Skip to content
Aktualizacja: 27/10/2022

Podziel się na:

Każdy powinien mieć możliwość odbycia wymarzonej podróży, nawet jeśli z powodu zaawansowanego wieku lub choroby musi szczególnie dbać o siebie i swój organizm. Czasami oznacza to również, że podróżujący muszą zabrać ze sobą leki do samolotu. Odwołujemy się do aktualnych unijnych przepisów dotyczących bagażu podręcznego, które dotyczą wszystkich lotów rozpoczynających się lub kończących na lotniskach w Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że kraje spoza UE mogą mieć inne przepisy i trzeba będzie sprawdzić ponownie przed podróżą. Sprawdźcie, co można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym, aby móc bezpiecznie i zdrowo podróżować!

 

Leki w samolocie: co trzeba wziąć pod uwagę?

Zasadniczo o przyjmowaniu leków w samolocie decydują dwie rzeczy: ilość i przeznaczenie leków. Można mieć przy sobie tylko leki na własny użytek. Dlatego pamiętajcie, aby nie pakować zbyt dużej ilości. Dopuszczalna jest niewielka rezerwa awaryjna, ale nie więcej. Ponadto leki muszą być przewożone w konkretnym celu. Na przykład, jeśli lekarz przepisze Wam pewne leki, których potrzebujecie lub które jego zdaniem powinniście mieć przy sobie w nagłych przypadkach. Aby być szczególnie bezpiecznym, najlepiej, aby lekarz potwierdził konieczność na piśmie.

Inne, szczególnie istotne zagadnienia związane z pakowaniem bagażu podręcznego i rejestrowanego znajdziecie w naszych poprzednich artykułach. Sprawdźcie, aby zawsze pakować się jak profesjonalista:

 

Co możecie ze sobą zabrać?

Planowanie z wyprzedzeniem i odpowiednie spakowanie się może ułatwić proces kontroli bezpieczeństwa i usprawnić Wam podróż na lotnisku. Przed przyjazdem na lotnisko zapoznajcie się z poniższą listą i dowiedzcie się, co możecie zabrać ze sobą do bagażu podręcznego i rejestrowanego. Nawet jeśli dany przedmiot jest ogólnie dopuszczony do użytku, może zostać poddany dodatkowej kontroli lub nie zostać przepuszczony przez punkt kontrolny, jeśli uruchomi alarm podczas procesu kontroli.

Macie dwie możliwości przewożenia leków w samolocie: w bagażu podręcznym lub w bagażu rejestrowanym. Leki należy podzielić na te, które są potrzebne pilnie i regularnie - czyli również na pokładzie - oraz te, które nie są pilnie potrzebne. Jeśli musicie regularnie przyjmować leki i potrzebujecie ich także w czasie lotu, należą one do bagażu podręcznego. Dzięki temu zawsze macie je przy sobie. Wszystko inne podróżuje w bagażu rejestrowanym.

 • Leki w postaci stałych tabletek są dozwolone w bagażu podręcznym. Można więc spakować aspirynę do plecaka. Nie należy jednak przesadzać z ilością. Pięć opakowań tabletek od bólu głowy na dwutygodniową wycieczkę na Majorkę to absolutna przesada, która spowoduje krzywe spojrzenie celnika - i "wyrywkową" kontrolę bagażu.
 • Maści i kremy: Jeśli podczas lotu potrzebujecie leków w formie płynnej lub żelowej, możecie je zabrać w bagażu podręcznym, nawet jeśli ich zawartość przekracza 100ml. Należy jednak bez pytania pokazać lek przy kontroli bagażowej. W przypadku leków, których nie trzeba przyjmować podczas lotu, obowiązują te same zasady, co w przypadku wszystkich innych płynów.

Podróż samolotem a leki

 

Jak spakować leki?

