywali, aby oferować swoje wyroby, a nastrojowe uliczne przedstawienia i jasełka wprowadzały ludzi w świąteczny nastrój.

Tradycja organizowania Bożonarodzeniowych targów w Krakowie przetrwała przez wieki, choć bywała okresowo przerywana przez różne wydarzenia historyczne i polityczne. Współczesne targi kontynuują te tradycje, przywracając ducha świątecznego świętowania i umożliwiając mieszkańcom i turystom czerpanie radości z zakupów i kulinarnych doznań.

Kluczową tradycją jest również zwyczaj udzielania wsparcia potrzebującym podczas tych świąt. Na Rynku Głównym można znaleźć liczne stoiska organizacji charytatywnych i wolontariatu, które zbierają fundusze na cele dobroczynne. To ważny element, który podkreśla, że Boże Narodzenie to nie tylko czas obdarowywania się prezentami, ale także okazja do pomocy innym.

Kraków, Jarmark bożonarodzeniowy,

Atrakcje Rynku Głównego w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie to centralny punkt miasta, pełen historii i uroku, który zachował się przez wieki. To serce Krakowa i jedno z najważniejszych miejsc w Polsce. Oto kilka atrakcji i zabytków, które można znaleźć na tym pięknym rynku:

 • Kościół Mariacki (Bazylika Mariacka): Ten gotycki kościół to jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych w Krakowie. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wieża z hejnałem mariackim, która co godzinę przyciąga tłumy turystów. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem detali i wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza.

  Rynek w Krakowie, kościół Mariacki i dekoracje bożonarodzeniowe

 • Sukiennice: Sukiennice, położone pośrodku Rynku Głównego, to historyczny budynek, który kiedyś pełnił funkcję hali targowej. Dziś jest miejscem, gdzie można nabyć pamiątki i wyroby rzemieślnicze. W górnej części Sukiennic znajduje się Galeria Sztuki Polskiej, prezentująca kolekcję malarstwa i rzeźby.
 • Ratusz Miejski: Znajdujący się na południowej stronie Rynku Głównego ratusz jest przykładem gotyckiej i renesansowej architektury. Można wejść na wieżę ratuszową, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały Kraków.
 • Kamienica pod Słońcem: Ta kamienica o wyjątkowej fasadzie to przykład architektury renesansowej. Jest znana ze swojego niezwykłego zdobienia, w tym rzeźb i malowideł.

Kulinarna podróż przez smaki Polski

 • Pierogi – symbol polskiej kuchni bożonarodzeniowej:
  Pierogi to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych symboli polskiej kuchni, a ich rola w świętowaniu Bożego Narodzenia jest wyjątkowa. Najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami oraz z karpiem, choć istnieje wiele innych wariantów, jak np. z kaszą, serem, ziemniakami czy owocami leśnymi. To właśnie smak pierogów łączy pokolenia, a ich przygotowanie często staje się rodzinna tradycją. W Krakowie, na Bożonarodzeniowych targach, można znaleźć mnóstwo straganów oferujących te wyjątkowe dania, które wypełniają powietrze aromatem pieczonego ciasta i nadzienia.
 • Barszcz czerwony i uszka:
  Wigilia, czyli wieczerza wigilijna w Polsce, jest jednym z najważniejszych momentów świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie rozpoczyna się od barszczu czerwonego z uszkami. Barszcz jest przygotowywany na bazie buraków i ma intensywny, czerwony kolor. To połączenie jest nieodłącznym elementem wigilijnego menu i symbolizuje bogactwo i obfitość w nadchodzącym roku. Smak i aromat barszczu i uszek to coś, czego nie można przegapić podczas odwiedzania magicznego rynku Bożonarodzeniowego w Krakowie.
 • Karp i dania mięsne:
  Chociaż Wigilia jest w Polsce tradycyjnie dniem postu, to po wieczerzy wigilijnej, która jest pozbawiona mięsa, czas na tradycyjne dania mięsne. Jednym z najpopularniejszych jest karp smażony, który symbolizuje płodność i obfitość. Karp jest przyrządzany na wiele różnych sposobów, często smażony w cieście lub podawany w galarecie. To prawdziwa uczta smaków dla miłośników tradycyjnej polskiej kuchni.
 • Makowiec i pierniki – słodki finał świątecznego uczty:
  Nie byłoby pełnej polskiej wigilijnej kolacji bez słodkiego zakończenia. Na koniec wieczerzy, serwowane są tradycyjne desery, takie jak makowiec i pierniki. Makowiec to rodzaj drożdżowego ciasta wypełnionego mielonym makiem, orzechami i bakaliami. To danie jest wyjątkowe i bogate w smaku, a jedzenie go to swoista tradycja. Pierniki, z kolei, to korzenne ciastka z miodem i przyprawami, często ozdobione lukrem. Smak tych słodkości w połączeniu z filiżanką gorącej herbaty lub kawy to doskonały sposób na zakończenie świątecznej uczty w Krakowie.
Kraków, jarmark bożonarodzeniowy i potrawy zimowe

