Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Manchester to drugie co do wielkości miasto w Anglii. Ślady pierwszych mieszkańców, Rzymian, sięgają aż do 79 roku przed nasza erą. Manchester to tętniące życiem miasto z bujnym życiem nocnym, sztuką i kulturą. Miasto otoczone jest krajobrazami i wspaniałymi górami Pennińskimi, dzięki czemu jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania dzikich regionów kraju. To jedno z najbardziej ekscytujących miast w Anglii! Oto top 10 rzeczy które warto zobaczyć w Manchesterze.


1. Manchester Art Gallery

Manchester Art Gallery znajduje się w centrum miasta, w budynku, który stoi w tej przestrzeni od 1823 roku. W galerii prezentowana jest lokalna i międzynarodową twórczość reprezentująca całe stulecia. Manchester Art Gallery posiada jedną z największych kolekcji sztuki w Wielkiej Brytanii poza Londynem. W galerii znajdują się prace takich artystów jak Gauguin, Manet, Monet i Max Ernst.
Znajdują się tam również obszerne zbiory rzemiosła artystycznego, od ceramiki po wyroby ślusarskie, a także odzież i dodatki pochodzące z okresu od 1600 roku aż po dzień dzisiejszy. Koniecznie sprawdźcie listę wydarzeń, aby zobaczyć specjalne wystawy, warsztaty i wycieczki. Manchester Art Gallery to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w mieście.


2. Manchester Museum

Muzeum w Manchesterze to największe w kraju muzeum uniwersyteckie z kolekcją 4 500 000 eksponatów z całego świata! Mieści się w imponującym budynku w stylu gotyckim i prezentuje to, co najlepsze w archeologii i historii naturalnej. W tym miejscu znajduje się także specjalna wystawa poświęcona historii naturalnej Manchesteru, która przedstawia początki miasta jako podwodnego świata, a następnie bagna. Nie przegapcie Stana T.Rexa! Jest to piąta najbardziej kompletna skamielina T.Rexa odkryta do tej pory na świecie, zawierająca ponad 70% całego szkieletu. Na miejscu znajduje się kawiarnia, w której można odpocząć po kilkugodzinnym zwiedzaniu tego wspaniałego muzeum.


3. Royal Exchange

Royal Exchange to jeden z najpopularniejszych kompleksów rozrywkowych w Manchesterze. Budynek został ukończony w 1921 roku i przetrwał historyczne zniszczenia w czasie II wojny światowej. Royal Exchange charakteryzuje się piękną architekturą, ale główną atrakcją jest teatr, który uważany jest za jeden z najlepszych w mieście, a nawet w kraju. Każdego roku teatr wystawia setki przedstawień z różnych gatunków, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. To jedna z tych rzeczy, które warto zobaczyć w Manchesterze.


4. Stockport Viaduct

Wiadukt Stockport to największa ceglana konstrukcja w kraju. Został zbudowany w 1840 r. w celu zapewnienia przejazdu pociągom i skrócenia trasy do Londynu. Do jego budowy zużyto około 11 milionów cegieł. Wiadukt ma imponującą wysokość prawie 34 metrów i był największym wiaduktem na świecie w momencie jego budowy. Ta konstrukcja odegrała kluczową rolę w lokalnej kulturze, pojawiając się na wielu obrazach Lowry'ego. Wiadukt to obowiązkowy punkt w Manchesterze i jeden z największych zabytków tego miasta!


5. Heaton Park

Heaton Park zajmując powierzchnię około 600 akrów jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Park został gruntownie odrestaurowany, ale jego charakter i atmosfera pozostała zachowana dzięki oryginalnym budynkom i pięknym widokom. Znajdująca się w samym sercu parku Heaton Hall została zbudowana w 1772 roku. Choć nie jest w całości udostępniona do zwiedzania, to pozostaje imponującym widokiem dzięki swojej niesamowitej architekturze.
Entuzjastom sportu spodoba się 18-dołkowe pole golfowe i korty tenisowe. Natomiast rodziny mogą cieszyć farmą zwierząt i ogromnym placem zabaw. Atrakcji jest jeszcze więcej! Na przykład obserwatorium i malownicze jezioro. To miejsce jest idealne na odpoczynek po całym dniu zwiedzania Manchesteru!


