Skip to content
Aktualizacja: 05/07/2022

Podziel się na:

Wakacje w Anglii brzmią cudownie! Lista zabytków wydaje się nie mieć końca, krajobrazy wyglądają jak z scenografie z filmów, a historyczna potęga zagwarantowała niezwykłą mieszankę kultur i zwyczajów.

Za sprawą głośnego Brexitu przepisy wjazdowe do Wielkiej Brytanii uległy jednak zmianie. Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie czy lecąc do Anglii potrzebna jest wiza? Czy wystarczy sam paszport? Jako specjaliści od podróży przychodzimy z odpowiedziami na te pytania!

Jeśli jeszcze nie zakupiliście swoich biletów, to najwyższy czas to nadrobić! Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Anglii i już dziś zarezerwujcie swoje bilety na lot. 


Co to jest Strefa Schengen?

Strefa Schengen to strefa swobodnego przemieszczania się bez kontroli granicznych. Obejmuje 26 krajów, ale Unia Europejska niekoniecznie oznacza strefę Schengen. Wielka Brytania nigdy nie była członkiem układu z Schengen, ale przed Brexitem podlegała prawu Unii Europejskiej. Obowiązywał wtedy brak kontroli granicznych, swobodny przepływ osób podróżujących długoterminowo, prawo do pracy, nauki lub mieszkania w Wielkiej Brytanii. Dziś większość z nich to przeszłość.

 

Co to był Brexit?

„Brexit” to nazwa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jest to połączenie słów „Britain” (Brytania) i „exit” (wyjście). 23 czerwca 2016 r. Wielka Brytania przeprowadziła referendum w sprawie członkostwa w UE. Pytanie stojące przed wyborcami brzmiało: „Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?” 51,89% głosujących głosowało za opuszczeniem unii. Do 31 grudnia 2020 r. włącznie obowiązywał okres przejściowy. W tym czasie nic się nie zmieniło, a Wielka Brytania nadal przestrzegała wszystkich przepisów i zasad UE. W tym czasie prowadzono również negocjacje w sprawie nowych stosunków między Wielką Brytanią a UE. 24 grudnia 2020 r. negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii osiągnęli porozumienie w sprawie nowych relacji obu stron. UE i Wielka Brytania określiły warunki tej umowy w trzech zakresach:

 • Umowa o handlu i współpracy
 • Umowa o bezpieczeństwie informacji
 • Umowa o współpracy jądrowej.

Od 1 stycznia 2021 r. stosunki między Wielką Brytanią a UE opierają się na porozumieniu, oznaczającym dużą zmianę dla obywateli, podróżujących, firm i władz publicznych zarówno w UE, jak i Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i skończyła się łatwość, z jaką można było odbywać podróże. W czasie referendum w sprawie Brexitu w czerwcu 2016 r. mówiono, że niewiele zmieni się dla podróżujących. Natychmiast po głosowaniu za odejściem Boris Johnson (Premier Wielkiej Brytanii) napisał, że Brytyjczycy nadal będą mogli wyjechać i pracować w UE; żyć; podróżować; uczyć się; kupować domy i osiedlać się. Okazało się, że zamiast tego rząd Wielkiej Brytanii wybrał kurs, który wprowadza wiele zasad i ograniczeń dla podróżnych. Jedynym wyjątkiem jest Irlandia, gdzie zmiany są stosunkowo niewielkie. Swobodę przemieszczania się do i z Wielkiej Brytanii gwarantują postanowienia Wspólnej Umowy Podróży.

Panorama Londynu, Wielka Brytania


Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Anglii?

 • Paszporty

Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że aby wjechać do Wielkiej Brytanii, wszyscy obywatele muszą posiadać paszport ważny na czas pobytu. Podróżujący z Polski mogą korzystać z eGates na różnych lotniskach i dworcach kolejowych, aby szybko i bezpiecznie wjechać do Wielkiej Brytanii. Osoby korzystające z bramek eGate muszą posiadać paszport z symbolem biometrycznym na okładce paszportu i muszą mieć co najmniej 12 lat. Osobom w wieku 12-17 lat musi towarzyszyć osoba dorosła.
Paszport zostanie sprawdzony po przybyciu do lotniska w Wielkiej Brytanii, aby upewnić się, że możecie wjechać do kraju. Zwróćcie uwagę, ponieważ powinien być ważny przez cały Wasz pobyt.

 • Wizy

Obywatele krajów/terytoriów, którzy potrzebują wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii to między innymi: Albania, Ukraina, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Egipt, Gruzja, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Cypr Północny, Filipiny, Tunezja, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wenezuela i Zimbabwe.
Obywatele krajów/terytoriów, którzy nie potrzebują wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii to między innymi wszystkich krajów UE, Australia, Kanada, Hongkong, Izrael, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Singapur, Korea Południowa, Stany Zjednoczone Ameryki Urugwaj i Watykan.

Pamiętajcie, że czas potrzebny na odprawę może się wydłużyć. To bardzo ważne, aby jak najlepiej wymierzyć wymagany czas na wszystkie formalności, których musicie dopilnować na lotnisku. Przychodzimy Wam z pomocą z artykułem w którym bardzo dokładnie opisaliśmy wszystko, co należy wiedzieć o odprawie na lotnisku. Skorzystajcie z niego, by zdążyć na samolot do Anglii: Ile zajmuje odprawa na lotnisku?

