Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wyspy Kanaryjskie są idealnym kierunkiem na podróż z wielu powodów. To nie tylko idealny klimat przez cały rok, pyszna kuchnia pełna świeżych owoców morza i niekończące się piaszczyste plaże. To także niezliczone rezerwaty przyrody, wulkaniczne krajobrazy i miasteczka, w których przebywał sam Krzysztof Kolumb. Niezależnie od tego, czy wolicie aktywnie spędzać Wasze wakacje, czy też leżeć na plaży z książką w dłoni - spędzicie na Kanarach wspaniałe wakacje. Aby ułatwić Wam wybór, przedstawiamy najciekawsze miejsca do zobaczenia na Wyspach Kanaryjskich.

 

Teneryfa

Na Teneryfie znajduje się trzeci co do wielkości wulkan na świecie. Ma on zawrotną wysokość 3718 metrów. Jego nazwa, Teide, pochodzi z języka rdzennych mieszkańców wyspy i oznacza Piekielną Górę. Park Narodowy Teide, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on całą górę, a wycieczka w głąb ogromnego krateru jest punktem kulminacyjnym wizyty. Warto wybrać się tam na spacer, by podziwiać to, co pozostało po wybuchu wulkanu. Miejsca przy różnych ważnych obiektach są oznaczone w języku angielskim i hiszpańskim. Opisują florę i faunę oraz wyjaśniają elementy krajobrazu, natomiast szlaki spacerowe prowadzą do najważniejszych atrakcji. Aby zobaczyć krater z góry i rozciągające się rozległe widoki, wjedźcie kolejką linową Teleférico na sam stożek Teide.

Polecamy także wykorzystać okazję i udać się na nocne oglądanie gwiazd w obserwatorium na Teide! Certyfikowani przewodnicy pomogą Wam odkryć tajemnice Wszechświata za pomocą profesjonalnych teleskopów. Pod czystym niebem Parku Narodowego można obserwować 83 z 88 oficjalnie uznanych gwiazdozbiorów, a latem można cieszyć się doskonałą widocznością Drogi Mlecznej. To z pewnością jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia na Wyspach Kanaryjskich!

 

Lanzarote

Erupcje, które pokryły większość Lanzarote stopioną lawą i popiołem wulkanicznym, miały miejsce w latach 1730-1736. Siedmioletnia seria erupcji przysypała 11 wiosek i wypędziła ludność z wyspy, która wcześniej była ogrodem Wysp Kanaryjskich. Po ustaniu erupcji rolnicy powrócili i znaleźli innowacyjne sposoby uprawy części pokrytej popiołem ziemi. Najbardziej dramatyczne krajobrazy wulkaniczne, w tym wciąż aktywny wulkan, są obecnie chronione jako Park Narodowy Timanfaya wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia na Wyspach! Ogromne obszary terenu pokryte zestaloną lawą oraz popękane szczeliny, w których wciąż płynie lawa robią ogromne wrażenie. Aby zobaczyć cały park, udajcie się do Islote de Hilario. Na szczycie tego wulkanicznego stożka, strażnicy parku demonstrują siłę drzemiącą tuż pod stopami, wylewając do rury wodę, która wybucha z powrotem we wrzącym gejzerze.

 

Fuerteventura

Na północnym wybrzeżu Fuerteventury znajduje się Parque Natural de las Dunas de Corralejo. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych obszarów przyrodniczych na Fuerteventurze. Kilometry piaszczystych plaż, turkusowy ocean, ogromne wydmy i czerwono-czarny krajobraz wulkaniczny sprawiają, że jest to jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia na Wyspach Kanaryjskich.
Z tego wybrzeża rozpościera się widok na pobliską wysepkę Los Lobos położoną około 2 km od wybrzeża głównej wyspy. Sam rezerwat jest domem dla cennych okazów gatunków roślin i zwierząt, które są chronione i znajdują się we wspaniałym stanie. Jest to popularne miejsce jednodniowych wycieczek turystycznych, które każdego dnia wypływają z portu Corralejo.

 

La Palma

Życie na La Palmie jest kolorowe i pełne energii. Znana jako Isla Bonita (piękna wyspa), La Palma to najbardziej zielona z Wysp Kanaryjskich. Krajobraz tej wyspy, uznany za rezerwat biosfery UNESCO, jest niezwykle różnorodny – od dziewiczych lasów po strome klify i plaże z czarnym piaskiem. Wśród wielu chronionych obszarów znajduje się Park Narodowy Caldera de Taburiente, w którym wulkaniczne szczyty osiągają wysokość 2400 metrów, a lawa spływa prosto do oceanu.

Wyruszycie także w podróż po wyspie, aby znaleźć najlepsze miejsca na świecie, aby zobaczyć Drogę Mleczną. W najwyższym punkcie wyspy znajduje się Obserwatorium Roque de Los Muchachos, które wznosi się nad „morzem chmur”. Aby uniknąć nadmiernego zanieczyszczenia światłem, wyspa została objęta ochroną prawną, stając się pierwszym rezerwatem Starlight na świecie. La Palma to niezrównane miejsce do poznawania naukowych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych wartości gwiazd. To także jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia na Wyspach Kanaryjskich.

 

Gran Canaria

Południowe wybrzeże Gran Canarii to prawie nieprzerwany ciąg pięknych, złocistych plaż. To właśnie tam znajduje się chroniony rezerwat ogromnych wydm, które sięgają nawet 12 metrów. To miejsce, w którym możecie spacerować godzinami, lub zdecydować się na przejażdżkę na wielbłądzie przez ten spektakularny krajobraz.

Będąc na Gran Canarii warto odwiedzić jedno z najciekawszych i najbardziej ekscytujących miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się droga, która zaczyna się w miejscowości Agaete, a następnie wije się wzdłuż krawędzi klifu i kończy się w Barranco del Risco. To nie jest atrakcja dla ludzi o słabych nerwach! Rozległe widoki na ocean na wysokości 1500 m nad poziomem morza zapierają dech w piersiach.

Polecamy odwiedzić także Vegueta. To XV-wieczne miasto o fascynującej morskiej przeszłości, charakteryzuje się tradycyjną hiszpańską architekturą, brukowanymi uliczkami i ładnymi starymi domami. Goście mogą podziwiać różnorodne style architektoniczne, spacerując po placu Plaza de Santa Ana, na którym stoi główna atrakcja miasta, katedra Santa Ana. To jeden z najważniejszych zabytków na tej Wyspie.

 

La Gomera

La Gomera to druga najmniejsza z Wysp Kanaryjskich. Mimo niewielkich rozmiarów posiada mikroklimat rozległego kontynentu. Pośrodku wyspy znajduje się największy na świecie las przedlodowcowy, chroniony jako Park Narodowy Garajonay, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Siedemdziesiąt procent parku o powierzchni 9325 akrów porasta gęsty las laurowy. Te piękne, zielone lasy są domem dla wielu roślin i zwierząt, które są rodzime tylko na tej wyspie. Wśród drzew płyną strumienie i źródła, które zasilane są przez chmury i mgły unoszące się nad parkiem. Teren jest stromy, a ścieżki są porośnięte mchem, co tworzy krajobraz godny wyprawy.
La Gomera to świat spokojnych plaż, zachmurzonych lasów i lśniących wód oceanicznych, a także wyjątkowe miejsce do poznania tradycyjnej kuchni i miejscowych zwyczajów. Ciekawym miejscem do zobaczenia na tej wyspie jest także jej stolica - San Sebastián. To tam Krzysztof Kolumb wyposażał swoje statki przed wypłynięciem na Atlantyk w 1492 roku.