Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego ciekawa i bogata historia, zapewnia wiele atrakcji. Malownicze stare kamienice i znajdujące się w nich kręte schody, to istny raj dla miłośników fotografii. Jednakże ten region ma do zaoferowania wiele więcej! Przygotowaliśmy listę 12 atrakcji, które będą wspaniałym początkiem Waszej zimowej przygody. 

Skorzystaj z naszej oferty tanich lotów do Lublina i wybierz się w podróż po fragmencie Polski zachwycającym niedocenianym pięknem.

 

Stare Miasto

Nieważne czy wybieracie się do Lublina tylko na weekend, czy będzie to dłuższa wycieczka, obowiązkowym punktem na liście atrakcji powinno być oczywiście Stare Miasto! To dzielnica miasta, która obejmuje dawną część lokacyjnego Lublina oraz okolice rzek Czechóki i Bystrzycy. Znajduje się tam wiele starych kamienic i zabytków architektury sakralnej. Lubelskie Stare Miasto jest najlepiej zachowanym zabytkiem zespołów architektoniczno-urbanistycznych w naszym kraju! Szacuje się, że przetrwało nawet do 70% oryginalnej zabudowy. Najstarsze budynki sięgają historią czasów średniowiecza.

Przed podróżą warto zapoznać się z aplikacją oferującą audio przewodnik po Starym Mieście w Lublinie. Dzięki niej możesz skorzystać z zaplanowanej i opisanej trasy po takich zabytkach jak:

  • Archikatedra świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z Wieżą Trynitarską, stanowiącą świetny punkt widokowy,
  • Brama Krakowska z muzeum historii miasta Lublina,
  • Plac Po Farze z fundamentami nieistniejącego kościoła św. Michała z widokiem na Wzgórze Zamkowe,
  • Lubelska Trasa Podziemna o długości około 300 m, która prowadzi kilka metrów pod powierzchnią ulicy,
  • a także legendarny Kamień Nieszczęście.

Stare Miasto w Lublinie

 

Zwiedzanie podziemnego Lublina i Plac po Farze 

Ciekawą opcją (tymczasowo chroniącą przed padającym śniegiem) jest spacer po podziemiach Lublina. Piwnice w starych kamienicach zostały połączone ze sobą korytarzami. Podczas spaceru z przewodnikiem zapoznacie się z historią miasta — wrogimi najazdami, czy strasznymi epidemiami. Na końcu trasy znajduje się ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Spacer rozpoczyna się pod budynkiem Trybunału Koronnego, a kończymy aż przy Placu Po Farze — trasa ma więc około 300 metrów i prezentuje 14 sal wystawowych.

Warto poświęcić słoneczne, zimowe popołudnie na zwiedzenie Placu Po Farze znajdującego się przy wyjściu z trasy. Z trzech stron znajduje się tam kilka naprawdę ładnych zabytkowych domów, natomiast czwarta z nich to wspaniały taras widokowy pozwalający podziwiać Zamek w Lublinie. 

 

Archikatedra Lubelska i Wieża Trynitarska

Katedra lubelska została zbudowana przez jezuitów na przełomie XVII i XVII wieku i była jedną z pierwszych budowli barokowych w Polsce. Jej projekt został stworzony przez włoskiego mnicha jezuitę i architekta Giovanniego Marię Bernardoniego. Po pożarze miasta w 1719 r. Józef Meyer, nadworny malarz Augusta III, pokrył wewnętrzne ściany freskami przedstawiającymi sceny z Biblii.

Na szczególną uwagę zasługują także znajdujące się w Archikatedrze krypty, w których znajdują się nagrobki biskupów lubelskich, eksponujące szaty liturgiczne i różne przedmioty pochówku.

Znajdujące się w Archikatedrze potężne organy z lat trzydziestych dwudziestego wieku robią ogromne wrażenie i uświetniają liturgię sprawowaną w Świątyni. Instrument posiada aż 50 głosów i 4000 piszczałek!

Tuż przy Archikatedrze znajduje się Wieża Trynitarska. Po pokonaniu 200 stopni wchodzimy na punkt widokowy, z którego roztacza się zachwycająca panorama na całe miasto. W budynku Wieży znajduje się również ekspozycja Muzeum Archidiecezjalnego. Czuć tam zapach starego drewna, a podświetlone figurki nadają miejscu niesamowity klimat. Można podziwiać tam także instrumenty muzyczne, lichtarze oraz wiele innych zabytkowych przedmiotów. 

