Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Obszar metropolitalny Londynu jest obsługiwany przez sześć międzynarodowych portów lotniczych: Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City i Southend. Często zadawanym pytaniem jest, jak dostać się z lotniska do centrum Londynu. Odpowiedź na nie różni się w zależności od tego, które lotnisko wybieracie. Aby ułatwić Wam podróż, przedstawiamy dostępne opcje transportu, aby jak najszybciej i najwygodniej dostać się do centrum Londynu z każdego z sześciu międzynarodowych lotnisk. 

Sprawdźcie siatkę połączeń do Londynu i skorzystajcie z naszego przewodnika, żeby jak najszybciej cieszyć się tą metropolią!

Lotnisko Londyn-Heathrow
Lotnisko Londyn-Gatwick
Lotnisko Londyn-Stansted
Lotnisko Londyn-Luton
Lotnisko Londyn-City
Lotnisko Londyn-Southend

 

Tanie loty do Londynu - FRU.PL

 

Londyn Heathrow 

Port lotniczy Londyn-Heathrow jest najbardziej popularnym lotniskiem w Wielkiej Brytanii i Europie. Posiada aż cztery terminale (T2, T3, T4, T5) oraz dwa pasy startowe. Do centrum Londynu można dojechać pociągiem, metrem, autobusem i taksówką.
Główne linie lotnicze na lotnisku to: British Airways, Virgin Atlantic, United Airlines, Delta Air Lines, American Airlines. 

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn Heathrow?

Lotnisko Heathrow znajduje się w zachodniej części Londynu. Wszystkie terminale są łatwo dostępne komunikacją miejską i samochodem z autostrad M4 i M25.

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość z lotniska Heathrow do centrum Londynu wynosi 27 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 45 minut. Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 70 funtów.

Dostępne opcje transportu publicznego

Heathrow Express

Heathrow Express oferuje najszybszą opcję podróży między londyńskim lotniskiem Heathrow a centrum Londynu. Do pociągu można wsiąść na stacjach Terminal 2-3 i Terminal 5. Heathrow Express kursuje co 15 minut między lotniskiem a stacją Paddington w zachodniej części Londynu. Czas podróży to 15 minut z Terminalu 2-3 i 21 minut z Terminalu 5.

Uwaga! Terminal 4 nie znajduje się na trasie, jednak można skorzystać z bezpłatnego transferu do Heathrow Terminal 2-3 (odjazdy co 15 minut, czas podróży 4 minuty).

Bilety dostępne są przez stronę internetową, automaty biletowe i kasy biletowe. Ceny wynoszą 22,00 GBP przy zakupie online lub 25,00 GBP na stacji za pojedynczy przejazd i 37,00 GBP w obie strony (Express Saver).

Metro do Londynu — Piccadilly Line

Najtańszym sposobem dostania się do centrum Londynu jest metro (London Underground). Lotnisko ma trzy stacje metra na Terminalu 2-3, Terminalu 4 i Terminalu 5. Podróż z londyńskiego lotniska Heathrow do stacji metra King's Cross St. Pancras w północnej części centrum miasta zajmuje godzinę, a metro kursuje co 5 minut. Inne stacje metra na tej linii to między innymi Hyde Park Corner, Piccadilly Circus, Leicester Square i Russell Square. Cena zależy od rodzaju biletu, a także od tego czy posiadamy karę TravelCard lub Oyster Card. Te opcje są tańsze niż bilet jednorazowy. Natomiast cena biletu jednorazowego to 6,00 GBP (dla stref 1-6).

Shuttle Bus 

Innym tanim sposobem na połączenie z lotniska Heathrow do centrum Londynu jest autobus. Autokar National Express łączy Główny Dworzec Autobusowy na lotnisku z Victoria Coach Station, w pobliżu stacji metra. Kursuje co 20 minut, a czas podróży wynosi około 40-50 minut w zależności od natężenia ruchu. Polecamy kupowanie biletów online, aby mieć pewność, że będzie miejsce w autobusie.

 

Londyn Gatwick 

Londyn Gatwick Airport jest jednym z najbardziej popularnych lotnisk w Europie. Ma dwa pasy startowe, jednakże są one zbyt blisko siebie, aby można było je jednocześnie wykorzystywać. Jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko z jednym pasem startowym na świecie, po lotnisku w Bombaju w Indiach. Lotnisko ma dobre połączenia kolejowe z Londynem i Brighton.

