Skip to content
Aktualizacja: 01/08/2022

Podziel się na:

Zaczynacie planować swoją wymarzoną wycieczkę do Londynu, ale nie wiecie, na którym lotnisku jest najlepiej wylądować. Spokojnie, przychodzimy z pomocą! Skorzystajcie z naszego przewodnika po lotniskach Londynu i wybierzcie to, które zapewni Wam optymalną podróż.

 

Lotnisko Heathrow w Londynie 

IATA: LHR
ICAO: EGLL
Odległość od centrum miasta: 26 kilometrów
Ilość obsłużonych pasażerów: 80.89 milionów (2019)
Londyńskie lotnisko Heathrow jest największym portem lotniczym w Europie.

Gdzie znajduje się lotnisko Heathrow w Londynie?

Lotnisko Heathrow znajduje się w zachodniej części Londynu. Wszystkie terminale są łatwo dostępne zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem z autostrad M4 i M25.

Ile terminali ma lotnisko Londyn Heathrow?

Najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie posiada cztery terminale. Terminal 2 (Terminal Królowej) został otwarty w czerwcu 2014 roku i jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku terminali na świecie. Pomiędzy terminalami T2 i T3 znajduje się dworzec autobusowy (Central Bus Station), stacja metra (London Underground) i stacja kolejowa (Heathrow Express, Elizabeth Line). Loty narodowego przewoźnika British Airways odlatują z T5 i T3.

T2 to nowoczesny terminal w środku lotniska, w odległości spaceru od T3 (10 minut). Terminal 2 składa się z głównego terminalu T2A i pirsu/hali satelitarnej (T2B). Jeśli Wasz lot odlatuje z T2B, pamiętajcie, że będziecie musieli przejść około 15 minut z T2A do T2B. W przeciwieństwie do Terminalu 5 nie ma zautomatyzowanego systemu przemieszczania ludzi APM.

T3 to terminal na środku lotniska, w odległości spaceru od T2 (10 minut). Terminal 3 podzielony jest na część dla Odlotów i część dla Przylotów. Terminal 3 ma skrzydło Upper Class w południowej części terminalu, do którego można dojechać samochodem i taksówką. Z tego obiektu mogą korzystać pasażerowie Virgin Upper Class i Delta One.

T4 to terminal na południu kompleksu lotniskowego. Terminal 4 jest wykorzystywany głównie do lotów do Azji Środkowej, Afryki Północnej i na Bliski Wschód, a także lotów do Europy. Z Terminalu 4 nie można dojechać bezpośrednio do centrum miasta pociągiem Heathrow Express, ale linia Elizabeth i metro są dostępne.

T5 to nowoczesny terminal w zachodniej części kompleksu lotniskowego. Terminal 5 składa się z głównego terminalu T5A i dwóch satelitarnych pirsów/hali (T5B i T5C), zautomatyzowany transport ludzi APM łączy główny budynek z halą B i halą C. Do stacji kolejowej T5 i stacji metra należy zejść dwa piętra w dół z hali przylotów.

Jeśli chcecie podróżować między terminalami, najlepszym wyborem będzie pociąg. Możecie wybrać między Heathrow Express i Elizabeth Line. W automatach biletowych możesz otrzymać bilet „bezpłatny pociąg” i podróżować za darmo między terminalami na lotnisku London Heathrow.

Transfery na i z lotniska w Londynie

 • Autobus

National Express i inni operatorzy obsługują ponad 500 miejsc docelowych. Istnieje również rozbudowana sieć autobusowa obsługująca okolice Heathrow i miejsca docelowe w zachodnim Londynie. Na lotnisku kursują również autobusy rejsowe do okolicznych stacji kolejowych. Centralny dworzec autobusowy znajduje się poza terminalami 1 i 3.

 • Pociąg

Najszybszym połączeniem jest Heathrow Express. Kursuje co 15 minut bez zatrzymywania się między centrum Londynu a lotniskiem. Pasażerowie płacą 26,50 funtów za podróż w jedną stronę i 40 funtów za podróż w obie strony. Warto rezerwować wcześniej, bo wtedy cena jest niższa. Pasażerowie mogą również skorzystać z metra Piccadilly Line, które również kursuje między centrum miasta a lotniskiem. Bilet kosztuje około 5,70 funta.

 • Taxi

Na lotnisku Heathrow w Londynie działa kilka licencjonowanych firm taksówkowych. Oczywiście klasyczna czarna taksówka może być wykorzystana na wycieczkę do centrum Londynu. Taksówki można rezerwować online z wyprzedzeniem.