Leki, które chcemy zabrać ze sobą do kabiny, należy w miarę możliwości pozostawić w oryginalnym opakowaniu. Dzięki temu obsługa lotniska będzie wiedziała, jakie leki przyjmujecie. Bo to, co jest dozwolone u nas, niekoniecznie jest legalne w innych krajach. Często pomocne jest przeprowadzenie analizy na temat przepisów obowiązujących w krajach docelowych, ponieważ kraje takie jak USA, Singapur i niektóre kraje arabskie mają bardzo surowe przepisy dotyczące importu leków. Ponadto luźne tabletki wyglądają nieco podejrzanie w oczach niektórych celników. Ponadto, uzyskajcie zaświadczenie od lekarza rodzinnego: jeśli musicie brać na pokład leki na receptę, powinniście uzyskać zaświadczenie od swojego lekarza rodzinnego, najlepiej w języku angielskim. Dzięki temu unikniecie problemów na odprawie celnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku leków, które nie są powszechnie stosowane, jak np. strzykawki. Ponieważ są one zwykle zabronione w samolotach, świadectwo lekarskie jest niemal niezbędne. Na pokładzie dozwolone są również pomoce do chodzenia: ponieważ wypadki nie wybierają się na wakacje, może się zdarzyć, że podczas wakacyjnych wędrówek zwichniecie kostkę i będziecie musieli polegać na kulach. Z reguły na pokład można zabrać pomoce do chodzenia. Zazwyczaj są one przechowywane przez załogę samolotu przed odlotem i otrzymujecie je z powrotem po wylądowaniu. Jeśli potrzebujecie innego sprzętu medycznego podczas lotu, sprawdźcie wcześniej, co jest możliwe, a co nie. Dotyczy to również leków, które muszą być chłodzone podczas lotu.

 

Chłodzenie leków na pokładzie

Ze względów higienicznych nie możemy przechowywać leków w lodówce. Jeśli przewozicie leki, które wymagają chłodzenia, zapakujcie je z suchym lodem (do 2,5 kg) do torby chłodniczej lub izolowanej butelki. Prosimy o poinformowanie personelu lotniskowego podczas odprawy, jeśli przewozicie suchy lód na pokładzie.

 

Przepisy dotyczące podróży do USA

Amerykańska Administracja Bezpieczeństwa Transportu dostosowała zasady bezpieczeństwa dla lotów do USA. Proszki lub substancje podobne do proszku o objętości większej niż 350 ml zostały dodane do listy przedmiotów zakazanych i nie będą mogły być przewożone w bagażu podręcznym. Proszki lub substancje podobne do proszku o objętości mniejszej niż 350 ml są również wykluczone z przewozu w bagażu podręcznym, jeśli substancja nie jest sklasyfikowana jako nieszkodliwa ponad wszelką wątpliwość. Zaleca się, aby wszyscy pasażerowie podróżujący do USA albo całkowicie unikali przyjmowania substancji proszkowych lub podobnych do proszku, albo umieszczali je w bagażu rejestrowanym. Prosimy o poinformowanie funkcjonariusza administracji bezpieczeństwa, jeśli jeście chorzy na cukrzycę i macie przy sobie potrzebne w tej chorobie przyrządy. Pompy insulinowe i materiały eksploatacyjne muszą być zaopatrzone w insulinę, a insulina w każdej postaci lub w dowolnym dozowniku musi być wyraźnie oznaczona. Administracja bezpieczeństwa zezwala na przewożenie większych ilości płynów, żeli i aerozoli w rozsądnych ilościach podczas podróży, ale należy je zadeklarować funkcjonariuszom bezpieczeństwa w punkcie kontrolnym do kontroli.

 • Zestaw do badania poziomu cukru we krwi

Torby podróżne: Tak
Torby rejestrowane: Tak

 • Laski

Torby podróżne: Tak
Bagaż rejestrowany: Tak
Prosimy o odwiedzenie strony poświęconej specjalnym procedurom, aby uzyskać informacje dotyczące przechodzenia przez punkt kontrolny z laską.

 • Kule

Bagaż podręczny: Tak
Bagaż rejestrowany: Tak

 • Roztwór do soczewek kontaktowych

W bagażu podręcznym: Tak (dozwolone jest mniej lub więcej niż 3,4oz/100 ml)
Torba rejestrowana: Tak

 • Soczewki kontaktowe

Bagaż podręczny: Tak
Bagaż rejestrowany: Tak
Zezwala się na przewożenie większych ilości niezbędnych z medycznego punktu widzenia płynów, żeli i aerozoli w rozsądnych ilościach na czas podróży, ale należy je zadeklarować funkcjonariuszom bezpieczeństwa w punkcie kontrolnym do kontroli.

