Skip to content
Aktualizacja: 14/10/2022

Podziel się na:

Arcydzieła architektury zachwycają nas nie tylko niezwykłymi stylami architektonicznymi, ale także współgraniem designu, funkcjonalności i wpływów kulturowych, które znajdują swoje odzwierciedlenie w tychże budynkach. Na świecie istnieje niezliczona ilość imponujących budowli, a wiele z nich stanowi atrakcje od wieków. Ale niektóre budynki wyróżniają się szczególnie. Często dzieje się tak dlatego, że mają "idealne" proporcje lub w wybitnym stanie przetrwały próbę czasu. Które z nich są najciekawsze? Poznajcie nasze ulubione!

 

1. Marina Bay Sands, Singapur

Marina Bay Sands to idealne miejsce dla osób ceniących sobie luksus. To ośrodek, który zmienił panoramę Singapuru! Został zaprojektowany przez Moshe Safdiego, który twierdzi, że początkowo był inspirowany taliami kart. Wyróżniającą się cechą projektu są trzy wieże hotelowe, które mieszczą 2500 pokoi i apartamentów. Oprócz hotelu i kasyna inne budynki obejmują Muzeum ArtScience oraz centrum konferencyjne o powierzchni 110 000 m2, mogące pomieścić do 45 000 osób! Ciekawostką jest, że architektura kurortu i główne zmiany projektowe po drodze zostały również zatwierdzone przez konsultantów feng shui! Dopełnieniem architektury jest Sands SkyPark, który wieńczy trzy wieże. W Sands SkyPark możecie zachwycić się niesamowitą panoramą z tarasu widokowego, a jako goście hotelowi możecie cieszyć się zapierającym dech w piersiach doświadczeniem pływania w basenie infinity, patrząc jednocześnie na horyzont. Zanurzcie się w basenie o zmierzchu i podziwiajcie stamtąd malowniczy widok na Singapur z wysokości 200 metrów nad ziemią! Takich przeżyć się nie zapomina!

Marina Bay Sands, Singapur

 

2. Casa Mila, Hiszpania

Dom na Passeig de Gràcia, zbudowany w latach 1905-1910, jest ostatnim budynkiem mieszkalnym zbudowanym przez słynnego architekta Antoniego Gaudiego. Antoni Gaudí urodził się 25 czerwca 1852 r. w Katalonii w Hiszpanii. Gdy był dzieckiem, to nie cieszył się zdrowiem, cierpiał na reumatyzm. Z tego powodu zapewniono mu długie odpoczynki w letnim domu w Riudoms. Tutaj spędzał dużą część swojego czasu na świeżym powietrzu, co pozwalało mu dogłębnie studiować przyrodę. Stało się to jednym z głównych wpływów na jego architekturę w przyszłości. Dzięki tym inspiracjom fasada Casa Mila z wapienno-piaskowego kamienia, przypomina raczej formację skalną. Casa Milà nazywana jest przez Barcelończyków "La Pedrera" (kamieniołomem lub kamykiem). Dodatkowo, balkony falującej fasady wyraźnie pokazują, jak bardzo Gaudí lubił sztukę kucia żelaza — kraty balkonowe są naprawdę warte zobaczenia. Dzięki konstrukcji kolumn i stalowych belek Gaudí radzi sobie całkowicie bez ścian nośnych wewnątrz budynku.

Na ostatnim piętrze tego niezwykłego budynku znajduje się duże muzeum dokumentujące twórczość Antoniego Gaudiego. Dziś dom jest własnością Fundacji Caixa de Catalunya, która regularnie organizuje tu wystawy. Casa Milà od 1984 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdźcie bilety do Barcelony na naszej stronie!

