Skip to content
Aktualizacja: 26/05/2023

Podziel się na:

Wiosna, to idealny czas, aby zażyć trochę słońca w Europie. Złapać pierwsze promienie słońca w Lizbonie, wspiąć się na wieżę Eiffla w wiosennych temperaturach lub zobaczyć ośnieżoną Etnę — wiosna oferuje najlepsze warunki do ekscytującej wycieczki. Plaże, miasta, zabytki, a nawet hotele nie są jeszcze przepełnione turystami, a ceny są zazwyczaj niższe. Gdy drzewa i rośliny pokażą swoje pierwsze pąki, odkrywanie nowych miejsc jest szczególnie przyjemne. Proponujemy Wam kilka różnorodnie pięknych miejsc na wiosenny słoneczny urlop. Oto lista 9 najlepszych atrakcji turystycznych w Europie na wiosnę!

1. Ogrody Keukenhof w Lisse, Holandia

Keukenhof znajduje się w małym miasteczku Lisse, około 25 km na południowy zachód od Amsterdamu. Został założony w 1949 roku przez ówczesnego burmistrza Lisse. Już wtedy Holandia była jednym z największych na świecie eksporterów kwiatów. Pomysł polegał na zaprezentowaniu wystawy, na której hodowcy mogliby pochwalić się swoimi hybrydami i pomóc holenderskiemu przemysłowi eksportowemu.

Obecnie Keukenhof uważany jest za „najpiękniejszy wiosenny ogród na świecie”! Każdego roku zapewnia odwiedzającym spektakularne pokazy takich kwiatów jak krokusy, tulipany, hiacynty i żonkile, a rocznie sadzi się tam ponad 7 milionów cebulek. Spacerując po 15 km ścieżek, w parku o powierzchni 32 hektarów będziecie mogli podziwiać wszystkie konfiguracje sadzonek pięknych kwiatów.

W krótkim sezonie kwiatowym istnieje duża różnica w tym, co zobaczycie w Keukenhof, w zależności od tego, kiedy odwiedzicie to miejsce. Niektóre kwiaty po prostu kwitną wcześniej niż inne, a poza tym nigdy nie wiadomo, jaka będzie pogoda tej wiosny. Jeśli przyjedziecie na początku sezonu, możecie spodziewać się krokusów, hiacyntów, żonkili i wczesnych tulipanów. Jeśli interesują Was głównie tulipany, to lepiej przyjechać w kwietniu. Pod koniec sezonu otwarcia parku niektóre kwiaty mogą już przekwitnąć. Ale dopóki Keukenhof jest otwarty, możecie być pewni, że warto go odwiedzić! Zawsze jest tak wiele do zobaczenia, a ogrodnicy wykonują niesamowitą pracę, upewniając się, że ogrody wyglądają oszałamiająco przez cały sezon otwarcia.

2. Camino de Santiago, Hiszpania

Camino de Santiago to długa trasa pielgrzymkowa (przebiega ponad 800 kilometrów), która rozciąga się przez Europę i ostatecznie kończy się przy Grobie św. Jakuba w Hiszpanii. Skaliste ścieżki na trasie prowadzą przez zachwycające krajobrazy w całej Europie. Po drodze odkryjecie lokalne farmy, mosty, strumyki i starożytne budowle. Chociaż trasa jest bardzo długa, uważa się ją za łatwą do pokonania, a jej pełne przejście zajmuje około tygodnia. Możecie samodzielnie zwiedzić trasę lub zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem, która poprowadzi Was po trasie z profesjonalistą, który może wskazać ciekawe rzeczy po drodze. Oczywiście można zdecydować się na pokonanie jedynie odcinka tejże trasy.

Jedną z zalet przechodzenia Camino de Santiago wiosną jest pogoda. Poranki i noce są zwykle chłodne, ale dalekie od niskich temperatur notowanych zimą, które na wielu obszarach Camino de Santiago mogą spaść poniżej zera. W ciągu dnia temperatury są zazwyczaj przyjemne, a słońce jeszcze nie grzeje, ale zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. Możecie wtedy wygodnie zacząć trasę rano, by dotrzeć do kolejnego celu jeszcze przed porą obiadową. Ci, którzy wolą zwolnić lub wydłużyć etap, również nie będą mieli problemu.

