Skip to content

Jeśli nie możecie doczekać się ferii zimowych to mamy dobrą wiadomość! Korzystając z ofert tanich lotów do Katowic, przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych atrakcji tego regionu. Podzieliliśmy ją na trzy główne kategorie w zależności od tego, co sprawia Wam największą frajdę. Znajdziecie tam miejsca dla fanów sportowych emocji, chwilę ciepła dla wiecznych zmarzlaków i atrakcje, które przeniosą Was w świat doskonałej zabawy. 

Skorzystajcie z naszego przewodnika po lotnisku Pyrzowice, żeby Wasza zimowa podróż do świata atrakcji przebiegła jak najpłynniej! 

 

Dla fanów sportowych atrakcji

Jeśli zimowy wypoczynek kojarzy się Wam ze sportem, to Śląsk jest idealnym kierunkiem podróży! Duża część tego województwa leży w górach, co zapewnia całą moc sportowych emocji dla wszystkich fanów dyscyplin zimowych. 

 

Wisła — miasto Adama Małysza

Na pewno warto odwiedzić miasto, z którego pochodzi jeden z najbardziej znanych polskich sportowców — Adam Małysz. To właśnie tam będziecie mieli możliwość zobaczenia skoczni nazwanej jego imieniem, która jest drugim co do wielkości obiektem sportowym tego typu w kraju. Warto wjechać na sam jej szczyt kolejką krzesełkową, aby doświadczyć widoku z perspektywy skoczka narciarskiego. Wrażenie jest niesamowite! Polecamy odwiedzić także hol Domu Zdrojowego, w którym znajduje się czekoladowa figura Adama Małysza, która waży aż 180 kilogramów i ma 2,5 metra wysokości. Została wykonana przez cukierników w 2001 roku. Na początku nie była zabezpieczona w żaden sposób, a jeden ze zwiedzających próbował statuetce odgryźć ucho!

Skocznia narciarska w Wiśle

W okolicy Wisły znajduje się także kilkanaście obiektów udostępniających trasy i wyciągi, które zapewnią idealne warunki na wiele godzin sportowej zabawy dla wszystkich uwielbiających sporty zjazdowe. Dla fanów narciarstwa biegowego polecamy Przełęcz Kubalonka i Ośrodek Sportowy Jonidło. Oba obiekty oferują profesjonalnie przygotowane trasy oraz możliwość wypożyczenia sprzętu. 

W Wiśle warto także skorzystać z jednej z najwspanialszych zimowych atrakcji, jaką jest kulig. Ośnieżone malownicze trasy, skrzypienie świeżego i błyszczącego śniegu, a także palenie pochodni po zmroku pozwoli Wam poczuć magiczną zimową atmosferę. Kuligi kończą się ucztą, na której cieszyć się można folkową muzyką, regionalnymi potrawami, trunkami dla dorosłych i herbatami dla dzieci. W mieście działa kilka firm, które umożliwiają przeżycie takiej przygody, a ich lista znajduje się na stronie miasta Wisły

 

Szczyrk — sportowe atrakcje

Szczyrk to niewielka, ale niezwykle popularna miejscowość na zimowe ferie. Położona jest u podnóża szczytu Skrzyczne, który uważany jest za najwyższy masyw Beskidu Śląskiego. Wejście na ten szczyt to jedna z najchętniej wybieranych atrakcji w tym regionie. Jednakże dla tych, którzy wolą wygodniejszą opcję polecamy wyciąg krzesełkowy. Widoki rozciągające się ze szczytu Skrzycznego zapierają dech w piersiach, a przy ładnej pogodzie można dojrzeć nawet Tatry!

Zimą Szczyrk jest oblegany przez narciarzy i snowboardzistów, którzy mogą skorzystać ze zjazdów o zróżnicowanym poziomie trudności. Dla fanów mocnych wrażeń polecamy trasę, która uzyskała licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie zawodów w narciarstwie alpejskim. Mogą odbywać się tam takie konkurencje jak zjazd, slalom, gigant-slalom oraz supergigant. To prawdziwa legenda wśród wszystkich fanów tego sportu. Całkowita długość wynosi 2,8 km, a różnica wysokości przekracza 650 metrów — to największe wartości w skali całej Polski!