Wynajem samochodów

Stanowiska odbioru samochodów do wynajęcia znajdują się na wyznaczonych parkingach przy wszystkich terminalach. Pasażerowie mają do wyboru między innymi Sixt, Avis, Europcar i Enterprise.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów na Lotnisko Heathrow w Londynie

 

Port lotniczy Londyn Gatwick

IATA: LGW
ICAO: EGKK
Odległość od centrum miasta: 45 kilometrów
Ilość obsłużonych pasażerów: 46.57 milionów (2019)
Port lotniczy Londyn Gatwick jest klasyfikowany jako międzynarodowe lotnisko komercyjne. W Londynie jest to drugie lotnisko pod względem ilości pasażerów. Obsługiwane jest przez tanie linie lotnicze EasyJet, brytyjskie linie lotnicze British Airways oraz czarterowe linie lotnicze Thomas Cook Airlines. Lotnisko London Gatwick leży na południe od stolicy Londynu i na północ od miast Crawley i Brighton.

Ile terminali ma lotnisko Londyn Gatwick?

Lotnisko London Gatwick składa się z dwóch terminali, oba terminale mają ponad 30 bramek na pokład. Terminal Północny i Terminal Południowy są połączone automatycznym transporterem osób. Shuttle Transit jest dostępny 24 godziny na dobę, co kilka minut, a czas podróży to tylko 2 do 3 minut.

Transfery na i z lotniska w Gatwick

 • Autobus

Z lotniska Gatwick w Londynie kursuje kilka linii autobusowych. Serwis Fastway 10 kursuje co 7 minut z lotniska do centrum miasta. Ponadto autobusy Route 100, Gatwick Direct 200 i Route 400 obsługują okoliczne miasta a easyBus służy jako transfer z lotniska do centrum Londynu i kosztuje od 2 funtów.

 • Pociągi

Gatwick Express z centrum Londynu na lotnisko Gatwick dojeżdża w zaledwie 35 minut. Pociąg kursuje co 15 minut bez przystanków pośrednich. Bilety można kupić w terminalu, na stacji lub w pociągu bez dodatkowych opłat.

 • Taxi

Na lotnisku dostępnych jest wiele taksówek, które można zarezerwować również online.

Wynajem samochodów

Szeroki wybór firm zajmujących się wynajmem samochodów umożliwia wynajęcie zarówno po przylocie, jak i z wyprzedzeniem.

 

Port lotniczy Londyn Stansted

IATA: STN
ICAO: EGSS
Odległość od centrum miasta: 63 kilometry
Ilość obsłużonych pasażerów: 28.12 milionów (2019)
Lotnisko Stansted jest obsługiwane przez irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair. Ponadto na lotnisko latają tanie linie lotnicze EasyJet oraz niemieckie linie lotnicze Eurowings. Port lotniczy Londyn Stansted położony jest około 65 kilometrów od centrum Londynu. Połączenie z autostradą M11 sprawia, że dojazd samochodem jest łatwy i wygodny. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 70 minut.

Ile terminali ma lotnisko Londyn Stansted?

Lotnisko składa się z jednego terminala bez bramek oraz trzech terminali satelitarnych z bramkami. Podróż między nimi są możliwe dzięki APM — systemu zautomatyzowanego przemieszczania ludzi. Główny terminal na lotnisku Londyn Stansted, gdzie znajdują się stanowiska odpraw, jest połączony ze stacją kolejową lotniska.

Transfery na i z lotniska

 • Autobus

Stanowiska autobusowe znajdują się przy głównym wejściu do terminalu. Kursują stąd londyńskie połączenia easyBus, National Express i Terravision. Obsługują one różne stacje w obrębie Londynu. Do pobliskich okolic jeżdżą lokalne autobusy.

 • Pociąg

Z lotniska Londyn Stansted kursuje kilka pociągów. Jednym z nich jest Stansted Express. Stansted Express jest najszybszą i najdroższą dostępną opcją podróży. Podróż pociągiem do centrum Londynu zajmuje 47 minut. Stansted Express kursuje co 15 minut między lotniskiem Stansted a miastem. Druga opcja to pociągi Cross Country, które jeżdżą do wschodniej Anglii i Birmingham. Lotnisko Stansted nie ma połączenia z metrem.

Wynajem samochodów

Firmy wynajmujące samochody na lotnisku Londyn Stansted to: Hertz, Avis, Europcar i Budget.

 

Port lotniczy Londyn Luton

IATA: LTN
ICAO: EGGW
Odległość od centrum miasta: 55 kilometrów
Ilość obsłużonych pasażerów: 18.21 milionów (2019)
Port lotniczy Londyn Luton jest czwartym co do wielkości lotniskiem w rejonie Wielkiego Londynu. Lotnisko jest obsługiwane m.in. przez tanie linie lotnicze EasyJet, węgierskie Wizz Air oraz irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair. Lotnisko London Luton znajduje się na północny zachód od Londynu, w niewielkiej odległości od Luton gdzie mieszka około 210 000 osób. Odległość z lotniska London Luton do centrum Londynu wynosi 55 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Londynu zajmuje 60 minut.

Ile terminali ma lotnisko Londyn-Luton?

