Zima to magiczna pora roku. Grube płatki śniegu tańczą w powietrzu. Natura pokryta jest puszystą, miękką warstwą. Wszystko wydaje się spokojne i ciche. A słońce sprawia, że kryształki śniegu lśnią i nawet najwięksi przeciwnicy zimy zaczynają marzyć o bajkowych krajobrazach i cudownym urlopie. Jest tak wiele do zrobienia i odkrycia! Czy to na nartach, czy na biegówkach, czy w czasie pieszych wędrówek. Zjazdy narciarskie, zimowe wycieczki w rakietach śnieżnych, jazda na łyżwach, wędrówki, jest tak wiele sportów, które przyciągają miłośników zimy. Przedstawiamy kilka wybranych miejsc, w których zrealizuje się marzenie o zimowej przygodzie!
Alpe di Siusi — Włochy
Eldorado dla miłośników wędrówek na rakietach śnieżnych! Na znanym wysokim płaskowyżu w Południowym Tyrolu jest prawie 60 km zimowych szlaków turystycznych i 50 km wyznaczonych tras do wędrówek w rakietach śnieżnych. Będziecie bardzo blisko chropowatych ścian Dolomitów i przejdziecie pod imponującymi ścianami Catinaccio. Szczególnie polecamy 11-kilometrową trasę na Goldknopf położoną na wysokości 2.249 m n.p.m. Należy przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu, ponieważ przedzieranie się przez śnieg jest bardziej męczące niż wędrówki w lecie. Szerokie, nietknięte przestrzenie mają niemal medytacyjny efekt. Tak więc wycieczka jest również idealna na aktywny odpoczynek!
Aby zwiedzić ten region Włoch, najlepiej zdecydować się na lot do Wenecji. W naszej ofercie znajdziecie duży wybór biletów lotniczych do Wenecji.
Szwajcaria Saksońska — Niemcy
Szwajcaria Saksońska już bez śniegu jest bardzo malownicza, ale kiedy zimą robi się zimno i surowe skalne iglice pokryte są miękką warstwą śniegu, krajobraz nabiera zupełnie nowego blasku. W przeciwieństwie do lata, w chłodnej porze roku jest też znacznie spokojniej. Można więc w całkowitym spokoju wędrować po lasach i zrobić wejście na jedną lub drugą górę stołową. Szlak Trzech Kamieni jest szczególnie warty uwagi zimą. Naszą radą jest to, aby wyruszyć wcześnie. Pierwszy kamień to Gohrisch — świetne miejsce do oglądania wschodzącego słońca. Dalej znajdują się Papststein i Kleinhennersdorfer Stein na około 12-kilometrowej zimowej trasie turystycznej.
Titisee w Górnym Schwarzwaldzie — Niemcy
Zimą Schwarzwald zamienia się w prawdziwą zimową krainę czarów. Obszar, którego dosłowne tłumaczenie to Czarny Las wciąż przywołuje na myśl obrazy czarodziejów, gnomów i czarownic, jak zaczarowany las w bajce. Podczas gdy Schwarzwald wciąż jest obszarem pełnym mitów, legendy mówią, że w dawnych czasach baldachim wiecznie zielonych drzew był tu gęsty i gęsty, że światło słoneczne z trudem docierało do dna lasu. Stąd miejscowi nazywali las czarnym. Ci, którzy chcą odkrywać region pieszo, mogą liczyć na łącznie 300 km zimowych szlaków turystycznych. Niektóre trasy są regularnie oczyszczane, na innych zaś przedzieracie się przez głęboki śnieg. Szczególnie sielankową trasą jest ta wokół słynnego Titisee. Po długich chłodach można założyć łyżwy i wyjechać na zamarznięte lodowisko. Do Czarnego Lasu warto zabrać również narty. Sieć wyciągów narciarskich zapewnia turystom łącznie 68 kilometrów tras do zjeżdżania.
