Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju pod względem liczby obsługiwanych pasażerów rocznie. Położony jest pod Krakowem, we wsi Balice, 11 km na zachód od centrum miasta.

 

Szukasz biletów z Krakowa?
 Wyszukaj lot 

 

Przedstawiciele lotniska zachęcają do skorzystania z bezpłatnej aplikacji Kraków Airport, która wskaże drogę łączącą dwa wybrane punkty na terenie lotniska.

Pobierz aplikację na Android Pobierz aplikację na iOS 


W strefie odpraw znajduje się punkt informacyjny. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące podróży oraz usług i udogodnień dostępnych w terminalu.

 

Odloty – Lotnisko Kraków-Balice

 

Przyloty – Lotnisko Kraków-Balice 

 

 

Dojazd na Lotnisko Kraków-Balice 

Adres 

Kraków Airport im. Jana Pawła II
Kapitana Mieczysława Medweckiego 1,
32-083 Balice
Zobacz w Google Maps

Kraków Airport znajduje się około 11 km na zachód od centrum Krakowa. Jego lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie dróg wojewódzkich oraz autostrady A4 ułatwia dojazd z różnych części regionu i Polski.
Współrzędne GPS N: 50° 4' 21" E: 19° 48' 21”

Autobusy miejskie 

Kraków Airport jest obsługiwany przez trzy regularne linie autobusowe: 208 i 209 i 252 oraz jedną nocną: 902. Aktualne odjazdy autobusów miejskich prezentowane są na ekranie znajdującym się przy stanowisku informacyjnym w holu głównym.

Linia 208
Kursuje na trasie: Krakow Airport – Dworzec Główny Wschód
W godzinach:
dni powszednie 4:35 – 22:30
soboty i święta 4:35 – 21:30

Linia 209
Kursuje na trasie: Mników Skały – Kraków Airport – Salwator 
W godzinach:
dni powszednie 6:34 – 19:45
soboty i święta 6:09 – 17:59

Linia 252 
Kursuje na trasie: Krakow Airport – Os. Podwawelskie 
codziennie w godzinach 5:17 – 23:07

Linia 902 (nocna)
Kursuje na trasie: Kraków Airport – Dworzec Główny Wschód 
codziennie w godzinach 23:25 – 4:55

Bilety można kupić w automacie biletowym na terminalu pasażerskim, w hali przylotów na poziomie 0. Można je również nabyć w biletomacie na przystanku (płatność gotówką lub kartą).
W autobusach linii 252 i 208 znajdują się także autoryzowane automaty biletowe.

Uwaga: Bilet należy skasować przy wejściu do autobusu.


Pociągi 

Stacja kolejowa Kraków Airport zlokalizowana jest w pobliżu terminalu pasażerskiego, na tyłach wielopoziomowego parkingu i połączona jest z budynkiem terminalu kładką dla pieszych. Połączenia obsługiwane są przez Koleje Małopolskie.
Wszystkie pociągi posiadają również miejsca dla pasażerów niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM). Wyposażone są także w klimatyzację, gniazdka elektryczne, WiFi oraz automaty biletowe.

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie Kolei Małopolskich.

Bilety są dostępne w biletomatach w terminalu pasażerskim na poziomie 0 i na dworcu. Można je nabyć u konduktora w pociągu, jednak płatności przyjmowane są wyłącznie gotówką.

Cena biletu na trasie Kraków Airport – Kraków Główny PKP to 12,00 zł, a na trasie Kraków Airport - Kopalnia Soli w Wieliczce – 16,00 zł.


Busy i autokary 

Przystanek dla autobusów znajduje się w centralnej części wiaty autobusowej oznaczonej numerem 2 w rejonie kładki terminala. Przewozy realizują następujące firmy:

Neobus
Wrocław – Gliwice – Katowice – Kraków Lotnisko – Kraków MDA – Rzeszów – Przemyśl / Krosno / Sanok / Polańczyk / Rymanów Zdrój

Flixbus
Opole - Strzelce Opolskie - Gliwice - Zabrze - Katowice - Kraków Airport - Kraków MDA - Rabka Zdrój - Nowy Targ - Zakopane

Zakopane – Nowy Targ – Rabka Zdrój – Kraków MDA – Kraków Airport – Katowice – Zabrze – Gliwice – Strzelce Opolskie – Opole

Citylinebus
Kraków MDA – Kraków Airport – Port lotniczy Katowice Pyrzowice – Częstochowa – Łódź – Włocławek – Toruń Dworzec Miasto – Gdańsk

Gdańsk – Toruń Dworzec Miasto – Włocławek – Łódź – Częstochowa – Port lotniczy Katowice Pyrzowice – Kraków Airport – Kraków MDA


Taxi 

Krakow Airport Taxi to jedyna oficjalna usługa taxi na lotnisku. Rezerwacji można dokonać online lub telefonicznie: +48 12 258 0 258, +48 668 307 307

 

Uber, bolt 

Z lotniska Kraków Balice możemy dotrzeć do centrum Krakowa zamawiając Ubera lub Bolta przez dedykowane aplikacje. Czas i koszt takiego przejazdu waha się w granicach 15-30 minut i 30-50 zł w zależności od warunków na trasie.

