Skip to content
Aktualizacja: 26/04/2022

Podziel się na:

Chociaż Włochy wielu kojarzą się głównie z pizzą, pastą i Krzywą Wieżą w Pizie, warto wiedzieć, że posiadają także liczne, niezwykle ciekawe trasy turystyczne, które warto zwiedzić podczas wyjazdu do Italii.

 

Najciekawsze szlaki turystyczne we Włoszech

 

1. Via Appia Antica

Szlak jest jedną z najstarszych dróg w Rzymie. Niegdyś stanowił najważniejszą drogę dojazdową do miasta. Pierwotnie prowadził od Brindisi, które od starożytności jest ważnym punktem na śródziemnomorskich szlakach handlowych biegnących z Zachodu na Wschód. Brindisi położone jest na samym „obcasie” Półwyspu Apenińskiego. Szlak został nazwany na cześć konsula Appiusza Klaudiusza Cecusa, który w 312 r. p.n.e. zlecił jego budowę, aby ułatwić przemieszczanie wojsk podczas Drugiej Wojny Samnickiej oraz codzienny transport towarów między Rzymem a Kampanią. Brukowana droga nosi również miano „Regina viarium”, czyli „królowa dróg”, co nawiązuje do faktu, jak istotna była w przeszłości, jak również do wspaniałego krajobrazu, który ją otacza. Na części drogi do dziś zachowała się stara kostka brukowa, na której znajdujemy liczne, wyrobione przez lata koleiny. Szlak ma niemal romantyczną atmosferę, którą tworzą liczne zielone cyprysy i ruiny starożytnych budowli.

Droga Appijska, Via Appia Antica, Szlaki Turystyczne Włoch

Wśród najciekawszych punktów na trasie wyróżniają się: Kościół Domine Quo Vadis, w którym wg legendy św. Piotr miał spotkać Jezusa, Termy Karakalli – największy i najlepiej zachowany kompleks łaźni, Katakumby św. Sebastiana – jedyne rzymskie katakumby, do których dostęp w ciągu wieków był stale otwarty, Circus Maxentius – jeden z najlepiej zachowanych cyrków, w którym kiedyś odbywały się wyścigi rydwanów, a także liczne starożytne wille: Villa Capo di Bove i Villa dei Quintili.

Droga Appijska jest zdecydowanie obowiązkowym punktem wizyty we Włoszech – wybierzcie tylko, czy pokonanie go pieszo, czy na rowerze.

Praktyczne informacje:

 • rzymski odcinek szlaku ma 13 kilometrów – warto pokonać go zarówno pieszo, jak i na rowerze, który możecie wypożyczyć w pobliskich wypożyczalniach. Jeśli wybierzecie się pieszo – pamiętajcie o wygodnych butach!
 • punkt startowy znajduje się przy Porta San Sebastiano – największej i jednej z najlepiej zachowanych bram przechodzących przez Mury Aureliana w Rzymie;
 • dojazd do punktu startowego z przystanku Circo Massimo (do którego dojedziecie metrem) umożliwiają autobusy linii 118;
 • warto rozpocząć wycieczkę, jak najwcześniej rano, ponieważ wiele obiektów jest czynne do 13, a w poniedziałki – całkowicie zamkniętych. Najlepszym dniem na zwiedzanie Via Appia Antica jest niedziela, ponieważ wtedy szlak jest zamknięty dla ruchu pojazdów.

 

2. Lazurowa Ścieżka w Cinque Terre

Sentiero Azzurro w Cinque Terre jest jedną z najprostszych i najpopularniejszych tras w Cinque Terre łącząca pięć miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare. Spacer jest łatwy, ale nie zapominajmy, że to wciąż ścieżka, na której można znaleźć zwężenia, śliskie odcinki i klify. Trasa z Riomaggiore do Monterosso ma około 12 km długości, a maksymalna wysokość to 200 m. Znajduje się w Prevo, małej, ale charakterystycznej wiosce Vernazza. Trasa składa się głównie ze ścieżek (ok. 8 km), brukowanych torów, mułów i schodów (ok. 2 km), a jej pozostałą część tworzy promenada Via dell'Amore. Cała trasa jest oznaczona biało-niebieskim paskiem. Jeśli pominiemy „Via dell'Amore”, której początki sięgają czasów nowożytnych (bo lat 30 dwudziestego wieku), to jest to starożytna trasa, dobrze znana w czasach Republiki Genui, kiedy miejscowość Vernazza była portem i głównym punktem handlowym tego obszaru. Przejście całej ścieżki zajmuje około 5 godzin i pokonuje się łącznie 500 m różnicy wzniesień. Ale czas podwaja się, jeśli robisz krótkie wizyty w wioskach. Na przejście trasy warto poświęcić kilka dni, żeby na spokojnie zwiedzić malownicze miejscowości.