Jeśli macie ochotę spróbować swoich sił na tej trasie, wybierzcie się do Bilbao, skąd możecie wyruszyć na szlak. Sprawdźcie naszą ofertę lotów i zaplanujcie podróż na nadchodzący urlop!

Camino de Santiago, Hiszpania

3. Jezioro Como, Włochy

Położone w północnych Włoszech jezioro Como jest domem dla majestatycznych krajobrazów, co czyni je doskonałym miejscem do odwiedzenia wiosną. Alpy górują nad jeziorem, a ponieważ jest wiosna, kwitnie wiele drzew i kwiatów – wszystko to razem tworzy oszałamiające tło.

Będąc nad jeziorem Como, możecie wybrać się do Villa Carlotta, która zbudowana jest nad jeziorem i wypełniona jest licznymi historycznymi dziełami sztuki. Możecie także wybrać się na spacer do Varenny, wioski wypełnionej licznymi średniowiecznymi budynkami. Wycieczka nad jezioro Como nie byłaby kompletna bez rejsu łodzią. Poszukajcie trasy, która jest dla Was najbardziej wygodna i wybierzcie się w podróż po tym słynnym jeziorze.

Ten region we Włoszech znany jest również ze strony kulinarnej. Zapiszcie się na wycieczkę kulinarną w ciągu dnia, która zabierze Was na lokalne targi pełne świeżych owoców i warzyw oraz do kawiarni, w których możecie spróbować sera, wina i innych smakołyków.

4. Fiordy w Norwegii

Wiosną następuje ogromna zmiana, gdy topniejący w górach śnieg zamienia się w rzeki i wodospady. Spokojny zimowy krajobraz budzi się, a ptaki ćwierkają nad szumem płynącego strumienia. Czasami można doświadczyć wszystkich czterech pór roku w ciągu jednego dnia, z deszczem, słońcem, a nawet burzą gradową.

Geirangerfjord wraz z Nærøyfjord reprezentują wyjątkowe i piękne krajobrazy norweskich fiordów wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z najpopularniejszych atrakcji latem, ale wiosną można zaznać tam ciszy i spokoju. Pokryte śniegiem góry otaczają ciemnoniebieską wodę, a jeśli odwiedzicie to miejsce we właściwym czasie, to będziecie mogli podziwiać wodospady.

Fiordy są piękne, ale to tylko jedna z wielu atrakcji, które proponuje Skandynawia! Przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy 5 sposób na odkrycie piękna Północy!
Sprawdzcie wpis na blogu – Wiosenna wyprawa do Skandynawii: 5 sposobów na odkrycie piękna Północy

5. Zatoka Kotorska, Czarnogóra

Leżąca w południowej Europie Czarnogóra ma prawie idealną pogodę w miesiącach wiosennych ze słonecznymi dniami i średnią temperaturą 20°C. Bardzo popularna w miesiącach letnich Zatoka Kotorska, znana również jako Boka, graniczy z Morzem Adriatyckim w południowo-zachodniej Czarnogórze, więc zwiedzanie wiosną pozwala uniknąć tłumów.

Wybrzeże jest usiane eleganckimi butikami, tradycyjnymi restauracjami, zabytkowymi kościołami i kilkoma godnymi uwagi miastami. Kotor, którego stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tego Herceg Novi, położone u wejścia do Zatoki Kotorskiej, której początki sięgają XIV wieku, oraz całkowicie urzekające miasteczko Perast, zbudowane wokół jednej głównej drogi bezpośrednio nad stojącymi wodami Zatoki. Pomimo niewielkich rozmiarów w miejscowości Perast znajdziecie 16 kościołów i 17 pałaców. Jeden z tych pałaców został przekształcony w elegancki hotel Heritage Grand Perast nad wodami Zatoki Kotorskiej. Ta dawna rezydencja królewska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest teraz domem dla luksusowego spa, odkrytego basenu, restauracji wewnątrz i na zewnątrz oraz 130 pokoi i apartamentów.