 

Dom Słów 

Dom Słów to coś więcej niż tylko Izba Drukarstwa. To ośrodek prowadzony z prawdziwą pasją przez Ośrodek Brama Grodzka. Odbywają się tam warsztaty i wydarzenia poświęcone drukarstwu, więc jeśli jesteście fanami książek, to gorąco polecamy to miejsce! Budynek Domu Słów dzieli się na dwie części — dolną, czyli Miasto Księgi-Opowieść o Słowie Drukowanym, gdzie możemy podziwiać liczne maszyny drukarskie oraz Siła Wolnego Słowa-Opowieść o Wolności, która przedstawia historię narodzin niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce w całym bloku komunistycznym. Samo podwórko Domu Słów, dzięki artystycznej instalacji poświęconej co roku innej bajce, cofa nas do czasów dzieciństwa i napawa przyjemnym uczuciem nostalgii. 

 

Brama Krakowska 

Kiedy już zobaczycie wszystko, co chcielibyście zobaczyć na Starym Mieście, to czas ruszyć dalej. Przekraczając Bramę Krakowską — jedną z dwóch oryginalnych Bram Miejskich, znajdujemy się na Krakowskim Przedmieściu. Brama była częścią oryginalnych fortyfikacji obronnych zbudowanych w połowie XVI wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Została zbudowana w stylu gotyckim, aczkolwiek w XVIII wieku nadano jej rys barokowy. W czasach świetności miasta Plac przed Bramą był głównym ośrodkiem handlowym Lublina, a z Bramy rozchodziły się dźwięki muzyki wygrywanej przez trębaczy. Dziś w Bramie Krakowskiej mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina, które prezentuje przeszłość miasta.

Brama Krakowska, Lublin

 

Krakowskie Przedmieście

Skąd się wzięła nazwa Krakowskie Przedmieście? Niegdyś była to droga, która wiodła z Lublina do Krakowa. Bowiem w przeszłości Lublin był dobrze prosperującym węzłem handlowym kupców z Krakowa, Lwowa i Wilna. Dzisiaj droga ta zamieniona jest w deptak i ustawiają się tam liczne stoiska Jarmarku Jagiellońskiego. Idąc wzdłuż ulicy, znajdziemy wiele uroczych kawiarni i wyśmienitych restauracji — każdy znajdzie coś dla siebie. Zimą to miejsce nabiera szczególnej atmosfery dzięki pięknie oświetlonym lubelskim Aniołom, licznym choinkom, a także dzięki instalacji świetlnej w kształcie pocztówki z Lublinem, która zachwyca nie tylko turystów, ale także mieszkańców.

 

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jedną z najstarszych rezydencji królewskich w Polsce. Dziś służy on jako punkt orientacyjny i symbol tego polskiego miasta. Położony jest na wzgórzu z widokiem na Stare Miasto i wiele jego pięknych, zabytkowych budynków. Zamek został zbudowany w stylu neogotyckim i słynie z monumentalnych białych murów zamkowych i strzelistego donżonu z czerwonej cegły, znajdującego się wewnątrz zamku.

Zamek Lubelski w swojej historii służył kilkukrotnie jako więzienie. Najpierw jako więzienie carskie od 1831 do 1915. Następnie, w niepodległej Polsce od 1918 do 1939. Najmroczniejszym okresem w historii Zamku była okupacja hitlerowska miasta w latach od 1939 do 1944 roku. Szacuje się, że w tych latach więzionych tam było od 40 000 do 80 000 polskich bojowników ruchu oporu i Żydów. Po 1944 r. zamek nadal służył jako więzienie, ale sowieckiej tajnej policji, a później PRL. Dopiero w 1954 r. zamknięto więzienie zamkowe. Po odbudowie i remoncie od 1957 roku jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego.

Dziedziniec Zamku w Lublinie

 

Regionalne Muzeum Cebularza

Cebularz to coś, z czego słynie Lublin. Wizyta w tym mieście nie może obejść się bez zjedzenia przynajmniej jednego! Już w średniowieczu były wypiekane przez zamieszkujących Lublin Żydów. Ten szczególny wypiek cieszy się chronionym oznaczeniem geograficznym i nazwą pochodzenia. Ciekawostką jest, że obecnie jedynie cztery piekarnie mogą wypiekać Cebularze Lubelskie!

