Skip to content

Love Parade to wydarzenie, które przez wiele lat skupiało setki tysięcy fanów muzyki elektronicznej pod hasłami nawiązującymi do pokoju i równości. Po długim okresie nieobecności, parada wraca ze zdwojoną siłą łącząc więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. To wydarzenie w Berlinie, na którym z pewnością musicie być obecni! Poznajcie więcej szczegółów dotyczących tego festiwalu czytając nasz poniższy artykuł.

Jeśli chcielibyście wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu skorzystajcie z naszej oferty lotów do Berlina i już dziś zarezerwujcie swoje bilety. 

 

1. Love Parade w Berlinie

„Pokój, Radość, Naleśniki” - 1.07.89 rok. Pierwsza parada miłości — każdy początek jest trudny

Młode grono odbiorców z pewnością nie kojarzy Love Parade, a szkoda – bo mowa tu o jednej z najbardziej znanych i największych imprez z muzyką techno na początku XXI wieku. Teraz, po 12 latach przerwy od ostatniej edycji, parada powraca na berlińskie ulice.

Chodź może wydawać się to niewiarygodne, to jest z pewnością prawdziwe – pierwsza parada miłości odbyła się ponad trzydzieści lat temu, 1 lipca 1989 roku. Tylko 150 osób wzięło udział w minikarawanie zarejestrowanej jako demonstracja polityczna. Mottem parady w tamtym czasie było „Pokój, Radość, Naleśniki” i opowiadano się m.in. za rozbrojeniem na wszystkich szczeblach i uczciwą dystrybucją żywności.

Kiedy Parada Miłości przemaszerowała przez Berlin, miała chyba najbardziej przyjazne motto spośród wszystkich demonstracji politycznych. Grupa 150 fanów techno, którzy dołączyli do założyciela Loveparade, DJ-a Dr. Motte podążając za samochodem wyposażonym w trzy głośniki, na rzecz pokojowej rewolucji światowej na Kurfürstendamm w Berlinie, w ciągu kilku lat rozrosła się w wielkie wydarzenie taneczno-muzyczne. Co roku przyciągała miliony entuzjastów długich, tanecznych nocy, najpierw na Kurfürstendamm, a następnie w berlińskim Tiergarten Platz.

Najważniejszą ideą tego wydarzenia był pokój. Radość wyrażana była przez muzykę jako środek komunikacji, a naleśniki jako symbol sprawiedliwej dystrybucji żywności. Celem było stworzenie czegoś dobrego. Dr Motte, którego prawdziwe nazwisko brzmi Matthias Roeingh, od samego początku był fanem zabawy. Tematem jego parad techno były „Peace on Earth”, „We Are One Family”, „Let the Sunshine In Your Heart”, „One World One Future” czy „Love Rules”. Jego motto brzmiało “Żadnej demonstracji przeciwko, ale dla wszystkich ludzi na tej planecie”.

 

2. Dlaczego Love Parade tak dobrze wtedy pasowało do ducha czasu?

Coroczna Parada Miłości była wyrazem ducha czasu, a właściwie tańczącego młodzieżowego ruchu pokojowego pod parasolem nowej, elektronicznej muzyki tanecznej. Główną troską Loveparade było wołanie o więcej współczucia, więcej dobroczynności i zaangażowania społecznego.

Po upadku komunizmu techno było właśnie odpowiednią muzyką dla Berlina. Nie było już śpiewaków, wszystko zostało zredukowane do rytmu. DJ-e i producenci wczesnych lat 90. sami stworzyli i wymyślili tę muzykę. To była muzyka, która celowo nie miała bohaterów. Zwłaszcza Ost-Kids mogli się z tym identyfikować. Dorastano w systemie, który właśnie się zawalił. Kultura techno złapała ją i podniosła. Młodzi ludzie mogli realizować się, produkować, dekorować, projektować, organizować bez większych nakładów finansowych.

Miłosna Parada stała się wizytówką Berlina. Po upadku muru w Berlinie nie było zbyt wielu atrakcji dla turystów. Miasto, hotele, kluby zdały sobie sprawę z potencjału, które kryło się za tego typu wydarzeniem, więc wszyscy chcieli wziąć w tym udział.

