Skip to content
Aktualizacja: 17/11/2022

Podziel się na:

Ferie zimowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują trochę odpoczynku od pracy, szkoły i codzienności. Chociaż może nie jest to miejsce, które pierwsze przychodzi na myśl, gdy pomyślimy o wyjeździe narciarskim, to Turcja jest niewątpliwie bogata w doskonałe ośrodki i hotele narciarskie! Turyści mają tu gwarancję doskonałej zabawy i mogą cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem na zapierających dech w piersiach ośnieżonych górach w tureckich resortach. Korzystając ze stoków narciarskich odpowiednich zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących, luksusowego zakwaterowania i nieograniczonej rozrywki, każdy zrealizuje swój wymarzony plan zimowego wypoczynku. Sprawdźcie nasz przewodnik po Turcji — nieznanym zakątku narciarskim Europy!

 

1. Ośrodek narciarski Uludağ, Bursa

Centrum narciarskie Uludağ jest znane jako pierwszy ośrodek narciarski w Turcji i znajduje się 35 kilometrów na południowy zachód od Bursy. Na wysokości 2543 metrów nad poziomem morza, do dyspozycji miłośników narciarstwa oddanych jest łącznie 20 tras zjazdowych o długości od 500 do 2000 metrów, sklasyfikowanych pod względem trudności, jako początkujące, średnio zaawansowane i bardzo zaawansowane. Trasy są łatwo dostępne dzięki 10 wyciągom krzesełkowym i 13 wyciągom orczykowym. Oczywiście narciarstwo to nie jedyny sport górski, który można uprawiać w Uludağ! Z 8 szlakami trekkingowymi oferuje miłośnikom trekkingu wspaniałe doświadczenia pośród natury.

Najlepszy czas na podróż?

Sezon narciarski w Uludağ rozpoczyna się w połowie grudnia i trwa do końca marca. Jednak najbardziej ruchliwy okres w Uludağ przypada na koniec grudnia i styczeń. Ponieważ Uludağ znajduje się blisko Stambułu, to z łatwością każdy dotrze do tego wspaniałego miejsca zimowych szaleństw. Tu możecie zapewnić sobie doskonały wypoczynek i zabawę w trakcie Świąt i Sylwestra.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Stambułu, by odkryć niesamowite warunki na narciarski urlop w Turcji!

Gdzie się zatrzymać?

Zakwaterowanie w Uludağ znajduje się w dwóch różnych strefach. W pierwszej strefie znajdują się stosunkowo stare i uznane hotele Uludağ. W drugiej strefie znajdują się nowoczesne lokale, które powstały niedawno. Ci, którzy chcą zatrzymać się w tańszych miejscach, zwykle wybierają hotele w pierwszej strefie. Natomiast osoby stawiające na bardziej luksusowe opcje preferują drugą strefę.

Uludag, Turcja

 

2. Ośrodek narciarski Erciyes, Kayseri

Erciyes Ski Centre znajduje się na górze Erciyes na wysokości 3920 metrów 25 kilometrów na południowy zachód od Kayseri. Ma doskonałe położenie geograficzne, dzięki czemu jest łatwo dostępny drogą lotniczą oraz niemal z każdego miejsca w Turcji. Łącznie 34 trasy zjazdowe - 13 dla początkujących, 15 dla zaawansowanych i 6 dla ekspertów narciarstwa to z pewnością baza, która odpowie wyzwaniom najbardziej wymagających turystów. Długość tras narciarskich waha się od 230 do 4210 m. Istnieje również 18 systemów transportu mechanicznego, w tym wyciągi krzesełkowe, wyciągi naziemne i wyciągi gondolowe. Inną atrakcyjną cechą Erciyes jest wyjątkowy śnieżny puch, z tego powodu Erciyes nazywane jest również "Alpami Turcji”.

Najlepszy czas na podróż?

Sezon narciarski w Erciyes Ski Center rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa do maja. W tym ośrodku narciarskim, w którym przez prawie 12 miesięcy pada śnieg, można jeździć na nartach przez prawie 6 miesięcy przy dobrej ilości śniegu. Każdej zimy Erciyes gości około 2,5 miliona lokalnych i zagranicznych turystów. Taka ilość odwiedzających świadczy o wysokiej jakości oferowanych możliwości!

Gdzie się zatrzymać?

