Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wiosna (Primavera) to świetny czas na wizytę w Portugalii! Może zastanawiacie się które miasto tego kraju wybrać jako kierunek podróży? My stanowczo polecamy stolicę — Lizbonę. Ta pora roku to idealny moment, aby podziwiać kwiaty i rośliny kwitnące w wielu pięknych parkach i ogrodach Lizbony oraz w krajowych parkach przyrody (Parque Natural). Ludzie są przyjaźni, cieszą się pięknym słońcem, a pracownicy mają więcej czasu na pogawędki w barach i kawiarniach. Gotowi na wiosenną podróż? Loty do Lizbony czekają na FRU.PL 


Wiosenna pogoda

Temperatury w Lizbonie sięgają na wiosnę 22-24 °C. Może wypaść kilka deszczowych dni, więc warto sprawdzić pogodę tuż przed wyjazdem, ponieważ lekka kurtka może okazać się konieczna.

Dzielnica Alfama, Lizbona Portugalia

 

Wiosenne smakołyki

Lizbona słynie z jednych z najlepszych kawiarni i restauracji w Europie. Wszystkich pyszności możecie spróbować w bardzo rozsądnych cenach. W wielu restauracjach możecie zamówić zestaw menu (ementa turística) w porze lunchu lub kolacji, który zapewni Wam pyszny, trzydaniowy posiłek za około 15 €. Jeśli wolicie coś lekkiego, to wybierzcie specjał dnia, który często można upolować za kilka euro. Jednakże prawdziwą kulinarną gwiazdą Waszego wiosennego wyjazdu do Lizbony powinny być owoce morza! Są świeże, szeroko dostępne i w atrakcyjnych cenach. Mówi się, że sercówki, jeżowce i ostrygi są w tym sezonie najlepsze.

 

Dzielnice Lizbony

Podczas wizyty w Lizbonie odkryjecie, że historyczne centrum jest stosunkowo łatwe do zwiedzania. Najstarsza część miasta, labirynt ulic tworzących Alfamę, znajduje się pod spektakularnie położonym mauretańskim zamkiem São Jorge. Jego zrujnowane mury wychodzą na kolejne wzgórze, Bairro Alto, słynące z barów, restauracji i tętniących życiem klubów nocnych.

Dolina pomiędzy tymi wzgórzami tworzy Baixa, czyli dolne miasto. Ta zgrabna siatka wspaniałych XVIII-wiecznych budynków została wzniesiona na gruzach trzęsienia ziemi, które zrównało większość miasta w 1755.

Podczas wizyty w Lizbonie z pewnością zrobią na Was wrażenie wąskie brukowane uliczki i alejki, które wiją się przez najstarszą i najbardziej uroczą dzielnicę Lizbony. Stare domy wydają się podtrzymywać nawzajem, a zgiełk ulicznego życia nadaje okolicy niepowtarzalnego charakteru. Alfama jest domem dla niektórych z najbardziej historycznych atrakcji Lizbony, takich jak (katedra lizbońska) i Castelo de São Jorge. Istnieje również kilka fascynujących muzeów: Museu do Fado przedstawia historię fado, a Museu Nacional do Azulejo śledzi historię wytwarzania płytek.

Lizbona, Portugalia
Ciche, wąskie uliczki Bairro Alto (co oznacza górne miasto) mieszają się z tętniącym życiem nocnym w okolicy, gdzie modne bary, restauracje i kluby nocne stykają się z tradycyjnymi domami fado. Bairro Alto jest domem dla uroczego Jardin Botânico, domu tysięcy egzotycznych roślin. Inne atrakcje to kilka pięknych kościołów w tym Igreja de São Roque. Znajdziecie tam także jeden z najpiękniejszych placów Lizbony – Praça do Principe Real.

Barrio Alto, Lizbona, Portugalia
Szerokie aleje, okazałe budynki, piękne place, a także ogromna ilość ulicznych artystów, kuszące kawiarnie i ciekawe sklepy to elementy dzielnicy Baixa, której nazwa może być tłumaczona jako dolne miasto. Atrakcje obejmują Rossio, główny plac miasta oraz zamkniętą dla ruchu kołowego, Rua das Portas de Santo Antão z restauracjami i teatrami.