 

Parking 

Obszar Kraków Airport to strefa ściśle zakazu parkowania, chyba że odpowiednie znaki drogowe wskazują inaczej. Parkowanie jest zabronione w miejscach innych niż wyznaczone. Kierowcy wjeżdżający na teren lotniska odbierają bileciki parkingowe przy bramkach.

Dostępne są następujące opcje:

Parking krótkoterminowy – Kiss & Fly
Parking Kiss & Fly znajduje się przy głównej drodze dojazdowej. W tej strefie parkowanie do 10 minut jest bezpłatne. Po tym czasie każde rozpoczęte 10 minut postoju naliczane jest zgodnie z taryfą parkingową. W centralnej części parkingu przewidziano dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Kierowcom surowo zabrania się odchodzenia od swoich pojazdów.
Każdy kolejny wjazd pojazdu do strefy będzie skutkował opłatą w wysokości 10,00 zł za każde rozpoczęte 10 minut.

Parkowanie długoterminowe – Parkingi wielopoziomowe (P1) i parkingi na wolnym powietrzu (P2/P3)
Parkingi znajdują się w sąsiedztwie terminalu pasażerskiego. Opłaty parkingowe można uiszczać w kioskach płatniczych zlokalizowanych przy wyjściach z klatek schodowych na parkingu wielopoziomowym (P1), na parkingu odkrytym (P2), przy wjeździe z parkingu wielopoziomowego (P1) na kładkę połączenie dworca kolejowego z terminalem, obok Punktu Obsługi Klienta (parking wielopoziomowy P1, poziom 0) oraz przy zatoce Kiss&Fly (na poziomie wejścia do hali przylotów).

Tutaj można sprawdzić aktualny cennik oraz zrobić rezerwację miejsca parkingowego.

 

Wypożyczalnie samochodów 

Biura wypożyczalni samochodów znajdują się na terminalu pasażerskim na poziomie +1. Można skorzystać z usług poniższych firm:
Avis, Budget, Carnet, Europcar, Global Rent-a-Car, Hertz, Enterprise Rent A Car, Panek, SIXT, Kaizen Fleet

 

Informacja lotniskowa 

Poniżej podajemy ważne numery telefonów:
Ochrona Lotniska: +48 12 639 33 28
Straż Graniczna +48 800 422 322
Oficer dyżurny: +48 12 639 32 37
Służba Celna Lotniska: +48 12 639 32 36
Lotniskowa służba medyczna: +48 12 639 30 15, +48 600 001 151

 

Biuro rzeczy znalezionych 

Zgubiony bagaż

Biura bagaży zagubionych znajdują się w terminalu pasażerskim w strefie hali przylotów oraz w części ogólnodostępnej na poziomie 0, za punktem Visitor's Centre.

Welcome Airport Services
tel. +48 12 285 51 21 (czynny 08:00 – 20:00)
e-mail: bag.krk@welcome-as.pl
Tutaj pomoc znajdą pasażerowie wszystkich lotów międzynarodowych linii: Air France, Austrian Airlines, Lufthansa, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, EL-AL, Eurowings, Finnair, KLM, Luxair, Norwegian, Swiss International Air Lines, Transavia,

LS Airport Services
tel. +48 12 639 32 48
e-mail: llkrk@lsas.aero
Tutaj pomoc znajdą pasażerowie wszystkich lotów międzynarodowych linii: Aegean, Flydubai, Jet2.com, PLL LOT, SAS i WizzAir

Aviation Support Poland
czynne w godzinach przylotów
tel: +48 12 639 3544
e-mail: krkll@ryanairsun.com
Tutaj pomoc znajdą pasażerowie wszystkich lotów linii Ryanair.

 

Punkty testowe COVID-19

Na lotnisku działają dwie firmy wykonujące testy. Pasażerowie odlatujący z Kraków Airport, którzy chcą poddać się testowi COVID-19, proszeni są o przybycie na lotnisko na 4 godziny przed planowaną godziną odlotu (dotyczy testów antygenowych i RT-LAMP)

Aby wykonać test, należy zarejestrować się online za pośrednictwem formularzy Centrum Medycznego iMed24 lub Centrum Badań DNA. Po pomyślnej rejestracji przesyłana jest wiadomość e-mail z potwierdzeniem i dalszą instrukcją. Zapłaty za badanie można dokonać w punktach rejestracji: Centrum Badań DNA na I piętrze w terminalu lub Centrum Medycznego iMed24 na parkingu P2.

Wyniki udostępniane są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wysyłane są w formie elektronicznej na adres e-mail podany podczas rejestracji. Można je odebrać także w formie papierowej w punktach rejestracji: Centrum Badań DNA w terminalu lub Centrum Medycznego iMed na parkingu P2.

