Skip to content
Aktualizacja: 10/05/2022

Podziel się na:

Miłośnicy podróży, mają najróżniejsze upodobania, według których planują kolejne wycieczki. Niektórzy podróżują po całym świecie, aby lepiej poznać historię, kulturę, sztukę, a nawet lokalną kuchnię. Podczas gdy jedni szukają najlepszych i najmodniejszych kawiarni czy restauracji, inni marzą o niezapomnianej degustacji wina.  

Jeśli zaliczasz się do tych ostatnich i poszukujesz europejskich miejsce dla miłośników wina, ten artykuł jest dedykowany dla Ciebie.  

 

5 najlepszych kierunków w Europie na degustację wina, wartych odwiedzenia

 

1. Bordeaux, Francja

Degustacja wina to ciekawe doświadczenie, warto połączyć tę pasję z podróżami. Nasze zestawienie otwiera francuskie Bordeaux region pełen doskonałych winnic, które oferują niepowtarzalne wrażenia zarówno degustacyjne jak i krajobrazowe.  

Bordeaux jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem we Francji, tuż po Paryżu i najbardziej znanym regionem dla znawców wysokiej klasy wina. Aby w pełni doświadczyć klimatu, warto odwiedzić takie winiarnie jak: CIVB Bar à Vin, Au Bon Jaja oraz muzeum Cité du Vin, w którym poznasz historię, oraz specyfikę produkcji napoju, zwiedzanie uwieńczysz lampką wina, podziwiając panoramę miasta i okolicy, gdyż degustacja ma miejsce na 8 piętrze, skąd rozpościera się piękny widok.    

Po zwiedzaniu Bordeaux warto wybrać się na wycieczkę po pobliskich okolicach, Saint-Emilion to miasteczko pełen pięknych zamków i oczywiście winnic. Skosztujesz wielu odmian rewelacyjnych win, zwłaszcza czerwonych, takich jak Merlot i Cabernet Sauvignon

 

2. Dolina Douro, Portugalia  

Jeśli jesteś smakoszem wina, z pewnością nie możesz doczekać się kieliszka porto lub Vinho de Porto, jak jest nazywane w ojczystym kraju.  

Czy wiesz, że to słynne wino nie pochodzi z Porto, a z pobliskiego regionu – Doliny Rzeki Douro? Jego nazwa wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to wino transportowano rzeką, właśnie do Porto, aby zapewnić jak najlepsze warunki przechowywania.  

Wycieczka po Dolinie Douro, to najlepsza możliwa okazja do degustacji wina jak i poznania jego odmian i historii. Region można nazwać jedną ogromną, malowniczą winnicą, w której skosztujesz bogatego asortymentu i wielu odmian porto: słodkich, półsłodkich, mocniejszych czy słabszych, w zależności od zawartości brandy.  

5 najlepszych kierunków w Europie na degustację wina, Porto, Villa Nova de Gaia, Portugalia

 

A najbardziej znane winnice to: Quinta do TedoQuinta da RoêdaQuinta da PachecaQuinta do SeixoQuinta das Carvalhas, oczywiście to tylko namiastka. Dolina pełna jest również, małych, ukrytych winnic, produkujących równie wyśmienite wino.  

 

 

3. Toskania, Włochy 

Jeśli lubisz i Włochy i wino, Toskania może stać się jednym z Twoich ulubionych miejsc w Europie. 

Możesz polecieć do Florencji i w niej rozpocząć dalszą podróż po Toskanii i jej skarbach. W samym sercu Florencji nadarzy się już pierwsza okazja do degustacji wina w Casa del VinoLe Volpi e l'Uva. To obowiązkowy punkt dla enoturysty. Udaj się również w okolice Chianti, San Gimignano, Sieny, Montalcino i Montepulciano oraz od znajdujących się tam winnic. Zwiedzanie tych regionów możliwe jest również z przewodnikiem, a rezerwacji można dokonać online.

Dla ciekawych Florencji i okolicy polecamy dedykowany Florencji artykuł na naszym blogu.  

 

4. Szampania, Francja  

Wracamy do Francji, tym razem do nieco innego regiony. Bordeaux jest rajem dla miłośników czerwonego wina, teraz przeniesiemy się do Szampanii i jesteśmy pewni, że domyślasz się jaki trunek będziesz degustować.

Odwiedź Hautvillers i poznaj historię Dom Pérignon, mnicha, którego możemy nazwać prekursorem szampana, tak słynnego na całym świecie. Kolejne warte zobaczenia jest miasteczko Épernay i winnica Vollereaux, w której skosztujesz kilku odmian bąbelkowego napoju.
  

 

5. La Rioja, Hiszpania  

Na naszej liście nie może zabraknąć Hiszpanii, będącej jednym z największych producentów wina w Europie.  

Regionem, który dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń degustacyjnych, jest La Rioja, dotrzesz tam z Bilbao, Saragossy, a nawet Madrytu.  

Będąc już na miejscu, koniecznie odwiedź winnice Vivanco, w której dowiesz się absolutnie wszystkiego o produkcji wina, sporą dawkę wiedzy dostarczy również wizyta w Muzeum Wina. Obowiązkowo udaj się do winnicy Riojania, produkującej wino nieprzerwanie od XVIII wieku.  

W regionie są organizowane wycieczki po winnicach z przewodnikami, zdecyduj, czy preferujesz zwiedzanie na własną rękę, czy w grupie.