 • EpiPens

W bagażu podręcznym: Tak
Torby rejestrowane: Tak
Należy je zadeklarować funkcjonariuszom w punkcie kontrolnym do kontroli.

 • Zewnętrzne urządzenia medyczne

W bagażu podręcznym: Tak (specjalne instrukcje)
Torby rejestrowane: Tak (specjalne instrukcje)

 

Najważniejsze przepisy dotyczące importu leków

Państwa członkowskie układu z Schengen, w tym Szwecja, mają stosunkowo tolerancyjne przepisy dotyczące przywozu leków do użytku osobistego. Ale co z innymi krajami docelowymi? Niektóre nakładają surowe grzywny lub kary pozbawienia wolności, czasem nawet kary cielesne, jeśli podróżni nie zadeklarują prawidłowo swoich leków lub nie będą w stanie przedstawić określonych formularzy. Tam, nawet jeśli kodeina w środku przeciwkaszlowym przekracza maksymalną ilość dozwoloną w kraju, może zostać ukarana jako naruszenie ustawy o środkach odurzających. Do krajów o szczególnie sztywnych przepisach dotyczących importu leków należą:

 • USA
 • Singapur
 • Arabia Saudyjska
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Chiny
 • Australia
 • Malediwy

Dalsze informacje celne dotyczące importu towarów można uzyskać w odpowiedniej ambasadzie. Istotne jest, aby dowiedzieć się, jakie zakazy importu dotyczą obecnie poszczególnych substancji, zwłaszcza przed podróżą do jednego z tych krajów. Jeśli macie wątpliwości, zostawcie daną substancję w domu, chyba że jest Wam niezbędna.

Leki w bagazu

 

Lista kontrolna: apteczka - torebka czy walizka?

Aby maksymalnie ułatwić Wam przygotowanie się do lotu, poniżej przygotowaliśmy mały przegląd. Dzięki tej liście kontrolnej można szybko sprawdzić, które leki są dozwolone w podróży i pod jakimi warunkami.

 • Insulina, inhalator na astmę itp. Leki, które są absolutnie niezbędne podczas lotu: Bagaż podręczny, z zaświadczeniem o przyjmowaniu leków
 • Krople do oczu na suche oczy: bagaż podręczny, ponieważ dostępne w handlu ilości nie przekraczają zwykle limitu 100 ml.
 • Spray do nosa na zatory w nosie: bagaż podręczny, ponieważ ilości handlowe nie przekraczają zwykle 100 ml.
 • Tabletki przeciwgorączkowe/przeciwbólowe: Bagaż podręczny
 • Tabletki antykoncepcyjne: bagaż podręczny
 • Syrop na kaszel: bagaż rejestrowany, ponieważ ilości handlowe zwykle przekraczają limit 100 ml
 • Pastylki przeciw bólowi gardła: bagaż podręczny
 • Proszek elektrolitowy (np. przy biegunce): Bagaż podręczny
 • Żel przeciw ukąszeniom owadów/ maść dezynfekująca/antyseptyczna: bagaż rejestrowany, ponieważ ilości handlowe zwykle przekraczają limit 100 ml.

 

Szczególna ostrożność przy stosowaniu leków narkotycznych

Należy zachować szczególną ostrożność przy wwożeniu środków odurzających do krajów spoza strefy Schengen. Dotyczy to wszystkich leków stosowanych do znieczulenia silnego bólu. W tym przypadku Federalna Agencja Opium radzi ściśle przestrzegać wytycznych Międzynarodowego Organu Kontroli Narkotyków. Konkretnie oznacza to, że dany pacjent musi uzyskać od lekarza wielojęzyczne zaświadczenie. Ważne informacje na zaświadczeniu obejmują indywidualne i dzienne dawki, nazwę substancji czynnej oraz czas trwania podróży. Należy posiadać stosowne formularze dostępne na stronach oficjalnych linii lotniczych. Ważne jest również, aby certyfikat był poświadczony przez właściwy państwowy organ sanitarny lub organ przez niego wyznaczony. Zaświadczenie należy zawsze nosić przy sobie wraz z lekiem. Jest on ważny tylko przez maksymalnie 30 dni. Niektóre kraje wymagają również zezwolenia na import, które podróżni mogą uzyskać w Federalnej Agencji Opium.