Skip to content
Aktualizacja: 23/09/2022

Podziel się na:

Latanie nie zawsze musi być drogie. Na wielu lotniskach można spotkać coraz więcej tanich linii lotniczych. Pierwsze pytanie, które pojawia się w naszej głowie przed zarezerwowaniem biletu w taniej linii lotniczej, to pytanie o bezpieczeństwo. Ale również w tym przypadku możemy dać zielone światło, ponieważ europejskie tanie linie lotnicze również muszą spełnić mnóstwo przepisów, które nie różnią się od przepisów dotyczących innych linii lotniczych, aby móc wystartować. Wiele z tanich linii lotniczych w Europie jest również filiami dużych linii lotniczych, takich jak Lufthansa. Niską cenę uzyskuje się zazwyczaj poprzez rezygnację z komfortu i obsługi, ale nigdy kosztem bezpieczeństwa. Jakie są więc najlepsze tanie linie lotnicze? Sprawdźcie w naszym przewodniku!

 

Ryanair, z siedzibą w Dublinie, został założony w 1984 jako „Danren Enterprises” przez Christophera Ryana, Liama Lonergana i irlandzkiego biznesmena Tony’ego Ryana, założyciela Guinness Peat Aviation. Linia lotnicza została wkrótce przemianowana na „Ryanair”. Rozpoczęła działalność w 1985 roku latając 15-miejscowym samolotem turbośmigłowym Embraer Bandeirante między Waterford a lotniskiem Gatwick. Obecnie, z flotą prawie 450 samolotów, wyłącznie typu Boeing 737-800 z ich średnim wiekiem 5 lat jest największą tanią linią lotniczą w Europie. Ryanair Holdings to największa w Europie grupa lotnicza. Łączy ponad 240 miejsc w ponad 40 krajach i oferuje najniższe ceny biletów w Europie. Samolot Ryanair startuje co 45 sekund i według danych przewoźnika w ciągu przeciętnego dnia flota przewoźnika pokonuje około 382 605 km, odwiedzając 33 kraje 350 samolotami.

Lipcowy wynik zadowolenia klientów wzrósł o 2 punkty do 81%, ponieważ Ryanair miał najbardziej pracowity miesiąc w historii z 92 300 lotami i 16,8 mln obsłużonych pasażerów. Krótszy czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku i mniejsza liczba opóźnień w kontroli ruchu lotniczego zwiększyły zadowolenie klientów. W ciągu 33 lat lotu najbliższym poważnym wypadkiem przewoźnika był rok 2008, kiedy samolot został zmuszony do awaryjnego lądowania w Rzymie po wielu uderzeniach ptaków w nos, skrzydła i silniki. Uważa się, że samolot uderzył około 90 szpaków.

 

Brytyjska linia lotnicza EasyJet jest jedną z największych i najbardziej znanych tanich linii lotniczych w Europie. To największa tania linia lotnicza w Wielkiej Brytanii, która pomimo niskich cen zapewnia doskonałą obsługę klienta. W skład jej floty wchodzi 200 samolotów Airbus A-319 i 33 Airbusy A-320. Większość z latających w tych liniach lotniczych maszyn nie przekracza wieku 5 lat.
EasyJet obsługuje obecnie kilkaset tras między licznymi krajami w Europie i Afryce Północnej, a także Turcją i Izraelem. W przeciwieństwie do wielu swoich konkurentów EasyJet korzysta głównie z większych lotnisk międzynarodowych. Sprawdźcie ofertę lotów linii EasyJet na naszej stronie internetowej.  