6. Mamucium

Mamucium był rzymskim fortem założonym w 79 r.n.e. Znanym jest również jako Mancunium. Była to pierwsza osada na obszarze Manchesteru obsadzona garnizonem żołnierzy. Podczas rewolucji przemysłowej fort został w większości zrównany z ziemią w celu rozwoju lokalnego przemysłu. Dziś ruiny pozostałości fortu są nadal widoczne i warte odwiedzenia. Tutaj możecie zobaczyć układ osady cywilnej, która powstała wokół fortu w czasach rzymskich. To fascynujące spojrzenie na najwcześniejsze wcielenie Manchesteru i świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o rzymskiej ekspansji w Wielkiej Brytanii.


7. Piłka nożna

Manchester to świetne miejsce dla fanów piłki nożnej. To miasto to siedziba dwóch drużyn piłkarskich - Man City i Man United. Pierwszym przystankiem powinno być Narodowe Muzeum Piłki Nożnej. W tej piłkarskiej świątyni znajdują się fascynujące pamiątki związane ze sportem, w tym takie perełki jak pierwsza instrukcja gry, a także historyczne trofea i stroje. Różnorodne świetne krótkie filmy pokazują historię tego sportu, a zabawne pokazy praktyczne zapewniają mnóstwo dodatkowej rozrywki dla dzieci.

Warto też odwiedzić stadiony obu drużyn. Stadion Etihad Manchester City oferuje wiele ciekawych opcji wycieczek, w tym wycieczki “za kulisami” i luksusowe wycieczki z kolacją. Old Trafford - siedziba Manchesteru United - oferuje wycieczki z przewodnikiem, które umożliwiają dostęp do prywatnych lóż i możliwość wejścia na murawę. To miejsca w Manchesterze powinien zobaczyć każdy fan sportu.


8. Manchester Jewish Museum

Muzeum Żydowskie w Manchesterze mieści się w dawnej synagodze, zbudowanej w 1874 roku w stylu mauretańskim. Budynek ten jest najstarszą zachowaną synagogą w Manchesterze, a muzeum jest jedyną tego rodzaju instytucją poza Londynem. Muzeum pokazuje życie i znaczenie Żydów w Manchesterze poprzez wiele stałych kolekcji i ekscytujących wydarzeń. Dowiedzcie się więcej o ich życiu w tym mieście dzięki przedmiotom, dokumentom, zdjęciom i opowiadanym historiom. Dzięki temu łatwiej zrozumieć rolę, jaką społeczność żydowska odegrała w rozwoju miasta. To idealne miejsce, aby dowiedzieć się o jednej z ważnych lokalnych społeczności Manchesteru.


9. Science and Industry Museum

Muzeum Nauki i Przemysłu znajduje się w miejscu najstarszej stacji kolejowej na świecie. W jego 12 galeriach znajdują się maszyny napędzane wodą i parą ze złotego wieku przemysłu tekstylnego, a także zabytkowe samochody wyprodukowane w Manchesterze, w tym rzadki Rolls Royce z 1904 roku. Galerię lotnictwa i kosmosu to jedna z rzeczy, które warto zobaczyć w Manchesterze. Znajduje się tam wiele historycznych samolotów, w tym replika Triplane 1 autorstwa A. V. Roe - pierwszego brytyjskiego samolotu, który z powodzeniem latał.


10. Chinatown

Chinatown w Manchesterze jest drugim co do wielkości w Wielkiej Brytanii i trzecim w Europie. Jest to z pewnością miejsce, które z pewnością warto odwiedzić w Manchesterze. To feeria kolorów i smaków! Znajdziecie tam restauracje serwujące dania kuchni chińskiej, japońskiej, nepalskiej, wietnamskiej i tajskiej, a także specjalistyczne sklepy spożywcze, bary karaoke i salony masażu. Coroczny festiwal Chińskiego Nowego Roku w lutym jest głównym punktem kalendarza wydarzeń w Manchesterze! To wtedy odbywają się niesamowite parady z tańczącymi smokami.