Skip to content
Aktualizacja: 05/09/2022

Podziel się na:

Marzą Wam się wakacje, ale wciąż nie wiecie dokąd chcielibyście polecieć? Przychodzimy z pomocą! Zapraszamy do lektury artykułu w którym opisujemy wakacyjne kierunki do których możecie się wybrać wylatując z Lotniska Modlin. Zainspirujcie się naszymi propozycjami i zaplanujcie urlop swoich marzeń!

 

Kilka podstawowych informacji

Port Lotniczy Warszawa-Modlin to międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki, położony około 40 km na północ od centrum Warszawy w Polsce. Od 2017 r. jest to piąty najbardziej ruchliwy port lotniczy w kraju, z 2 932 639 obsługiwanych pasażerów rocznie. Jedyne regularne połączenia na lotnisku obsługuje Ryanair, podczas gdy inni przewoźnicy, tacy jak Enter Air, obsługują usługi sezonowe. Głównym międzynarodowym portem lotniczym miasta jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

 

Historia Lotniska Warszawa-Modlin

Lotnisko było pierwotnie przeznaczone do użytku wojskowego w II RP w 1937 roku, jednakże zostało uruchomione podczas II wojny światowej w 1940 roku jako baza lotnicza niemieckiej Luftwaffe w okupowanej Polsce. Po wojnie, w latach 1945-2000, było użytkowane przez lotnictwo polskie i sowieckie. W 2000 roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło zamknięcie lotniska. Pas startowy lotniska był w złym stanie, brakowało odpowiedniego oświetlenia i nowoczesnych pomocy radionawigacyjnych, takich jak system lądowania według przyrządów.

Następnie znaczna część jego pierwotnej powierzchni została udostępniona jako kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzonej w celu prowadzenia przyszłego portu lotniczego, Port Lotniczy Mazowsze Warszawa-Modlin. Lotnisko zostało przebudowane do użytku cywilnego, przede wszystkim jako zamiennik nieczynnego już terminalu Etiuda dla tanich przewoźników. Wiele przewidywanych dat otwarcia przesunęło się. Harmonogram, ogłoszony w lutym 2008 r. zakładał otwarcie lotniska do działalności na początku 2010 r. W dniu 8 lutego 2010 r. lotnisko zostało oficjalnie zarejestrowane jako lotnisko cywilne przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Choć pierwszy samolot miał wystartować z Modlina 16 lipca 2012 r., port lotniczy został oficjalnie zainaugurowany dzień wcześniej, a pierwszy samolot pasażerski z Budapesztu przyleciał na lotnisko około godziny 17:30. Tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair zaczęły wykorzystywać lotnisko jako swoje bazy.

 

Obecna sytuacja

Lipiec 2022 roku został ogłoszeń najlepszym miesiącem pod względem przewozów pasażerskich w historii lotniska. W lipcu z usług lotniska skorzystało 329 527 pasażerów i obsłużono na nim 2 180 operacji lotniczych. Wysokie wzrosty odnotowano w porównaniu z lipcem 2021 r.: 160,0% obsłużonych pasażerów i 122,1% operacji. Pasażerowie lotniska najczęściej wybierali Londyn, a w następnej kolejności Dublin, Rygę, Rzym i Sztokholm.
W pierwszych dniach sierpnia oddano nową powierzchnię gastronomiczną oraz poczekalnię na antresoli terminala. Zakończona została również rozbudowa sklepu wolnocłowego, który dzięki prawie dwukrotnemu powiększeniu powierzchni handlowej będzie oferować znacznie większy asortyment.

 

Gdzie znajduje się Lotnisko Warszawa-Modlin?

Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się na północny zachód od Warszawy i jest łatwo dostępny drogą ekspresową S7 między Warszawą a Gdańskiem. Tą drogą można dojechać do centrum Warszawy, biegnie ona równolegle do Wisły. Odległość z Lotniska Warszawa-Modlin do centrum Warszawy wynosi 38 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Warszawy zajmuje 35 minut.

 

Ile terminali posiada Port Lotniczy Warszawa-Modlin?

Lotnisko posiada jeden nowy i nowoczesny terminal, po prawej stronie znajduje się hala odlotów i stanowiska odpraw, a po lewej hala przylotów. Wszystko znajduje się na parterze budynku. Bezpośrednio przed budynkiem lotniska znajdują się przystanki autobusowe, parking P1 oraz restauracja Eat&Fly.

 

Dojazd do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie do i z Lotniska Warszawa-Modlin. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Warszawy to około 160 zł.

