Skip to content
Aktualizacja: 27/12/2022

Podziel się na:

Znana z łagodnych i słonecznych zim Lizbona jest jednym z najlepszych miejsc w Europie dla podróżnych szukających słońca w najzimniejszych miesiącach roku. Z mnóstwem fajnych rzeczy do zrobienia i znacznie mniejszymi tłumami niż w ruchliwych miesiącach letnich, stolica Portugalii jest wspaniała zimą. Niezależnie od tego, czy planujecie wakacyjną wycieczkę w grudniu, czy też chcecie uciec przed ponurą pogodą Nowego Roku w styczniu i lutym, zwiedzanie Lizbony zimą to świetny pomysł! Oto co robić w Lizbonie tej zimy, a także wskazówki dotyczące pogody i najważniejszych atrakcji, które trzeba zobaczyć!

Lizbona w zimowym słońcu

Tłumy turystów podróżują do Lizbony wiosną i latem, rzadko korzystając z umiarkowanego sezonu zimowego Portugalii i bardziej przystępnych cen zimą. Chociaż od czasu do czasu pada deszcz, a noce mogą być dość chłodne, zimy w Lizbonie nie mają porównania z wieloma innymi krajami europejskimi, ponieważ są znacznie łagodniejsze. Stolica oferuje wiele atrakcji zimą, a wiele z nich jest mniej zatłoczonych niż podczas cieplejszych miesięcy. Co więcej, możecie przeżyć zimę w zupełnie nowym mieście pełnym życia, świateł i kolorów!

Pogoda

Zimową pogodę w Lizbonie można zazwyczaj sklasyfikować jako wyjątkowo łagodną i dość wilgotną. Grudzień i styczeń są najzimniejszymi miesiącami w roku, z temperaturami sięgającymi średnio 15°C. W lutym temperatura już nieznacznie wzrasta, osiągając średnie wartości 16°C. Najzimniejsze noce w roku przypadają na styczeń, kiedy temperatura spada do 8°C.
Grudzień i styczeń to zazwyczaj najbardziej mokre miesiące w roku, w których opady występują średnio przez 10 dni. Chociaż istnieje duża szansa, że podczas zimowej wycieczki do Lizbony będziecie cieszyć się upragnionym słońcem, zawsze istnieje również szansa na deszczowe dni. Weźcie ze sobą parasol i zaplanujcie kilka atrakcji na deszczowe dni – na szczęście Lizbona ma wiele do zaoferowania.

Lizbona, Portugalia

Atmosfera i historia miasta

Stolica i największe miasto Portugalii jest również jednym z najstarszych miast, którego zapisy sięgają XII wieku. Oprócz swojej ogromnej roli w czasie wielkich wypraw i odkryć geograficznych w XVI wieku miasto było także rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej, a ponadto Lizbona ma również tragiczną historię, która wydarzyła się w 1755 roku, kiedy nawiedziło ją wielkie trzęsienie ziemi. Lizbona jest również znana jako kosmopolityczne miasto z bardzo bogatą sceną kulturalną, które coraz bardziej przyciąga młodych ludzi. Głównym czynnikiem stojącym za tą sławą jest to, że Lizbona ma znacznie bardziej przystępne ceny w porównaniu do innych miejsc w Europie. Przy tak wielu dobrych powodach, aby odwiedzić miasto, nie sposób jest dłużej się zastanawiać nad wycieczką do stolicy Portugalii!

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Lizbony i zaplanujcie swój zimowy pobyt już dziś!


Zabytki i atrakcje zimowej Lizbony

Lizbona jest najbardziej słoneczną stolicą Europy Zachodniej, więc nie trzeba dodawać, że w miesiącach zimowych nie jest tam zbyt zimno. Podczas gdy stolica Portugalii nie gwarantuje upałów w miesiącach zimowych, to dość często temperatury są wystarczająco wysokie, aby usiąść na zewnątrz i zjeść lunch lub spacerować w sweterku. Prawdopodobnie nie będziecie się opalać ani pływać w morzu, ale na pewno jest wystarczająco ciepło, aby sprawdzić wszystkie najlepsze atrakcje Lizbony! Ponadto organizowanych jest wiele festiwali z imprezami ulicznymi i mnóstwem okazji do zaangażowania się w lokalne życie. Sprawdźcie naszą listę najważniejszych atrakcji!