A czy próbowaliście kiedyś snowtubingu? To atrakcja pełna sportowej adrenaliny polegająca na zjeździe po specjalnie przygotowanym torze na dmuchanym pontonie! Śnieżno-lodowa rynna ma ponad 300 metrów długości. Nie martwcie się o podejście pod górę, na miejscu dostępny jest specjalny wyciąg, który przetransportuje Was i Wasz ponton na samą górę. To świetna zimowa atrakcja na Śląsku zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można z niej korzystać także po zmroku, bo tor jest oświetlony. 

Skrzyczne, Szczyrk

 

Dla tych, którzy tęsknią za ciepłem 

Chociaż zima potrafić być piękna, to kto nie tęskni czasami za odrobiną ciepła? Podróżując na Śląsk, możecie odwiedzić atrakcje, które przeniosą Was z zimowego świata do tropików lub ogrzeją Was płonącym (oczywiście pod kontrolą!) ogniem. 

Gliwice — Palmiarnia Miejska

Jeśli mimo sympatii do zimy, tęsknicie za ciepłem i zielenią to koniecznie odwiedźcie Palmiarnie Miejską w Gliwicach. Składa się ona z pięciu pawilonów tematycznych i ma łączną powierzchnię 2000 m². Znajduje się w nich 5600 różnych gatunków roślin, a najstarsze z nich mają około 100 lat. Pierwszy pawilon poświęcony jest roślinom użytkowym. Niemal każdy gatunek jest lub był wykorzystywany przez ludzi w życiu codziennym. Kolejna sekcja poświęcona jest roślinom tropikalnym. W tym miejscu powietrze jest bardzo wilgotne, a temperatura nigdy nie spada poniżej 18 stopni. Następny pawilon, historyczny, szczyci się pięknymi okazami starych palm. W Palmiarni znajdziecie także pawilon sukulentów, czyli roślin, które charakteryzują się zdolnością do gromadzenia wody. Znajduje się tam także pawilon akwarystyczny. To właśnie tam będziecie mieli możliwość podziwiana zbiornika o pojemności 60 tys. litrów, który odwzorowuje środowisko Amazonki. Palmiarnia jest domem dla kanarków, papug, akwariów z żółwiami i terrariów z gadami, a wejścia do niej zdobią dwie rzeźby Lwów leżących

Warto skorzystać z programu „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, która daje zwiedzającym możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Spacerując po wytyczonej interaktywnej ścieżce mija są punkty, w których można dotknąć wybranych roślin i jeszcze lepiej poznać ich charakterystyczne cechy. Po zakończeniu takiego spaceru otrzymuje się Certyfikat. To jedna z najlepszych zimowych atrakcji na Śląsku dla wszystkich miłośników roślin i tropikalnego klimatu.

Palmiarnia

 

Żory — Muzeum Ognia

Miejscowość, w której znajduje się muzeum, czyli Żory, była często nawiedzana przez pożary i od dnia, w którym jeden z nich spalił całe miasteczko, obchodzone jest Święto Ogniowe. W dawnych czasach była to uroczystość religijna, natomiast dzisiaj to święto miasta. W tym dniu organizowane są koncerty, pokazy i przemarsze z pochodniami, a także wiele innych atrakcji.

Dla uczczenia niezwykłej historii miasta powstało muzeum, którego budynek swoim kształtem i kolorem przypomina płomienie. Jego ekspozycja podzielona jest na pięć stref tematycznych:

  • Okiełznanie żywiołu,
  • Przez antyk i wieki średnie,
  • Pali się,
  • Obszar duchowości,
  • Mędrca szkiełko i oko. 