Wspaniała, wysadzana palmami Avenida da Liberdade to 3-kilometrowa aleja wspinająca się z górnych obrzeży Baixa do głównego parku Lizbony, Parque Eduardo VII. Wytyczona pod koniec XIX wieku i wzorowana na Polach Elizejskich, szeroka aleja i znajdujące się na niej małe kioski stanowią centralny punkt różnych wydarzeń w ciągu roku.

Położona na nabrzeżu Cais do Sodré to kolorowa, ale nieco uboga dzielnica, która stała się modna dzięki dobrym restauracjom, klubom i barom. Wiele magazynów zostało przekształconych w ekskluzywne kawiarnie i restauracje, a spacer wzdłuż klimatycznego nabrzeża jest bardzo przyjemny. W okolicy znajduje się Mercado da Ribeira, główny i najbardziej historyczny targ owoców, ryb i warzyw w Lizbonie oraz tętniąca życiem hala gastronomiczna.

Umiejscowione po zachodniej stronie Baixy Chiado było oryginalną ekskluzywną dzielnicą handlową Lizbony. Po pożarze, który zniszczył wiele sklepów, oryginalna atmosfera belle époque została doskonale odtworzona pod kierunkiem wybitnego portugalskiego architekta Álvaro Sizy Vieiry. Dziś to miejsce słynie z kawiarni, zwłaszcza wzdłuż Rua Garrett.

Położony w północnej części miasta Parque Eduardo VII jest głównym parkiem stolicy Portugalii. Znajduje się on na stromym zboczu na północ od centrum, a jego widoki i tropikalne szklarnie zapewniają przyjemną ucieczkę od zgiełku miasta. W tej części miasta znajdziecie także Fundação Calouste Gulbenkian, który jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Portugalii. Łączy jedną z najbogatszych kolekcji sztuki w Europie w Museu Gulbenkian z portugalską sztuką współczesną w Centro de Arte Moderna.

Parque Eduardo VII, Lizboba, Portugalia
5 km na wschód od centrum miasta leży Parque das Nações, futurystyczne miejsce Expo 98 w Lizbonie, którego główną atrakcją jest jedno z największych oceanariów w Europie. Istnieje wiele innych atrakcji, od ogrodów wodnych po kolejkę linową, a także bary, sklepy i restauracje, z których wiele wychodzi na doki Olivais i 17-kilometrowy most Vasco da Gama.

Na zachód od Bairro Alto znajduje się pełna zieleni dzielnica Estrela, najbardziej znana ze swoich ogrodów i ogromnej bazyliki. Na południu znajdują się okazałe rezydencje i wielkie budynki ambasad w Lapa, dyplomatycznej dzielnicy Lizbony. Jest także domem dla wspaniałego Museu Nacional de Arte Antiga, narodowej galerii Portugalii. Na dole, nad brzegiem rzeki położona jets dzielnica Santos, która znana jest jako „dzielnica designu” z eleganckimi sklepami i barami.

Dalej na zachód znajduje się Alcântara, nad którą góruje ogromny wiszący most Ponte 25 de Abril. Choć ma charakter przemysłowy, obszar ten jest dobrze znany z życia nocnego, głównie dzięki przebudowie magazynów w dokach, w których znajdują się kawiarnie, restauracje i kluby.

Ponte 25 de Abril, Lizbona, Portugalia

 

Ciekawe atrakcje w Lizbonie

 

Widoki na Lizbonę

Cristo-Rei to zabytek religijny z najlepszym widokiem na Lizbonę! Ukończony w 1959 roku i inspirowany posągiem Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro, jest jedną z najwyższych budowli Portugalii. Budowa pomnika Chrystusa Króla została zatwierdzona na konferencji episkopatu Portugalii, która odbyła się w Fatimie 20 kwietnia 1940 r., jako błaganie Boga o uwolnienie Portugalii od przystąpienia do II wojny światowej. Pomysł narodził się jednak wcześniej podczas wizyty kardynała patriarchy Lizbony w Rio de Janeiro w 1934 r., wkrótce po inauguracji figury Chrystusa Odkupiciela w 1931 r. W Rio. Skorzystajcie z okazji, aby odwiedzić Cristo-Rei wiosną, ponieważ latem robi się naprawdę tłoczno!