 

3. Parada miłości, jedna z najpopularniejszych eventów techno na świecie

Święto muzyki techno cieszyło się coraz większą popularnością. Już w szóstej edycji udział w wydarzeniu wzięło ponad 100 tys. uczestników. Z kolei w 1997 roku po raz pierwszy w Love Parade wzięło udział milion uczestników, którzy w rytm muzyki trance, house czy techno paradowali po ulicach Berlina. Obchody zostały zawieszone na kilka lat w odpowiedzi na tragedię, która miała miejsce podczas parady.

 

4. Powrót Love Parade potwierdzony

Powrót Love Parade jest niezwykłym wydarzeniem na scenie muzyki elektronicznej. Młodsi słuchacze w końcu będą mogli poznać od środka ten legendarny festiwal i stać się częścią tego, za czym tęsknią weterani clubbingu.

Mało jest imprez o statusie tak wielkiego kultu jak berlińska parada techno. Przez lata odbywała się jako Love Parade, a dwa lata temu jej wskrzeszenie zapowiedział Dr Motte. W tym celu powołana została fundacja, mająca na celu nie tylko zgromadzenie funduszy na tę imprezę (o statusie demonstracji politycznej), ale i przedsięwzięcie kroków mających na celu zapisanie kultury techno jako dziedzictwa UNESCO i wzmocnienie statusu prawnego klubów.

Na stronie Rave The Planet potwierdzona została data – 9 lipca 2022 roku. Zmianie nie uległo także miasto, w którym impreza o oficjalnej nazwie Rave The Planet Parade dojdzie do skutku – a będzie nim Berlin. Poznaliśmy także motto imprezy – “Together Again“. Organizatorzy twierdzą, że zwłaszcza teraz świat potrzebuje czegoś, co go ponownie zjednoczy. Kultura muzyki elektronicznej, jak mało która, zdołała rozwinąć jednoczącą i zaprowadzającą pokój moc, która jednoczy ludzi i tworzy pokój.

Love Parade Berlin (2)

 

5. Polska platforma na paradzie w Berlinie

Do Rave The Planet wpłynęło ponad 300 wniosków o uczestnictwo w paradzie, czyli prezentację muzyki i haseł na ciężarówce-platformie. W tym roku przepisy pozwoliły na to, by takich platform było 20. Ekipa fundacji miała więc bardzo trudne zadanie, by wyselekcjonować kandydatów. Niewątpliwie ogromnym sukcesem jest fakt zakwalifikowania się polskiej reprezentacji! A dodatkowo – reprezentant naszego kraju będzie jednym z przemawiających do zgromadzonych raverów.

Platforma nosi nazwę Polish Float, gdyż jej głównym celem jest promocja całej polskiej kultury klubowej i dumne reprezentowanie Polski na największym wydarzeniu muzyki elektronicznej na świecie. Jednym z głównych postulatów jest większe wsparcie kultury niezależnej.

 

6. Kto zagra na paradzie w Berlinie?

Nowa parada skupia wokół siebie takich artystów jak:
Oliver Huntemann, Felix Kröcher, Christian Smith, Babetta, Gabriel Ananda i Matthew Jonson, a jest współprowadzona przez niemiecką legendę techno i oryginalnego współzałożyciela Love Parade Dr’a Motte.

Tegoroczna parada opiera się na motto “jesteśmy jedną techno rodziną”, a nowy ruch ma na celu “ochronę, promowanie i rozwój kultury tanecznej i muzyki elektronicznej we wszystkich jej formach”.

Love Parade Berlin

 

7. Szczegółowe informacje na temat parady

Technoparty "Rave The Planet" odbędzie się 9 lipca 2022 r. od godz. 14.00. do 22.00. Trasa parady obejmuje:
Start przy Kurfürstendamm (U-Bhf. Uhlandstr.) - Kurfürstendamm - Tauentzienstraße - Kleiststraße - Nollendorfplatz - Bülowstraße - Potsdamer Straße - Potsdamer Platz - Ebertstraße - Platz des 18. März - Straße des 17. Juni do Großer Stern (punkt końcowy)
Całkowita długość to około 7 kilometrów.

Trasa Love Parade 2022

 

8. Mówcy — Kto będzie przemawiać w trakcie parady

Podczas tego niezwykłego wydarzenia, oprócz muzyki będzie można również wysłuchać przemówień osób, które przyczyniły się do powstania tego festiwalu, lub w sposób szczególny wspierają jego założenia. Te wystąpienia mogą być ciekawą możliwością poznania ich sposobu widzenia świata i ich wkładu w to wydarzenie.

