Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Warszawa Lotnisko Chopina to jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych obsługujących Warszawę, wraz z Portem Lotniczym Warszawa Modlin. Na lotnisku w Warszawie jest tylko jeden terminal znany jako Terminal A. Łączy on dawny Terminal 1 i Terminal 2

Szukasz tanich lotów z Warszawy?
Wyszukaj lot

 

Odloty – Lotnisko Warszawa Chopina

Warsaw Chopin Airport Departures powered by Airportia Flight Tracker

 

Przyloty – Lotnisko Warszawa Chopina 


Warsaw Chopin Airport Arrivals powered by Airportia Flight Tracker

 

Dojazd na Lotnisko Chopina

Adres 

Port Lotniczy Warszawa Chopina
ul. Żwirki i Wigury 1
00-906 Warszawa 
Zobacz w Google Maps

Lotnisko położone jest około 7 km na południowy zachód od centrum Warszawy na osiedlu Okęcie.
Przy porcie znajduje się skrzyżowanie tras S2 i S79, dzięki czemu dojazd z innych miast jest łatwy i komfortowy.

 

Autobusy 

Lotnisko Warszawa Chopina obsługiwane jest przez pięć publicznych linii autobusowych. Wszystkie mają przystanki przy kluczowych węzłach komunikacyjnych Warszawy.

Linia 175 – Lotnisko Chopina – Centrum
Kursuje codziennie w godzinach 04:27 - 22:58
Trasa obejmuje takie przystanki jak:
Dworzec Centralny – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego

Linia 188 – Lotnisko Chopina – Centrum
Kursuje codziennie w godzinach 04:47 - 23:18
Trasa obejmuje takie przystanki jak:
Przystanek Metro Politechnika – Wiatraczna – al. Stanów Zjednoczonych – Szaserów

Linia 148 – Lotnisko Chopina – Ursynów – Praga
Kursuje codziennie w godzinach 04:34 - 22:35
Trasa obejmuje takie przystanki jak:
Nowoursynowska – Most Skierkowski

Linia 331 – Lotnisko Chopina – Metro Wilanowska
Kursuje codziennie w godzinach 06:13 - 17:54
Trasa obejmuje takie przystanki jak:
Poleczki - Puławska - Aleja Wilanowska

Linia N32 (nocna)
Kursuje codziennie w godzinach 23:15 - 04:49
Trasa obejmuje takie przystanki jak:
Dworzec Centralny

Bilety ZTM można kupić na terenie lotniska:

  • w Punkcie Obsługi Pasażerów w hali przylotów,
  • w automatach biletowych znajdujących się na przystankach autobusowych oraz przy wejściu na dworzec kolejowy,
  • w automatach biletowych w większości autobusów.

Pociągi 

Z Lotniska Warszawa Chopina kursują bezpośrednie pociągi do Centrum Warszawy i Łodzi.

Połączenia realizowane są przez Szybką Kolej Miejską (linie S2 i S3) i Koleje Mazowieckie.

Na stacjach Warszawa-Centralna, Warszawa-Wschodnia, Warszawa-Zachodnia, Warszawa-Śródmieście można wybrać dogodne przesiadki do wielu miejsc w całej Polsce i za granicą.

Pasażerowie posiadający „Bilet Lotniskowy” Kolei Mazowieckich, mogą bez dodatkowych opłat korzystać ze wszystkich środków komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM) w pierwszej strefie biletowej. Bilet jest ważny 75 minut od godziny wskazanej przez pasażera. To bardzo ważne! Pasażer po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej zobowiązany jest w sposób czytelny i trwały wpisać obecną godzinę na bilecie i od tego czasu liczony będzie czas 75 minut. Można również skorzystać z aplikacji mobilnej lub w systemie internetowej sprzedaży biletów.

Uwaga! Pasażerowie, którzy przy wejściu do pociągów posiadają nieaktywowany bilet ZTM, zobowiązani są do wejścia do pociągu pierwszymi drzwiami (od czoła pociągu) i zgłoszenia się do kierownika pociągu w celu aktywacji biletu. 

