Skip to content
Aktualizacja: 17/06/2022

Podziel się na:

Latanie sprawia, że świat wydaje się mniejszy, ale podróżowanie samolotem nadal może wiązać się ze stresem. Jednakże komfortowe lotnisko może zapewnić podróżnym wielką ulgę, zwłaszcza jeśli w czas podróży należy wliczyć długą przesiadkę. Aby chwile oczekiwania między lotami były jak najbardziej przyjemne warto wybrać lotnisko, które swoją ofertą przebije niejedną atrakcję turystyczną! Jako specjaliści od podróży przygotowaliśmy dla Was listę 8 najlepszych lotnisk Europy!

 

8 najlepszych lotnisk Europy

 

  1. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol
  2. Port lotniczy Madryt-Barajas
  3. Port lotniczy Barcelona El-Prat
  4. Port lotniczy London Heathrow
  5. Port lotniczy w Brukseli
  6. Port Lotniczy Zurych
  7. Port Lotniczy Monachium
  8. Port lotniczy we Frankfurcie

 

1. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol - Amsterdam Schiphol International Airport (AMS)

Chociaż jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie rozciąga się na ogromnym obszarze, to jest bardzo wydajne i łatwe w nawigacji. Dzięki sześciu pasom startowym lotnisko Schiphol zawsze było jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie, obsługującym ponad 60 milionów pasażerów rocznie.

Od cyfrowego baru Heineken przez poffertjes (małe naleśniki) po rowery, sery i tulipany, które możecie znaleźć wszędzie, to lotnisko z pewnością zapewni Wam wiele atrakcji. Ponadto, dzięki szerokiej gamie opcji spania, od wygodnych foteli, kanap, a nawet prowizorycznych łóżek, jest to jedno z najlepszych lotnisk w Europie na długie międzylądowania.

Jeśli lubicie zakupy, to pokochacie różnorodne sklepy na lotnisku Amsterdam Schiphol, od mody po elektronikę użytkową, książki i czekoladki, zabawki, sprzęt sportowy, akcesoria i biżuterię. Możecie także odwiedzić filię amsterdamskiego Rijksmuseum! To małe muzeum ma skromną kolekcję, ale warto je odwiedzić, aby umilić sobie czas.

 

2. Port lotniczy Madryt-Barajas - Madrid-Barajas Airport (MAD)

Lotnisko Madryt-Barajas jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Posiada pięć terminali, z czego T1, T2 i T3 znajdują się w tym samym budynku, natomiast T4 i T4S są połączone pociągiem i autobusami wahadłowymi. Niezależnie od tego, czy planujecie tylko krótką przesiadkę, czy też dłuższe czekanie na dalszy lot, to Madryt-Barajas jest doskonałym miejscem.

Kiedy perspektywa spania na podłodze lub na krześle przyprawia Was o koszmary, mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcą wygodnie spać na lotnisku w Madrycie. Wiele pobliskich hoteli oferuje bezpłatny transfer na lotnisko, a w samym porcie jest wiele okazji na nocleg w naprawdę dobrych warunkach. W Terminalu 4 na 1 piętrze znajdują się 22 pokoje, które można rezerwować na godziny lub na noc. Dostępne są również prysznice.

Korzystając z tego lotniska, możecie wybrać się na wspaniałą podróż po stolicy Hiszpanii. Więcej szczegółów o ciekawym Madrycie znajdziecie w naszym artykule, w którym porównywaliśmy go z Barceloną: Barcelona czy Madryt — jak wybrać miasto na pierwszą wycieczkę do Hiszpanii?

 

3. Port lotniczy Barcelona El-Prat - Josep Tarradellas Barcelona–El Prat Airport (BCN)

Port lotniczy Barcelona El-Prat znajduje się na liście największych lotnisk w Europie i jest drugim co do wielkości lotniskiem w Hiszpanii. Lotnisko w Barcelonie położone jest zaledwie 15 km od centrum miasta, oferując różne opcje dojazdu, więc w mgnieniu oka będziecie mogli cieszyć się wszystkim, co Barcelona ma do zaoferowania.

Lotnisko El Prat w Barcelonie ma dwa terminale. Terminal 1 jest nowy, nowoczesny i łatwy w nawigacji. Obsługuje większość lotów, w tym te lecące do europejskich i międzynarodowych destynacji. Terminal 2 jest skierowany głównie do tanich przewoźników. Między terminalami można się przemieszczać autobusem wahadłowym lub taksówką.

