Skip to content

Jesień to okres, kiedy na całym świecie odbywają się niezwykłe festiwale, które skupiają w sobie bogactwo kulturowe, artystyczne i kulinarne różnorodnych części świata. Od tętniących życiem ulic europejskich miast, po egzotyczne zakątki Azji i Ameryki Północnej — jesienne festiwale kuszą swoją wyjątkową atmosferą i niezapomnianymi przeżyciami.

W tym artykule przedstawimy Wam najbardziej fascynujących i niepowtarzalnych festiwali, które mają miejsce w tej urokliwej porze roku. Niezależnie czy jesteście miłośnikami kulturalnych doświadczeń, smakoszami regionalnych specjałów, czy po prostu czerpiecie radość z piękna otaczającego świata — oto lista festiwali, która zawiera coś specjalnego na każdy gust.

Europa

 

Festival Jazz à la Villette

Paryż, Francja - 30.08-10.09.2023

Festival Jazz à la Villette to znaczące wydarzenie muzyczne odbywające się w Paryżu w słynnym kompleksie kulturalnym La Villette. Festiwal poświęcony jest jazzowi i jego różnorodnym odmianom. Z pewnością odgrywa kluczową rolę w promowaniu muzyki jazzowej oraz zachęcaniu do jej eksploracji i odkrywania. Przyciąga zarówno krajowych, jak i międzynarodowych artystów, którzy prezentują swoje umiejętności i twórczość na różnych scenach La Villette.

W programie festiwalu można spodziewać się koncertów, występów, jam session, warsztatów muzycznych, dyskusji i filmów dokumentalnych, które podkreślają różnorodność i rozwijające się oblicza jazzu. Wyjątkowym elementem tego festiwalu jest jego otwartość na współpracę z innymi gatunkami muzycznymi, co prowadzi do fascynujących kolaboracji i ciekawych, hybrydowych brzmień. Festival Jazz à la Villette jest ważnym punktem w kalendarzu kulturalnym Paryża, przyciągającym nie tylko pasjonatów jazzu, ale także każdego, kto pragnie doświadczyć wyjątkowej muzyki i atmosfery.

Jazz Festival

Oktoberfest

Monachium, Niemcy - 16.09 - 03.10.2023

Oktoberfest w Monachium to jeden z największych i najbardziej znanych festiwali na świecie. Ma swoje korzenie w tradycyjnym święcie zaślubin Ludwika I Bawarskiego i księżniczki Teresy Wittelsbach w 1810 roku. Obchody ślubne odbyły się na łąkach przed bramami Monachium i zyskały tak dużą popularność, że postanowiono je powtarzać co roku. To właśnie z tych pierwszych obchodów wyrosło obecne Oktoberfest.

Oktoberfest przyciąga różnorodnych uczestników – zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Festiwalowe namioty są jednym z głównych punktów programu, oferując pyszne jedzenie, tradycyjne niemieckie piwo (głównie typu Märzen) serwowane w ogromnych kuflach oraz występy muzyczne na żywo. Jednym z najważniejszych punktów programu jest uroczyste otwarcie, kiedy to burmistrz Monachium otwiera pierwszą beczkę piwa i wypowiada słynne słowa "O'zapft is!" (pol. "Kranik jest otwarty!"). Organizowane są także korowody konne, prezentacje tradycyjnych tańców ludowych, konkursy na najlepiej ubranego uczestnika i wiele innych atrakcji.

Chcielibyście wziąć udział w sławnym Oktoberfeście? Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Monachium i bądźcie częścią tego ogromnego święta podczas nadchodzącej jesieni!

Oktoberfest
Monachium, Niemcy

 

Festa del Cinema di Roma

Rzym, Włochy - 18.10.2023 – 29.10.2023

Festa del Cinema di Roma, znany również jako Rzymski Festiwal Filmowy, to festiwal poświęcony kinematografii, który stanowi platformę dla międzynarodowych twórców filmowych, aktorów, reżyserów i miłośników kina, aby spotkać się, wymieniać poglądy oraz promować swoje dzieła.

