Skip to content
Aktualizacja: 08/07/2022

Podziel się na:

Tania linia lotnicza to taka, która oferuje niskie ceny biletów w zamian za wyeliminowanie wielu tradycyjnych usług pasażerskich. Jednak większość z nich oferuje całkiem dobre warunki i przestrzega najsurowszych standardów jakości obsługi. W ciągu ostatnich dziesięcioleci oferta tanich linii lotniczych znacznie się rozrosła na całym świecie. Pojawia się więc pytanie, którą linię lotniczą wybrać? Przedstawiamy Wam przewodnik po 12 najlepszych tanich linii lotniczych!

 

1. Pegasus Airlines, Turcja

Pegasus, to linia lotnicza założona w 1990 roku. W kolejnych latach linia stale się rozwijała i stała się największą tanią linią lotniczą w Turcji i regionie. Nazwa linii lotniczych Pegasus pochodzi z mitologii greckiej — Pegaz był skrzydlatym koniem greckiego boga Posejdona. Turecka linia obsługuje głównie loty z Turcji do wielu miejsc w Europie. W 2019 roku obsłużyła łącznie 29,87 milionów pasażerów.
Podróżni, którzy latają z Pegasusem, mogą zabrać ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg. Ilość dozwolonego bagażu rejestrowanego zależy od klasy biletu.

Z Polski możecie wybrać się w podróż Pegasus Airlines z lotniska w Krakowie lub w Gdańsku, na lotnisko w tureckim mieście Antalya.

 

2. Transavia, Holandia

Transavia to holenderska tania i czarterowa linia lotnicza. Jest w pełni spółką zależną holenderskiego przewoźnika flagowego KLM. To druga największa linia lotnicza w Holandii. Siedziba linii lotniczej znajduje się na lotnisku Amsterdam Schiphol. Linia obsługuje loty do europejskich miejsc docelowych, a koncentruje się głównie na miastach w rejonie Morza Śródziemnego. Jednakże linia lata także na lotniska w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Transavia koncentruje swoje starania na gościnności, obsłudze wysokiej jakości i usługach cyfrowych.

Pasażerowie Transavii mogą zabrać na pokład 1 sztukę bagażu o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 25 cm. Jednak jeśli obłożenie lotu jest duże, to jest możliwość, że przedmiot będzie musiał zostać umieszczony w luku.

Korzystając z usług Transavia możecie polecieć między innymi do Paryża z Krakowa, czy z Katowic do Amsterdamu.

Widok podczas lądowania na lotniksu Sabiha Gokcen Airport, Stambuł, Turcja


3. JetBlue Airways, USA

JetBlue to amerykańska tania linia lotnicza, która obsługuje loty głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz do wielu miejsc docelowych w całej Ameryce Łacińskiej. Ma siedzibę w Nowym Jorku i zatrudnia około 25 000 pracowników. Chociaż linia lotnicza nie jest członkiem sojuszu (takiego jak na przykład Star Alliance, czy Skyteam), ale ma ponad 20 umów codeshare z innymi liniami lotniczymi, co dodatkowo rozszerza jej zakres działania. Jetblue jest obecnie wiodącym przewoźnikiem w Bostonie, Fort Lauderdale-Hollywood, Los Angeles (Long Beach), Orlando i San Juan i obsługuje ponad 40 milionów klientów rocznie do ponad 100 miast w USA, na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej.

Jet Blue oferuje przystępne ceny, a jednocześnie mają w ofercie nowoczesny system rozrywki pokładowej z ekranami w oparciach foteli na każdym siedzeniu, bezpłatnym pokładowym Wi-Fi, bezpłatnymi przekąskami i napojami. Ponadto każdy pasażer podróżujący z JetBlue może wnieść na pokład 1 torbę podręczną i 1 przedmiot osobisty.

 

4. Volotea, Hiszpania

Volotea to hiszpańska tania linia lotnicza, która obsługuje głównie loty między różnymi południowoeuropejskimi lotniskami. Celem linii lotniczych jest łączenie ze sobą małych i średnich miast europejskich za pomocą bezpośrednich lotów. Linia obsługuje ponad 350 tras. Volotea została założona przez byłych założycieli Vueling, Carlosa Muñoza i Lázaro Ros w 2011 roku.