Erciyes jest drugim najbardziej preferowanym ośrodkiem narciarskim na zimowe wakacje i oferuje różne opcje, od niedrogich hoteli po ośrodki narciarskie z szeroką gamą luksusowych udogodnień. W przeciwieństwie do drogich luksusowych hoteli w Uludağ, Erciyes oferuje bardziej przystępne hotele, dzięki czemu jest preferowany przez rodziny z dziećmi.

Kayseri, Erciyes, Turcja

 

3. Ośrodek narciarski Palandöken, Erzurum

Ośrodek narciarski Palandöken położony jest zaledwie 20 minut od lotniska w Erzurum i 13 km na południe od centrum miasta i jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Znajduje się on na górze Palandöken na wysokości 3176 metrów. Palandöken jest łatwo dostępny dzięki bezpośrednim lotom krajowym ze Stambułu, Ankary i İzmiru. To sprawia, że jest idealnym miejscem i gości ponad 500 000 lokalnych i zagranicznych fanów zimowego szaleństwa. Znajdziecie tu w sumie 22 trasy zjazdowe: 8 dla początkujących, 8 dla zaawansowanych, 2 olimpijskie i 4 naturalne, o długości od 300 m do 12 km. Jest więc gdzie rozwinąć prędkość!

Najlepszy czas na podróż?

Palandöken gościło już Zimowe Igrzyska Uniwersyteckie i Zimową Olimpiadę Młodzieży Europy. Sezon narciarski rozpoczyna się na początku listopada festiwalami, koncertami i różnymi atrakcjami i trwa do końca kwietnia. Nie tylko miłośnicy nart, ale także entuzjaści wypoczynku zainteresowani różnymi sportami zimowymi, takimi jak paralotniarstwo, snowboarding, snowtubing i alpinizm, preferują Palandöken przez cały rok. Sprawdźcie to miejsce i zakochajcie się w Turcji zimą!

Gdzie się zatrzymać?

Ośrodek narciarski Palandöken oferuje swoim gościom liczne alternatywy zakwaterowania, od 5-gwiazdkowych luksusowych hoteli po bardziej przystępne cenowo hotele narciarskie. 5-gwiazdkowy hotel Polat Erzurum Resort oferuje łatwy dostęp do stoków centrum narciarskiego dzięki własnemu systemowi wyciągów krzesełkowych. Klienci mogą skorzystać z luksusowego i komfortowego zakwaterowania w hotelu, który oferuje również mini klub dla dzieci oraz lekcje jazdy na nartach z profesjonalnymi instruktorami. Jeśli szukacie luksusowego pobytu w bardziej przystępnych cenach, wybierzcie Dedeman Palandöken Ski Lodge — pierwszy butikowy hotel w Palandöken. Jest on chętnie wybierany przez urlopowiczów zimowych ze względu na wygodne pokoje, bliskość stoków narciarskich i centrum Erzurum. Dostępnych jest wiele opcji, więc wybierzcie taką, która najlepiej spełnia Wasze oczekiwania.

Palandoken , Turcja

 

4. Centrum narciarskie Kartepe, Kocaeli

Dzięki doskonałej lokalizacji zaledwie 7 km od centrum Kocaeli i tylko 1,5 godziny jazdy od Stambułu Kartepe jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich na zimowe weekendowe wypady. Położone na jednym z 1601 m szczytów gór Samanlı, Kartepe jest domem dla 12 tras narciarskich (o długości od 400 m do 3500 m) i 3 wyciągi krzesełkowe. Piękne widoki, doskonała lokalizacja oraz wygodna infrastruktura to optymalne warunki na wymarzony urlop zimowy.

Najlepszy czas na podróż?

Sezon narciarski rozpoczyna się w połowie grudnia i trwa do połowy marca. Najlepszymi miesiącami do uprawiania narciarstwa są jednak styczeń i luty, gdyż pokrywa śnieżna sięga wtedy 150 cm. Może wybierzecie to miejsce jako początek Waszej przygody narciarskiej w Turcji?

Gdzie się zatrzymać?

Kartepe jest ulubionym miejscem wypoczynku przez cały rok i oferuje wiele lokalnych opcji zakwaterowania. Mimo że w ośrodku narciarskim jest tylko jeden hotel, wiele opcji można znaleźć w Kartepe lub Sapanca. Oprócz hoteli można znaleźć również domy i apartamenty do wynajęcia. Wiele z tych opcji jest dostępnych na Airbnb.

