Skip to content
Aktualizacja: 28/06/2023

Podziel się na:

Lato to doskonały czas na eksplorację piękna i bogactwa przyrody w Stanach Zjednoczonych. W całym kraju znajduje się wiele wspaniałych parków narodowych, które oferują niezapomniane przygody i spektakularne krajobrazy. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i chcesz spędzić niezapomniane wakacje, oto lista najlepszych parków narodowych w USA, które warto odwiedzić w lecie.


Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest jednym z najbardziej ikonicznych i popularnych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się głównie w stanie Wyoming, ale rozciąga się również na tereny Montany i Idaho. To pierwszy na świecie park narodowy, ustanowiony w 1872 roku, i jest znany z niezwykłych geotermalnych atrakcji.

Odwiedzając Yellowstone latem, możecie podziwiać jego wyjątkowe zjawiska geologiczne, w tym słynne gejzery i gorące źródła. Jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w parku jest Gejzer Old Faithful, który regularnie wyrzuca wodę i parę na wysokość nawet 40 metrów. To widowiskowe zjawisko przyciąga tłumy turystów, którzy oczekują spektakularnego pokazu natury.

Jednak Yellowstone to nie tylko geotermalne cuda. Park słynie również z malowniczych krajobrazów i różnorodności dzikiej przyrody. Możesz podziwiać spektakularne wodospady, takie jak Lower Falls czy Tower Fall, które zachwycają swoją siłą i pięknem. Przechadzając się po parku, możesz natrafić na stada jeleni, wapiti, bizonów i wilków. To prawdziwy raj dla miłośników fauny i flory.

Najbliższe lotnisko do Parku Narodowego Yellowstone to Międzynarodowe Lotnisko Yellowstone (Yellowstone International Airport), znane również jako Lotnisko Bozeman-Yellowstone. Położone w Bozeman, w stanie Montana, jest najdogodniejszym punktem wejścia dla większości turystów odwiedzających ten park. Lotnisko Bozeman-Yellowstone obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, i oferuje połączenia z wieloma głównymi miastami w USA, takimi jak Denver, Salt Lake City czy Seattle. Po dotarciu na lotnisko, można wynająć samochód lub skorzystać z usług transportu publicznego, aby dotrzeć do Parku Narodowego Yellowstone. Odległość między lotniskiem a parkiem wynosi około 145 kilometrów, co zajmuje około dwóch godzin jazdy samochodem.


Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite, położony w górach Sierra Nevada w Kalifornii, jest jednym z najbardziej znanych parków narodowych w USA. Znany ze swojej spektakularnej przyrody i malowniczych krajobrazów, przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata. Park oferuje niezwykłe możliwości odkrywania zarówno dla miłośników przyrody, jak i aktywnych turystów.

Główną atrakcją Yosemite jest ikoniczny wodospad Yosemite Falls, który jest jednym z najwyższych wodospadów w Ameryce Północnej. Spacer po szlaku Mist Trail umożliwia obserwację wodospadu z bliska i docenienie jego potęgi. Kolejną popularną atrakcją jest skalna formacja El Capitan, która przyciąga wspinaczy z całego świata. To jedno z najbardziej znanych miejsc wspinaczkowych na świecie, oferujące niesamowite wyzwania dla doświadczonych wspinaczy.

Yosemite Falls, Park Narodowy Yosemite, USA

Dla osób, które preferują podróż samolotem, najbliższym lotniskiem do Parku Narodowego Yosemite jest Port Lotniczy Fresno Yosemite (FAT). Lotnisko to obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Z lotniska w Fresno można wynająć samochód lub skorzystać z usług transportu, aby dotrzeć do parku, który znajduje się około 2,5 godziny drogi od lotniska. Alternatywnie, można również skorzystać z lotniska w San Francisco lub w Los Angeles, ale podróż do parku z tych miejsc zajmie nieco więcej czasu.

Park Narodowy Grand Canyon

Park Narodowy Grand Canyon to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Znajdujący się w stanie Arizona, ten spektakularny kanion oferuje niepowtarzalne widoki i zapiera dech w piersiach. Jego głębokość, która wynosi ponad jednego kilometra, oraz szerokość, która sięga nawet 29 kilometrów, sprawiają, że Grand Canyon jest niezwykłym miejscem do odwiedzenia latem.

