Skip to content
Aktualizacja: 05/07/2022

Podziel się na:

Jeśli chcecie podróżować, ale Wasz portfel patrzy na to nieprzychylnym wzrokiem, to tanie linie lotnicze mogą być idealnym rozwiązaniem! Wiele budżetowych linii lata dziś ze wszystkich pasów startowych w Europie, co gwarantuje ogromną dostępność różnorodnych opcji w dobrych cenach. Dzięki temu wakacje w Grecji, trekking w Norwegii czy kolacja we Francji nie są już tylko rozrywką dla najbogatszych. Pozostaje pytanie — która z tanich linii lotniczych jest najtańsza? Przeczytajcie poniższy artykuł, by poznać odpowiedź na to pytanie!

W Europie najtańsze linie lotnicze są również jednymi z największych: siedem z 14 najlepszych europejskich linii lotniczych w 2019 r. to budżetowi przewoźnicy.

W 2019 roku pięć największych tanich linii lotniczych w Europie to:

  • Ryanair: 152 miliony pasażerów
  • EasyJet: 97 milionów pasażerów
  • Wizz Air: 39,8 mln pasażerów
  • Norwegian Air Shuttle: 36 milionów pasażerów
  • Vueling: 34,6 mln pasażerów

 

1. Ryanair

Ryanair rozpoczął swoją działalność w 1985 roku z zaledwie jednym 15-miejscowym samolotem. Obecnie jest największym na świecie operator Boeing 737-800, posiada nowoczesną flotę 439 samolotów o średnim wieku poniżej 8 lat i łączy pasażerów do 37 krajów na ponad 2400 codziennych lotach z 83 baz w Europie i Afryce Północnej. Unikalna mapa tras linii lotniczych zapewnia pasażerom ogromną liczbę opcji lotów bez przesiadek.

Podstawowe taryfy Ryanaira są niewiarygodnie tanie, nawet jak na standardy europejskich przewoźników budżetowych, a wyprzedaże i promocje zaczynają się już od 5 euro w jedną stronę, a standardowe loty regularnie spadają poniżej 15 euro przy wcześniejszej rezerwacji.
Jedynym bagażem objętym biletem podstawowym jest przedmiot osobisty, który musi zmieścić się pod siedzeniem i mierzy nie więcej niż 40 cm na 20 cm na 25 cm. Pamiętajcie, aby wziąć te wymiary pod uwagę przed lotem — jeśli przedmiot osobisty jest za duży, przy bramce zostaniecie poproszeni o uiszczenie dodatkowej opłaty. Jeśli wiecie, że będziecie potrzebować więcej miejsca do pakowania, najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu z torbą podczas rezerwacji. Na pokładzie żadnego z samolotów Ryanair nie ma rozrywki ani Wi-Fi, a zwierzęta w kabinie nie są akceptowane.

Kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, to fakt, że loty Ryanair często nie latają do głównego lotniska docelowego, ale do bardziej odległego. Na przykład, jeśli lecicie do Paryża liniami Ryanair, możesz polecieć na lotnisko Paryż-Vatry, które w rzeczywistości znajduje się 150 km od centrum miasta! Upewnijcie się, że dokładnie wiecie, na które lotnisko lecicie i że doliczcie koszt transportu, aby dostać się do centrum miasta, ponieważ czasami ten koszt sprawia, że warto zapłacić więcej za inny lot.


Jeśli planujecie swój lot do Londynu, to sprawdźcie nasz przewodnik po lotniskach tej metropolii i dowiedzcie się jak najlepiej dojechać do centrum: Lotniska Londynu — jak najlepiej dostać się do miasta?

 

2. easyJet

EasyJet wystartował w 1995 roku na samolotach dzierżawionych od innych linii lotniczych. Londyńska firma jest numerem dwa Skytrax wśród najlepszych europejskich tanich linii lotniczych, obsługując 150 miejsc w 37 krajach na 979 trasach. Podczas gdy Ryanair korzysta z Boeingów 737, EasyJet obsługuje ponad 300 samolotów z rodziny Airbus A320. Samoloty te mają pojemność od 156 do 235 pasażerów.