 

5. Ośrodek narciarski Sarıkamış, Kars

Sarıkamış znajduje się 54 km na południowy zachód od Kars i jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wśród narciarzy i miłośników snowboardu, ponieważ jest pokryty krystalicznym śnieżnym puchem. W Sarıkamış dostępnych jest obecnie 6 tras narciarskich. W centrum narciarskim znajdują się dwie trasy dla początkujących, dwie dla zaawansowanych i dwie dla profesjonalnych narciarzy, a także 4 wyciągi krzesełkowe do transportu.

Najlepszy czas na podróż?

W Sarıkamış śnieg pada 57 dni w roku, a leży przez 141 dni. Dzięki temu głęboka warstwa śniegu nadaje się do jazdy na nartach przez 5 miesięcy. Sezon trwa od początku grudnia do kwietnia. Luty lub marzec są również popularne ze względu na Festiwal Gier Zimowych Sarıkamış.

Gdzie się zatrzymać?

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu pociągiem Eastern Express wzrosła liczba odwiedzających miasto Kars. Doprowadziło to do poprawy jakości usług w hotelach w Kars i Sarıkamış. Hotele w tym regionie przypominają te w Uludağ z całym luksusem i komfortem, jaki oferują. 5-gwiazdkowy Sarıkamış Kayı Snow Hotel to dobry wybór dla osób szukających urlopu narciarskiego, ponieważ znajduje się on bardzo blisko tras narciarskich i oferuje komfortowe pokoje, centra odnowy biologicznej i atmosferę.

 

6. Centrum narciarskie Davraz, Isparta

Centrum narciarskie Davraz znajduje się 26 km na południowy zachód od Isparty, zaledwie 1,5 do 2 godzin jazdy od Antalyi. Ze względu na świetną lokalizację stał się w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich wśród miłośników białego szaleństwa mieszkających w pobliskich miejscowościach, zwłaszcza na wyjazdy weekendowe i ferie szkolne. Obecnie dostępnych jest 13 tras narciarskich - 2 dla początkujących, 8 dla zaawansowanych i 3 dla profesjonalistów jazdy na nartach — o długości od 900 do 2600 metrów. Dla dzieci i osób niejeżdżących na nartach jest również tor saneczkowy.

Najlepszy czas na podróż?

Davraz ma krótszy sezon narciarski w porównaniu z innymi ośrodkami. Zaczyna się pod koniec grudnia, a kończy na początku marca. Najlepsze miesiące na jazdę na nartach to styczeń i początek lutego.

Gdzie się zatrzymać?

Davraza nie posiada szerokiego wyboru hoteli. Na terenie ośrodka znajduje się jedynie 4-gwiazdkowy hotel Sirene Davras. Tutaj możecie zatrzymać się w fantastycznym pokoju/suicie z oszałamiającym widokiem na góry lub śnieg i zrelaksować się w basenie, saunie lub łaźni tureckiej.

 

7. Ośrodek narciarski Kartalkaya

Położony sześć godzin jazdy od Stambułu, ośrodek ten staje się zimowym celem dla mieszkańców Stambułu, którzy chcą zostawić za sobą krajobraz miasta i doświadczyć dreszczyku emocji na stokach. Pokryte gęstym lasem sosnowym, przyrodnicze tereny są idealnym placem zabaw dla początkujących i zaawansowanych miłośników nart i snowboardu. Oferują one łącznie 20 kilometrów tras, 18 wyciągów, a pobliskie hotele, bary i restauracje zapewniają idealne après-ski. Ośrodek Kartalkaya Ski Resort znajduje się w Bolu i w ostatnich latach przyciągnął do Turcji znacznie więcej zagranicznych narciarzy, ponieważ jego profil kusi nie tylko pięknem przyrody, ale również malowniczo położonymi trasami narciarskimi, które zapierają dech w piersiach. Jeśli ktoś opowie o narciarstwie w Turcji, to z pewnością wymieni Kartalkayę jako jeden z najlepszych ośrodków.

Kartalkaya, Bolu, Turcja

Najlepszy czas na wyjazd?

Najbardziej śnieżnym tygodniem w Kartalkaya jest tydzień od 2 stycznia. Ośrodek cieszy się największą popularnością na przełomie stycznia i lutego.