 

3. Taj Mahal, Indie

Taj Mahal przyciąga co roku miliony ludzi z całego świata. I nie bez powodu: ten piękny budynek nie tylko wygląda, jakby pochodził z baśni z Arabskich Nocy, ale ma też tragiczną i romantyczną historię. Jego budowa została zlecona w 1631 r. przez cesarza Mogołów Szahdżahana, aby pomieścić grób jego ukochanej żony, Mumtaz Mahal. Taj Mahal mieści również grób samego Szahdżahana.
Zdecydowanie polecamy, aby raz w życiu odwiedzić ten obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo że grobowiec jest obecnie opanowany przez podróżników, nadal pozostaje unikalnym i bardzo szczególnym widokiem ze swoją architekturą i historią. Tadż Mahal to mauzoleum o szerokości 56 metrów i wysokości 58 metrów znajdujące się w indyjskim mieście Agra w stanie Uttar Pradesh. Jest nie tylko wizytówką Indii, ale także miejscem modlitwy dla muzułmanów i popularnym miejscem spotkań nowożeńców indyjskich.

W rzeczywistości 20 000 rzemieślników i wielu architektów było zaangażowanych w tę budowlę, łącząc indyjskie elementy architektoniczne z perską architekturą, aby stworzyć tę wyjątkową strukturę. Materiały z innych części Indii i całej Azji zostały przywiezione do Agry przez 1000 słoni. Marmur, który zapewnia charakterystyczny biały kolor, pochodzi z indyjskiego miasta Jaipur. Do dekoracji marmuru wykorzystano dwadzieścia osiem różnych rodzajów kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Wśród nich są agaty z Jemenu, onyksy z Persji, kryształy z Chin i szafiry ze Sri Lanki. Ta niezwykła budowla, wygląda jak z bajki. Koniecznie zobaczcie ją na żywo podczas Waszej podróży do Indii!

Taj Mahal, Indie

 

4. Piramidy, Egipt

Piramidy w Gizie to najbardziej znany na świecie zabytek w Egipcie. Jest to jedyny z siedmiu cudów starożytnego świata, który wciąż istnieje! Są one absolutnym obowiązkiem podczas każdej wycieczki do Egiptu. Zostały one zbudowane cztery i pół tysiąca lat temu! Piramidy Cheopsa i Chefrena były przez trzy tysiące lat najwyższymi budowlami na ziemi. Zbudowanie piramid w czasach, gdy ludzie znali tylko proste narzędzia w porównaniu z dzisiejszymi, nadal przypomina cud, nawet po dziesiątkach lat badań! Kamienne bloki piramidy są cięte z dokładnością do 0,2 milimetra, a między rzędami kamieni zmieściłaby się żyletka. Fundamenty piramidy odchylają się od poziomu jedynie o maksymalnie 16 milimetrów. Kąty proste na zakrętach sprawiają, że dzisiejsi inżynierowie również zielenieją z zazdrości: wycięte są tak precyzyjnie, że nawet urządzenia pomiarowe oparte na laserze nie mogłyby być dokładniejsze.

Dziś piramidy w Gizie leżą na zachodnim skraju metropolii kairskiej. Chociaż Giza jest oficjalnie niezależnym miastem z ponad trzema milionami mieszkańców, to praktycznie jest częścią metropolii. Zobaczcie na własne oczy zabytek, który wiele razy widzieliście w książkach!

 

5. Burj Khalifa, Dubaj

Burj Khalifa to obecnie najwyższy budynek na świecie o wysokości 828 metrów i 163 piętrach. Od 2010 roku stoi w metropolii Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oprócz posiadania rekordu świata w byciu najwyższym budynkiem na świecie Burdż Chalifa posiada sześć innych rekordów świata. Burdż Chalifa jest również najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie, ma największą liczbę kondygnacji na świecie, ma najwyższe zajmowane piętro na świecie, ma najwyższy zewnętrzny taras widokowy na świecie, ma windę o najdłuższej odległości na świecie i ma najwyższą windę usługową na świecie. Podczas budowy szczególną uwagę zwrócono na zminimalizowanie sił wiatru i wytrzymanie letnich upałów. Odblaskowe panele szklane i okładziny z aluminium i teksturowanej stali nierdzewnej zapewniają błyszczącą zewnętrzną stronę. Gigant został nazwany na cześć głowy państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Khalifa bin Zayed Al Nahan.