Cristo Rei, Lizbona, Portugalia

 

Zwiedzanie najstarszego ogrodu botanicznego w Portugalii

W Lizbonie jest mnóstwo zielonych i soczystych przestrzeni. Szczególnie urokliwy jest najstarszy ogród botaniczny w Portugalii: Jardim Botânico d'Ajuda. Ogród był kiedyś częścią terenów pałacu królewskiego, a wiele roślin pochodzi z dawnych kolonii portugalskich. Z balkonu wychodzącego na ogród można podziwiać rzekę Tag i kultowy most 25 de Abril w oddali. Kolejną atrakcją są piękne pawie żyjące w ogrodzie. Kolejną cudowną rzeczą związaną z wizytą w Jardim Botânico d'Ajuda jest specjalny ogród zapachowy. Możecie cieszyć się roślinami i kwiatami, wąchając ich oszałamiające zapachy, a każdy egzemplarz ma mały znak z opisem w alfabecie Braille’a.

 

Spacer (lub jazda na rowerze) wzdłuż brzegów rzeki Tag

W słoneczny wiosenny dzień w Lizbonie, bez wątpienia warto udać się nad brzeg rzeki Tag. Brzeg rzeki stał się jednym z najbardziej relaksujących, a jednocześnie interesujących miejsc w Lizbonie na spacery. W czasach starożytnych rzeka umożliwiła Lizbonie stać się ważnym portem rzymskim, chronionym przed rozległym Oceanem Atlantyckim, a jednocześnie bardzo blisko wybrzeża. Skorzystajcie z system wypożyczania rowerów, zwanego „Gira”, a będziecie mogli jeździć na rowerze przez całe miasto! Aby korzystać z rowerów w mieście, wystarczy pobrać aplikację Gira i postępować zgodnie z instrukcjami.

 

 

Castelo São Jorge

Odwiedźcie Castelo São Jorge i spróbujcie wyobrazić sobie dawną Lizbonę. Odwiedzając to miejsce, dowiecie się więcej o różnych kulturach, które tam żyły, ponieważ ten zamek znajduje się w starożytnej średniowiecznej cytadeli. Maurowie zbudowali go dla swojej obrony i mieszkali tam, dopóki pierwszy król Portugalii Afonso Henriques nie przejął zamku i wypędził muzułmanów, otwierając drzwi chrześcijanom. Położony na najwyższym wzgórzu Lizbony, Castelo São Jorge oferuje niesamowity widok na miasto i pozwala nam podróżować w czasie i odkrywać historię Lizbony. Jest to jeden z najwspanialszych zabytków miasta i na pewno nie można go przegapić! Pokochają go zarówno dorośli, jak i dzieci!

 

Uczta na świeżym powietrzu

Zjedzcie na świeżym powietrzu w quiosque lub esplanadzie (miejsce do siedzenia na świeżym powietrzu). Dwa kluczowe aspekty życia Portugalczyków to jedzenie i słońce. Spróbujcie tego stylu życia. Letnie słońce może być zbyt mocne, więc wiosna jest absolutnie idealna do jedzenia na świeżym powietrzu.

 

Zdrowotne właściwości jodu

Portugalskie plaże są bardzo bogate w jod, a to najlepsze, o co można prosić to zdrowie! Jod ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak wpływ na prawidłowy rozwój ciała i zapobieganie niektórym chorobom. Wzmocnione zostaną Wasze włosy, paznokcie i zęby, wzmocniony zostanie układ odpornościowy, zoptymalizowana zostanie energia i wiele innych korzyści dla dobrego samopoczucia! Jak można lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym niż czerpać zdrowie z siedzenia na plaży w wiosennym słońcu?

Plaża Cascais, Lizbona.Portugalia

 

Targi Książki w Lizbonie

Podczas pobytu w Lizbonie jest jedno wydarzenie, którego nie można przegapić, jeśli jesteście fanami książek. Mowa o Feira do Livro: „Targi Książki”. To wydarzenie ma miejsce co roku odbywa w Parque Eduardo VII. Spacerujcie po wielu namiotach wystawców i znajdźcie prawdziwe skarby! Książki na tych targach są dużo tańsze niż w bibliotekach, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z okazji! Upewnijcie się tylko, czy macie wystarczająco dużo miejsca w walizce!

 

Słuchanie muzyki na żywo

Jeden z największych festiwali rockowych i popowych, Rock in Rio, odbywa się każdej wiosny w Lizbonie i jest świetną okazją do zobaczenia międzynarodowych i portugalskich artystów. Jeśli wolicie bardziej kameralne wydarzenia, to z pewnością powinniście się wybrać na koncert fado w Alfamie.