Główne linie lotnicze na lotnisku to: British Airways, easyJet, TUI Airways, Norwegian.

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn Gatwick?

Lotnisko leży na południe od stolicy Londynu i na północ od miast Crawley i Brighton. Jest ono bardzo dogodnie połączone z autostradą M23. 

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość z lotniska Gatwick do centrum Londynu wynosi 47 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 55 minut. Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 85 funtów.

Dostępne opcje transportu publicznego

Gatwick Express do Londynu (stacja Victoria)

Londyn Gatwick ma własną stację kolejową w South Terminal, z której można dojechać Gatwick Express do London Victoria Station. Gatwick Express to najszybsza opcja podróży między lotniskiem a stacją w południowo-zachodniej części centrum Londynu. Czas podróży wynosi tylko 30 minut, a pociągi odjeżdżają co 15 minut. Bilet jednorazowy kosztuje 19,90 GBP (17,80 przy zakupie online). Pociąg kursuje od 5:00 do 24:00 na trasie z Victoria Station na lotnisko Gatwick, natomiast od 5:50 do 00:30 na trasie z lotniska Gatwick do centrum Londynu.

Bilety można zakupić online.

Southern Railway 

To alternatywna opcja, która zatrzymuje się na stacjach East Croydon i Clapham Junction. Czas przejazdu to około 35 minut. Pociągi odjeżdżają co 5 minut. Więcej informacji można znaleźć na stronie Southern Railway

Thameslink do Londynu (stacja St. Pancras)

Aby dojechać do St. Pancras, można skorzystać z Thameslink, który wyrusza z dworca kolejowego w terminalu południowym. Linia ma swoje przystanki w East Croydon, London Bridge, London Blackfriars, City Thameslink i Farringdon. Pociąg jest tańszy niż pociągi Gatwick Express i Southern Railway. Pociąg kursuje co 15 lub 30 minut w obie strony. Bilety można kupić na lotnisku i za pośrednictwem strony internetowej Thameslink.

EasyBus Shuttle 

Najtańszym sposobem dotarcia do centrum Londynu z lotniska Gatwick jest shuttle bus EasyBus Shuttle EasyJet. Podróż trwa godzinę. Im wcześniej dokonacie rezerwacji, tym tańsze będą bilety. Można je również zakupić u kierowcy lub na lotnisku. 

Bilety do kupienia online.

 

Londyn Stansted 

Lotnisko Londyn Stansted jest wraz z lotniskiem w Dublinie główną bazą Ryanair

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn Stansted?

Port lotniczy Londyn-Stansted znajduje się na północny wschód od Londynu, w pobliżu autostrady M11. 

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość od londyńskiego lotniska Stansted do centrum Londynu wynosi 63 kilometry. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 70 minut. Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 95 funtów.

Dostępne opcje transportu publicznego

Stansted Express 

Stansted Express jest najszybszą i najdroższą dostępną opcją podróży. Pociąg jedzie 47 minut do i z dworca Liverpool Street znajdującego się w samym centrum Londynu. Czas przejazdu to 36 minut. Stansted Express kursuje co 15 minut między lotniskiem Londyn Stansted a miastem. Ceny biletów pierwszej klasy wynoszą 27,60 £ w jedną stronę i 41,30 £ w obie strony.

National Express 

Autokary National Express oferują połączenia na trasach:

•    Linia A6 do stacji Paddington (co 20 minut), 

•    Linia A7 do stacji Waterloo i stacji Victoria (co 15 minut) - czas podróży do 120 minut,

•    Linia A8 do stacji Liverpool Street i stacji King's Cross ( co 20 minut) - czas podróży wynosi około 70 minut,

•    Linia A9 do stacji Stratford (co 15 minut) - czas podróży około 50 minut. 

Bilety można kupić online, na lotnisku oraz na przystankach autobusowych. Ceny zaczynają się od 5,00 GBP.

 

Londyn Luton 

Port lotniczy Londyn-Luton jest używany głównie do lotów w obrębie Europy. Jest piątym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Wielkiej Brytanii. Thameslink zapewnia bezpośrednie połączenie kolejowe między lotniskiem Londyn Luton (stacja Luton Airport Parkway) a lotniskiem Gatwick.

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn Luton?

Lotnisko Londyn Luton znajduje się na północny zachód od Londynu, w niewielkiej odległości od miejscowości Luton, w której mieszka około 210 000 osób. Lotnisko jest dogodnie zlokalizowane w pobliżu autostrady M1.

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu wynosi 55 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 60 minut. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 90 £.

Dostępne opcje transportu publicznego

Thameslink

Najszybszym sposobem dotarcia do centrum Londynu jest pociąg Thameslink. Przed terminalem należy skorzystać z shuttle bus, który kursuje między lotniskiem Londyn Luton a Luton Parkway. Na tej stacji kolejowej można wsiąść do pociągu do centrum Londynu. Przejazd autobusem Luton Airport Shuttle trwa około 10 minut i kosztuje 2,40 GBP za bilet w jedną stronę i 3,80 GBP za podróż w obie strony. Autobusy odjeżdżają z lotniska regularnie między 05:00 a 00:00, podobnie jak pociągi z dworca kolejowego. Bilety są dostępne na lotnisku Londyn Luton oraz na stronie internetowej Thameslink. 

Podróż z Luton Airport Parkway do St. Pancras International Station trwa średnio 35 minut. 

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedźcie stronę internetową i rozkład jazdy Thameslink.

National Express

Autokary National Express łączą lotnisko Luton z centrum Londynu w 80 minut. Kursują 24 godziny na dobę i odjeżdżają co 30 minut. Cena biletu jednorazowego to 9 GBP.

 

Londyn City 

Londyn City Airport ma najdogodniejszą lokalizację ze wszystkich londyńskich lotnisk i jest szczególnie popularne wśród osób podróżujących służbowo ze względu na dzielnice biznesowe Canary Wharf i City of London znajdujące się w pobliżu lotniska. 

Główne linie lotnicze na lotnisku to: British Airways, KLM, LOT, Lufthansa, Swiss.

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn City?

Londyn City Airport znajduje się na wschód od centrum Londynu, w pobliżu drogi A13. 

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość z lotniska Londyn City do centrum Londynu wynosi 14 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 30 minut. Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 35 funtów. 

Dostępne opcje transportu publicznego

Docklands Light Railway (DLR)

Docklands Light Railway to lekki system kolei, który łączy przebudowany obszar Docklands z centrum miasta i londyńskim metrem. Dojazd z lotniska Londyn City do stacji Bank DLR zajmuje 22 minuty. Stacja ta znajduje się w dzielnicy biznesowej City of London i połączona jest z centrum Londynu trzema różnymi liniami metra. Pociągi DLR odjeżdżają co najmniej co 10 minut do i z lotniska Londyn City. Cena biletu jednorazowego to 4,80 £ (stacja Bank DLR, strefy 1-3).

 

Londyn Southend 

Lotnisko Londyn Southend znajduje się w hrabstwie Essex, na wschód od Londynu. Southend było trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Londynie w latach 60. i 70., kiedy to zostało wyprzedzone pod względem liczby pasażerów przez Londyn Stansted Airport.

Gdzie znajduje się lotnisko Londyn Southend?

Lotnisko leży na granicy dzielnicy Southend-on-Sea i dystryktu Rochford.

Jak daleko położone jest lotnisko?

Odległość z lotniska Southend do centrum Londynu wynosi 68 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 80 minut. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Londynu wynosi około 105 £.

Dostępne opcje transportu publicznego

Pociąg (kolej)

Londyn Southend Airport posiada własną stację kolejową (Southend Airport), w odległości 100 metrów od terminalu lotniska. Do stacji można dotrzeć zadaszonym przejściem. Dostępne jest bezpośrednie połączenie ze stacją Liverpool Street w centrum Londynu. Od poniedziałku do soboty pociąg odjeżdża co 20 minut, a w niedzielę co 30 minut. Bilet jednorazowy kosztuje 17,80 GBP dla dorosłych. Bilety dostępne są na stronie internetowej oraz w kasach i automatach biletowych na dworcu. Czas podróży do stacji Liverpool Street wynosi około 55 minut.