Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach jest oddalony 33 km na północ od centrum Katowic. Na lotnisku znajdują się trzy terminale: Terminal A, Terminal B oraz Terminal C.

 

Szukasz biletów z Katowic?
Wyszukaj lot

 

Na początku sierpnia 2021 roku oddano do użytku terminal pasażerski B, który został przebudowany i rozbudowywany. Wyposażony został w nowoczesne urządzenia do kontroli bezpieczeństwa - tomografy, dzięki których można uzyskać szczegółowy, trójwymiarowy obraz.

Port lotniczy posiada również jeden terminal cargo, z którego korzystają m.in. DHL, Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, TNT Express i UPC. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce po warszawskim lotnisku im. F. Chopina.

 

Odloty – Lotnisko Katowice-Pyrzowice

 

Przyloty – Lotnisko Katowice-Pyrzowice

 

 

Dojazd na Lotnisko Katowice-Pyrzowice

 

Adres

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
Wolności 90,
42-625 Ożarowice
Zobacz na Google Maps


Autobusy

Dotarcie na lotnisko umożliwiają cztery metropolitalne linie lotniskowe, które kursują w godzinnych odstępach.
AP1 – Gliwice Plac Piastów – Pyrzowice Port Lotniczy przez Gliwice Zajezdnia, Zabrze Goethego, Zabrze Multikino, Karb, Bytom Dworzec i Piekary Śląskie Szarlej Kaufland.

AP2 – Katowice Sądowa – Pyrzowice Port Lotniczy przez Katowice Dworzec, Katowice Sokolska, Katowice Strefa Kultury, Sosnowiec Dworzec PKP i Będzin Stadion.

AP3 – Katowice Sądowa – Pyrzowice Port Lotniczy przez Katowice Dworzec. Dodatkowo linia AP2 w nocy przechodzi na linię AP4 na przystanku Katowice Sądowa.

AP4 – Katowice Sądowa – Tychy Dworzec PKP przez Giszowiec Osiedle i Tychy Hotelowiec.
Organizatorem transportu jest Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Podróż wszystkimi liniami można odbyć na podstawie biletów ZTM.

Pociągi 

Niedaleko portu lotniczego znajduję się linia kolejowa 182, która łączy Tarnowskie Góry z Zawierciem. Przeprowadzana jest rewitalizacja oraz elektryfikacja linii, by umożliwić dojazd pociągiem na lotnisko od strony Zawiercia (z Katowic przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Łazy lub Zawiercie), a także od strony Tarnowskich Gór (z Katowic przez Chorzów Miasto, Bytom i Tarnowskie Góry).

Ukończenie prac planowane jest w 2022 roku.

Taxi

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z usług oficjalnego przewoźnika Katowice Airport – Katowice Airport Taxi. Taksówki zlokalizowane są przed terminalem przylotowym C.

Istnieje możliwość rezerwacji online.

Uber, Bolt 

Z lotniska możemy dotrzeć do centrum Katowic, zamawiając Ubera lub Bolta przez dedykowane aplikacje. Czas i koszt takiego przejazdu waha się w granicach 30 minut i 100-130 zł w zależności od warunków na trasie.

Samochód 

Do portu prowadzi droga wojewódzka nr 913. W pobliżu znajdują się węzły bezkolizyjne:

 • Lotnisko, łączące drogę 913 z drogą ekspresową S1 i portem, oraz
 • Pyrzowice, łączące autostradę A1 i drogę S1.

Droga wojewódzka 913 krzyżuję się również z drogą krajową nr 78, która łączy województwo świetokrzyskie z granicą polsko-czeską w Chałupkach.

Szybkie dotarcie do portu lotniczego z południa województwa śląskiego (z Częstochowy oraz Czech) umożliwia A1. W Gliwicach autostrada A1 krzyżuje się z autostradą A4, która łączy wschód i zachód południowej części Polski.

 

Parking 

Port lotniczy w Pyrzowicach posiada parking o łącznej ilości 6748 miejsc postojowych.
Istnieje możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca parkingowego przez stronę www.katowice-airpost.com lub pod poniżej podanymi numerami telefonu.

Parkingi dzielą się na:

Parking Premium – ilość miejsc: 148 (w tym 66 zadaszonych). Jest to całodobowo strzeżony parking, który położony jest bezpośrednio przy terminalu przylotowym C. Obiekt jest ubezpieczony i objęty systemem monitoringu.
Telefon kontaktowy: +48 32 39 27 189.

Parking P1 – ilość miejsc: 2100. Jest to parking główny, położony przy terminalu A, B i C.
Telefon kontaktowy: +48 32 39 27 189

Parking P2 – ilość miejsc: 4500. Jest to parking ekonomiczny, niestrzeżony. Przeznaczony do postoju długoterminowego. Jest oddalony 300 metrów od terminali odlotowych A i B. Z Parkingu P2 realizowany jest bezpłatny transfer w kierunku terminali.
Telefon kontaktowy: +48 32 39 27 469

 

Wypożyczalnie samochodów 

Biura wypożyczalni samochodów znajdują się przy Terminalu C. Istnieje możliwość wybrania oferty z listy 6 wypożyczalni, które oferują swoje usługi w Katowice Airport. Na lotnisku swoje biura mają wypożyczanie: Avis Budget, Global Rent A Car, GT-Cars Rent A Car, Jolcar, Panek, Sixt.