U stóp wieży znajduje się Dubai Mall (w którym jest aż 1200 sklepów!) oraz Dubai Fountains, które co wieczór prezentują gigantyczne pokazy wodne z fontannami o wysokości nawet 140 metrów. Gotowi na zakupy? Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Dubaju

Burj Khalifa, Dubaj

 

6. Opera w Sydney, Australia

Sydney Opera House położona na nabrzeżu Sydney Harbour jest powszechnie uważana za jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków na świecie oraz arcydzieło architektury XX wieku. Budowa miała potrwać cztery lata, ale finalnie trwała aż 14 lat. Prace rozpoczęły się w 1959 roku i były realizowane przez 10 000 pracowników. Została formalnie otwarta przez królową Elżbietę II w dniu 20 października 1973 roku. Budynek składa się z wielu sal koncertowych, w których rocznie odbywa się ponad 1500 przedstawień, w których uczestniczy ponad 1,2 miliona osób. Opera w Sydney jest chłodzona wodą morską pobieraną bezpośrednio z portu. System przepuszcza zimną wodę z portu przez 35 kilometrów rur, zasilając zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzację w budynku. Jako jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Australii, witrynę odwiedza ponad osiem milionów osób rocznie, a około 350 000 odwiedzających każdego roku zwiedza budynek z przewodnikiem. Czy chcielibyście zobaczyć ten niesamowity budynek na własne oczy?

 

7. Zamek Predjama, Słowenia

Nieopodal słoweńskiej wioski Predjama, osadzona na wysokości 123 metrów w stromej skale, znajduje się jedna z najbardziej imponujących fortec w Europie. Zamek Predjama, niegdyś twierdza nie do zdobycia, gnieździ się tu w klifie, jakby został z niego wyrzeźbiony w jednym kawałku. Miejsce, wokół którego w ciągu jego ponad 800-letniego istnienia narosły liczne legendy. Zamek Predjama jest tam oficjalnie wymieniony jako "największy zamek jaskiniowy na świecie". A także regularnie pojawia się w różnych rankingach najpiękniejszych zamków świat.
Zamek stał się znany jako siedziba rycerza Erazma z Lueg (lub Luegg, Luegger), pana zamku w XV wieku i znanego barona rabusiów. Pionowy naturalny szyb, który Erazm kazał powiększyć, wychodzi z pierwotnego zamku i prowadzi do wyjścia znajdującego się na szczycie klifu, 25 metrów od krawędzi klifu. Ten szyb pozwolił Erazmowi potajemnie zaopatrywać zamek w żywność w czasie oblężenia; używał go również do kontynuowania swoich napadów. Odzwiedźcie to niesamowite miejsce!

Zamek Predjama, Słowenia

 

8. Katedra św. Pawła, Anglia

Znana jako tło dla wielu uroczystości państwowych na całym świecie, ta gigantyczna barokowa katedra w Londynie została zbudowana pod koniec XVII wieku, aby zastąpić kościół zniszczony w pożarze Londynu w 604 roku. Katedra św. Pawła jest kościołem biskupa Londynu i Kościoła Anglii i jest jedną z największych na świecie. Lady Diana i książę Karol wzięli tam ślub w 1981 roku. Smutne okazje, takie jak pogrzeb sir Winstona Churchilla, również miały miejsce w St. Paul's. W kościele nadal odbywają się regularne nabożeństwa i godzinne modlitwy, a także oferowane są wycieczki z przewodnikiem dla zwiedzających.
Katedra zachwyca swoją kopułą, która jest pośrednio oświetlona przez tzw. opaion lub oko kopuły. Prowadzi do niego 528 stopni. Kopuła, ustawiona według dni roku, ma dokładnie równowartość 111 metrów i przez długi czas czyniła katedrę najwyższym budynkiem w mieście. Organy w St. Paul's są trzecie co do wielkości w Wielkiej Brytanii i mają ponad 7000 piszczałek.

Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł na temat Londynu, by dowiedzieć się, jak najlepiej dolecieć do tej niezwykłej metropolii! Loty do Londynu — jakie lotnisko wybrać?