Podobnie jak w przypadku większości tanich przewoźników, easyJet pobiera dodatkowe opłaty za przydział miejsc, duży bagaż podręczny, bagaż rejestrowany, przekąski na pokładzie i inne udogodnienia. W przeciwieństwie do niektórych konkurentów pozwalają pasażerom na jedną torbę podręczną bez dodatkowych opłat. Haczyk polega na tym, że nie ma limitu wagi — o ile ma wymiary mniejsze niż 45 cm na 36 cm na 20 cm (wliczając uchwyty i koła) i może zmieścić się w pod fotelem. Każdy podróżujący może kupić do trzech sztuk bagażu rejestrowanego.

Easyjet skupia się prawie wyłącznie na podróżach po Europie, a ich sieć jest wypełniona bezpośrednimi lotami obejmującymi cały obszar kontynentu. Na żadnym z lotów nie znajdziecie systemów rozrywki pokładowej ani Wi-Fi, ale większość tras jest na tyle krótka, że nie jest to zbyt wielkim problemem. 29 bazowych lotnisk easyJet obsługuje gamę od dużych miast, takich jak Paryż, Amsterdam i Berlin, do mniejszych rynków, takich jak Bordeaux, Inverness i Porto, podczas gdy wiele ośrodków wypoczynkowych, takich jak Malta, Mykonos i Ibiza, działa sezonowo.

 

3. WizzAir

Wizz Air, jeden ze względnie nowych graczy na niskokosztowej scenie Europy, poszybował wysoko od rozpoczęcia działalności w 2003 roku, obsługując teraz wiele miejsc na całym kontynencie; od tętniącej życiem stolicy Azerbejdżanu, Baku, po modne miasto Tel Awiw i słoneczne zakątki Malagi na Costa del Sol. Oprócz lotów między wszystkimi głównymi miejscami docelowymi i krajami w Europie, w tym Islandią, rozszerzyli również swoje trasy o regularne loty do miejsc takich jak Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i wielu miejsc na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.

Obsługując ponad 600 tras z 25 baz w Europie Środkowo-Wschodniej, flota Wizz Air z siedzibą w Budapeszcie, składa się z ponad 100 samolotów Airbus 320 i 321. Flota WizzAir jest odrobinę starsza niż ta, chociażby Ryanaira, ale starsze samoloty zazwyczaj oznaczają bardziej przestronne siedzenia niż inne, nowocześniejsze tanie linie lotnicze, więc to nie zawsze jest wadą.

Pasażerowie podróżujący w najbardziej podstawowej taryfie Wizz Air otrzymują jedną bezpłatną torbę podręczną o wadze 10 kg o wymiarach nieprzekraczających 40 cm na 30 cm na 20 cm. Klienci, którzy przenieśli się do klasy Priority za opłatą od 5 EUR do 30 EUR w zależności od trasy i pory roku, mogą zabrać ze sobą dodatkowy bagaż podręczny o wadze do10 kg i wymiarach poniżej 55 cm na 40 cm na 23 cm.
Ceny bagażu rejestrowanego zaczynają się od 9 EUR za 10 kg poza sezonem i sięgają do 72 euro za 32 kg w sezonie, a każdy pasażer może wziąć do sześciu sztuk bagażu, czyli więcej niż pozwala na to większość tanich linii lotniczych. Inne opcje, takie jak zaawansowany wybór miejsc (w tym miejsca z przegrodą i miejscami z dodatkową przestrzenią na nogi), dostęp do poczekalni, pierwszeństwo wejścia na pokład i bezpieczny Fast Track również są dostępne za dodatkową opłatą i można je dodać albo osobno, albo w jednej z taryf łączonych Wizz Air. Wybór jedzenia i napojów można kupić na pokładzie z menu Wizz Cafe. Na pokładzie nie ma rozrywki ani Wi-Fi.

 

4. Norwegian

Założona w 1993 roku linia Norwegian jest uważana za jedną z najlepszych tanich linii lotniczych w Europie. Firma rozszerzyła swoją działalność o tanie loty długodystansowe, takie jak lot z Londynu do Rio de Janeiro. Oferuje loty krajowe w Skandynawii i Finlandii, a także do centrów biznesowych Europy, takich jak Londyn, a także do miejsc wakacyjnych na Morzu Śródziemnym i na Wyspach Kanaryjskich.