1. Spacerujcie po murach Castelo de São Jorge

Zima to idealny czas na zwiedzenie jednej z głównych atrakcji Lizbony, Castelo de São Jorge (po polsku zamek św. Jerzego). Z historią sięgającą Maurów i jednymi z najpiękniejszych widoków Lizbony z jej murów, zwiedzanie Castelo de São Jorge jest niezwykle popularne. Przez większą część roku kolejki do wejścia na teren są niewiarygodnie długie. Mimo to zimą jest znacznie mniej tłumów, a ponieważ główną atrakcją zamku jest spacer wzdłuż murów obronnych, miło jest mieć więcej miejsca na swobodny spacer.
Castelo de São Jorge, Lizbona, Portugalia

2. Wędrujcie po wzgórzach Alfamy

Jak wspominaliśmy powyżej, w 1755 r. Lizbonę nawiedziło niszczycielskie trzęsienie ziemi, które zrównało z ziemią ogromną część miasta, ale dzielnica, która uniknęła katastrofy to właśnie Alfama. Dziś Alfama to najstarsza i prawdopodobnie najbardziej malownicza dzielnica Lizbony, którą trzeba zobaczyć podczas wizyty. Znajdziecie tam jedne z najbardziej kultowych punktów widokowych i atrakcji Lizbony, w tym przystanek tramwaju 28, Miradouro de Santa Luiza i Miradouro das Portas do Sol. Alfama jest również niesamowicie pagórkowata – piesze zwiedzanie najwspanialszych atrakcji można tu w zasadzie uznać za trening, zwłaszcza jeśli zaczynacie od położonego niżej centrum miasta. Jest to idealne miejsce do zwiedzania w chłodniejszych, mniej zatłoczonych miesiącach, takich jak grudzień, styczeń i luty.

3. Sprawdźcie jarmarki bożonarodzeniowe w Lizbonie

Od połowy listopada do początku stycznia w całej Lizbonie można znaleźć ciekawe jarmarki bożonarodzeniowe. Campo Pequeno to główny jarmark bożonarodzeniowy z ponad 100 sprzedawcami. Tutaj na pewno znajdziecie idealne prezenty świąteczne dla swoich bliskich! Aby w pełni doświadczyć zimowej krainy czarów, odwiedźcie jarmark bożonarodzeniowy Rossio, gdzie możecie skosztować grzanego wina i kanapek porco preto, czyli przyrządzanych z mięsa czarnych świń iberyjskich. Jeśli odwiedzacie zimową Lizbonę z dziećmi, koniecznie sprawdźcie Wonderland Parque Eduardo VII, w którym znajdują się stragany bożonarodzeniowe, lodowisko, wioska Świętego Mikołaja i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Wskoczcie na 30-metrowy diabelski młyn, aby podziwiać hipnotyzujące widoki na miasto.

4. Wybierzcie się na zimowy spacer po plaży

Plaże zimą? Zdecydowanie tak w Portugalii! Możecie nie mieć ochoty na kąpiel w zimnym oceanie, ale zimowe dni to często świetny czas na odkrywanie niektórych plaż. Na szczęście Lizbona znajduje się w pobliżu niesamowitych plaż. Inną alternatywą jest wyjazd do Cascais lub Sintry, gdzie jest mniej ruchliwych plaż z mnóstwem miejsca. Szczególnie w bardziej ponure i mgliste dni portugalskie plaże mają swój niepowtarzalny urok. Znajdziecie ludzi spacerujących z psami, czytających i spacerujących nad morzem. Weźcie ze sobą ciepłą kurtkę i zimową herbatę, by móc cieszyć się rześkim powietrzem znad oceanu.

Sintra, Lizbona, Portugalia

5. Jedźcie malowniczą trasą tramwaju numer 28

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie Lizbony zimą jest przejazd tramwajem numer 28. Chociaż tramwaj jest środkiem transportu publicznego, ze względu na miejsca, przez które przejeżdża, warto pomyśleć o nim jako o przystępnej cenowo wycieczce turystycznej. W ten sposób możecie spędzić deszczowy lub wyjątkowo chłodny dzień! Tradycyjnym żółtym tramwajem przejedziecie malowniczą trasą wąskimi i stromymi uliczkami Lizbony. Ta linia tramwajowa łączy Martim Moniz z Campo do Ourique. Tramwaj zatrzymuje się w popularnych dzielnicach turystycznych, takich jak Alfama, Baixa, Estrela i Grace. Zalecamy przejechać się tramwajem wcześnie rano, aby uniknąć tłumów. Pamiętajcie, aby uważać na kieszonkowców!