Zmiana kursowania pociągów lotniskowych Kolei Mazowieckich od 29 sierpnia 2021. 
Trasa przejazdu zostaje skrócona do: Warszawa Modlin Warszawa Centralna. Z centrum Warszawy na Lotnisko Warszawa Chopina będzie można dojechać korzystając z autobusów i pociągów SKM.

W związku z pracami prowadzonymi na Dworcu Zachodnim rozkład pociągów ulegnie zmianie. Zamknięty zostanie peron 8, nie będzie możliwości dojścia na dworzec od dzielnicy Wola, ulicą Tunelową. 

Taxi

Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest skorzystanie z usług licencjonowanych taksówek oferowanych na Lotnisku Okęcie. Taryfy taksówek powinny być wyraźnie widoczne w oknie samochodu.
Aktualnie Lotnisko Warszawa Chopina obsługiwane jest przez korporację ELE Taxi. Koszt przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta wynosi około 40 zł.

Uber, Bolt 

Z lotniska Warszawa Okęcie możemy dotrzeć do centrum Warszawy zamawiając Ubera lub Bolta, przez dedykowane aplikacje. Kierowcy zatrzymują się przed halą odlotów, w strefie Kiss & Fly, czas darmowego postoju jest krótki (7 min), dlatego upewnić się w aplikacji gdzie dokładnie zatrzyma się kierowca, aby oczekiwać we właściwej lokalizacji, nie tracić czasu i sprawnie zapakować bagaże. 

 

Parking 

Lotnisko Chopina oferuje podróżnym 3240 miejsc parkingowych (P1, P2, P4, Premium, BUS) oraz 89 miejsc w strefie Kiss&Fly.

Strefa Kiss & Fly Lotniska Warszawa Chopina, znajdująca się tuż przed halą odlotów to miejsce na krótki postój dla prywatnych pojazdów. Pierwsze siedem minut jest bezpłatne. Dłuższe postoje są płatne. Automaty płatnicze znajdują się przy wejściach do terminali i akceptują gotówkę i karty płatnicze.

Pamiętajcie, że w tej strefie zabronione jest pozostawianie pojazdu bez nadzoru – samochód może być odholowany na koszt właściciela!

Naprzeciw Terminala znajdują się dwa wielopoziomowe parkingi – P1 i P2. Są one szczególnie wygodne, jeśli planujecie krótki postój na odbiór lub wysadzenie pasażerów. Jednakże dostępny jest tam także parking długoterminowy.

Parking P2 Premium to parking o najwyższym standardzie na Lotnisku Warszawa Chopina z 58 miejscami parkingowymi XXL zlokalizowanymi w najbardziej dogodnym miejscu. Aby wjechać na parking Premium, należy skorzystać z pierwszego wjazdu na parking P2 na poziomie przylotów.

Na parkingu P1 znajdują się miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych na poziomie 0, 6 i 7. Natomiast na parkingu P2 znajdują się one na poziomie 1 oraz 2.

Na parkingach wielopoziomowych P1 i P2 obowiązuje limit wysokości dla samochodów do 2 metrów. Pasażerowie z autami ponadgabarytowymi mogą parkować na parkingu P4 i płacą według taryfy parkingów P1 i P2.

Strzeżony parking długoterminowy P4 znajduje się obok Courtyard by Marriott. Przeznaczony jest dla pasażerów parkujących dłużej niż 1 dzień. Z tego parkingu powinny korzystać pojazdy wyższe niż 2 metry lub ważące powyżej 1,8 tony.

Aby zapłacić za parkowanie, należy użyć bilecików, które otrzymuje się na wjeździe. Automaty płatnicze znajdują się obok wyjazdów z parkingu i akceptują gotówkę i karty płatnicze.

Postój długoterminowy można również zarezerwować i opłacić online, na stronie lotniska w zakładce Pasażer – Parking. 

Faktura za parking na Lotnisku Warszawa Chopina

W przypadku, gdy potrzebna jest faktura, należy przesłać oryginału paragonu z danymi niezbędnymi do wystawienia faktury na adres:
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” z dopiskiem: „Biuro Parkingów”
ul. Komitetu Obrony Robotników 49
02-146 Warszawa

Bardzo ważne jest posiadanie oryginalnego paragonu! Nie ma możliwości wystawienia faktury na podstawie wniosku mailowego, skanu, kserokopii lub kopii paragonu. Faktura zostanie wysłana na podany adres.