Reit im Winkl — Bawaria, Niemcy
Reit im Winkl w Niemczech to duży ośrodek z 22 wyciągami (1 gondola, 6 wyciągów krzesełkowych, 15 wyciągów narciarskich), który oferuje narciarzom niesamowite 1086 metrów pionowego zjazdu. Reit im Winkl ma 30 tras zjazdowych o łącznej długości 50 kilometrów. Najlepiej nadaje się dla średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, ale jest też trochę terenu dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. W Reit im Winkl znajduje się 80 km tras narciarstwa biegowego, które łączą się z Ruhpolding. Natomiast dla snowboardzistów jest park terenowy i half pipe. Ponad połowa tras w Reit im Winkl jest naśnieżana. W drodze powrotnej z zimowych szaleństw można wypożyczyć sanki w Chacie Hindenburga. Tor nie jest posypany piaskiem i z dystansem 4 km jest najdłuższym naturalnym torem saneczkowym w Reit im Winkl.
Najbliższe lotnisko znajduje się w Monachium. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Monachium i już tej zimy zaszalejcie na nartach w Bawarii!
![]() | ![]() |
Kühtai — Tyrol, Austria
W Kühtai spełniają się najbardziej śmiałe marzenia każdego fana sportów zimowych, ponieważ mała wioska, która znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. w Alpach Sztubajskich, jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Austrii. Gwarantuje to najlepsze warunki śniegowe i jedne z najlepszych warunków narciarskich. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie z dużym prawdopodobieństwem doświadczycie białych świąt. Przy drodze piętrzą się zwykle góry śniegu, a dachy okolicznych hoteli i schronisk pokrywa biała czapa. Natomiast dookoła znajdują się świetnie przygotowane stoki narciarskie. Zakwaterowanie znajduje się praktycznie w środku terenu narciarskiego, więc zaraz za drzwiami wejściowymi można przypiąć narty i zjechać do następnego wyciągu. W połączeniu z Hochoetz, do odkrycia jest łącznie 88 km tras narciarskich.
Saas-Fee - Szwajcaria
To z pewnością zapierające dech w piersiach uczucie przypiąć narty w otoczeniu 4000-metrowych szczytów! Na prawo i lewo od stoku ze śniegu błyskają ogromne masy lodu. W słońcu lód lodowca świeci lekko niebieskawym światłem. Mimo że trasy są przygotowane i bezpieczne, ma się wrażenie, że jest się w środku wysokogórskiej dziczy. I w pewnym sensie tak jest. W końcu kolejki linowe sięgają aż do 3600 metrów.
Okolica wygląda spektakularnie o każdej porze dnia i nocy. Aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w Saas-Fee, można dołączyć do narciarstwa o wschodzie słońca, a wieczorem o zachodzie słońca wejść na rakietach śnieżnych na Lagginjoch lub zjechać po przygotowanych stokach przy pełni księżyca.
Region Jungfrau — Szwajcaria
Eiger, Mönch i Jungfrau to jedne z najbardziej znanych gór w Alpach. Warto odwiedzić granicę kantonalną między Bernem a Valais tylko po to, by podejść bliżej tych gór. W zimie należy zabrać ze sobą narty! Następnie można zjechać po zboczach przed osławioną północną ścianą Eigeru. Kolejnym obowiązkowym punktem programu jest wejście na Jungfraujoch. Na górze, na wysokości 3.454 m n.p.m, otaczają Was 4000-metrowe szczyty, zapewniając rewelacyjny widok na lodowiec Aletsch.
W dolinie warto wybrać się na wycieczkę do Interlaken. Tam, na jeziorze Brienz, można wypożyczyć kajak, co stanowi dodatkową atrakcję w warunkach zimowych. Kiedy świat na zewnątrz pokryty jest malowniczą warstwą śniegu, a woda jest bajecznie błękitna, jest to bardzo wyjątkowe doświadczenie.
![]() | ![]() |
Rovaniemi — Finlandia
Któż nie chciałby choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy zorzy polarnej? Zielone światła pojawiające się na arktycznym niebie są bardzo szczególnym zjawiskiem. Aby zobaczyć światła na własne oczy, trzeba mieć trochę szczęścia i oczywiście być w odpowiednim miejscu. Wycieczka do skandynawskiej Laponii jest wręcz idealnym kierunkiem.