 

 

Norwegian Air Shuttle, z siedzibą w Bærum-Fornebu koło Oslo, to norweskie tanie linie lotnicze założone w 1993 roku. Rzetelna obsługa rozległej sieci lotów krajowych w Norwegii, a także tras w całym regionie nordyckim i głównych miejsc w Europie sprawiają, że latanie staje się dostępne dla każdego z gwarancją wyboru i elastycznym sposobem planowania lotów. Obecnie grupa Norwegian jest w posiadaniu 62 boeingów: 57 B737-800 oraz B737 MAX, z czego Norwegian Air Shuttle wykorzystuje 51 B737-800NG. Norweskie linie lotnicze oczekują na dostawę 18 samolotów: ośmiu B737-800 oraz 10 B737 MAX 8.
Jeśli chcecie tanio przelecieć nad Oceanem Atlantyckim, to najtańszą opcją jest Norwegian Air. To jedyny realnie niskobudżetowy przewoźnik operujący między Europą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Z biegiem lat linia lotnicza stworzyła ogromną sieć z różnych miast, takich jak Sztokholm, Oslo, Kopenhaga czy Londyn, by wymienić tylko kilka, do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych. Nowy Jork, Los Angeles czy Fort Lauderdale to tylko niektóre z miejsc obsługiwanych przez przewoźnika.

 

Vueling, z siedzibą w El Prat de Llobregat koło Barcelony, to hiszpańska tania linia lotnicza założona w 2004 roku. Misją Vueling jest stawianie klientów w centrum wszystkich działań. W 2021 roku linia lotnicza została wybrana przez 13,4 miliona pasażerów, spośród 350 linii lotniczych na całym świecie na ulubionego taniego przewoźnika. Flota tej linii lotniczej składa się 123 samolotów, a średni wiek maszyn to 6 lat. Obecnie Vueling korzysta z 18 baz operacyjnych, w tym 16 sezonowych i 2 stałych.
Większość lotów Vueling odbywa się między Europą. Są dostępne też loty do Afryki i Azji. Obecnie Vueling lata do 155 miast. Ma silną pozycję w Hiszpanii, a 43% lotów odbywa się z lotniska Barcelona-El Prat. Drugim najpopularniejszym punktem odlotów jest lotnisko Madryt–Barajas, które obsługuje 19% wszystkich lotów Vueling. Ciekawostką jest, że Vueling to oficjalna linia lotnicza Barcelona Football Club, jednej z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich na świecie. Współpraca obejmuje branding na koszulkach Barcelony i samolotach Vueling.

 

Aer Lingus został założony 22 maja 1936 roku pod nazwą Aer Lingus Teoranta z kapitałem początkowym 100 000 funtów. Głównymi udziałowcami byli irlandzcy przedsiębiorcy Sean O'Madhaigh i Thomas J. Flynn. Nazwa Aer Lingus pochodziła od częściowej anglicyzacji irlandzkiego słowa aerloingeas. Aer Lingus obsługuje głównie miasta, a sezonowo kierunki wakacyjne na terenie Europy, a także w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Flota Aer Lingus składa się z 51 samolotów, których średni wiek wynosi 12 lat.
Wśród tras Aer Lingus, jednymi z najbardziej popularnych są loty do Malagi w Hiszpanii, Wenecji we Włoszech i Puli w Chorwacji. Posiada umowy codeshares z United Airlines, British Airways, Etihad Airways, KLM, JetBlue Airways, Air Canada i Flybe, co pozwala na łączenie tras pomiędzy tymi przewodnikami.

 

Jet2 to brytyjska tania linia lotnicza założona w 2002 roku. Jej siedziba znajduje się na lotnisku Leeds Bradford a kolejne bazy w Alicante-Elche, Belfast-International, East Midlands, Edynburgu, Glasgow, Londynie-Stansted, Manchesterze, Newcastle, Birmingham, Bristolu, Palma de Mallorca i Teneryfie-South. Jet2 oferuje również usługi czarterowe poprzez swoją markę Jet2charters. Posiadając łącznie 95 samolotów, ma jedną z największych flot w Europie i jest na równi z Aer Lingus.
Jet2.com obsługuje loty do 70 miejsc w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Hiszpanii, Morza Śródziemnego, Francji, Grecji, Włoch i Turcji. Jego główna baza znajduje się w Leeds Bradford Airport z dziewięcioma dodatkowymi bazami operacyjnymi w całej Wielkiej Brytanii wraz z zamorskimi bazami w Alicante-Elche Airport, Palma de Mallorca Airport i Tenerife South Airport.