Potrawy charakterystyczne dla Małopolski

Na Boże Narodzenie w Małopolsce i Krakowie, podobnie jak w innych regionach Polski, poza tradycyjnymi daniami, istnieją charakterystyczne potrawy i smaki, które dodatkowo wzbogacają świąteczne menu.

Jednym z takich dań jest kutia, popularna zwłaszcza w Małopolsce. To rodzaj kaszy jaglanej przygotowywanej z dodatkiem maku, miodu, migdałów i bakalii. Kutia symbolizuje pokorę i prostotę oraz podkreśla religijny kontekst Bożego Narodzenia.

Kolejnym specjałem, który warto spróbować, to kulebiak krakowski. Jest to rodzaj ciasta francuskiego wypełnionego mielonym mięsem, kapustą kiszoną, grzybami i przyprawami. Kulebiak ma formę dużej pierogowej kieszeni, a jego chrupiąca skorupka i aromatyczny farsz stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Moczka, czyli inaczej miodownik, to deser nieodzowny w świątecznym menu w Małopolsce. Składa się z warstw ciasta miodowego przekładanych powidłami śliwkowymi i posypywanych migdałami lub orzechami.

Oprócz tych dań, w Krakowie i Małopolsce popularne są również tradycyjne polskie słodycze świąteczne, takie jak pierniki i krówki. Pierniki są wypiekane z miodu, przypraw korzennych i mąki, a potem ozdabiane lukrem. Krówki to klasyczne, miękkie cukierki mleczne, które cieszą się ogromną popularnością w okresie świąt.

Te charakterystyczne potrawy i smaki, które można znaleźć w Małopolsce i Krakowie, dodają świątecznemu menu niepowtarzalnego regionalnego charakteru i stanowią ważną część kulinarnego dziedzictwa tej części Polski. Koniecznie spróbujcie ich podczas Waszej zimowej podróży do magicznego Krakowa!

Lotnisko w Krakowie

Lotnisko Kraków-Balice, którego pełna nazwa to Kraków Airport im. Jana Pawła II, to największy port lotniczy w południowej Polsce i ważne centrum komunikacyjne dla turystów odwiedzających Kraków. Historia lotniska sięga lat międzywojennych, kiedy to służyło jako baza wojskowa. Po kilku modernizacjach i rozbudowach stało się jednym z najnowocześniejszych lotnisk w Polsce. Znajduje się zaledwie 11 kilometrów na zachód od centrum Krakowa, co sprawia, że jest wygodnie dostępne dla pasażerów.

Lotnisko w Krakowie oferuje szeroki zakres udogodnień dla podróżnych. Na terenie terminala znajdują się liczne punkty gastronomiczne, sklepy wolnocłowe, wypożyczalnie samochodów oraz punkty obsługi pasażerów. Dzięki nowoczesnym przestrzeniom i obsłudze na wysokim poziomie podróżni mogą swobodnie korzystać z dostępnego Wi-Fi, ładowań do urządzeń elektronicznych i wygodnych poczekalni.

Kraków-Balice jest doskonale skomunikowane z centrum Krakowa. Najprostszym środkiem transportu jest taksówka lub prywatny transfer, które dostępne są na miejscu. Ponadto, dla podróżnych o mniejszym budżecie dostępny jest również autobus lotniskowy, który łączy lotnisko z różnymi punktami w centrum miasta, w tym z głównym dworcem kolejowym i dworcem autobusowym. Dzięki temu niezależnie od preferowanego środka transportu, dotarcie do serca Krakowa jest stosunkowo łatwe i wygodne. Dostępne opcje możecie sprawdzić na oficjalnej stronie lotniska, tutaj

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Krakowa, by spędzić magiczne chwile na rynku Bożonarodzeniowym w tym pięknym mieście!