 

Informacja lotniskowa 

Ważne telefony

 

Punkty testowe COVID-19

Na lotnisku znajduje się trzy punkty testowe w kierunku koronawirusa:

Punkt Laboratorium Lab-MED – czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jest zlokalizowany na parkingu przed terminalem pasażerskim C, na prawo od wyjścia z budynku. Nie ma możliwości zapisu na badania. W ofercie punktu znajdują się trzy rodzaje testów:

 • Certyfikowany test antygenowy (szybki) Panbio firmy Abbot, którego wynik otrzymamy po 30 minutach. Koszt: 140 zł.
 • Test genetyczny (szybki) NAAT firmy Abbott, którego wynik otrzymamy po ok. jednej godzinie. Koszt: 240 zł.
 • Test PCR, którego wynik otrzymamy po 24 godzinach. Koszt: 240 zł.

Pasażer otrzymuje wynik w wersji dwujęzycznej bez dodatkowych opłat.
Punkt jest wyposażony w 6 stanowisk kontenerowych – w tym jedno dla rodzin z dziećmi w wieku do 2 lat oraz dla osób wylatujących z Pyrzowic.

Punkt Centrum Medyczne Damiana – czynny od godziny 7:00 do 19:00, siedem dni w tygodniu. Jest zlokalizowany na parkingu przed Hotelem Moxy Katowice Airport. Punkt testowy oferuje test antygenowy w cenie 110 zł. Wynik badania otrzymuje się po 15 minutach. Pasażer otrzymuje wynik w języku polskim lub angielskim. Punkt wyposażony jest tylko w jedno stanowisko kontenerowe.

Punkt mobilny GynCentrum – czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Zlokalizowany na parkingu przed terminalem pasażerskim C (na prawo od wyjścia z budynku). Aby skorzystać z badania w tym punkcie testowym, należy wypełnić formularz online i zgłosić się o zarezerwowanej godzinie.
Punkt oferuje dwa rodzaje testów:

 • RT-PCR w cenie 350 zł, którego wynik dostaniemy po 24 godzinach
 • antygenowy w cenie 149 zł, którego wynik dostaniemy po 30 minutach. Pasażer może dostać zaświadczenie w języku polskim, angielskim, niemieckim, czeskim lub ukraińskim. 

Informacje dotyczące punktów testowych dostępne są na stronie lotniska: katowice-airport.com/pl

 

Użyteczne informacje 

Międzynarodowe oznaczenia lotniska w Katowicach-Pyrzowicach to:

IATA – KTW, ten literowy skrót jest używany na biletach lotniczych oraz na kartach pokładowych.
ICAO – EPKT, ten skrót wykorzystywany jest przez służby ruchu lotniczego.

Fast Track

Katowice Airport utworzyło usługę Fast Track w celu usprawnienia odprawy bezpieczeństwa oraz by zapewnić najwyższy komfort swoim pasażerom przed wylotem.
Przejścia znajdują się na parterze w Terminalu A (Non-Schengen) oraz na 1 piętrze w Terminalu B (Schengen). Otwarte są 7 dni w tygodniu w godzinach 4:00-22:00.
Usługa pozwala na uniknięcie czekania w kolejkach przez indywidualną kontrolę bezpieczeństwa. Jednorazowy koszt usługi wynosi 50 zł brutto, natomiast posiadacze karty Star Alliance: klasa Business, status HON, status GOLD usługa przysługuje bezpłatnie.

Kaplica ekumeniczna

W kwietniu 2009 roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Katowicach została otwarta kaplica ekumeniczna, w której są odprawiane msze w każdą niedziele oraz święta obowiązujące, o godzinie 7:00 i 16:00. Kaplica została poświęcona 21 maja 2009 roku przez Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszaka.
Z kapelanem można kontaktować się całodobowo:
kapelania.katowiceairport@gmail.com
+48 604 259 756
lub poprzez dyżurującego koordynatora portu
+48 602 232 183

Linie lotnicze

Katowice Airport współpracują z takimi liniami lotniczymi jak Wizz Air, Ryanair, Lufthansa, LOT, Smartwings Poland, Enter Air, Ryanair Sun.

Stowarzyszenie spotterskie

Port lotniczy związany jest z dwoma stowarzyszeniami spotterskimi oraz licznym gronem fanów awizacji. Planespotterzy są osobami, których hobby polega na obserwowaniu lub fotografowaniu statków powietrznych.

Pasażerowie niepełnosprawni

Katowice Airport dokłada wszelkich starań, by zagwarantować osobom niepełnosprawnym wygodne, bezproblemowe podróżowanie.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, które oferuje port lotniczy obejmują:

 • wózki inwalidzkie,
 • wydzielone miejsca postojowe, które znajdują się bezpośrednio przy terminalu,
 • większość usług związanych z obsługą podróżnych znajduje się na parterze,
 • lotnisko jest wyposażone w windy, które ułatwiają wjazd na pierwsze i drugie piętro,
 • toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych, które znajdują się na wszystkich piętrach oraz w strefach przylotu i odlotu.

Jeśli ktoś chce zapewnić sobie pomoc przy poruszaniu się, zamówić wózek inwalidzki czy specjalną dietę na czas lotu, powinien skontaktować się bezpośrednio z liniami lotniczymi lub przez biuro podróży. Umożliwi to odpowiednie przygotowanie na lotnisku oraz podczas podróży.

Asystę można zamówić przy rezerwacji biletu lub w LS Airport Services:
Telefon: +48 32 39 27 394, +48 666 024 216
E-mail: prmktw@lsas.aero

 

Radar Lotów – aktualny ruch samolotów