 

Wypożyczalnie samochodów 

Biura wypożyczalni samochodów na Lotnisku Warszawa Chopina w znajdują się w ogólnodostępnej hali przylotów. Znajdziemy tam przedstawicieli takich firm jak Avis, Budget, Car Free, Car Net, Alamo Enter-prise National, Europcar, Hertz, Panek i Sixt.
Natomiast na antresoli Terminala znajdziemy Global Rent, Green Motion i Kaizen Rent.

Parkingi Rent a Car znajdują się na poziomie 0 parkingu P1.

 

Informacja 

Poniżej podajemy ważne numery telefonów:

 

Biuro rzeczy znalezionych 

Bagaż

Jeśli zorientujecie się, że po przybyciu do Warszawy Wasz bagaż zaginął, to należy się niezwłocznie zgłosić do Biura Bagażu Zagubionego w hali odbioru bagażu lub skontaktować się z biurem Lost&Found korzystając z dedykowanych telefonów dostępnych w strefie ogólnodostępnej, na poziomie przylotów 2.
Biura bagażu zagubionego prowadzone są przez agentów obsługi naziemnej – Welcome Airport Services i LS Airport Services:

Centralne Biuro Poszukiwań Bagażu (LOT) znajduje się na antresoli w Terminalu A.

Telefon do biura: +48 22 846 17 07
E-mail: poszukiwanie.bagazu@lot.pl

Welcome Airport Services (WAS) pomoże znaleźć bagaż pasażerom latającym liniami lotniczymi:
Wizz Air, Air France, Emirates Airlines, Alitalia, British Airways, Czech Airlines, Aer Lingus, EL-AL, Eurowings, Finnair, KLM, Norwegian, SAS Airlines, Sprint Air, SunExpress, Tailwind, Travel Service (Smartwings), TUI, Vueling. 

Telefon: +48 22 650 43 85
E-mail: lost.found@was-handling.pl

LS Airport Services (LS) obsługuje pasażerów latającym następującymi liniami lotniczymi:
LOT, Lufthansa, Ryanair, SWISS Airlines, Austrian, Qatar Airlines, Turkish Airlines, Tap Portugal, Aegean, Adria, Brussels Airlines, Air Cairo, Air Canada, Air China, Air Malta, Air Memphis, Atlas Blue, Aurela Airlines, Belavia Airlines, Blue Air, Bulgaria Air, Bulgarian Air Charter, Corendon, Ellinair, Enter Air, FlyEgypt, Hi Fly, JET2.COM, Luxair, Neos, Nesma, Nouvelair, Pegasus, Privilege, Royal Air Maroc, Small Planet, Sprintair, Syphax Airlines.

Telefon: +48 22 206 95 40 lub +48 22 206 95 50
E-mail: lostluggage@lsas.aero

Inne przedmioty

W przypadku przedmiotów, które zostały zagubione na lotnisku, należy udać się do Biura Rzeczy Znalezionych. Punkt ten znajduje się w Terminalu A na poziomie przylotów, tuż przy punkcie medycznym. Biuro czynne jest codziennie w godzinach 8:00-19:00 (Pon-Pt) i 8:00-18:00 (weekendy i święta).
Kontakt do Biura:
Telefon – +48 22 650 20 06
E-mail – bagaz@polish-airport.com

 

Punty testowe na COVID-19

Na Lotnisku Warszawa Chopina znajduje się 5 punktów testowania na COVID-19.

Centrum Konferencyjne Lotniska Chopina w Warszawie – poziom przylotów.
Punkt znajduje się obok tarasu widokowego i wyjścia ze stacji kolejowej. Jest on ogólnie dostępny i otwarty 24/7. Wykonywane są tam szybkie testy antygenowe i PCR. Czas oczekiwania to około 20 minut (antygen) i 24h (PCR). Wynik wystawiany jest na papierze w języku angielskim. Koszt testu to 200 zł w przypadku testu antygenowego i 520 zł (PCR). Preferowana jest płatność kartą.