Volotea została nagrodzona jako wiodąca tania linia lotnicza w Europie podczas World Travel Awards w 2021 roku, a od pierwszego lotu w kwietniu 2012 roku przewiozła ponad 40 milionów pasażerów.

Linia lotnicza posiada łącznie 41 samolotów Airbus. Cała flota oferuje pokładową rozrywkę z szeroką gamą filmów, seriali, programów telewizyjnych, gazet, czasopism, muzyki i treści dla najmłodszych. Każdy pasażer może zabrać na pokład 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 10 kg.

 

5. Jet2, Wielka Brytania 

Jet2 to brytyjska tania i czarterowa linia lotnicza, która lata głównie z kilku miast w Wielkiej Brytanii do miejsc położonych w pobliżu Morza Śródziemnego. Ze względu na miejsca docelowe, linia lotnicza koncentruje się głównie na lotach czarterowych do wakacyjnych destynacji. W 2019 roku Jet2 została uznana przez Skytrax za najlepszą europejską linię lotniczą. To trzecia co do wielkości linia lotnicza w Wielkiej Brytanii, obsługująca loty z dziesięciu brytyjskich lotnisk do ponad 60 miejsc w Europie i poza nią.

Każdy pasażer może przewozić jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 10 kg. Ponadto pasażerowie mogą zabrać jedną rzecz osobistą.

Z linią Jet2 możecie polecieć z Krakowa do takich miast Wielkiej Brytanii jak Birmingham, Glasgow, Leeds, Manchester czy Newcastle.

W świetle zmieniających się przepisów związanych z Brexitem sprawdźcie nasz przewodnik, w którym dokładnie wyjaśniamy “Lot do Angli - czy potrzebuję wizy? czy zabrać paszport?

 

 

6. Aer Lingus, Irlandia

Aer Lingus jest flagowym przewoźnikiem Irlandii i po tanim przewoźniku Ryanair drugim co do wielkości przewoźnikiem lotniczym w kraju. Lata do wielu miejsc w Europie i Ameryce Północnej. Ambicją linii jest bycie wiodącym przewoźnikiem na trasach prowadzących przez Ocean Atlantycki. Na ogonach maszyn znajduje się znaczek trójlistnej koniczyny, symbolu Irlandii.

Aer Lingus została założona 15 kwietnia 1936 roku i rozpoczęła swoją działalność lotem między Dublinem a Bristolem. Pierwszy transatlantycki lot linii lotniczych odbył się w 1958 roku z Shannon do Nowego Jorku samolotem o nazwie St Patrick. Ciekawostką jest, że wszystkie samoloty tej linii swoje nazwy czerpią z imion świętych!

Możecie skorzystać z oferty lotów Aer Lingus, wybierając się w podróż z Warszawy do Dublina.

 

7. Spirit Airlines, USA

Spirit Airlines to amerykańskie tanie linie lotnicze. Linia lotnicza działa z wielu różnych baz w Stanach Zjednoczonych i obsługuje głównie loty krajowe, ale wykonuje również mniejszą liczbę lotów do miejsc w Ameryce Środkowej. Spirit Airlines została założona w 1983 roku jako czarterowa linia lotnicza pod nazwą Charter One. W 1990 roku linia lotnicza rozpoczęła swoje pierwsze regularne loty. Dwa lata później, w 1992 roku, linia lotnicza została przemianowana na Spirit Airlines. W 2018 linia obsłużyła ponad 29 milinów pasażerów.

Spirit Airlines oferuje pasażerom wzięcia jednego przedmiotu osobistego bez dodatkowych kosztów.

 

8. Frontier Airlines, USA

Frontier Airlines to tania linia lotnicza ze Stanów Zjednoczonych. Linia obsługuje głównie loty na terenie Stanów Zjednoczonych, ale obsługuje również loty do niektórych sąsiednich krajów. Frontier Airlines została założona w 1994 roku i rozpoczęła działalność w tym samym roku, a w 2018 z jej usług skorzystało ponad 19 milinów pasażerów. Głównym portem tej linii jest lotnisko w Denver, Kolorado. W lutym 2022 r. Linia lotnicza Frontier ogłosiła, że próbuje przejąć Spirit Airlines, czyli przewoźnika, którego opisaliśmy w poprzednim punkcie. Gdyby została zatwierdzona przez organy regulacyjne, połączone linie lotnicze byłyby piątą co do wielkości w kraju. To ciekawy przypadek, który z pewnością będziemy śledzić.

