Skip to content
Aktualizacja: 01/08/2022

Podziel się na:

Jeśli chcecie zobaczyć słynne Miasto Miłości na własne oczy, istnieją różne sposoby, aby się tam dostać, ponieważ Paryż ma doskonałą infrastrukturę. Paryż posiada trzy międzynarodowe lotniska, które łączą stolicę Francji z całym światem. Na lotnisku Roissy Charles de Gaulle (CDG), paryskim lotnisku Orly (ORY) i lotnisku Paryż-Beauvais (BVA) codziennie startują i lądują samoloty z całego świata i z wielu różnych linii lotniczych. Sprawdźcie, które z nich warto wybrać, organizując swoją wycieczkę do Paryża.

 

Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu 

IATA: CDG
ICAO: LFPG
Liczba pasażerów: 76 milionów (2019)
Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu jest największym portem lotniczym we Francji. W 2019 r. na lotnisku obsłużyło 76 150 007 pasażerów, co czyni je dziewiątym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie i drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie (po Heathrow) pod względem liczby pasażerów. Lotnisko służy jako główny hub dla flagowego przewoźnika Francji — Air France. Poza tym jest to ważna baza dla linii lotniczych easyJet. Lotnisko posiada cztery pasy startowe.

Ile terminali ma lotnisko Paris Charles de Gaulle?

Lotnisko CDG składa się z Terminalu 1, Terminalu 2 (2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F, 2G) i Terminalu 3. Automatyczny pociąg wahadłowy CDGVAL łączy terminale ze sobą, siedem dni w tygodniu od 04:00 do 01:00. Warto pamiętać, że są to bezpłatne pociągi. Terminal 2G to budynek satelitarny wykorzystywany do lotów regionalnych Air France, możecie do niego dojechać autobusem wahadłowym N2 z terminali T2E i T2F.

W 2024 roku zostanie otwarty Terminal 4 na północ od Terminalu 2. W tym czasie zacznie działać połączenie kolejowe CDG Express pomiędzy lotniskiem a miastem, w sam raz na letnie igrzyska olimpijskie w 2024 roku.

Gdzie położone jest Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu?

Lotnisko znajduje się na północny wschód od Paryża. Lokalizacja lotniska Paris Charles de Gaulle jest bardzo dobra, ponieważ port lotniczy znajduje się tuż przy ruchliwej autostradzie A1 (Autoroute du Nord). Odległość z lotniska Charles de Gaulle w Paryżu do centrum Paryża wynosi 26 kilometrów. Podróżując samochodem, dojazd do centrum Paryża zajmuje około 45 minut. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Paryża wynosi około 58€.

Transport publiczny

Możliwe jest podróżowanie do i z lotniska Paryż Charles de Gaulle transportem publicznym. Pociąg z lotniska Paris Charles de Gaulle (CDG) do centrum Paryża oferuje najszybszą i niezawodną opcję transferu środkami transportu publicznego do serca Paryża. Jeśli przylatujecie do terminalu 3 lotniska Paris Roissy Charles de Gaulle (CDG), musicie przejść krytym przejściem do terminalu 1 lub skorzystać z bezpłatnego pociągu wahadłowego z terminalu 3 do terminalu 1. Pociągi to linia B systemu Paris RER. Pamiętajcie, że kursują co najmniej co 15 minut. Wszystkie pociągi zatrzymują się na głównych stacjach w centrum Paryża.

Transfery autokarowe z lotniska Paris Charles de Gaulle (CDG) do centrum Paryża oferują szereg regularnych, pełnowymiarowych połączeń autobusowych do kilku punktów w centrum miasta. Ponadto, autobusy Roissybus, Le Bus Direct i Noctilien Night są połączone z dwoma lokalnymi liniami autobusowymi do centrum Paryża, które zatrzymują się co kilkaset metrów, więc mogą być dogodnym rozwiązaniem dla wielu podróżujących.