Udajcie się na taras zewnętrzny w Terminalu 1 i wyjdźcie na świeże powietrze bez opuszczania lotniska. Taras otoczony jest restauracjami i kawiarniami i jest często wykorzystywany jako patio dla palących przez podróżujących pasażerów. Obszar jest dość duży, więc nie będzie problemu, żeby znaleźć odpowiednie miejsce do siedzenia na słońcu i relaksu przed podróżą.

 

4. Port lotniczy London Heathrow — London Heathrow Airport (LHR)

Wśród największych lotnisk świata Heathrow zajmuje siódme miejsce i jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie. Poza wysokimi wynikami w zakresie obsługi pasażerów, lotnisko Heathrow jest otwarte przez całą dobę. Dzięki szybkiemu procesowaniu bagażu, sprawnej kontroli bezpieczeństwa i pomocnym pracownikom jest to dogodne lotnisko dla wszystkich pasażerów również tych, którzy czekają na przesiadkę.

Nawet zjedzenie posiłku na londyńskim Heathrow może wydawać się nieco bardziej wyrafinowane niż na innych lotniskach! Restauracje i bary są dobrze wyselekcjonowane, z europejskimi kawiarniami, brytyjskimi pubami i restauracjami z pełną obsługą oferującymi szeroki wybór kuchni świata. Możecie nawet natknąć się na muzykę na żywo w Caffe Nero w Terminalu 2. To może być ciekawe przeżycie podczas długiej podróży.

To może być też świetna okazja, aby popracować nad napiętymi po podróży mięśniami, zadbać o paznokcie lub po prostu zrelaksować się podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Na lotnisku jest bowiem kilka spa i płatnych oferujących usługi spa, takie jak masaże, manicure/pedicure, a nawet zabiegi na twarz i refleksologię. Czy może być coś lepszego podczas przesiadki?

Skorzystajcie z naszego artykułu, w którym opisywaliśmy Londyn i już dziś zaplanujcie swój lot na Heathrow: Czy warto lecieć do Anglii w maju?

 

5. Port lotniczy w Brukseli — Brussels Airport (BRU)

Lotnisko w Brukseli jest nie tylko klasyfikowane jako „serce Europy”, ale jest również uważane za bramę do europejskich instytucji i centrali.

Lotnisko w Brukseli oferuje swoim pasażerom różne gry przy niektórych bramkach, co z pewnością uprzyjemnia pasażerom kolejki, a także pomaga tym, których lot został opóźniony. Pasażerowie rywalizują ze sobą, biorąc udział w wyścigu bramkowym na 100 metrów, wirtualnej windzie bagażowej lub w skokach. Jest to szczególnie dobra zabawa dla dzieci, która zapewnia rodzicom spokój i ciszę, podczas gdy ich dzieci korzystają z aktywnych obiektów rozrywkowych na lotnisku.

Restauracje na lotniskach w Brukseli oferują tradycyjne belgijskie gofry, więc nawet jeśli odwiedzacie je tylko z powodu przesiadki i nie planujecie wizyty w mieście, to nie przegapicie tradycyjnego belgijskiego przysmaku.

 

6. Port Lotniczy Zurych — Zurich Kloten International Airport (ZRH)

Położone zaledwie 10 minut od centrum Zurychu, to nowoczesne, spokojne i wygodne lotnisko jest doskonałym miejscem na odpoczynek przed lub po odbyciu lotu. Z ogromnymi sklepami z czekoladą, wygodnymi poczekalniami, bardzo małymi opóźnieniami i pomocnym personelem, jest to jedno z najlepszych lotnisk na liście w Europie.

Przesiadki w Zurychu są łatwe i proste, z krótkimi trasami między trzema terminalami. Terminale A i B/D znajdują się pod jednym dachem i są połączone kompleksem handlowo-gastronomicznym Airside Center. Pasażerowie mogą chodzić między bramkami, ale dostępne są też ruchome chodniki. Większość lotów międzynarodowych przylatuje i odlatuje z Terminalu E, terminalu satelitarnego, do którego można dotrzeć w ciągu trzech minut metrem Skymetro.