Lotnisko składa się z terminalu i trzech pirsów (obszarów wejścia na pokład). Terminal ma dwie kondygnacje, na parterze znajdują się stanowiska odpraw, kontrola bezpieczeństwa oraz hala przylotów. Hala odlotów znajduje się na pierwszym piętrze.

Opcje transferu na i z lotniska

 • Autobus

Lotnisko Londyn Luton posiada połączenia autobusowe do wszystkich większych miast w kraju. Zarówno GreenLine 757 jak i easyBus szybko dowiozą pasażerów do centrum Londynu. Linie autobusowe National Express obsługują pozostałe lotniska w Wielkim Londynie, a także okoliczne miasta.

 • Pociąg 

Lotnisko posiada własną stację kolejową — Luton Airport Parkway. Regularnie kursują stąd autobusy wahadłowe na lotnisko. Bezpośrednie szybkie połączenie z centrum Londynu zapewniają liczne połączenia kolejowe. Pociągi East Midlands kursują pomiędzy Londynem a East Midlands.

Wynajem samochodów

Na lotnisku znajdziecie biura firm wynajmujących samochody takich jak: Avis, Europcar, Hertz, National, Alamo.

 

London City Airport 

IATA: LCY
ICAO: EGLC
Odległość od centrum miasta: 14 kilometrów
Ilość obsłużonych pasażerów: 5.12 milionów (2019)
London City Airport ma najdogodniejszą lokalizację ze wszystkich londyńskich lotnisk i jest szczególnie popularne wśród osób podróżujących służbowo. Dzielnice biznesowe Canary Wharf i City of London znajdują się w pobliżu lotniska. London City Airport jest używany głównie w dni powszednie, nie ma tam lotów od soboty 13:00 do niedzieli 12:30. W 2019 roku po raz pierwszy w historii z lotniska skorzystało ponad 5 mln pasażerów. Do lotniska można łatwo dojechać samochodem. Znajduje się poza londyńską strefą Congestion Charge. Aby dostać się do terminala, pasażerowie korzystają z Hartmann Road, która prowadzi bezpośrednio na teren lotniska. Przejazd z lotniska London City do Pałacu Buckingham lub Westminster taksówką kosztuje około 30 funtów.

Ile terminali ma lotnisko London City Airport?

Lotnisko składa się z jednego małego terminalu z dwoma piętrami. Hala przylotów i stanowiska odpraw znajdują się na parterze, kontrola bezpieczeństwa i bramki wejścia na pokład (Odloty) znajdują się na piętrze.

Transfery na i z lotniska

Z lotniska London City Airport kursują linie autobusowe 473 i 474 zaś stacja kolejowa London City Airport DLR znajduje się w pobliżu wejścia do terminalu. Oferuje połączenia z Canning Town, Bank i Stratford. Ze stacji pośrednich można przesiąść się do metra.

Wynajem samochodów

Na lotnisku London City Airport znajdują się między innymi wypożyczalnie samochodów Avis i Europcar.

 

Port lotniczy Londyn Southend

IATA: SEN
ICAO: EGMC
Odległość od centrum miasta: 64 kilometry
Ilość obsłużonych pasażerów: 2.04 miliona (2019)
Lotnisko London Southend jest jednym z sześciu oficjalnych londyńskich lotnisk i należy do Esken Limited. Port lotniczy London Southend znajduje się w hrabstwie Essex, na północ od Southend-on-Sea i na wschód od Londynu, przy autostradzie 127, która zapewnia łatwy dostęp do M25, A13 i A12. Przejazd do centrum Londynu zajmuje około 1 godziny.
Po szeroko zakrojonych planach modernizacji obsługują go dziś między innymi brytyjskie tanie linie lotnicze EasyJet i Flybe.

Ile terminali ma lotnisko Londyn-Southend?

Lotnisko posiada nowoczesny i kompaktowy terminal, po lewej znajduje się hala odlotów, po prawej hala przylotów. Terminal lotniska zamyka się 45 minut po przylocie ostatniego samolotu i otwiera ponownie o godzinie 04:00 rano.

Transfery na i z lotniska

 • Autobus

Istnieje kilka linii autobusowych z przystanków przed terminalem na lotnisku London Southend. Linia autobusowa Essex Airlink X30 z First Essex kursuje między Southend a londyńskim lotniskiem Stansted przez Chelmsford, stolicę Essex. Co godzinę w obu kierunkach kursują nowoczesne autobusy z wygodnymi siedzeniami i bezpłatnym WiFi.

 • Pociągi

Lotnisko posiada własną stację kolejową. Stąd kursuje pociąg dojazdowy do Londynu Liverpool Street i Stratford Station. Pociągi kursują osiem razy na godzinę, ale nie połączeń między 23:05 a 4:05 rano. W tym okresie należy korzystać z taksówek i autobusów.

Wynajem samochodów

W budynku terminala można znaleźć kilka renomowanych wypożyczalni samochodów. Pasażerowie mogą wybierać między Avis, Europcar i Hertz.