Jakie linie lotnicze latają do i z Lotniska Charles de Gaulle?

Główne linie lotnicze na tym lotnisku to: Air France, easyJet, Norwegian, Vueling, KLM

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Paryża kierujących się na Lotnisko Charles de Gaulle!

 

Lotnisko Orly w Paryżu

IATA: ORY
ICAO: LFPO
Liczba pasażerów: 31 milionów (2019)
Port lotniczy Paryż-Orly to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko we Francji znajduje się na obrzeżach Paryża i składa się z jednego terminalu o nazwie Orly 1-2-3-4. Lotnisko Paris-Orly jest wykorzystywane dla większości krajowych lotów Air France.

 

Ile terminali ma lotnisko Paryż-Orly?

Po pracach remontowych i rozbudowie wiosną 2019 roku lotnisko zmieniło nazwy swoich terminali. Orly Ouest i Orly Sud są teraz połączone i nazwane inaczej, a mianowicie Orly 1-2-3-4. W efekcie lotnisko Paris Orly ma tylko jeden terminal. Orly Ouest to Orly 1 i Orly 2, Orly Sud to Orly 3 i Orly 4. Przejście między dwoma częściami lotniska zajmuje 5 minut, a więc pieszo między Orly 1 i Orly 4 jest 15 minut. Automatyczny pociąg wahadłowy Orlyval zabiera podróżnych ze stacji Orly 1-2-3 do stacji Orly 4 w ciągu minuty.

Gdzie znajduje się lotnisko Paryż Orly?

Lotnisko Paris Orly jest położone na południe od centrum miasta. Lotnisko jest połączone z Autoroute A106 i dzięki temu łatwo do niego dotrzeć samochodem. Odległość z lotniska Paris Orly do centrum Paryża wynosi 18 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum Paryża zajmuje około 30 minut. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Paryża wynosi około 37€.

Transport publiczny

Możliwe jest podróżowanie do i z lotniska Paryż Orly transportem publicznym. Niestety, połączenie kolejowe Orly Airport nie jest bezpośrednim połączeniem między terminalami pasażerskimi na lotnisku Orly a centrum Paryża. Dostępne są dwie oddzielne usługi pociągów, obie RER, jedna korzysta z linii B systemu pociągów RER Paris, druga linia C.

Najpopularniejszą usługą dla odwiedzających jest opcja pociągu RER Line B, który kursuje w odległości kilku kilometrów od lotniska Orly. Wybudowano specjalne połączenie kolejowe na lotnisko o nazwie Orlyval, łączące terminale pasażerskie na Orly ze stacją RER w Antony. Stamtąd dotrzecie do serca Paryża, gdzie główną stacją jest Chatelet, znajdująca się blisko Luwru.

Drugą opcją pociągu jest RER Line C. Aby z niego skorzystać, musicie wsiąść do autobusu wahadłowego między Orly a stacją kolei RER Pont de Rungis.

Do wyboru są dwa dedykowane autobusy lotniskowe z lotniska Orly do centrum Paryża, chociaż najpopularniejsza (i najtańsza) usługa, OrlyBus, dojeżdża do stacji metra w Paryżu, gdzie łączy się z metrem. OrlyBus jest obsługiwany przez RATP, który obsługuje lokalne autobusy i metro w Paryżu i możecie korzystać z biletów Paris w tej usłudze, o ile bilet obejmuje strefę 4, w której znajduje się Orly. W godzinach szczytu autobusy mogą być zatłoczone. Druga usługa jest obsługiwana przez Le Bus Direct i zatrzymuje się przy Etoile — Polach Elizejskich, Invalides (Wieża Eiffla) i Gare Montparnasse (Główny dworzec kolejowy). Autobusy Le Bus Direct bardziej przypominają autokary, są bardziej luksusowe i mniej zatłoczone.

Jakie linie lotnicze latają z i do Lotniska Paris Orly Airport?

