Skip to content

Ponad 3 miliony pasażerów lata codziennie na całym świecie. Co 2 sekundy gdzieś na świecie startuje samolot. Statystyki mówią, że podróż samolotem jest około 22 razy bezpieczniejsza niż podróż samochodem. Mimo tych statystyk, dla wielu osób podróż samolotem jest najmniej przyjemną częścią podróży. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was przewodnik, w którym przedstawimy najlepsze sposoby na relaks w samolocie, które możecie wykorzystać podczas Waszej wiosennej podróży lotniczej. Sprawdźcie 8 najlepszych sposobów na stres i 9 pomysłów na rozrywkę w samolocie.

Sposoby na złagodzenie stresu związanego z lotem

1. Zarezerwujcie miejsc na skrzydle

Jeśli przeraża Was myśl o turbulencjach, wybierzcie miejsce, które jest na skrzydle samolotu. Mówi się, że jest to najbardziej stabilna część samolotu, a turbulencje odczujecie znacznie mniej niż z tyłu.

2. Zapewnijcie sobie spokój odpowiednim zapasem czasu

Przyjedźcie na lotnisko odpowiednio wcześniej, ponieważ im wcześniej przybędziecie, tym więcej czasu będziecie mieć na relaks przed wejściem na pokład. Spóźnienia mogą tylko pogorszyć niepokój związany z lataniem.

3. Zajmijcie czymś myśli

Zacznijcie na przykład czytać. Niezależnie od tego, czy jest to czasopismo, książka czy ulotka, którą znajdziecie w samolocie, odwróćcie swoją uwagę i skupcie się na odciąganiu myśli od lotu. Możecie też zacząć słuchać muzyki. Pomoże zniwelować odgłosy samolotu, które mogą powodować niepokój. Możecie także wypróbować słuchawki z redukcją szumów na moment, gdy wszystkie urządzenia mają być wyłączone.

4. Oddychanie pomaga

Gdy znajdziecie się na pokładzie samolotu, usiądźcie lub połóżcie się wygodnie i zacznijcie głęboko wdychać, a następnie powoli wydychać powietrze. Skoncentrujcie się na oddychaniu lub policzcie oddechy, aby się uspokoić. Brzmi łatwo, ale wzięcie głębokiego oddechu wymaga dużej koncentracji, aby zrobić to poprawnie i uzyskać odpowiedni efekt. Zacznijcie od położenia jednej ręki na brzuchu; pomoże Wam to oddychać przeponą zamiast samymi płucami. Wdychajcie przez nos przez osiem sekund. Następnie wstrzymajcie oddech na cztery sekundy. Na koniec powoli wypuśćcie oddech przez usta, licząc do siedmiu. Zróbcie to kilka razy, aż poczujecie się bardziej zrelaksowani.

5. Unikajcie kofeiny i alkoholu

Napoje zawierające kofeinę mogą pobudzać i zwiększać niepokój oraz dodawać trochę nerwowości. Jeśli czujecie niepokój, prawdopodobnie chcielibyście wypić drinka przed startem samolotu i jeszcze kilka w drodze. Chociaż brzmi to jak dobre rozwiązanie, to lepiej tego unikać. Znajdowanie swoich toreb i orientowanie się w mieście pod wpływem alkoholu może być trudne. Ponadto odwodnienie jest również Waszym wrogiem, więc planujcie picie dużej ilości wody zarówno przed lotem, jak i w jego trakcie.

6. Zrelaksujcie swoje ciało i zapomnijcie o strachu przed lataniem

Sprawdźcie swoje ciało, aby wykryć, które strefy są najbardziej napięte lub sztywne i skupcie się na nich. Na przykład, kiedy jesteśmy zdenerwowani lub niespokojni, mamy tendencję do usztywniania mięśni ramion i szyi. Aby rozluźnić te obszary, przesuńcie ramiona w kierunku szyi, przytrzymajcie przez kilka sekund, a następnie powoli wydychając, opuście ramiona. Możecie także spróbować rozciągnąć każdą część ciała, siedząc na swoim miejscu, wykonując powolne ruchy, aby uniknąć kontuzji.
Inną metodą jest napinanie mięśni. Podczas wdechu napina się tylko jedną grupę mięśni, np. twarz i szyję przez 5 sekund. Następnie należy zrobić wydech i uwolnić napięcie z twarzy i szyi. Następnie przejść przez każdą grupę mięśni. To ćwiczenie pomaga natychmiast uspokoić niepokój, a nawet jest przepisywane na bezsenność. Lekarze stosują go w połączeniu z innymi metodami leczenia w celu złagodzenia wielu dolegliwości, w tym bólów głowy, bólów nowotworowych i dolegliwości trawiennych.