Na północ od koła podbiegunowego w pobliżu Ivavo istnieje nawet specjalnie do tego celu stworzona wioska Glasiglu. Możecie spędzić noc w cieple i doświadczyć magii ze swojego łóżka. W ciągu dnia jednak również nie jest tu nudno. Można odwiedzić położoną w pobliżu wioskę Św. Mikołaja, przejechać się saniami reniferów lub wybrać się na wędkowanie pod lodem.
Laponia — Szwecja
Północ Szwecji znana jest z wyjątkowo długiego sezonu narciarskiego. Ze względu na długie, ciężkie zimy miłośnicy sportów zimowych mogą zjeżdżać po stokach często aż do połowy lata. Szczególnie warte uwagi są tereny narciarskie Riksgränsen. Pomiędzy idyllicznie wyglądającymi czerwonymi drewnianymi chatkami, w górę wyjeżdża 6 wyciągów. To nie brzmi może zbyt imponująco, ale jest tu w sumie 17 tras narciarskich i 14 zjazdów poza trasami.
Ale ci, którzy wybierają się w podróż do północnej Europy, zazwyczaj nie przyjeżdżają tylko po to, by pojeździć na nartach. Rozległe pustkowia również wymagają odkrycia. Najlepszym sposobem na to jest drużyna husky. W towarzystwie przewodnika psich zaprzęgów można nawet samemu kierować psami przez zimową krainę czarów. W przerwach między nimi możecie nawet spotkać renifera.
![]() | ![]() |
Islandia
Góðan dag i witamy na Islandii! Islandia zainspiruje Was przede wszystkim skarbami przyrody na tym kawałku ziemi na skraju koła podbiegunowego. Pobyt na tej wyspie to prawdziwa oda do natury w każdym momencie! W długą zimową noc można podziwiać zorze na Islandii, a stojąc w zachwycie nad Wielkim Gejzerem, zapomnicie o dniu powszednim. Możecie wziąć kąpiel w Błękitnej Lagunie, naturalnym kąpielisku termalnym położonym w polu lawy. Islandia jest również synonimem wyjątkowych spotkań z dziką przyrodą. Ze szczytów klifów będą Was obserwować wyjątkowe gatunki ptaków, takie jak na przykład puffin ze swoim ślicznym, wielobarwnym, trójkątnym dziobem. Wycieczka po Islandii jest oczywiście idealna dla miłośników przyrody, ale świetnie nadaje się również jako cel rodzinnej podróży: jej zapierające dech w piersiach krajobrazy i zajęcia na świeżym powietrzu zachwycają zarówno najmłodszych, jak i tych bardziej doświadczonych podróżników.
Szpinlerowy Młyn — północne Czechy
Wycieczka w słoneczne zimowy dzień, narciarstwo biegowe lub skialpinizm to jednie kilka pomysłów na wymarzoną wycieczkę w góry. Mamy dla Was piękne zimowe miejsca w Karkonoszach, nadające się zarówno do uprawiania narciarstwa biegowego, jak i alpejskiego, a częściowo także do uprawiania turystyki pieszej. Wiadomo przecież, że zjazdy na sankach, nartach biegowych, ski alpach lub pieszo odprężą każdego. Przed Špindlem jednak trzeba zatrzymać się w przepięknej chacie z bali w Medvědínie na "karkonoskie specjały".
Po drodze istnieje możliwość zrobienia kilku przystanków w górskich schroniskach, aby odpocząć, odświeżyć się lub schronić przed panującą tu nieraz śnieżycą. Trasa obejmuje Vrbatova Bouda, Labská Bouda, Martinova Bouda i Medvědí Bouda. Podróż jest nieco wymagająca fizycznie, ale przyjemna i znajdziemy na niej wiele długich zjazdów oraz niesamowitych widoków. Piękna podróż przez Karkonosze na nartach alpejskich lub biegowych, będzie z pewnością zachwycać każdego, a jej dodatkową zaletą jest to, że bez problemu dotrzecie tam, nie ponosząc większych kosztów.
![]() | ![]() |