Główne linie lotnicze na tym lotnisku to: Air France, easyJet, Transavia France, Corsair International, Vueling.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Paryża kierujących się na lotnisko Orly. 

 

Lotnisko Paryż-Beauvais 

IATA: BVA
ICAO: LFOP
Liczba pasażerów: 3.98 milionów (2019)
Lotnisko Paryż-Beauvais zostało zbudowane w latach 30. XX wieku i zostało zajęte przez Niemców w czerwcu 1940 r. podczas bitwy o Francję. Beauvais było używane jako lotnisko wojskowe Luftwaffe podczas okupacji. Dowody jego wojennej historii znajdują się wokół progu pasa 22, na północny wschód od lotniska, a około 500 metrów końca pasa startowego — stanowi nieużywaną powierzchnię pasa startowego w czasie wojny, wraz z kilkoma lejami po bombach i niektóre jednopasmowe betonowe drogi, będące pozostałością po wojennych drogach kołowania. Obecnie lotnisko jest obsługiwane głównie przez tanich przewoźników jak Ryanair i Wizz Air.

Ile terminali ma lotnisko Paryż-Beauvais?

Lotnisko ma dwa terminale, pomiędzy nimi możecie znaleźć dworzec autobusowy lotniska Paryż-Beauvais.

Gdzie znajduje się lotnisko Paryż-Beauvais?

Lotnisko znajduje się na północ od miast Paryż i Beauvais, w pobliżu małego miasteczka Tillé. Do lotniska Paryż-Beauvais można łatwo dojechać autostradą A16 (zjazd 15) oraz drogami D901 i D1001. Odległość z lotniska Paryż-Beauvais do centrum Paryża wynosi 90 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum Paryża zajmuje około 80 minut.

Transport z lotniska

Możliwe jest również podróżowanie do i z lotniska Paryż-Beauvais za pomocą transportu publicznego. Na lotnisko Paryż-Beauvais i z powrotem można podróżować transportem publicznym. Z lotniska do Beauvais kursują trzy linie autobusowe, a mianowicie linia 6 i NA Navette Express Hôtels obsługiwane przez Corolis oraz linia autobusowa 601 obsługiwana przez Oise Mobilité. Autobusy zabiorą Was do centrum, dworca autobusowego i dworca kolejowego w Beauvais w 25 do 30 minut. Pamiętajcie, że mniej więcej co 30 minut możecie wziąć autobus na i z lotniska, w weekendy i święta macie nieco mniej opcji. Bilety na autobus kosztują tylko 1,00 € za osobę. Z dworca kolejowego w Beauvais kursują bezpośrednie pociągi między innymi do Paryża, podróż z Beauvais na paryski Gare du Nord zajmuje średnio 1 godzinę i 15 minut.

Możecie również wybrać ekspresowy autobus na lotnisku Paryż- Beauvais. Zazwyczaj autobus Navette Paris-Beauvais odjeżdża 20 minut po przylotach oraz 3 godziny i 15 minut przed odlotami. Przystanek w Paryżu znajduje się niedaleko słynnego Łuku Triumfalnego (parking Boulevard Pershing) w pobliżu stacji metra Porte Maillot i stacji kolejowej Neuilly — Porte Maillot (linia C pociągu RER). Możecie przesiąść się do metra, aby dotrzeć do centrum miasta lub dzielnicy biznesowej La Défense. Podróż trwa co najmniej 1 godzinę i 15 minut. Kasy i automaty biletowe znajdują się w hali przylotów Terminalu 1 i Terminalu 2 oraz na lotniskowym dworcu autobusowym pomiędzy oboma terminalami. Zakup biletów online jest nieco tańszy (15,90 € dla dorosłych i 9,90 € dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat) niż zakup biletów po przyjeździe. Dzieci do 3 lat mogą jeździć autobusem za darmo.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Paryża kierujących się na lotnisko Beauvais!