Podczas festiwalu można podziwiać różnorodne filmy, w tym premiery światowe, europejskie i włoskie, zarówno w konkursach, jak i w sekcjach pozakonkursowych. Wydarzenie obejmuje różne gatunki filmowe, od dramatów i komedii po dokumenty i filmy eksperymentalne. W trakcie festiwalu prezentowane są również retrospektywy filmowe, omówienia panelowe, spotkania z twórcami oraz inne wydarzenia związane z przemysłem filmowym. Jednym z charakterystycznych aspektów Festa del Cinema di Roma jest promowanie dialogu między kulturami i krajami, co tworzy atmosferę wymiany kulturalnej i artystycznej.

Azja

Diwali (Święto Świateł)

Indie - 12.11.2023

Diwali, znane również jako Deepavali, jest jednym z najważniejszych i najważniejszych świąt w hinduizmie, obchodzonym przede wszystkim w Indiach, a także przez hinduska społeczność na całym świecie. Jest to piękne święto świateł, które celebruje zwycięstwo światła nad ciemnością oraz dobro nad złem.

Diwali jest dosłownie tłumaczone jako "szereg lamp" lub "rzędy świateł", co odzwierciedla główny element tego święta. Domostwa, ulice i miejsca publiczne są ozdabiane setkami lamp oliwnych, światełek, lampionów i świec, tworząc spektakularne widowisko światła. Wspaniałe ozdoby, zwłaszcza tradycyjne rangoli (kolorowe wzory z proszku lub ryżu), zdobią podłogi i dziedzińce, tworząc piękne kompozycje. Jednym z wyjątkowych elementów Diwali są pokazy fajerwerków i petard, które tworzą niezwykły spektakl na nocnym niebie.

Diwali to nie tylko wydarzenie religijne, ale również kulturalne, które przyciąga uwagę różnych ludzi i narodów. Święto to jest momentem refleksji, radości, celebracji i jedności, które łączy ludzi niezależnie od ich wyznania.
Święto Światła Diwali, Indie

Loy Krathong

Tajlandia - 28.11.2023

Loy Krathong, znany również jako Festival Latarni, jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych festiwali w Tajlandii. Obchodzony w pełni księżyca 12. miesiąca kalendarza tajskiego, ten festiwal jest wyjątkowym widowiskiem świateł, kolorów i dźwięków, które skupiają się na czci dla rzek, wód i natury. Święto to ma głębokie korzenie kulturowe i religijne oraz symbolizuje oczyszczenie i odpuszczenie grzechów.

Podczas Loy Krathong, ludzie tworzą "krathongi" - małe, pięknie zdobione tratwy lub łódki wykonane z liści bananowych, kwiatów, świec i kadzidełek. Krathongi te symbolizują ofiarę dla wód, a także noszą ze sobą życzenia, modlitwy i marzenia. Wierzono, że wypuszczenie krathongów na wodę oczyszcza duszę z negatywnych energii oraz przynosi szczęście i pomyślność. Spektakularny widok tysiąca małych świateł unoszących się na wodzie, tworzy magiczną atmosferę. Wiele miejsc organizuje występy muzyczne, taneczne i tradycyjne, które wzbogacają atmosferę festiwalu. Goście mogą uczestniczyć w lokalnych obrzędach, śpiewach i tańcach.

Loy Krathong, Tajlandia

Loy Krathong to prawdziwie magiczny czas! Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych do Tajlandii i dajcie się oczarować.

Chuseok

Korea Południowa - 28-30.09.2023

Chuseok, znane również jako Koreańskie Święto Dziękczynienia, to jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt w Korei Południowej. Obchodzone jest w 15. dniu ósmego miesiąca księżycowego kalendarza księżycowego, co przypada na wrzesień lub październik w kalendarzu gregoriańskim. To czas radości, spotkań rodzinnych, skupienia na tradycji i składania hołdu przodkom.

Podczas Chuseok, Koreańczycy wracają do swoich rodzinnym domów, aby spędzić czas z rodziną i wspólnie celebrować. To okazja do spotkań, rozmów, wspólnego gotowania i delektowania się pysznym jedzeniem. Rodziny przygotowują specjalne potrawy, w tym tradycyjne dania oparte na świeżych składnikach z żniw, takie jak songpyeon - kleiste ciastka ryżowe w kształcie półksiężyca, wypełnione różnymi nadzieniami.