Podziwianie kanionu z brzegów North Rim i South Rim to jedno z najważniejszych doświadczeń, jakie można mieć w Parku Narodowym Grand Canyon. Te punkty widokowe oferują niesamowite perspektywy na ogromne przepaście i kolosalne ściany skalne. Zachody i wschody słońca nad kanionem są szczególnie piękne i zapierające dech w piersiach, tworząc magiczną atmosferę.

Park Narodowy Grand Canyon, Arizona, USA

Dla tych, którzy szukają większej przygody, Park Narodowy Grand Canyon oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Można spróbować raftingu na rzece Colorado, która przepływa przez kanion, lub wyruszyć na piesze wędrówki w dół kanionu. Szlaki takie jak Bright Angel Trail czy South Kaibab Trail zapewniają wspaniałe widoki i niezapomniane przeżycia.

Lotnisko Grand Canyon National Park Airport (Kod IATA: GCN) znajduje się w Parku Narodowym Grand Canyon, około 10 kilometrów na południe od wioski Grand Canyon Village. Jest to jedno z najważniejszych wejść do parku dla turystów, którzy preferują podróżowanie samolotem. Lotnisko obsługuje zarówno loty komercyjne, jak i prywatne, umożliwiając łatwy dostęp do parku dla odwiedzających z różnych części świata.

Park Narodowy Zion

Park Narodowy Zion, położony w południowo-zachodniej części stanu Utah, jest jednym z najbardziej malowniczych parków narodowych w USA. Słynie ze swoich imponujących formacji skalnych, wąwozów i różnorodności przyrodniczej. Główną atrakcją parku jest Zion Canyon, głęboki wąwóz o wysokich, pionowych ścianach skalnych, który zapiera dech w piersiach.

Podczas wizyty w Parku Narodowym Zion warto podjąć wędrówkę po słynnym szlaku Angel's Landing. Ta wyprawa oferuje niezapomniane wrażenia i przepiękne widoki na okoliczne formacje skalne. Jednak ze względu na trudność trasy i wysokość, wymaga ona pewnej kondycji fizycznej i umiejętności wspinaczkowych. Inną popularną trasą jest The Narrows, gdzie można wędrować wzdłuż rzeki Virgin przez wąski, głęboki wąwóz. Ta przygoda umożliwia bliski kontakt z naturą i zapewnia niepowtarzalne doświadczenie.

Jeśli chodzi o transport do Parku Narodowego Zion, najdogodniejszym punktem dostępowym jest lotnisko w Las Vegas. Międzynarodowe lotnisko McCarran znajduje się zaledwie kilka godzin jazdy samochodem od parku. Można również skorzystać z transferów lotniskowych lub wypożyczyć samochód na lotnisku w celu dalszej podróży do parku.


Park Narodowy Glacier

Park Narodowy Glacier, położony w górach skalistych w stanie Montana, to prawdziwy klejnot przyrodniczy. Ten malowniczy park słynie z krajobrazów lodowcowych, głębokich dolin i kryształowo czystych jezior. Oferuje niezliczone możliwości dla miłośników przyrody, od wędrówek po malowniczych szlakach turystycznych po wspaniałe wycieczki kajakowe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów parku jest Lodowiec Grinnella, jedno z najbardziej dostępnych miejsc, gdzie można zobaczyć majestatyczne lodowce. Spacer wzdłuż jeziora Grinnell, otoczonego szczytami gór i świeżym powietrzem, to niezapomniane przeżycie. 

Park Narodowy Glacier, USA

Poza wędrówkami, park zapewnia możliwość podziwiania różnorodności dzikiej przyrody. Spotkacie tam dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie grizzly, wilki, łosie i kozice górskie. Woda w jeziorach i strumieniach jest tak czysta, że można w niej zobaczyć dna, co czyni Glacier idealnym miejscem do wędkowania i obserwacji ptaków.