6. Spędźcie Boże Narodzenie w Portugalii

Boże Narodzenie to prawdopodobnie największe i najważniejsze święto w Portugalii. Ulice Lizbony są oświetlone świątecznymi lampkami, ludzie gromadzą się w najlepszych piekarniach, aby kupić Bolo Rei (Ciasto Królewskie), a rodziny spędzają razem cenny czas. Pomimo że Portugalia jest krajem w większości katolickim, Boże Narodzenie to nie tylko religia. Wiele rodzin, które niekoniecznie są katolikami, a nawet chrześcijanami, będzie obchodzić Boże Narodzenie jako sposób na wspólne spędzanie czasu. Dwie główne daty to noc 24 grudnia i 25 grudnia. W Portugalii zwyczajem jest, że rodziny zbierają się na kolacji 24. i otwierają prezenty tej nocy, czasami czekając do północy. Następny dzień, Boże Narodzenie, jest często bardziej spokojny niż poprzednia noc z tradycyjnym świątecznym obiadem.

7. Napijcie się kawy na Praca do Comercio

Praca do Comercio to centrum nowej dzielnicy Lizbony. Ogromny plac z bogatą historią został odbudowany po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku. Jest otoczony jasnożółtymi budynkami, a pośrodku znajduje się pomnik króla Józefa I, który był królem podczas trzęsienia ziemi i uciekł z miasta. Legenda głosi, że rzeźbiarz chciał pokazać, w jaki sposób opuścił stolicę, pokazując go odjeżdżającego z miasta i sadzającego go na kuca! Plac był także miejscem pokojowego zakończenia portugalskiej dyktatury w 1974 roku, a obecnie wzdłuż placu znajduje się wiele restauracji, w których można napić się kawy w słoneczny dzień, a następnie spacerować wśród pięknych widoków na rzekę Tag.
Praca do Comercio, Lizbona, Portugalia

8. Odwiedźcie Muzeum Morskie w Lizbonie

Jednym z miejsc, które naprawdę warto zobaczyć, jest Muzeum Morskie. Portugalscy żeglarze są od wieków znani z tego, że są jednymi z żądnych przygód i znacznie wyprzedzają swoje czasy, jeśli chodzi o odkrycia! Muzeum jest dobrze rozplanowane z wystawami i artefaktami pozostałymi z minionych lat. Możecie dowiedzieć się, w jaki sposób dokumentowali swoje podróże i dokładnie dokąd się udali! Jest tak wiele pięknych eksponatów, że trudno zdecydować, gdzie iść najpierw. W ostatnich dużych pomieszczeniach znajdują się pełne repliki niektórych stylów używanych łodzi. Są wspaniałe, a szczegóły, które są w nich umieszczone, są niesamowite i z pewnością warte uwagi. Więc nawet po całym dniu spędzonym w Sintrze lub włóczeniu się zimą po pagórkowatych uliczkach Lizbony, można się tam rozgrzać dużą dawką ciekawej historii!

9. Skosztujcie wszystkiego na Mercado de Campo de Ourique

Kiedy słońce i ciepła pogoda w Lizbonie ustępują miejsca niższym temperaturom i deszczowi, warto znać wiele dobrych, lokalnych miejsc do jedzenia. W Lizbonie jest mnóstwo dobrego jedzenia, ale jest jedno miejsce, do którego warto się udać, gdy nie jesteście pewni, na co macie ochotę, a pogoda nie sprzyja spacerom. Mercado de Campo de Ourique (targ spożywczy Campo de Ourique) to świetne miejsce na spędzenie czasu w zimowy dzień! Większość turystów w Lizbonie trzyma się popularnych obszarów turystycznych, a na tym targu spożywczym najczęściej jedzą tylko miejscowi. Istnieje wiele opcji, od świeżych produktów, piri piri, ryb, kanapek, talerzy wędlin i innych. To świetne miejsce na relaks i delektowanie się portugalską kuchnią w lokalnej lizbońskiej atmosferze!