 

Pociąg do Warszawy

Autobusem wahadłowym można dojechać do najbliższej stacji kolejowej (Stacja kolejowa Modlin), skąd można wsiąść do pociągu na główny dworzec kolejowy w Warszawie (Warszawa Centralna). Pociągi Kolei Mazowieckich kursują kilka razy na godzinę do stacji Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Gdańska, Warszawa Zachodnia i Lotnisko Chopina. Czas dojazdu do Dworca Centralnego w Warszawie to około 40 minut. Autobus wahadłowy kursuje co 20-30 minut, czas przejazdu pomiędzy lotniskiem Warszawa-Modlin a stacją kolejową w Modlinie nie przekracza 10 minut. Bilety lotniskowe można kupić na lotnisku w cenie 19,00 zł, w tym przejazd autobusem. W terminalu znajduje się automat biletowy oraz punkt informacyjny, na zewnątrz przy przystanku autobusowym kolejny automat biletowy. Więcej informacji można uzyskać w pociągu Lotnisko Warszawa-Modlin i na stronie Koleje Mazowieckie.

 

Parking na Lotnisku Warszawa-Modlin

Lotnisko Warszawa-Modlin oferuje trzy opcje parkowania: Parking Krótkoterminowy PA1, Parking Średnioterminowy PA3 oraz Parking Długoterminowy PA7. Wszystkie miejsca parkingowe na lotnisku są nieosłonięte, najlepsze miejsca można znaleźć na PA1 bezpośrednio przed lotniskiem. Długoterminowe miejsca postojowe w PA7 znajdują się 3 kilometry od lotniska, dlatego pomiędzy parkingiem a terminalem lotniskowym kursuje autobus. Autobus odjeżdża przed terminalem w Transfer Meeting Point.

 

Oferta połączeń na Lotnisku Warszawa-Modlin

Ofertę lotów z i na Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajdziecie klikając poiniżej: 

 

Poniżej przedstawiamy Wam 8 najciekawszych miejsc do których możecie się wybrać decydując się na lot z Lotniska w Modlinie:

 

1. Londyn, Wielka Brytania

Londyn to miasto światowej klasy restauracji, niezrównanej sceny muzycznej i naprawdę bogatej historii. Plus tradycyjna i pyszna herbata! Londyn to wspaniałe miasto do odwiedzenia, a dzięki fantastycznemu transportowi publicznemu w Anglii, dostanie się z punktu A do punktu B jest bardzo proste. Możecie z łatwością spędzić tydzień lub dłużej, odkrywając wszystko, co ma do zaoferowania każda dzielnica Londynu, i nadal zostanie Wam sporo do zrobienia na następną wizytę. Z miejscami i centrami kulturalnymi, takimi jak National Portrait Gallery, Trafalgar Square, Tower of London, Tower Bridge, Kensington Gardens i wszelkiego rodzaju jedzeniem, piciem, zakupami, historią i kulturą, nic dziwnego, że jest to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży.

Londyn, Wielka Brytania

 

2. Bruksela, Belgia

Bruksela jest stolicą Belgii, a także uważana za główne miasto Unii Europejskiej. Ma wszystkie cechy metropolii, ale jednocześnie jest małym, spokojnym miastem. Ma niezwykle nowoczesne dzielnice, które kontrastują ze znanymi budynkami w stylu Art Deco, a ulice Brukseli są pełne uroku i historii, dzięki czemu są świetnym miejscem na ucieczkę. Każda wymówka jest dobra, aby zorganizować wakacje w Brukseli, czy to na 2 dni, tydzień, czy dłużej. To miasto oferuje dobre jedzenie, ciekawe muzea i wybór nietuzinkowych atrakcji, które zapadną Wam na długo w pamięci. Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Brukseli z Modlina.

 

3. Neapol, Włochy

Neapol! Miasto mafii, źródło włoskiej kuchni i miejsce, w którym ludzie od wieków żyli pod groźbą klęski żywiołowej, erupcji Wezuwiusza. Klimat i pogoda w Neapolu są piękne, szczególnie wiosną i jesienią. Weekend do Neapolu nie musi być drogi. Jedzenie jest dużo tańsze niż na turystycznej północy Włoch, a cena noclegu jest stosunkowo niska! Jeśli macie więcej niż kilka dni, wynajmijcie samochód i jedźcie wzdłuż pięknego wybrzeża Amalfi. Będąc w Neapolu koniecznie trzeba odwiedzić Sorento, piękne małe miasteczko na wybrzeżu Amalfi. Polecamy także odwiedzić piękną wyspę Ischia lub luksusową Capri.