7. Pomyślcie o celu podróży

Lot to tylko niewielka część podróży. Jeśli latanie Was niepokoi, najlepiej siedzieć z zamkniętymi oczami i wyobrażać sobie cel podróży. Pomyślcie o wszystkich miejscach, do których się udacie i ludzi, których spotkacie na swojej drodze. Pomyślcie o przyjemnościach, które sprawiają, że jesteście szczęśliwi i zrelaksowani, takich jak opalanie czy pływanie.

Podróż samolotem

8. Nie wpadajcie w wir wyszukiwania informacji

Unikajcie poznawania drastycznych szczegółów. Kiedy dojdzie do katastrofy lotniczej, media będą nieustannie pokazywały jak najdrastyczniejsze szczegóły, aby przykuć uwagę odbiorców. Unikajcie graficznych szczegółów w wiadomościach. Ważne jest, aby być poinformowanym, ale zbyt wiele informacji nie jest konieczne.

Sposoby na rozrywkę w trakcie lotu

1. Czytajcie książki

W dzisiejszych czasach możecie zabierać ze sobą w podróż bibliotekę książek. Dobrze jest wziąć ze sobą kilka pozycji, aby zapewnić sobie różnorodność. Jeśli uda Wam się trafić naprawdę dobrą lekturę, to będziecie tak pochłonięci historią, że lot wyda Wam się znacznie krótszy. Dla wielu osób, które na codzień są bardzo zajęte, długi loty to jedyny czas, kiedy można poświecić się lekturze.

2. Oglądajcie filmy i seriale offline

Być może najbardziej popularną formą rozrywki podczas lotów jest film i telewizja. Większość linii lotniczych obsługujących loty długodystansowe oferuje duży wybór rozrywki podczas lotu. Nawet przejrzenie różnych oferowanych opcji filmowych może zająć trochę czasu.
Jednak dzięki platformom, takim jak Netflix i Amazon Prime, istnieje nieskończona liczba opcji. Cały serial telewizyjny można łatwo pobrać na iPada lub laptopa do oglądania w trybie offline za pomocą iTunes, Netflix lub Amazon. Pobierzcie kilka ulubionych filmów lub sezon ciekawego serialu, by zapewnić sobie rozrywkę na cały lot.

3. Słuchajcie podcastów

Chcecie dowiedzieć się czegoś nowego lub bawić się bez konieczności wpatrywania się w ekran, lub stronę? Podcasty to idealna alternatywa, a obecnie można znaleźć taki, który pasuje do każdego hobby lub zainteresowania. Od podcastów komediowych i krytyki politycznej po samopomocowe podcasty i programy muzyczne — cokolwiek Was interesuje, z pewnością znajdziecie podcast, który zapewni Wam rozrywkę. Z łatwością można pobrać je w aplikacjach takich jak iTunes czy Spotify i słuchać nawet bez dostępu do sieci.

4. Zdrzemnijcie się

Postępujcie zgodnie z tymi przydatnymi wskazówkami, aby zmaksymalizować czas snu podczas lotu:

  • Używajcie wysokiej jakości słuchawek z redukcją szumów. Zagłuszają dźwięk silników samolotów, dzięki czemu można przymknąć oko.
  • Zainwestujcie w wygodną poduszkę podróżną z pianki zapamiętującej kształt, która utrzyma cały ciężar głowy.
  • Użyjcie maski na oczy.
  • Unikajcie zbyt wielu napojów zawierających kofeinę przed lotem i w jego trakcie
  • Wtulcie się w wygodną bluzę z kapturem lub koc, oprzyjcie głowę o szybę i zdrzemnijcie się przed wielką przygodą.