Lazurowa Ścieżka w Cinque Terre, Riomaggiore
Praktyczne informacje:

 • wejście na szlak jest płatne ok. 8 euro lub, jeśli kupicie dzienny bilet kolejowy – darmowe;
 • szlak ma 12 km długości i warto skorzystać z toalety przed wejściem, bo potem będzie to niemożliwe. Warto także zabrać ze sobą zapasy jedzenia i wody, ponieważ na szlaku nie ma sklepów, czy restauracji;
 • pamiętajcie, aby zabrać ze sobą buty trekkingowe – wejście na szlak jest możliwe wyłącznie w takim obuwiu pod karą grzywny;
 • najlepszym czasem na wybranie się na Lazurową Ścieżkę jest wiosna – przed sezonem. W szczycie sezonu jest bardzo tłoczno i zdarza się, że szlak zostaje czasowo zamknięty;
 • do Cinque Terre najłatwiej i najwygodniej dojedziecie pociągiem Cinque Terre Express, który kursuje co 15 minut. Sam w sobie przejazd również będzie ciekawym elementem, ponieważ, ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu, pociąg wjeżdża do licznych tuneli, a gdy z nich wyjeżdża, ukazują się urocze miasteczka z kolorowymi domami zbudowanymi wzdłuż klifów.

 

3. Strada delle 52 Gallerie

Jedyna w swoim rodzaju Droga 52 Tuneli (czy też Ścieżka Mułów) to jedna z najbardziej znanych tras w kręgu przedalpejskim. Zbudowana została podczas I wojny światowej w zaledwie dziewięć miesięcy na masywie Pasubio we włoskim Veneto. Oprócz odważnej koncepcji trasy oraz ogromnych wykopalisk uwagę spacerowiczów nieustannie przyciąga (gdy nie ma mgły) zmieniająca się, zapierająca dech w piersiach panorama, którą może podziwiać z naturalnej galerii. Widok rozciąga się od grzbietów, szczytów i przepaści po inne masywy górskie, ale także na łagodne zbocza i równiny.

Strada delle 52 Gallerie, Droga 52 Tuneli, Szlaki Turystyczne Włoch

Najdłuższym tunelem na trasie jest tunel dziewiętnasty, który podobnie jak dwudziesty okręca się kilkakrotnie wokół siebie, tworząc w skale wznoszącą się spiralę. Trasa rozpoczyna swój bieg w Bocchetta Campiglia (1216 m n.p.m.) i kończy w Porte del Pasubio (1928 m n.p.m.), wspinając się po południowym zboczu góry między odważnymi iglicami, głębokimi wąwozami i stromymi ścianami skalnymi.

Praktyczne informacje:

 • na wycieczkę koniecznie zabierzcie ze sobą latarkę, ponieważ niektóre tunele są bardzo długie;
 • nie zapomnijcie o wygodnych butach – ziemia jest często kamienista i wilgotna;
 • wstęp dla rowerzystów jest zabroniony, a trasę można pokonać wyłącznie pieszo;
 • szlak ma długość ok. 15 km, a jego przejście zajmie Wam ponad 4 godziny.

 

4. Il Cammino di Dante

Uważany za jeden z najpiękniejszych szlaków Italii Cammino di Dante ma długość około 395 km i idealnie odtwarza trasę, którą Dante Alighieri przebył na początku XII wieku między Toskanią a Romagną. Trasa rozpoczyna się przy Grobie Dantego w Rawennie, a kończy przy Muzeum Domu Dantego we Florencji. W dużej mierze przecina miejsca, o których Dante Alighieri opowiadał w wielu fragmentach swojej „Boskiej Komedii”. Droga Dantego to przede wszystkim ścieżka kulturalna, artystyczna, historyczna, filozoficzna i duchowa między starożytnymi miastami: Florencja i Rawenna. Krajobrazy wzgórz Romagna, zamki Conti Guidi, magiczne zakątki Lasów Casentinesi i zielone wzgórza Toskanii czekają na tych, którzy odważą się zmierzyć z tą długą podróżą.