W Centrum Badań DNA dostępne są testy:

 • Metoda RT-LAMP
  Czas oczekiwania na wynik do 60 minut
  Pobieranie materiału biologicznego 24h/7
  Wyniki podawane są od 02:00 do 18:00
  Cena: 240 zł
 • Metoda RT-PCR
  Pobieranie materiału biologicznego 24h/7
  Czas oczekiwania na wynik: 48h
  Cena: 320 zł
 • Test antygenowy
  Szybki test antygenowy Jakościowy test antygenu (Ag) SARS COV-2
  Pobieranie materiału biologicznego 24h/7
  Badanie materiału biologicznego 24h/7
  Czas oczekiwania na wynik 20-30 minut
  Cena: 165 zł

Punkt pobierania próbek znajduje się w namiocie na parkingu P2 obok terminalu po zachodniej stronie. Płatności można dokonać kartą lub gotówką.

Kontakt
Centrum Badań DNA
e-mail: balice@cbdna.pl
tel. kom. +48 690 995 997
Punkt czynny 7 dni w tygodniu, 24h

W Centrum Medyczne iMed24 dostępne są testy:

 • Test antygenowy
  Szybki test antygenowy Jakościowy test antygenu (Ag) SARS COV-2
  Czas oczekiwania na wynik 25 minut
  Cena: 165 zł
 • Test genetyczny na koronawirus SARS COV-2
  - Metoda RT-PCR
  Czas oczekiwania na wynik 24 godziny
  Cena: 320 zł
 • Metoda RT-LAMP
  Czas oczekiwania na wynik: 90 minut
  Cena: 280 zł

Punkt pobierania próbek znajduje się w kontenerze medycznym na parkingu P2 przy terminalu po stronie zachodniej. Płatności można dokonać kartą lub gotówką w punkcie rejestracji na parkingu P2.

Kontakt
Infolinia Centrum Medycznego IMed24: +48 12 376 31 36
czynna od poniedziałku do piątku od 7:30 do 20:00,
w soboty od 8:00 do 14:00.

 

Użyteczne informacje 

Międzynarodowe oznaczenia lotniska Kraków – Balice to:

IATA – KRK, ten literowy skrót jest używany na biletach lotniczych oraz na kartach pokładowych.
ICAO – EPKK, ten skrót wykorzystywany jest przez służby ruchu lotniczego.

Podróż z dziećmi 

Na lotnisku Kraków Balice znajduje się wiele udogodnień dla rodziców podróżujących z dziećmi. Wśród nich można wymienić place zabaw, placówki opieki nad dziećmi, automaty z produktami dla dzieci, przewijaki w toaletach damskich i męskich, wózki dla dzieci, czy też Special Service Line –dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa dedykowany rodzinom z dziećmi i kobietom w ciąży.

Ponadto, przedstawiciele lotniska rekomendują upewnienie się, że dziecko zna swoje imię i nazwisko, a także numer telefonu rodzica. Dodatkowymi informacjami, które mogą pomóc w razie zgubienia się na lotnisku, jest także cel lotu. Warto rozważyć opaski na nadgarstek, notatki umieszczane w kieszeni lub gotowe naklejki zawierające wymienione wcześniej dane.

Transfer na Lotnisku Kraków-Balice 

W Kraków Airport przesiadka transferowa (bez opuszczania strefy tranzytu) między lotami jest możliwa wyłącznie dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Muszą oni także posiadać kartę pokładową i podróżować wyłącznie z bagażem podręcznym (lub z bagażem rejestrowanym odprawianym do miejsca docelowego). Pasażerowie przesiadający się na następny rejs w Kraków Airport powinni kierować się drogowskazem „Transfer” bezpośrednio po wejściu do budynku terminalu.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej PRM

Osoby niepełnosprawne mają prawo do specjalnej pomocy na terenie lotniska oraz podczas lotów. Na lotnisku Kraków Balice usługi i pomoc dla osób niepełnosprawnych zapewnia agent handlingowy – KRK Airport Services Sp.

Na lotnisku funkcjonuje również specjalna „niebieska ścieżka”, czyli system znaków i specjalnych punktów pomocy, ułatwiający osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się po lotnisku i dotarcie do terminali.

Kontakt
tel: +48 12 639 30 64
E-mail: prm.krk@welcome-as.pl

Podróżowanie ze zwierzętami 

Podróżując ze swoim zwierzakiem warto pamiętać o kilku ważnych sprawach:

 • Należy zgłosić zwierzaka w linii lotniczej w momencie rezerwacji, ponieważ liczba zwierząt, które mogą podróżować w tym samym czasie, jest ograniczona.
 • Zwierzęta muszą być przewożone w specjalnych klatkach (z wyjątkiem psów przewodników dla niewidomych).
 • Warto upewnić się, że klatka jest na tyle duża, aby zwierzak mógł się w niej wygodnie ułożyć. Można zostawić w niej małą zabawkę, aby uprzyjemnić pupilowi podróż.
 • Jedynie zwierzaki, których waga (wraz z klatką) nie przekracza 8 kilogramów, mogą być przewożone w kabinie. Większe transportowane są w luku bagażowym samolotu.

Na terenie lotniska w Krakowie znajduje się plac zabaw dla zwierząt. Wyposażony jest w ławkę, kosze, wodę pitną oraz przeszkody takie jak płotki, rampy i skocznie. Można go znaleźć w pobliżu Parkingu (P2).

 

Radar Lotów – aktualny ruch samolotów