Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a jeśli Ty jeszcze tam nie dotarłeś, najwyższy czas coś z tym zrobić i wybrać się do Wiecznego Miasta.

Zgodnie z zapowiedziami Premiera Włoch, kraj otworzył swoje granice dla turystów, z minimalnymi warunkami wjazdu. Oczywiście w pełni respektowany jest Unijny Certyfikat, podróżnym wystarczy: pełne szczepienie (14 dni od ostatniej dawki) lub negatywny wynik testu (akceptowane są testy PCR i antygenowe, wykonane na 48h przed przekroczeniem granicy lub potwierdzenie przechorowania COVID-19. 

Tak więc, jeśli masz ochotę na długie spacery rzymskimi uliczkami, włoskie gelato, dziesiątki muzeów i znanych na całym świecie zabytków, Rzym jest idealnym miejsce dla Ciebie tego lata!

 

Jak dostać się do Rzymu?

Loty do Rzymu zazwyczaj są w bardzo dobrych cenach, aktualnie są atrakcyjniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zarezerwuj bilety lotnicze do Rzymu na sezon 2021 r., skorzystaj z dobrych cen i uroków włoskiego klimatu!  

Na FRU.PL znajdziesz bezpośrednie loty z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania i Wrocławia, więc jest w czym wybierać. 

 

Gdzie się zatrzymać w Rzymie

Po zakupie i otrzymaniu biletów lotniczych, czas wybrać nocleg. Możesz wybrać dzielnicę bohemy, pełną pięknych miejsc i placów, takich jak Trastevere czy Campo de ’Fiori.

Niezależnie, gdzie zdecydujesz się zarezerwować nocleg, będziesz mógł z łatwością poruszać się po całym mieście. Rzym ma świetną komunikację miejską. Metro i autobusy łączą całe miasto, a jeśli zarezerwujesz zakwaterowanie blisko centrum miasta, polecamy spacerem zwiedzać Wieczne Miasto.

 

10 rzeczy, których nie można przegapić w Rzymie

 

1. Koloseum 

Zapewne spodziewałeś się, że listę otworzymy słynnym Koloseum. Wiele osób twierdzi, że nie można być w Rzymie i nie zobaczyć słynnego na całym świecie Koloseum, my zdecydowanie zgadzamy się z tym stwierdzeniem.  

W czasach Imperium Rzymskiego w amfiteatrze odbywały się walki gla

diatorów, igrzyska oraz wiele wydarzeń kulturalnych ówczesnych czasów, w których często uczestniczyli rzymscy cesarze. Koloseum mieściło nawet 80 00 osób. Planując zwiedzanie Koloseum, koniecznie zarezerwuj bilet wcześniej, obecnie liczba zwiedzających jest ograniczona.  
 
W pobliżu możesz zobaczyć także inne historyczne obiekty: Łuk Konstantyna, Forum Romanum i Muzeum Kapitolińskie 

 

2. Piazza Venezia – Ołtarz Ojczyzny i Kolumna Trajana 

Gdy już zwiedzisz Koloseum, udaj się na Plac Wenecki. Koloseum i Plac Wenecki łączy jedna z najważniejszych ulic miasta: Via dei Fori Imperiali.  
Na Placu zobaczysz słynny pomnik wykonany z białego marmuru, zwany Ołtarzem Ojczyzny (Altare della Patria) a przez Włochów Vittoriano. Jeśli masz więcej czasu, skorzystaj z punktu widokowego na dachu budynku i podziwiaj panoramę miasta. Na Placu zauważysz również Kolumnę Trajana, którą z pewnością znasz ze wszystkich książek historycznych. 

 

3. Campo de 'Fiori 

Dzielnica Campo de 'Fiori jest absolutnie wspaniała. Możesz godzinami spacerować po ulicach, podziwiając eleganckie budynki i jedząc lody, a potem możesz przejść się po placu, gdzie znajdziesz niezliczone stragany z przyprawami, makaronami, owocami i wiele innych lokalnych produktów.   

Spotkasz tu wielu mieszkańców Rzymu, którzy przychodzą na codzienne zakupy, więc będziesz miał okazję poczuć się jednym z nich. 

 

4. Piazza Navona 

Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie. Plac ma owalny kształt, ponieważ powstał w miejscu starożytnego stadionu, sąsiaduje z pięknymi barkowymi budynkami, między innymi z Muzeum Rzymu, przy placu Palazzo Braschi. Liczne urokliwe kamieniczki zostały zajęte przez restauratorów, warto w tym miejscu, zrobić przerwę na lunch.  
Będąc na Piazza Navona, zwróć uwagę na zdobiące plac fontanny, w tym Fontana dei Quattro Fiumi, Berniniego.  

 

5. Panteon 

Choć wiemy, że Panteon nie wymaga prezentacji, powiemy tylko, że powszechnie uważany  jest za wzór doskonałej architektury, wraz ze swoim spektakularnym wnętrzem, które musisz zobaczyć. Nie możesz nie zobaczyć "oka" w suficie, czyli Oculus, które w niepowtarzalny sposób oświetla budynek. Wielu twierdzi, że ciekawym doświadczeniem jest zwiedzanie podczas lekkiego deszczu i obserwowanie kropli deszczu wpadających do środka.  