Cammino di Dante to wspaniała trasa, która biegnie przez niektóre z najpiękniejszych miejsc we Włoszech i przecina małe średniowieczne wioski i starożytne chrześcijańskie pustelnie, dając naprawdę wyjątkowe emocje i doznania. Na swojej drodze napotkasz jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych wiosek we Włoszech: Oriolo dei Fichi, Brisighella, czy San Benedetto w Alpe, które oferuje wspaniałe doznania i widoki, a przecinają je liczne rzeki i wodospady (np. słynne wodospady dell'Acquacheta).

Brisighella, Il Cammino di Dante, Szlaki Turystyczne Włochy

Wśród najciekawszych punktów wycieczki Drogą Dantego znajdziecie: Baptyserium we Florencji, w którym poeta został ochrzczony, historyczne centrum miasteczka Borgo San Lorenzo, Castello del Trebbio w San Pierro – willa, która prawie w całości zachowała swoją średniowieczną konstrukcję i w 2013 roku została wpisana na listę UNESCO, twierdza Rocca Manfrediana w Brisighelli oraz Grobowiec Dantego w Rawennie.


Praktyczne informacje:

 • trasę możecie pokonać pieszo, na rowerze lub, z uwagi na jej długość – samochodem;
 • w górskiej części szlaku znajdziecie liczne szałasy i schroniska, które pozwolą Wam odpocząć przez chwilę w malowniczej scenerii – i są darmowe!

 

5. Il Cammino Linea Gotica

Linia Gotów to szlak wybudowany przez Niemców podczas II wojny światowej przecinający w poprzek Półwysep Apeniński. Trasa ma prawie 500 km długości. Linia Gotów obejmuje rozległy pas terytorium (o szerokości od 15 do 40 km), dlatego w jej obrębie można wyróżnić więcej niż jedną ścieżkę. Trasa podzielona jest na różne rodzaje terenu, zarówno gruntowe, jak i utwardzone, ale także usypane ścieżki i muły. Całą trasę można pokonać pieszo, czy też na rowerze górskim. Droga prowadzi wzdłuż miejsc, gdzie wybudowano fortyfikacje i odbywały się starcia wrogich armii oraz miejsc, w których kobiety i mężczyźni z ruchu oporu, często poświęcając swoje życie, walcząc z okupantami.

W sumie budowa Linii Gotów i toczone tam bitwy wyznaczyły długi okres, około półtora roku, w którym środkowe Włochy były kluczowym miejscem wydarzeń wojennych. Nie obyło się to bez konsekwencji, zwłaszcza dla ludności cywilnej, którą hitlerowcy od pierwszych miesięcy 1944 r. terroryzowali. Trasa podzielona jest na 26 etapów o różnych poziomach trudności.


Praktyczne informacje:

 • początek trasy znajduje się w Cinquale, a kończy w Montecchio;
 • na szlaku znajdziecie liczne bunkry, umocnienia oraz parki i muzea poświęcone Linii Gotów; powstało stowarzyszenie zrzeszające wolontariuszy i pasjonatów historii, którzy stale dbają o to, aby szlak wzbogacał się o nowe atrakcje i żył swoją historią.

 

6. Sentiero degli Dei

Ścieżka Bogów to szlak o długości 9 km, zlokalizowany wewnątrz wybrzeża Amalfi. Swój bieg rozpoczyna w Agerola, a kończy w Positano. Swoją sławę Ścieżka Bogów zawdzięcza zapierającej dech w piersiach panoramie, która przecina wybrzeże Amalfi bogate w śródziemnomorskie zarośla zanurzające się w błękitnym morzu, z którego widać wyspę Capri. Jej nazwa wywodzi się z historycznych podań i legend, według których greccy bogowie przeszli właśnie tędy, by uratować Ulissesa przed syrenami, które były na wyspie Li Galli. Piękno tej ścieżki tkwi również w absolutnym braku działalności człowieka, cała ścieżka jest taka, jaką ją wymyśliła i ukształtowała na przestrzeni wieków matka natura.

Ścieżka Bogów, Agerola, Szlaki Turystyczne Włoch
Praktyczne informacje:

 • ścieżka Bogów to tak naprawdę dwie ścieżki: wysoka i niska o różnych stopniach trudności;
 • przejście tej trasy zajmuje około 7 godzin;
 • nie martwcie się jeśli zapomnicie wziąć ze sobą butelkę wody – na trasie znajdziecie kilka źródeł świeżej wody pitnej.