5. Nadróbcie zaległości

Przy napiętych harmonogramach pracy i wielu rzeczach, które mogą Was rozpraszać w domu, wykonanie pracy administracyjnej może być trudne. Niezależnie od tego, czy chodzi o życie osobiste, czy zawodowe, wykorzystajcie ciszę i spokój, aby nadrobić zaległości w prezentacji z ostatniej chwili, arkuszu kalkulacyjnym finansów lub raporcie na koniec kwartału. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się podróżą, nie mając zaległości z tyłu głowy!

6. Przejrzyjcie zdjęcia z podróży

Zaoszczędźcie sobie pracy po powrocie do domu, zabierając ze sobą laptopa i natychmiast przesyłając wszystkie zdjęcia z podróży z telefonu i aparatu. Jest to żmudna praca, ale może być zabawnym sposobem na zapamiętanie podróży podczas lotu powrotnego. Prześlijcie, przejrzyjcie i uporządkujcie swoje zdjęcia w folderach. Jeśli planujecie zamieścić swoje zdjęcia na blogu lub w mediach społecznościowych, lot jest idealnym miejscem, aby je przygotować! Warto też przygotować folder zdjęć do wywołania.

7. Porozciągajcie się

Siedzenie w tym samym miejscu przez kilka godzin może być okropne dla organizmu! Zwłaszcza w tych zwykle ciasnych siedzeniach w samolocie. Upewnijcie się, że podczas lotu będziecie aktywni, korzystając ze wszystkich poniższych wskazówek dotyczących kondycji podczas lotu. Te aktywne ćwiczenia rozciągające są obowiązkową czynnością dla każdego podczas lotu długodystansowego:

  • Poruszajcie stopami i palcami na siedzeniu mniej więcej co godzinę. Naprzemiennie napinajcie i rozluźniajcie różne mięśnie ciała. Utrzymuje to krążenie i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.
  • Co 2 lub 3 godziny idźcie na spacer do łazienki. Pusta przestrzeń przy wyjściach ewakuacyjnych to doskonałe miejsce do rozciągania i rozluźniania ciała. Rozciąganie nóg, rozciąganie ramion i prostowanie karku to dobre sposoby na zmniejszenie sztywności.
  • Zachowujcie dobrą postawę na siedzeniu i nie śpijcie pod niewygodnymi kątami. Położenie siedzenia jak najdalej do tyłu i użycie dobrej jakości poduszki podróżnej robi różnicę!

8. Zróbcie zdjęcia podczas lotu

Uchwyćcie scenerię i wszelkie mijane punkty orientacyjne. Jedną z najfajniejszych części bycia tak wysoko w powietrzu są widoki z lotu ptaka. Wyciągnijcie aparat lub telefon i zróbcie kilka zdjęć panoramy, chmur lub innych słynnych punktów orientacyjnych, które rozpoznacie. Zachowajcie je na później. Zdjęcia mogą być również świetnym sposobem na zapamiętanie podróży. Na przykład niektóre malownicze migawki pasm górskich mogą być naprawdę miłą pamiątką i sposobem na powrót do nich w przyszłości.

Podróż samolotem

9. Zapoznajcie nowe osoby

Spróbujcie się przedstawić i porozmawiać z kimś nowym. Samolot jest pełen różnych ludzi z różnych środowisk i nigdy nie wiecie, kogo możecie spotkać. Spróbujcie przedstawić się osobie siedzącej obok Was, zapytajcie, czy podróżuje na wakacje, czy do pracy. Jeśli są zainteresowani rozmową, może to naprawdę pomóc zabić czas.

Powyższe rady pozwolą Wam odbyć relaksującą podróż, która będzie idealnym wstępem do wakacji lub przyjemnym powrotem do rzeczywistości. Mając w pamięci to, że dobre przygotowanie zawsze pomaga uniknąć stresu, przygotowaliśmy dla Was kilka przewodników. Zapiszcie sobie poniższe linki, by podróżować jak zawodowiec!