Dr Motte

DJ, Muzyk, Założyciel LOVEPARADE, Dyrektor zarządzający RAVE THE PLANET
Mało kto ukształtował i zmienił scenę muzyki elektronicznej w tak zdecydowany sposób jak Dr. Motte. Z pewnością jest on wielkim fantastą i wizjonerem. Bez względu na to, gdzie gra, Motte jest zawsze ambasadorem muzyki elektronicznej na całym świecie. Na jego koncerty pielgrzymują zewsząd fani muzyki elektronicznej i tancerze. Dzięki swojej muzyce kultowy DJ buduje mosty między ludźmi. Kiedy puszcza płyty, starzy wyjadacze i przedstawiciele pokolenia z euforii dzielą się parkietem, wszyscy doświadczają wyjątkowego poczucia wspólnoty.

Artur Wojtczak

Germanista, Autor książek, dziennikarz
Jest niestrudzonym ambasadorem kultury klubowej w Polsce i współautorem książki "30 lat sceny techno w Polsce", która jest pierwszą i jedyną antologią poświęconą historii sceny elektronicznej w Europie Wschodniej. Artur jest niezależnym dziennikarzem i współpracuje z takimi magazynami jak Muno.PL, electronic beats (DE & PL), Laif i Noizz. Pisze recenzje, eseje i artykuły o najnowszych wydarzeniach na polskiej scenie klubowej: House-Nation Polska i Clubland Polska.

Caren Lay

MDB, Rzecznika ds. polityki klubowej w Parlamencie Niemieckim.
"Gram tylko techno". Caren była związana z ruchami pokojowymi, kobiecymi i ekologicznymi oraz z parkietem! Można ją tam spotkać w każdy weekend, bo kultura klubowa jest nie tylko ważna dla jej pracy w Bundestagu, ale po prostu stanowi ważną część jej życia.

Dimitri Hegemann

Tresor Berlin, Atonal, Happy Locals
Dimitri Hegemann, pracownik kultury i badacz przestrzeni, lubi zajmować się rzeczami, które są inne. On wprawia wszystko w ruch. Z jednej strony interesują go nietypowe formy wyrazu w obrazie i dźwięku, a z drugiej — przestrzenie kultury alternatywnej. Etapy jego pracy to nonkonformistyczny Festiwal Atonalny, rozwój klubu Tresor, który w decydujący sposób połączył młodzież z Berlina Zachodniego i Wschodniego.

Matthias Pasdzierny

Muzykolog, Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie
Matthias studiował muzykę szkolną, muzykologię i germanistykę w Stuttgarcie, Berlinie i Krakowie. W 2013 r. uzyskał tytuł doktora, przedstawiając rozprawę na temat powracających z emigracji i zachodnioniemieckiego życia muzycznego po 1945 r. Od 2007 r. jest asystentem naukowym na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie (UdK). Jego badania koncentrują się m.in. na kulturze techno.

Dr. Sissy Kraus

Prawnik, Dyrektor CSD Berlin
Sissy od 20 lat pracuje jako prawnik w Berlinie oraz w Komisji Praw Człowieka przy Niemieckiej Izbie Adwokackiej. W tym czasie reprezentowała i doradzała w niezliczonych sprawach dotyczących osób LGBTIQ, kobiet i dyskryminacji.

Marc Wohlrabe

Livekomm, City After 8, Clubcommission Berlin
Marc studiował zarządzanie światowym dziedzictwem ze szczególnym uwzględnieniem historycznego krajobrazu miejskiego oraz morskiego dziedzictwa światowego (M.A.). Poparł wniosek do UNESCO o objęcie berlińskiej technokultury ochroną jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Miriam Witz & Michael Bohmeyer

Miriam prowadzi kampanię na rzecz "Pilotażowego projektu dochodu podstawowego" i jest odpowiedzialna za zarządzanie kampanią pierwszego w Niemczech naukowego badania na ten temat. Bada, na czym polega dochód podstawowy.
Michael jest założycielem programu "Mój dochód podstawowy". Organizacja non-profit pozyskuje środki finansowe poprzez crowdfunding. Za każdym razem, gdy zbierze się 12 000 euro, pieniądze są przekazywane na loterię jako bezwarunkowy dochód podstawowy: 1 000 euro miesięcznie przez rok. Bez żadnych zobowiązań. Dla wszystkich.