Punkt kontrolny COVID-19 przed Dworcem Autobusowym i wyjściem z dworca PKP – poziom przylotów.
To również punkt ogólnodostępny i czynny jest 24/7. Wykonywane są tam szybkie testy antygenowe, a czas oczekiwania to około 20 minut. Wyniki wystawiane są w wersji papierowej w języku polskim i angielskim. Koszt to 200 zł, a płatności przyjmowane są wyłącznie kartą.

Przy bramkach 34-35
Punkt zorganizowany przez Centrum Medyczne Damiana, dedykowany jest dla pasażerów strefy Schengen. Znajduje się on w strefie bramek 34-35 (przed punktem kontroli certyfikatów COVID). Pasażerowie wykonujący testy w tym punkcie zbiórki nie zostaną skierowani na kwarantannę.
Punkt czynny jest codziennie w planowanych godzinach przylotów ze strefy Schengen (czyli od ok. 6:00 do ok. 24:00). Wykonywane są tam szybkie testy antygenowe, a czas oczekiwania to około 20 minut. Wynik wydawany jest w języku polskim. Koszt testu to 200 zł, a płatności przyjmowane są tylko kartą.

Hala odbioru bagażu (nr 7)
Ten punkt jest dostępny dla pasażerów zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza strefy Schengen. Punkt czynny jest codziennie od 6:30 do ostatniego planowanego przylotu. Wykonywane są szybkie testy antygenowe, a czas oczekiwania to około 20 minut. Wynik lekarski wystawiony jest na papierze w języku angielskim. Koszt to 200 zł i preferowana jest płatność kartą.

Hala odbioru bagażu (nr 1)
Ten punkt odbioru jest dostępny dla pasażerów zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza strefy Schengen. Tutaj podobnie punkt czynny jest codziennie w godzinach planowanych przylotów. Wykonywane są szybkie testy antygenowe. Czas oczekiwania to około 20 minut, a wynik wystawiony jest w wersji papierowej w języku polskim i angielskim. Koszt to 200 zł i preferowana jest płatność kartą.

 

Użyteczne informacje 

Kioski do odprawy Self-Check in

Pasażerowie linii lotniczych LOT, Lufthansa, Finnair, Turkish Airlines, KLM i Air France mogą skorzystać z jednego z 23 samoobsługowych stanowisk odprawy (self check-in) znajdujących się na Terminalu Lotniska Chopina. Po skorzystaniu ze stanowisk samoobsługowych pasażerowie podróżujący z bagażem podręcznym mogą przejść bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. Pasażerowie podróżujący z bagażem rejestrowanym (dużą walizką) muszą odprawić swoje bagaże przy regularnych stanowiskach odprawy

Międzynarodowe oznaczenia lotniska Warszawa – Chopin to:

IATA – WAW, ten literowy skrót jest używany na biletach lotniczych oraz na kartach pokładowych.

ICAO – EPWA, ten skrót wykorzystywany jest przez służby ruchu lotniczego.

Podróż z dziećmi

Lotnisko Warszawa Okęcie oferuje szereg udogodnień dla pasażerów podróżujących z dziećmi. Mają one pierwszeństwo w przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Rodzice i dzieci mogą również bezpłatnie skorzystać z wózków spacerowych oznaczonych symbolem Słoniczki Fryderyki. Znaleźć je można w strefie tranzytowej.
W Terminalu A znajduje się 19 pokoi opieki nad dziećmi, każdy wyposażony w przewijak, umywalkę i krzesełko do karmienia.

Lotnisko Chopina w Warszawie to hub dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Inne linie operujące loty z lotniska Warszawa Chopin to: Lufthansa, Wizz Air, Alitalia, Qatar Airways, Austrian Airlines, Emirates, Air France, Aegan Airlines, Belavia, British Airlines, Corendon, Czech Airlines, El Al, Finnair, KLM, Norwegian, SAS, Swiss, Tap Portugal, Turkish Airlines, Ukrain Airlines, Aerofłot, Air Canada, Air China, Air Malta.

 

Radar Lotów - aktualny ruch samolotów