Frontier Airlines pozwala pasażerom zabrać ze sobą na pokład 1 przedmiot osobisty bez dodatkowych kosztów.

Widoki z okna samolotu

 

9. WestJet, Kanada

WestJet Airlines Ltd. to kanadyjska linia lotnicza z siedzibą w Calgary, Alberta, w pobliżu międzynarodowego lotniska Calgary. Jest to druga co do wielkości kanadyjska linia lotnicza, po Air Canada, obsługująca średnio 777 lotów i przewożąca ponad 66 130 pasażerów dziennie. Średni wiek samolotów tej linii to 7,8 lat.

W 2018 roku linia lotnicza WestJet obsłużyła 25,49 miliona pasażerów, co czyni ją dziewiątą co do wielkości linią lotniczą w Ameryce Północnej pod względem przewożonych pasażerów. WestJet zapewnia regularne i czarterowe usługi lotnicze do ponad 100 miejsc docelowych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, Meksyku, Ameryce Środkowej i na Karaibach.

WestJet był pierwszą tanią linią lotniczą w historii oferującą loty łączące Amerykę Północną z Europą.

 

10. Cebu Pacific - Filipiny

Cebu Pacific to filipińskie tanie linie lotnicze obsługujące loty na Filipinach oraz do miejsc w Azji i Oceanii. Linia rozpoczęła działalność w 1996 roku. To najstarsza tania linia lotnicza w Azji. Od założenia z jej usług skorzystało ponad 200 milinów pasażerów. Obecnie w użyciu jest 76 samolotów obsługujących ponad 50 kierunków.

Pasażerowie podróżujący liniami Cebu Pacific mogą wnieść na pokład 1 sztukę bagażu kabinowego o maksymalnej wadze 7 kg. Ponadto pasażerowie mogą zabrać ze sobą 1 przedmiot osobisty.

 

11. Virgin Australia, Australia

Virgin Australia to jedna z największych linii lotniczych w Australii. Została założona w 2000 roku jako Virgin Blue przez Virgin Group. W 2011 roku linia lotnicza zmieniła nazwę na obecną: Virgin Australia. Obecnie Virgin Atlantic ma największą flotę spośród wszystkich linii pod marką Virgin. Linia obsługuje głównie loty w Australii, Nowej Zelandii i na takich kierunkach jak Bali, Fiji, czy Samoa.

Każdy pasażer Virgin Australia może zabrać ze sobą 1 dużą sztukę bagażu kabinowego, pakiet garnituru i przedmioty osobiste lub 2 mniejsze sztuki bagażu kabinowego i przedmioty osobiste. Łączna maksymalna waga bagażu kabinowego wynosi 7 kg.

 

12. Air Asia, Malezja

Air Asia to malezyjskie międzynarodowe tanie linie lotnicze z siedzibą w pobliżu Kuala Lumpur w Malezji. Jest to największa linia lotnicza w Malezji pod względem wielkości floty i miejsc docelowych. AirAsia obsługuje regularne loty krajowe i międzynarodowe do ponad 165 miejsc w 25 krajach w Azji, Australii, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Przez 11 lat z rzędu Air Asia wygrywała nagrodę dla najlepszej taniej linii lotniczej przyznawaną przez Skytrax.
Głównym celem tej linii lotniczej jest umożliwienie tym, którzy kiedyś uważali, że niemożliwe jest latanie, spełnić swoje marzenie w ramach ich koncepcji #EveryoneCanFlyNow.


Ale to nie wszystkie tanie linie lotnicze, które dobrze jest znać! Sprawdźcie te, które uważane są za najtańsze w Europie i znajdźcie najlepsze bilety lotnicze na budżetowe wakacje! Które linie lotnicze są najtańsze?