Podczas Chuseok organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak występy taneczne, muzyczne i teatralne, a także tradycyjne konkursy i zawody, które przyciągają zarówno miejscowych, jak i turystów z całego świata. Chuseok to nie tylko święto kultywujące tradycje, ale także okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i wspólnego cieszenia się pięknem koreańskiej kultury i historii. To wyjątkowy moment, kiedy tradycje starożytne i współczesne spotykają się, tworząc piękne i głębokie przeżycie dla wszystkich obchodzących to święto.


Ameryki

Día de los Muertos (Dzień Zmarłych)

Meksyk - 31.10 - 2.11.2023

Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, to meksykańskie święto o głębokich tradycjach i znaczeniu kulturowym. Obchodzone w dniach od 31 października do 2 listopada, to wyjątkowy czas, kiedy Meksykanie oddają hołd swoim zmarłym bliskim w sposób pełen radości, kolorów i pamięci.

Podstawą Día de los Muertos jest przekonanie, że duchy zmarłych wracają na ziemię, aby odwiedzić swoje rodziny i spędzić czas razem. To nie jest czas smutku, ale raczej radosnego świętowania i podtrzymywania więzi z przodkami. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się już wcześniej, gdy rodziny zaczynają ozdabiać swoje domy i groby kolorowymi dekoracjami, kwiatami, światłami i ofiarami. Charakterystycznym elementem Día de los Muertos są "ofrendas" (ofiarne stoły), które są przygotowywane w domach i na cmentarzach. Na tych stołach umieszcza się zdjęcia zmarłych, ich ulubione jedzenie, napoje, przedmioty osobiste oraz tradycyjne cukrowe czaszki (calaveras) i chleb martwych (pan de muerto).

To wyjątkowe święto Meksyku stało się także popularne poza granicami kraju i zdobyło uznanie jako unikalne wydarzenie kulturalne. Día de los Muertos to czas, kiedy barwy, dźwięki i smaki spotykają się, aby uczcić pamięć zmarłych i celebrować życie.

Albuquerque International Balloon Fiesta

Albuquerque, USA 7-15.10.2023

Albuquerque International Balloon Fiesta to jedno z największych i najbardziej spektakularnych wydarzeń na świecie, które odbywa się w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, w Stanach Zjednoczonych. Festiwal balonów na gorące powietrze przyciąga rocznie tysiące uczestników zarówno z USA, jak i z całego świata.

Główną atrakcją festiwalu są oczywiście kolorowe balony na gorące powietrze, które unoszą się w niebo, tworząc piękny widok. Balony występują w różnorodnych kształtach i wzorach, od tradycyjnych kulistych po niesamowite postacie, zwierzęta czy przedmioty. To prawdziwa uczta dla oczu, a każdy balon jest wyjątkowym dziełem sztuki!

Albuquerque International Balloon Fiesta
Albuquerque

Podczas festiwalu organizowane są także różnorodne wydarzenia towarzyszące, takie jak konkursy balonów, występy muzyczne, stoiska z jedzeniem i pamiątkami oraz atrakcje dla dzieci. To nie tylko festiwal dla miłośników lotnictwa, ale także dla wszystkich, którzy pragną przeżyć niezapomnianą przygodę w pięknym otoczeniu.

Australia i Oceania

Melbourne Fringe Festival

Melbourne, Australia 5-22.10.2023

Melbourne Fringe Festival to jeden z najważniejszych i najbardziej ekscytujących festiwali sztuki i kultury alternatywnej w Australii. Odbywa się corocznie w październiku w mieście Melbourne, przyciągając artystów i widzów z całego kraju oraz zagranicy. Jest to impreza otwarta dla różnorodnych form sztuki, eksperymentów artystycznych i twórczych wyrazów, co czyni ją unikalną i niezwykle ekscytującą.

Festiwal jest platformą dla artystów niezależnych, początkujących oraz uznanych profesjonalistów, którzy prezentują swoje dzieła w dziedzinach takich jak teatr, muzyka, taniec, performance, komedia, literatura, wizualne sztuki plastyczne i wiele innych. Charakterystyczną cechą Melbourne Fringe Festival jest promowanie artystycznych eksperymentów, innowacyjności i odważnych podejść do sztuki. To świetna okazja dla artystów, aby prezentować swoje projekty publiczności z różnych środowisk i generacji.

Uwielbiacie sztukę i od zawsze chcieliście odwiedzić Australię? Nie zwlekajcie i już dziś zarezerwujcie bilety do Melbourne!