Odwiedzając Regionalne Muzeum Cebularza, możemy nie tylko poznać jego historie i dowiedzieć się jak krok po kroku jest przygotowywany ten cebulowy wypiek, ale też możemy go sobie własnoręcznie przygotować! Lekkość i zabawna forma tego miejsca napełnią Was dobrą zabawą, a cebularze na długą zostaną w Waszych sercach. To świetne miejsce na zimowe zwiedzanie Lublina, w którym możecie się ogrzać i zapoznać z kulinarną historią tego miasta.

 

Slacline

Lublin słynie z dyscypliny zwanej Slackline. Jeśli jesteście fanami sportów i chcecie poczuć nutkę adrenaliny, to na pewno się wam to spodoba! Slackline to nic innego jak pokonywanie pewnej odległości na szerokiej linie, która zawieszona jest między dwoma kamienicami na lubelskim rynku. Emocje i widowisko samo w sobie jest wręcz niesamowite! Bardziej wprawieni sportowcy potrafią nawet pokonać podniebną trasę z opaską na oczach. Slacklinerów możemy również spotkać m.in. w Ogrodzie Saskim i na błoniach koło Zamku. Zawsze służą radą, a czasami można nawet liczyć na bezpłatną lekcję. To doświadczenie z pewnością podniesie Wam ciśnienie w zimowe dni!

 

Obóz w Majdanku

Gdy tylko został wyzwolony przez armię sowiecką w 1944 r., ten obóz zagłady na południowym wschodzie Lublina został przekształcony w muzeum. W 1965 r. został natomiast podniesiony do rangi pierwszego w Polsce Państwowego Muzeum. Majdanek jest jednym z najbardziej kompletnych obozów reżimu nazistowskiego, ponieważ wycofująca się armia niemiecka nie miała czasu na zburzenie obiektu. Znajdują się tam artefakty pochodzące z innych obozów, wraz z archiwalną fotografią i relacjami naocznych świadków tego, co się tam wydarzyło.

Jak dojechać: Autobus nr 23 lub trolejbus 156 odjeżdżają spod Bramy Krakowskiej i zatrzymują się tuż przed wejściem do muzeum.

 

Kazimierz Dolny 

Jeśli chcecie odwiedzić prawdziwą ukrytą perełkę, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Średniowieczne miasto jest malowniczo położone zaledwie godzinę jazdy autobusem od Lublina. To ulubione miejsce malarzy, fotografów i filmowców, które swoją sławę zawdzięcza wspaniałej harmonii krajobrazu. Nad malowniczym rynkiem ze starą drewnianą studnią dominuje XIV-wieczny kościół i wzgórza, na których stoją ruiny zamku. Wzdłuż Wisły znajduje się kilka renesansowych i barokowych spichrzy. Pamiętają one czasy, kiedy Kazimierz Dolny znajdował się na głównym szlaku handlowym z Małopolski do Bałtyku. Przez kazimierski port przepływały setki ton zboża i soli, najpopularniejszych wówczas towarów. Rozwijał się szybko i wkrótce przekształcił się w dobrze prosperujący ośrodek handlowy, zyskując miano „Mały Gdańsk”.

Kazimierz Dolny jest odwiedzany co roku przez tysiące turystów. Dlatego okres zimowy to idealny czas na spokojne i wyciszające spacery ścieżkami prowadzącymi przez lessowe wąwozy i wysokie zbocza. 

Kazimierz Dolny, ruiny zamku

 

Roztoczański Park Narodowy

Czy wiecie, że Roztoczański Park Narodowy charakteryzuje się największą lesistością spośród wszystkich parków narodowych w Polsce? Zwiedzanie parku warto rozpocząć od Zwierzyńca, gdzie zaczyna się ścieżka przyrodniczo-historyczna na Bukową Górę. Nagrodą będzie malowniczy widok na mozaikę pól i lasów Roztocza. Niedaleko znajdują się stawy Echo, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć stado sympatycznych dzikich koni. To idealne miejsce na odpoczynek dla duszy i ciała w pięknej zimowej scenerii pełnej spokoju i ciszy. 

Jak dojechać: Polecamy skorzystać z autobusów, które transportują podróżników z Lublina, do Zwierzyńca, miasteczka położonego tuż przy Parku. Podróż trwa około 1 h 50 minut. 

Zwierzyniec, kościół na wodzie