Znajdujące się na lotnisku w Zurychu pokoje dla rodzin są idealnym rozwiązaniem dla wielu podróżujących z maluchami. To właśnie tam dzieci mogą się bawić, zrelaksować lub spać, co z pewnością doceni wielu zmęczonych podróżą rodziców. Ponadto każde dziecko poniżej siódmego roku życia otrzyma bezpłatnie książkę przy wejściu do Punktu Obserwacyjnego B. Książka zawiera dwanaście zadań. Rozpocznijcie wycieczkę, podążając za niebieskimi znacznikami na tarasie widokowym. Na każdym znaczniku znajduje się zadanie do rozwiązania, które dotyczy tematu lotniska, takiego jak kontrola bezpieczeństwa lub alfabet lotniska. Jeśli dzieci przejdą do konkursu na ostatniej stronie, mogą otrzymać miłą niespodziankę!

Zurych to niezwykle piękne miasto, więc przeczytajcie nasz poradnik o tym co możecie zobaczyć w tym ciekawym miejscu: Zurych — kraina jezior wiosną.

 

7. Port Lotniczy Monachium — Munich International Airport (MUC)

Tym, co naprawdę wyróżnia lotnisko w Monachium, jest rozrywka i udogodnienia, jakie port lotniczy oferuje swoim pasażerom. Na lotnisku znajduje się pole do minigolfa, więc jeśli poczujecie zmęczenie to możecie oddać się tej relaksującej grze i być może ułatwi Wam to oczekiwanie na lot! Ponadto, lotnisko w Monachium ma własny browar na ziemi, więc jeśli myśleliście, że Anglicy kochają piwo, to byliście w błędzie! Niemcy tak bardzo je kochają, że mają browar na lotnisku!

Wiele innych lotnisk na całym świecie oferuje swoim pasażerom kilka godzin darmowego Wi-Fi, więc pasażerowie muszą płacić po pewnym czasie, ale lotnisko w Monachium oferuje nieograniczoną darmową sieć Wi-Fi, dzięki czemu możecie cieszyć się wszystkimi ulubionymi programami tak długo jak chcecie. Lotnisko w Monachium ma także „napcabs”, czyli kabiny, które zawierają łóżko, biurko, krzesło i pozwalają odtwarzać muzykę według własnego gustu. Możecie wynająć te kabiny za 10 € za godzinę! Nie możemy wymyślić lepszego sposobu oczekiwania na lot z przesiadką niż odrobina prywatności i rozrywki.

W miesiącach zimowych na lotnisku w Monachium odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, a nawet lodowisko, aby stworzyć atmosferę, która odwraca uwagę pasażerów od typowego otoczenia lotniska. Znajdziecie tam też plac zabaw i zabytkowy samolot dla miłośników lotnictwa.

 

8. Port lotniczy we Frankfurcie — Frankfurt am Main Airport (FRA)

Lotnisko we Frankfurcie to duże międzynarodowe lotnisko położone w Niemczech. Lotnisko we Frankfurcie jest 4. najbardziej ruchliwym w Europie!

Udajcie się do Movie World, gdy będziecie na lotnisku we Frankfurcie i obejrzyjcie darmowy film lub dokument przed lotem. Usiądźcie wygodnie i zrelaksujcie się z towarzyszami podróży i wybierzcie spośród setek wielojęzycznych i przyjaznych rodzinie seriali, filmów i filmów dokumentalnych. Na lotnisku jest wiele lokalizacji umożliwiających taką rozrywkę. Znajdźcie je w Terminalu 1, na poziomach 2 i 3.

Obok poczekalni Lufthansa Business Lounge w Terminalu 1 znajduje się stoisko, na którym można dostać bezpłatną prasę, także w języku angielskim, np. Financial Times. Natomiast jeśli chcielibyście usiąść na wygodnym krześle, na którym można położyć stopy i mieć podparcie dla głowy i szyi, przejdź do bramek A50-A69! Po lewej stronie znajdziecie część wypoczynkową z krzesłami i stojącymi biurkami do pracy. Każde krzesło ma własny stół z gniazdkami elektrycznymi i działa tu również bezpłatne Wi-Fi.

Wybierzcie to lotnisko jeśli chcecie wybrać się na podróż po przepięknej Norymberdze: Gdzie wypoczywać zimą? Nuremburg, Niemcy