Neapol. Włochy

 

4. Sztokholm, Szwecja

Sztokholm zapewnia jedyne w swoim rodzaju doświadczenie dzięki położeniu na archipelagu 14 wysp, z których każda oferuje inny klimat – od kolorowych budynków i brukowanych uliczek Gamla Stan po bogatą przyrodę wyspę Djurgården. To miejsce, w którym możecie wskoczyć na prom i znaleźć się w innym świecie, nie opuszczając miasta. I bez względu na to, gdzie skończycie, poczujecie się swobodnie we współczesnym, miejskim stylu, z którego słynie Szwecja. Tylko pamiętajcie, aby znaleźć czas na fikę, przerwę na kawę i ciasto, abyście mogli zwolnić i cieszyć się życiem tak, jak robią to miejscowi. Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Sztokholmu.

 

5. Chania, Grecja

Na Krecie istnieją cztery różne regiony, z których każdy ma własne fantastyczne krajobrazy i wiele zakątków czekających na odkrycie. Chania to drugie po Heraklionie miasto, często wymieniane jako jedno z najpiękniejszych miast Grecji z nostalgiczną wenecką atmosferą, konsekwencją ponad 400 lat weneckiej okupacji. Region ma wspaniałe plaże, wysokie góry i malowniczą starówkę. W krajobrazie Chanii dominują majestatyczne szczyty Gór Białych, czyli Lefka Ori, pokryte zimą śniegiem. Z drugiej strony rozległe wybrzeże Chanii kryje jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, w tym Elafonisi, Balos i Falasarna. Z geograficznego punktu widzenia w regionie znajduje się jeden z największych wąwozów w Europie, a także najbardziej wysunięta na południe wyspa kontynentu, Gavdos.

Chania, Grecja

 

6. Oslo, Norwegia

Panorama Oslo może być zatłoczona dźwigami, ale ta szybko rozwijająca się metropolia jest również jednym z najbardziej zielonych miast na świecie. Zasłużyła na zaszczyt tytułu Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku dzięki jednemu z najniższych śladów węglowych na świecie, doskonałemu i dobrze patronowanemu transportowi publicznemu oraz prawdziwemu zaangażowaniu w zrównoważoną produkcję żywności i zieloną przestrzeń. Miasto jest obdarzone dużą liczbą sielankowych parków, a drogi wodne i wyspy Oslofjordu znajdują się zaledwie kilka minut od centrum, podobnie jak stoki narciarskie i lasy Nordmarka. Odwiedźcie to różnorodne miasto i zatraćcie się we wszystkim co ma do zaoferowania.

 

7. Ryga, Łotwa

Ryga położona jest na Morzu Bałtyckim i znana jest z białych piaszczystych plaż, drewnianych kolorowych domów, starych zabytkowych budynków, kwiatów i wszystkiego co artystyczne. Miejscowi są bardzo przyjaźni i spędzają razem dużo czasu na plażach, jedząc pyszne jedzenie i tańcząc! Niezależnie od tego, czy chodzi o kulturę i muzea, czy o relaksującą przerwę od codziennego życia, Ryga ma wszystko, czego możecie chcieć od weekendowego wyjazdu do Europy. Od wędrówek po Starym Mieście w Rydze, po zwiedzanie Dźwiny lub wędrówki po Parku Narodowym Gauja, aż po adrenalinę podczas wycieczki rowerem górskim jest wiele rzeczy do zrobienia w Rydze, które sprawią, że oderwiecie się od codzienności!

 

8. Wiedeń, Austria

Wiedeń, stolica Austrii, jest bogaty w historię, architekturę, sztukę, muzykę, jedzenie i wino. Położony nad Dunajem, pochodzi z osady z czasów rzymskich. Większość z wielu barokowych budynków w mieście powstała za czasów cesarzowej Marii Teresy (XVIII w.) i cesarza Franciszka Józefa (XIX w.), a dziś stoją one w kontraście do nowoczesnych konstrukcji ze szkła i stali. Uznane za jedno z najbardziej przyjaznych miast na świecie, granice Wiednia obejmują winnice, parki i zalesiony Las Wiedeński, czyli chroniony krajobraz naturalny. „Kultura kawy” zajmuje ważne miejsce w wiedeńskim życiu, a kawiarnie to miejsca, w których można się zrelaksować, nawiązać kontakty towarzyskie i delektować się słynnymi deserami w mieście. Nazywany „Miastem Muzyki”, Wiedeń był domem klasycznych kompozytorów Schuberta, Mozarta, Haydna, Straussa, Brahmsa i Beethovena. Odwiedźcie naszą stronę, by kupić bilet na lot do Wiednia.

 

Jeśli planujecie podróż z Lotniska Warszwa-Modlin, przeczytajcie artykuł zawierający użyteczne informacje dla pasażerów: Lotnisko Warszawa-Modlin