 

Posiadając obecnie 40 baz w 21 krajach Europy i Bliskiego Wschodu oraz dysponując 139 samolotami we flocie, jest trzecią co do wielkości tanią linią lotniczą w Europie i najważniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to również największa węgierska linia lotnicza od czasu zaprzestania działalności przez Malév.
Misja Wizz Air jest oferowanie tanich usług w Europie Środkowej i Wschodniej oraz podobnie jak w przypadku tanich linii lotniczych Ryanair, latanie na lotniska w pobliżu największych miast. Siatka połączeń Wizz Air obejmuje całą Europę z 28 europejskimi bazami, a także pojedyncze kierunki na Bliskim Wschodzie.

 

Air Baltic z siedzibą w Rydze to tanie linie lotnicze z Łotwy, które zostały założone w 1995 roku. Dzięki najnowszemu nabytkowi, składającemu się z 30 samolotów Airbus A220 flota Air Baltic jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych w Europie. Nowy samolot A220-300, posiadający łącznie 145 miejsc, oferuje doskonałe wrażenia z lotu dzięki udogodnieniom dla pasażerów, takim jak szersze fotele, większe okna, więcej przestrzeni bagażowej w kabinie, czy ulepszone toalety. Samolot ten jest znacznie cichszy — jego ślad akustyczny jest czterokrotnie mniejszy. Jest to również obecnie najbardziej ekologiczny samolot komercyjny na świecie, ponieważ jest pierwszym samolotem oferującym przejrzystą deklarację jego wpływu na środowisko w całym okresie eksploatacji, co pomaga zmniejszyć emisję CO2 i NOx odpowiednio o 20% i 50%.
AirBaltic obsługuje obecnie ponad 70 miejsc, oferuje wygodne połączenia przez swój północny hub w Rydze z siecią tras obejmującą Europę, Skandynawię i Bliski Wschód.

 

Eurowings to niemiecka linia lotnicza z siedzibą w Düsseldorfie. Powstała w 1993 roku jako regionalna linia lotnicza, a od 2011 roku jest spółką zależną Lufthansy. W 2015 roku Eurowings przejął loty oferowane przez Lufthansę z dala od hubów we Frankfurcie i Monachium oraz połączenia sprzedawane wcześniej przez Germanwings zaś obecnie oferuje bezpośrednie loty w Europie, a więc na trasach krótko- i średniodystansowych. Flota Eurowings i jej partnerskich linii lotniczych składa się z samolotów typu Airbus A319 i A320. Nowoczesna flota jest stale utrzymywana zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi.

 

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. to największa polska linia lotnicza. Została założona w 1928 roku przez Polskie Ministerstwo Lotnictwa. Początkowo latała tylko do miejsc na terenie Polski, ale w 1930 roku zaczęła latać za granicę. Firma szybko się rozwijała i przed II wojną światową oferowała loty do Rzymu, Berlina i Helsinek, a także do Kopenhagi i Bejrutu. Po zakończeniu II wojny światowej linia lotnicza powoli się odbudowywała. Zmiana polityczna w Polsce przyniosła również zwrot w kierunku państwowej firmy. Flota, która składała się z samolotów rosyjskich, została zastąpiona nowoczesnymi, zachodnimi samolotami. Po zawirowaniach na początku nowego tysiąclecia polska linia lotnicza dobrze zadomowiła się na rynku. Bazą macierzystą jest Port Lotniczy Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie LOT posiada 75 samolotów: Boeing 787-9 Dreamliner, Embraer, Bombardier DHC.
Ze swoją 90-letnią tradycją w branży lotnictwa PLL LOT jedną z dwunastu najstarszych linii lotniczych na świecie. LOT lata do wszystkich głównych miejsc w kraju, a niektóre z nich są obsługiwane równolegle przez jego spółkę zależną Eurolot. Nasze linie lotnicze LOT realizują połączenia do 4 kontynentów, a stałe połączenie lotnicze mamy z 85 centralnymi lotniskami na całym świecie. Sprawdźcie ofertę lotów tymi liniami lotniczymi na naszej stronie: