Skip to content
Aktualizacja: 02/11/2022

Podziel się na:

W Polsce znajduje się 12 lotnisk, z których rocznie korzysta około 26,4 mln pasażerów. Wybraliśmy dla Was te, z których podróżuje największy liczba turystów. Chcąc ułatwić Wam organizację wymarzonej podróży, prezentujemy najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych lotnisk Polsce.

 

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie to najbardziej ruchliwe lotnisko w Polsce, nazwane na cześć słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. W 2018 roku warszawskie lotnisko obsłużyło prawie 19 milionów pasażerów w jednym roku, po raz pierwszy w historii. Jest bazą dla LOT-u, Wizz Air oraz wakacyjnych czarterów Enter Air i Smartwings Poland. Największy port lotniczy stolicy Polski — Warszawa, położony jest na obrzeżach miasta, na południowy zachód od centrum.

Najlepsze okazje na wakacje z Warszawy? Sprawdźcie naszą ofertę!Udogodnienia i atrakcje dla podróżników

  • Wraz z oddaniem zmodernizowanych części Terminalu, władze lotniska udostępniły taras widokowy. Jest on przeszklony i zadaszony. Taras wyposażony jest w dwie windy i schody. Goście mogą korzystać z kawiarni, sklepu z pamiątkami i bezpłatnego WiFi. Niespodzianką jest monitor z widokiem na niebo przedstawiający zbierane dane bezpośrednio z radaru. Wstęp jest bezpłatny, a taras jest otwarty codziennie od 6:00 do 22:00.
  • Na poziomie przylotów Terminalu A, na chodniku za przystankiem autobusowym, znajduje się 27 szafek bagażowych różnej wielkości. Torby można pozostawić do 72 godzin. Opłata pobierana jest co 24 godziny. W zależności od wielkości szafki cena waha się od 12 do 16 zł za dobę. Automaty akceptują karty płatnicze i gotówkę (tylko monety 1, 2, 5 zł i nie wydają reszty). Szafki nie mogą być używane do przechowywania kosztowności, urządzeń elektronicznych i przedmiotów łatwopalnych. Szczegółowe zasady i instrukcje korzystania z szafek dostępne są na miejscu
  • Na terenie odlotów Lotniska Chopina znajdują się 3 place zabaw dla dzieci powyżej 3 roku życia - 2 w strefie transferowej Schengen i 1 w strefie transferowej Non-Schengen. Wózki spacerowe są dostępne w strefie tranzytowej, zaraz za ochroną. Wózki oznaczone są symbolem Słoniczki Fryderyki i można z nich korzystać bezpłatnie. Ponadto linie lotnicze zapewniają szereg udogodnień dla pasażerów podróżujących z dziećmi, takich jak: zniżki na bilety, prawo do zabrania na pokład wózka lub fotelika samochodowego, kołyski dla dzieci latających na długich dystansach czy asysta dla nieletnich bez opieki. Niektóre z tych usług są świadczone odpłatnie.

Ile terminali ma warszawskie lotnisko?

Lotnisko składa się z jednego dużego terminala. W 2010 roku warszawskie lotnisko połączyło Terminal 1 i Terminal 2, obecnie cały kompleks nosi nazwę Terminal A. W południowej części terminala (dawniej T1) znajdują się strefy odpraw A, B oraz Przyloty 1. W północnej części terminala (dawniej T2) znajdują się strefy odpraw C, D, E oraz Przyloty 2. Polskie Linie Lotnicze LOT korzystają ze stref odpraw D i E.

Transport publiczny

Istnieje możliwość podróżowania do i z lotniska w Warszawie transportem publicznym. Jeśli zdecydujecie się na taką opcje, to możecie podróżować pociągiem i autobusem. Jednakże taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie do i z lotniska w Warszawie. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Warszawy wynosi około 50 PLN.

 

Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II

Kraków Airport znajduje się na zachód od Krakowa w miejscowości Balice. Nowy terminal jest połączony z dworcem kolejowym i parkingiem lotniska. Jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Polsce pod względem liczby pasażerów. Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II znajduje się na zachód od miasta. Do lotniska można łatwo dojechać zjazdem Balice II z autostrady A4.

Dokąd możecie polecieć z Krakowa? Sprawdźcie naszą ofertę:

 

Udogodnienia i atrakcje dla podróżników

  • W pobliżu odpraw 1-8 znajduje się strefa drzemki wyposażona w cztery fotele z półkami na bagaż podręczny oraz gniazda ładowania (standardowe i USB). Strefa jest dyskretnie oddzielona od reszty przestrzeni kolorowymi doniczkami z żywymi roślinami i pozwala pasażerom czekać na lot w komfortowych warunkach.
  • Osoby podróżujące z dziećmi znajdą place zabaw zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i w strefie zastrzeżonej. Lotnisko oferuje także zamykane pokoje dla rodziców z dziećmi z przewijakiem, krzesełkiem do karmienia, zlewem, mikrofalówką do podgrzewania jedzenia dla niemowląt i innymi udogodnieniami. Dodatkowo przy restauracji Eat&Fly (poziom +1, strefa ogólna) znajduje się strefa rozrywki z szachami XXL, piłkarzykami, tenisem stołowym i bilardem.
  • Lotnisko w Krakowie posiada park dla zwierząt. Znajduje się obok parkingu na wolnym powietrzu (P2). Park wyposażony jest w ławkę, kosze, poidełko oraz przeszkody takie jak płotki, rampa i skocznie.

Ile terminali posiada lotnisko w Krakowie?

28 września 2015 roku zainaugurowano działalność nowego, nowoczesnego terminala, w tym samym czasie oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Terminal jest budynkiem trzykondygnacyjnym. Na parterze (piętro 0) znajduje się hala przylotów i stanowiska check-in, kontrola bezpieczeństwa i hala odlotów znajdują się na pierwszym piętrze (piętro 1, 18 bramek). Do stacji kolejowej lotniska można dostać się przez Floor 1. Na Piętrze 2 znajduje się punkt obserwacyjny.

Transport publiczny

Istnieje możliwość podróżowania z i do Kraków Airport transportem publicznym. Jeśli zdecydujecie się na transport publiczny, to do wyboru będziecie mieli pociąg i autobus. Taksówka jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem, a cena za przejazd do centrum Krakowa wynosi około 100 PLN.

 

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach

Katowice Airport to dawna wojskowa baza lotnicza, od 1966 roku wykorzystywana do lotów pasażerskich. Lotnisko jest bazą dla tanich przewoźników Ryanair i Wizz Air oraz czarterowych linii lotniczych Enter Air i Smartwings Poland. Katowice Airport jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Polsce, ale nie dlatego, że Katowice są tak popularnym celem wycieczek city break. Katowicki obszar metropolitalny jest największym w kraju, przed Warszawą. Z Katowice Airport odbywa się wiele lotów wakacyjnych. Lotnisko znajduje się na północ od miasta. Samochodem do lotniska można łatwo dojechać ze wszystkich kierunków drogą ekspresową S1. Odległość z Katowice Airport do centrum Katowic wynosi 33 kilometry. Samochodem dojazd do centrum Katowic zajmuje 30 minut.

Najlepsze okazje na loty z Katowic? Sprawdźcie!

 

Udogodnienia i atrakcje dla podróżników

  • Kaplica ekumeniczna w Katowice Airport została otwarta w kwietniu 2009 r. i znajduje się na drugim piętrze ogólnodostępnej części Terminalu B.

Ile terminali posiada lotnisko w Katowicach?

Składa się z trzech terminali, znanych jako Terminal A, Terminal B (odloty) i Terminal C (przyloty). TA i TB są ze sobą połączone, tutaj znajdują się stanowiska odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Na pierwszym piętrze Terminalu B znajduje się kilka restauracji i barów, a także lada wypożyczalni samochodów Panek. Terminal C to hala przylotów Katowice Airport.

Transport publiczny

Jeśli zdecydujecie się na transport publiczny do i z Katowice Airport możecie podróżować autobusem. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Katowic wynosi około 170 PLN.

 

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

Jak z pewnością wiecie, Gdańsk to miasto liczące 470 000 mieszkańców w północnej części Polski, położone nad Morzem Bałtyckim. Gdańskie lotnisko składa się z dwóch terminali, nowy Terminal 2 gdańskiego lotniska jest otwarty 24 godziny na dobę. W pobliżu lotniska znajdują się Gdańsk, Sopot i Gdynia (Trójmiasto). Większość lotów na lotnisku w Gdańsku obsługiwana jest przez Wizz Air i Ryanair. Lotnisko Gdańsk znajduje się na zachód od Gdańska, najbliższa autostrada to droga ekspresowa S6 (E28). Odległość z lotniska w Gdańsku do centrum Gdańska wynosi 16 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum Gdańska zajmuje 25 minut.

Sprawdźcie, dokąd możecie polecieć z Gdańska:

 

Udogodnienia i atrakcje dla podróżników

  • Kaplica św. Jana Pawła II na gdańskim lotnisku znajduje się na pierwszym piętrze terminalu T-2. Kaplica jest dostępna z holu głównego Terminalu Pasażerskiego dostępnego dla każdego.

Ile terminali ma gdańskie lotnisko?

Lotnisko składa się z Terminalu 1 i Terminalu 2, stary terminal T1 jest używany tylko dla kilku lotów wychodzących (non-Schengen). Terminal 1 jest połączony z Terminalem 2 chodnikiem.

Transport publiczny

Jeśli postawicie na transport publiczny do i z lotniska w Gdańsku, możecie podróżować autobusem. Koszt przejazd taksówką z lotniska do centrum Gdańska wynosi około 90 PLN.

 

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Port Lotniczy Warszawa-Modlin jest drugim portem lotniczym miasta, po Lotnisku Warszawa. Ryanair w największym stopniu przyczynił się do sukcesu tego taniego portu lotniczego. Do centrum Warszawy można dojechać pociągiem lub taksówką. Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się na północny zachód od Warszawy i jest łatwo dostępny drogą ekspresową S7 między Warszawą a Gdańskiem. Odległość z Lotniska Warszawa-Modlin do centrum Warszawy wynosi 38 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Warszawy zajmuje 35 minut.

Oto najlepsze oferty na loty z Modlina:

 

Ile terminali posiada Port Lotniczy Warszawa-Modlin?

Lotnisko posiada jeden nowy i nowoczesny terminal, po prawej stronie znajduje się hala odlotów i stanowiska odpraw, a po lewej hala przylotów. Wszystko znajduje się na parterze. Bezpośrednio przed budynkiem lotniska znajdują się przystanki autobusowe, parking P1 oraz restauracja Eat & Fly.

 

Port Lotniczy Wrocław

Wrocław to miasto liczące 650 000 mieszkańców, położone w południowo-zachodniej części Polski. Port Lotniczy położony jest na zachód od miasta i dostępny przez ulicę Graniczną, do której można dojechać autostradą A4 i A8. Port Lotniczy Wrocław jest nowoczesnym lotniskiem i posiada jeden terminal. Odległość z Portu Lotniczego Wrocław do centrum Wrocławia wynosi 12 kilometrów, a samochodem dojazd do centrum Wrocławia zajmuje 20 minut. Ryanair i Wizz Air oferują wiele połączeń do/z Wrocławia.

Sprawdźcie najlepsze połączenia z lotniska we Wrocławiu!

 

Udogodnienia i atrakcje dla podróżników

  • Kaplica znajduje się w strefie wolnego dostępu, na poziomie -1 Msze Święte odbywają się w niedziele i święta o godz. 10.30.

Transport publiczny

Istnieje możliwość podróżowania do i z Portu Lotniczego Wrocław transportem publicznym. Jeśli zdecydujecie się na transport publiczny do i z lotniska we Wrocławiu, możecie podróżować autobusem. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Wrocławia wynosi około 75 PLN.