Panteon, Oculus, Rzym, Wlochy

 

6. Fontanna di Trevi 

Z pewnością widziałeś Fontenne di Trevi na niezliczonych zdjęciach w całym Internecie. Jest to symbol Rzymu, a legenda głosi, że jeśli wrzucisz monetę do wody, przez lewe ramię, prawą ręką, powrócisz do Rzymu.  
Fontanna di Trevi zagrała w słynnym filmie La Dolce

 Vita. Scena, w której Anita Ekberg kąpie się w Fontannie di Trevi, należy do najsłynniejszych scen kinowych wszech czasów. 

P.S. Podziwiaj fontannę, najlepiej wcześnie rano, kiedy fale turystów jeszcze tam nie dotarły.  

 

7. Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie  

Gdy już wrzucisz monety do Fontanny di Trevi, udaj się na Piazza di Spagna, wybierz spacer słynną ulicą Via dei Condotti, pełną sklepów słynnych projektantów mody, a dalej na Schody Hiszpańskie. Pamiętaj o zakazie siadania na schodach! Śmiało natomiast możesz wejść po Schodach do kolejnego placu – Trinita dei Monti z kościołem Santissima Trinita dei Monti, z tego miejsca roztacza się piękna panorama miasta.   

 Piazza di Spagna Schody Weneckie Rzym Włochy


8. Villa Borghese, Galeria Borghese i Piazza del Popolo 

Jeśli jesteś zmęczony gwarem i ruchem miasta, zrób sobie przerwę i odpocznij w Ogrodach Borghese  

Możesz po prostu spacerować, urządzić piknik czy też wypożyczyć rower. Po chwili odpoczynku dla pasjonatów sztuki polecamy Galerię Borghese, obejrzysz w niej działa Berniniego, Caravaggia i innych popularnych artystów. Opuszczając Ogrody, skieruj swoje kroki na Piazza del Pop, kolejny charakterystyczny plac w Wiecznym Mieście.  

 

9. Zamek Świętego Anioła

Jeśli chcesz mieć niezapomniany widok na panoramę miasta, udaj się do Zamku Świętego Anioła, leżącego na prawym brzegu Tybru. Tajemny tunel, którym połączono twierdzę z Watykanem, pozwalał na szybką ucieczkę papieży z Watykanu, jeśli groziło im niebezpieczeństwo. 

Zamek Swietego Aniola Rzym Wlochy

 

10. Watykan, Muzea Watykańskie i Bazylika św. Piotra 

Pewnie już myślałeś, że zapomnieliśmy o jednym z najpiękniejszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, podczas pobytu w Rzymie. Absolutnie nie! Na wizytę w Watykanie warto przeznaczyć jeden dzień, a przynajmniej kilka dobrych godzin.  

Zacznij od Placu Świętego Piotra, miejsca ważnego religijnie. Bazylika św. Piotra zachwyca swoją architekturą, postaraj się zobaczyć jej wnętrze. Kaplica Sykstyńska z dziełami Michała Anioła, to kolejny punkt “must see”, będąc w środku, zaniemówisz (i to dosłownie, bo w jej wnętrzu panuje idealna cisza). Na koniec nieśpiesznie pospaceruj watykańskimi uliczkami i odkryj dzieła Da Vinci i Rafaela.  
 

3 doświadczenia, których warto spróbować w Rzymie 

 

1. Wybierz się na kulinarną wycieczkę po Trastevere 

Trastevere jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Rzymu i zdecydowanie warto ją odwiedzić. Pełno tu zalotnych restauracji, kawiarni i barów, w których można skosztować pysznych dań kuchni lokalnej. 
Warto rozważyć wycieczkę z przewodnikiem. Nikt nie zna tak dobrze miejsc godnych polecenia, jak mieszkańcy, więc przygotuj się na obłędne makarony i najlepsze wina. Oczywiście sam też śmiało możesz odkrywać prawdziwie włoskie smaki, a Trastevere jest ku temu idealnym miejsce.  

 

2. Podziwiaj miasto na Vespie  

Jeśli byłeś wcześniej we Włoszech, wiesz, że miejscowi uwielbiają przemieszczać się po mieście na skuterze. Większość Włochów posiada Vespę, a jeśli chcesz przeżyć takie wrażenia, możesz wypożyczyć skuter i zwiedzać miasto w iście włoskim stylu!  

 

3. Naucz się robić makaron jak prawdziwy Włoch 

Po kilku dniach w Rzymie dojdziesz do wniosku, że makaron w domu już nigdy nie będzie smakował tak samo. Jeśli chcesz zjeść paste  “un italiano vero“  domu, warto pomyśleć o warsztatach kulinarnych z profesjonalnym szefem kuchni w restauracji w centrum Rzymu. Nauczysz się robić makaron, a na koniec będziesz cieszyć się efektem swojej pracy przy lampce wina.  

Jeśli już rozpaliliśmy w Tobie nieodpartą chęć podróży do Rzymu. Czekamy na Ciebie we FRU.PL z biletami lotniczymi, ubezpieczeniem podróżnym oraz poradami naszego Zespołu.