 

Jakie są zasady podróży służbowych do Wielkiej Brytanii?

Jeśli jesteście obywatelami UE lub Szwajcarii podróżującymi do Wielkiej Brytanii w krótkiej podróży służbowej, może nie być konieczne ubieganie się o wizę. W ramach nowego brytyjskiego systemu imigracyjnego opartego na punktach możecie nadal odwiedzać Wielką Brytanię bez ubiegania się o wizę. W większości przypadków możecie zostać do 6 miesięcy. Ponadto dozwolone jest uczestniczenie w szerokiej gamie działań, w tym w działaniach związanych z biznesem, takich jak spotkania, wydarzenia i konferencje. Jako goście biznesowi nie możecie wykonywać płatnej lub nieodpłatnej pracy dla brytyjskiej firmy, odbywać praktyki lub stażu, sprzedawać bezpośrednio lub dostarczać towary i usługi.

 

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii

 

Czy można zabrać ze sobą zwierzęta?

Jeśli chcecie przywieźć zwierzęta domowe z Unii Europejskiego do Wielkiej Brytanii, to nic się nie zmieniło po 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że nadal będą obowiązywać następujące wymagania:

 • Chip identyfikacyjny (zwierzę musi mieć mikroczip przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie)
 • Szczepienie przeciw wściekliźnie (zwierzę nie może podróżować do 21 dni po pierwszej dawce)
 • Ważny europejski paszport dla zwierząt domowych
 • Leczenie przeciwko tasiemcowi (Echinococcus). Dotyczy to wyłącznie psów i musi mieć miejsce co najmniej jeden dzień (24 godziny) i co najwyżej pięć dni (120 godzin) przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.
 • Oświadczenie o charakterze niehandlowym, które musicie wypełnić samodzielnie, aby potwierdzić, że nie sprzedacie ani nie przekażecie zwierzęcia nowemu właścicielowi w Wielkiej Brytanii.

Aby wjechać ze swoim zwierzakiem do Wielkiej Brytanii, możecie korzystać tylko z określonych tras i firm. Sprawdźcie zasady przewozu zwierząt dla linii lotniczej, którą będziecie podróżować.

 

Jakie są przepisy dotyczące przewozu jedzenia i kosmetyków?

Istnieją limity ilości alkoholu, wyrobów tytoniowych i zapachów, które możesz wwieźć do Wielkiej Brytanii na własny użytek. Ponadto istnieją pewne produkty spożywcze, które są albo objęte ograniczeniami, albo zakazane. Zdecydowanie zalecamy odwiedzenie rządowej strony internetowej w celu uzyskania informacji o odprawach celnych, aby dowiedzieć się, co możecie, a czego nie możecie wwieźć i skąd.

 

Czy potrzebny jest paszport jeśli ma się przesiadkę w Wielkiej Brytanii?

Podróż przez lotnisko w Wielkiej Brytanii w drodze do innego kraju nazywa się „tranzytem” lub “przesiadką”.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje tranzytu:

 • „Airside” – gdy nie przechodzicie przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii przed kolejnym wylotem. Taka sytuacja ma miejsce, gdy na przykład między Waszym przylotem, a kolejnym lotem macie kilka godzin i decydujecie się poczekać na lotnisku. To, czy będziecie potrzebować paszportu zależy od tego, czy lotnisko na które lecicie posiada strefę tranzytową. Jeśli tak, to wtedy nie jest konieczne posiadanie paszportu. Jeśli natomiast nie ma takiej strefy (tak jak na przykład na lotniskach Stansted, Luton, a także London City) to wtedy musicie mieć ze sobą paszport. Przed wylotem sprawdźcie jakie są warunki na danym lotnisku, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.
 • „landside” – gdy przechodzicie przez kontrolę graniczną Wielkiej Brytanii, ale opuszczacie Wielką Brytanię w krótkim czasie (zwykle 24 godziny). Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli Wasze podróże dzieli kilkanaście godzin i wolicie wyjść pozwiedzać miasto, lub przespać się w pobliskim hotelu. Jeśli planujecie taki rodzaj przesiadki, to wtedy koniecznym jest, żebyście posiadali ważny paszport.

Kupując bilet lotniczy przez Wielką Brytanię do innego miejsca docelowego, koniecznie zwróćcie też uwagę na rodzaj biletu lotniczego. Obecnie bardzo dużo połączeń jest komponowanych z biletów różnych linii lotniczych, aby obniżyć koszty podróży i dla takich lotów, posiadanie paszportu (wizy jest jest wymagana) jest obowiązkowe. A wynika to z tego, że takie połączenia składają się z różnych biletów lotniczych, więc lądując w Wielkiej Brytanii, nie jest to tylko przesiadka, a lot do Wielkiej Brytanii, który wymaga opuszczenia strefy tranzytu, odebrania i ponownego nadania bagażu, ponownej odprawy paszportowej i bezpieczeństwa. Mając na przykład połączenie Warszawa – Londyn; Londyn – Lizbona, podczas odprawy w Warszawie teoretycznie lot jest do Londynu, więc bez paszportu lub wizy nie zostaniecie wpuszczeni na pokład, ponieważ nie będziecie posiadać wszystkich niezbędnych dokumentów podróży.