Boeingi 737 tej linii lotniczej składają się ze 186 lub 189 miejsc w konfiguracji 3–3. Linia lotnicza oferuje rozrywkę podczas lotu z ekranami, filmami oraz dostępem do Internetu. Jako tania linia lotnicza Norwegian pobiera dodatkowe opłaty za jedzenie i napoje na pokładzie, bagaż rejestrowany i inne usługi dodatkowe

Norwegian oferuje bilety w kilku opcjach. W najtańszej taryfie możecie zabrać ze sobą jeden przedmiot osobisty o wadze do 10 kilogramów. Inne udogodnienia są w tej taryfie dodatkowo płatne. W opcji LowFare+ będziecie mieli możliwość wzięcia ze sobą przedmiotu osobistego, jednej małej walizki, którą będziecie mogli zabrać na pokład samolotu, jednego bagażu rejestrowanego, a dodatkowo będziecie mogli wybrać swoje miejsce.

Jeśli potrzebujecie kilku dobrych rad, jak najlepiej spakować swój bagaż podręczny sprawdźcie artykuł, w którym dzielimy się najlepszymi wskazówkami: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego

 

5. Vueling

Od momentu uruchomienia w 2004 r. tania linia lotnicza rozwinęła się z dwusamolotowej firmy obsługującej tylko cztery kierunki do największego przewoźnika w Hiszpanii pod względem liczby samolotów i destynacji. Dzięki dwóm hubom na barcelońskim El Prat i rzymskim lotnisku Leonardo da Vinci-Fiumicino, a także czterem dodatkowym bazom i 14 głównym miastom, Vueling łączy pasażerów z ponad 130 lokalizacjami w Afryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie.

Linia lotnicza oferuje 4 taryfy: Basic, Optima, Family oraz TimeFlex, im droższa taryfa tym cena biletu wyższa, ale też więcej udogodnień, jak większy limit bagażu. Dodatkowo dla lubiących komfort oferowane są cztery różne poziomy wyboru miejsc, od zwykłych przydzielonych miejsc w odległych rzędach do takich z większą przestrzenią i priorytetem wejścia na pokład. Istnieje również możliwość zakupu pustego miejsca obok, aby uzyskać jeszcze więcej miejsca. Na pokładzie można kupić imponujący wybór przekąsek, lekkich posiłków i napojów. Nie ma rozrywki na pokładzie, ale Vueling był pierwszą europejską linią lotniczą, która zadebiutowała w 2014 roku z szybkim WiFi.
Polityka bagażowa Vueling jest podobna jak w innych tanich liniach lotniczych — bezpłatnie, w najniższej taryfie możecie zabrać jedną torbę podręczną, nie większą niż 40 cm na 20 cm na 30 cm, plus osobną torbę na zakupy na lotnisku (o ile obie zmieszczą się pod siedzeniem).

Rzeczą, która wyróżnia Vueling na tle konkurencji, to liczne umowy codeshare. Vueling ma obecnie umowy codeshare z British Airways, Cathay Pacific, Iberia, LATAM Brasil i Qatar Airways, co znacznie poszerza i tak już znaczny zasięg globalny.

 

Na co warto zwrócić uwagę, podróżując tanimi liniami lotniczymi:

  • Tanie linie lotnicze czasami korzystają z mniejszych lotnisk. Na przykład jednym z londyńskich hubów Ryanair jest lotnisko Stansted, jedno z najbardziej oddalonych od centrum Londynu. Są to nadal duże i bezpieczne lądowiska, jednak dotarcie do miejsca docelowego środkami transportu publicznego może pochłonąć dodatkowe pieniądze i czas.
  • Europejskie tanie linie lotnicze mogą zaoferować oszałamiająco niskie ceny. Ale opłaty za bilety, to tylko jeden ze sposobów zarabiania pieniędzy. Ponad 31% przychodów Ryanaira z pasażerów pochodzi z opłat „dodatkowych”, natomiast w Wizz Air ponad 45% przychodów pochodzi z opłat dodatkowych.
  • Tanie linie lotnicze utrzymują swoje ceny na niskim poziomie dzięki ścisłemu rozkładowi lotów — czasami czas odlotu między zaplanowanym przylotem jednego lotu a odlotem następnego lotu tym samym samolotem może wynosić zaledwie 25 minut. Co więcej, ponieważ te linie lotnicze wykorzystują swoje samoloty do wielu lotów każdego dnia, opóźnienia mogą narastać. Zanim zarezerwujecie jeden z tych tanich biletów lotniczych, zachowajcie elastyczność swojego planu podróży.
  • Podczas przesiadki cały bagaż rejestrowany będzie musiał zostać odebrany w punkcie tranzytu, tak jakby był to Wasz ostateczny cel podróży. Następnie należy go ponownie odprawić — weźcie to pod uwagę podczas obliczania czasu potrzebnego na przesiadkę.