Herceg Novi, Zatoka Kotorska, Czarnogóra

6. Stare Miasto w Tallinnie, Estonia

Tallin, będący niegdyś częścią sojuszu handlowego Ligi Hanzeatyckiej, był niegdyś niezwykle dobrze prosperującym miastem. Bogactwo przeszłości Tallina można zobaczyć na Starym Mieście, które nadal zachowuje swój XIII-wieczny plan miasta. Autentycznie średniowieczne domy wielkich kupców i kościoły stoją wzdłuż brukowanych uliczek. Jednym z głównych miejsc w tym kulturalnym i historycznym sercu stolicy Estonii jest Plac Ratuszowy, na którym znajduje się gotycki ratusz. Najstarszy kościół w Estonii, XIII-wieczna katedra Najświętszej Marii Panny, położoną jest na wzgórzu Toompea. Dziś nie tylko zabytkowe budynki sprawiają, że okolica jest tak urocza — są też liczne bary i sklepy, w których możecie spędzić przyjemne popołudnie.

Jesteście ciekawi tego regionu Europy? Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł – Wiosenne wyprawy do krajów bałtyckich: 5 sposobów na poznanie tej części Europy, w którym pokazujemy jak najlepiej poznać kraje bałtyckie!


7. Kanały w Brugii, Belgia

W zachodniej części belgijskiego regionu flamandzkiego leży Brugia, jedno z najbardziej malowniczych miast na świecie. Często nazywana „Wenecją Północy” ze względu na sieć kanałów, brukowane uliczki i tradycyjne flamandzkie tarasy co roku przyciągają miliony turystów do odwiedzenia tego wspaniałego miasta. Do tego pyszne przekąski i tradycyjne jedzenie na każdym rogu sprawia, że to idealne miejsce na wiosenną wycieczkę.

Wiosną Brugia jest piękna, pełna kwitnących kwiatów i zielonych drzew. Spacer jedną z jego ulic lub wycieczka łodzią, gdy wierzby płaczące zwisają nad kanałami, to prawdziwa przyjemność dla zwiedzającego. Temperatury w tym czasie prawdopodobnie wzrosną do piętnastu stopni, a nawet do dwudziestu pięciu stopni. Wykorzystajcie ten czas, aby poznać największą atrakcję miasta, czyli kanały. Wspaniale jest je zobaczyć z ulicy, ale aby uzyskać inną perspektywę, wskoczcie na łódź i wybierzcie się na wycieczkę. W mieście jest kilka miejsc, w których można zarezerwować wycieczkę łodzią, a najłatwiej jest prawdopodobnie w pobliżach kanału Dijver, między mostem Bonifacius a Rozenhoedkaai.

Brugia, Belgia

8. Meteory, Grecja

Meteory w Grecji to bez wątpienia najbardziej nierealne i nieziemskie miejsce w Europie. Położone w centralnej Grecji formacje skalne, są domem dla 6 klasztorów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wzniesionych na szczycie masywnych kamiennych filarów. Niesamowite jest to, że te 6 klasztorów nadal jest aktywnymi miejscami kultu, a podczas gdy parkingi i klatki schodowe zastępują kosze i liny, to wizyta w Meteorach przypomina podróż w czasie. Każdy klasztor jest wyjątkowy i ma inną historię oraz niesamowite rzeczy do odkrycia. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, upewnijcie się, że macie wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie, poznanie ich historii, podziwianie wielowiekowych fresków wspaniałych bizantyjskich obrazów, robienie zdjęć oraz zwiedzanie muzeów i sklepów.

Wiosną będziecie mieć przeważnie ładną pogodę, błękitne niebo z kilkoma chmurami, może przelotne opady deszczu, piękne kwiaty i bujną zieleń. To jeden z najlepszych okresów w roku na zwiedzanie Grecji, ponieważ można cieszyć się ciepłą, ale niezbyt upalną pogodą, a także uniknąć tłumów.

Meteory, Grecja

9. Mont Saint-Michel, Francja

Ta słynna ufortyfikowana wyspa znajduje się około kilometra od północno-zachodnich wybrzeży Normandii we Francji. Spacerując po Mont-St-Michel możecie poczuć się, jakbyście zostali przeniesieni w inne czasy; tutejszy klasztor pochodzi z VIII wieku i jest nadal w użyciu.

Bez wątpienia stare mury i kaplice to intrygujące miejsca do zwiedzania. Podczas przypływu wody sprawiają, że wyspa wygląda jak unosząca się na morzu forteca. Wcześniej na wyspę można było dotrzeć tylko pieszo lub samochodem podczas odpływu, ale w każdej chwili można na nią dotrzeć pieszo mostem zbudowanym w 2014 roku.