Ekspozycja muzeum przedstawia historię człowieka z ogniem, jego niszczącą moc, sposoby zwalczania ognia, a także jego wpływ ognia na duchowość i kulturę. Będąc w muzeum, można podziwiać rekonstrukcję jaskini oraz przeprowadzić aż 85 eksperymentów – zapalić wirtualny płomień olimpijski, czy też przejść przez ścianę ognia! Na szczęście jest to tylko wizualizacja, ale emocje są prawdziwe. Wizytę poprzedza projekcja filmu „Na szlaku ognia” reżyserii Andrzeja Celińskiego. Bardzo często organizowane są tam różnorodne atrakcje mające na celu edukację dzieci i dorosłych na temat tego niebezpiecznego, ale jakże ważnego dla ludzkości żywiołu. Nad wszystkim czuwa urocza maskotka tego muzeum, czyli Żorek.

Muzeum Ognia w Żorach to świetna atrakcja na zimowe ferie na Śląsku, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!

 

Dla miłośników dobrej zabawy 

Zimowe atrakcje na Śląsku nie muszą być powiązane wyłącznie z przebywaniem na stokach narciarskich! W tym rejonie Polski znajdziecie kultowe miejsca pełne dobrej zabawy i szalonej przygody, które zapewniają rozrywkę przez cały rok!
 

Katowice — Hala Widowisko-Sportowa Spodek 

Spodek został otwarty 9 maja 1971 roku i do 2014 roku była to największa tego typu hala widowiskowa w Polsce! Jego nazwa nawiązuje do latającego spodka, ponieważ kształt budynku przypomina UFO. To obiekt o wielkim znaczeniu nie tylko dla regionu, ale także dla całej Polski. 

To właśnie tam odbyły się koncerty światowej sławy gwiazd, takich jak Metallica, Deep Purple, Pearl Jam, czy Green Day, ale nie tylko! W 2016 roku odbyła się tu czwarta edycja największej imprezy e-sportowej Intel Extreme Masters, która przyciągnęła rekordową frekwencję 113 000 widzów.

W zależności od obecnej sytuacji pandemicznej liczba organizowanych imprez i koncertów na pewno będzie się zmieniać. Jednakże, na co dzień, również znajdziecie tam mnóstwo atrakcji. Jedną z najfajniejszych zimowych przygód jest znajdujące się tam lodowisko, idealne miejsce na rozgrywkę hokejową, czy przejazd w ramach sesji łyżwiarskich z muzyką! Po zejściu z lodowiska można skorzystać z basenu, sauny suchej i parowej oraz podgrzewanych leżaków w Spodku.

To miejsce warte odwiedzenia nie tylko ze względu na organizowane tam imprezy, ale także ze względu na historyczne wydarzenia, które miały tam miejsce. Wśród nich można wymienić wizytę  Fidela Castro w 1972 czy Wielki Pokaz Samochodowy, podczas którego wielki debiut miał Fiat 126p. W ciągu siedmiu dni przybyło 250 tysięcy zwiedzających!

Chorzów — Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski park rozrywki. Znajduje się w Parku Śląskim, na pograniczu Chorzowa i Katowic. Park rozrywki zaczęto budować już w 1956 roku, a w 1960 roku działały już 63 różne atrakcje! 30 marca 2017 r. Śląskie Wesołe Miasteczko przekształciło się z typowego lunapraku w jeden z największych parków rozrywki w Polsce i otrzymało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko rozrywka, ale także edukacja związana z pięknym dziedzictwem kulturowym, takim jak legendy, baśnie i narracje. Dokonano wtedy wielu zmian, dodając kolejne strefy tematyczne: Magiczną Wioskę, Dolinę Marzeń i Czarodziejski Las. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a nowością sezonu 2017 był Lech Coaster — jedna z największych tego typu atrakcja w Europie Środkowo-Wschodniej.

Winter Legendia, czyli zimowa odsłona parku, to magiczne miejsce pełne atrakcji idealne na spędzenie zimowych ferii na dobrej zabawie. Park oświetlony jest kolorowymi światłami, a w powietrzu unosi się zapach gorącej czekolady i goździków. Czynne są zarówno karuzele, jak i Jama Bazyliszka, a po skończonej zabawie można udać się na ognisko, aby rozgrzać się ciepłym posiłkiem i grzanym winem, bądź ciepłą herbatą!

Warto na bieżąco sprawdzać listę organizowanych atrakcji, a także godziny otwarcia na oficjalnej stronie Śląskiego Wesołego Miasteczka lub na Facebooku

Grzane wino z goździkami