Jeśli planujecie odwiedzić Park Narodowy Glacier, dogodną opcją jest skorzystanie z najbliższego lotniska. Międzynarodowe Lotnisko Glacier Park znajduje się w mieście Kalispell, w pobliżu parku narodowego. To lotnisko obsługuje wiele krajowych i międzynarodowych połączeń. Po przybyciu na lotnisko, możecie wynająć samochód lub skorzystać z usług transferu, aby dotrzeć do parku narodowego. Odległość między lotniskiem a parkiem to około 32 km, a podróż zajmuje około 40 minut.

Park Narodowy Everglades

Park Narodowy Everglades to niezwykłe miejsce o wyjątkowej różnorodności przyrodniczej, położone w południowej Florydzie. Jest to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu. Jego unikalne ekosystemy, w tym sawanny, mokradła i lasy namorzynowe, stanowią dom dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

Wypróbujcie wycieczkę łodzią lub kajakiem po malowniczych wodach Everglades, aby odkryć piękno i spokój tego miejsca. Możecie podziwiać tam żółwie, aligatory, a nawet manaty. Spacerujcie po ścieżkach w parku, takich jak Anhinga Trail, gdzie będziecie mieć szansę zobaczyć kormorany, aligatory i wiele ptaków wodnych. Park oferuje również możliwość wędkowania, campingów, a nawet nurkowania w podwodnym świecie raf koralowych na zachodnim wybrzeżu parku.

Podróżując do Parku Narodowego Everglades, dogodnym punktem wejścia jest międzynarodowe lotnisko Miami. To najbliższe dużym lotniskiem położonym około 50 kilometrów od parku. Lotnisko Miami jest dobrze połączone z wieloma miastami w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, dzięki czemu podróżowanie do Everglades jest łatwe i wygodne. Po przylocie na lotnisko można skorzystać z wynajmu samochodu lub skorzystać z usług transportowych, które oferują przejazd do parku.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Miami, aby zobaczyć ten piękny park!

Park Narodowy Arches

Park Narodowy Arches, położony w stanie Utah, jest jednym z najbardziej zachwycających parków narodowych w USA. Słynie z olśniewających formacji skalnych, które przybierają kształt łuków i mostów naturalnych. To miejsce, w którym można podziwiać ponad 2 tysiące naturalnych łuków skalnych, co stanowi największą koncentrację takich formacji na świecie.

Park Narodowy Arches oferuje również wiele innych atrakcji, takich jak możliwość wspinaczki, jazdy na rowerze i obserwacji ptaków. Wieczorem warto zatrzymać się na punkcie widokowym, aby podziwiać zachód słońca nad malowniczymi formacjami skalnymi, co tworzy niezapomniane widoki.

Możecie zdecydować się na lot na lotnisko międzynarodowe Salt Lake City (SLC) w stanie Utah, które jest oddalone o około 4 godziny jazdy samochodem od Parku Narodowego Arches. Salt Lake City obsługuje wiele połączeń krajowych i międzynarodowych, co daje większy wybór lotów dla podróżnych.

Park Narodowy Arches, USA

Park Narodowy Denali

Park Narodowy Denali to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w stanie Alaska i jest domem dla majestatycznego szczytu Góry Denali, najwyższego wierzchołka Ameryki Północnej. Park ten oferuje dzikie i malownicze krajobrazy tundry, gigantyczne lodowce i rozległe przestrzenie, które przyciągają miłośników przyrody z całego świata.

Jednym z najważniejszych aspektów Parku Narodowego Denali jest ochrona dzikiej przyrody i unikalnych ekosystemów. Park jest siedliskiem wielu dzikich zwierząt, takich jak wilki, niedźwiedzie grizzly, łosie, karibu, orły i wiele innych gatunków. Obserwowanie dzikiej przyrody jest jednym z głównych atrakcji parku, a turyści mają szansę spotkać te niesamowite stworzenia na własne oczy.

Aby dostać się do Parku Narodowego Denali, najlepszym sposobem jest podróż samolotem. W pobliżu parku znajduje się lotnisko Denali, które obsługuje regularne loty z Anchorage i innych większych miast w Alasce. To doskonała opcja dla turystów, którzy chcą szybko dotrzeć do parku i rozpocząć swoje przygody na dzikich terenach. Warto pamiętać, że park nie jest dostępny dla samochodów osobowych, więc korzystanie z lotniska jest najwygodniejszym sposobem podróżowania do tego obszaru.