Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Pakowanie może wydawać się prostą sprawą, ale co jeśli ilość miejsca jest mocno ograniczona wymiarami bagażu podręcznego? Wystarczy kilka prostych trików, aby zaoszczędzić dużo miejsca. Dodatkowo zaoszczędzony budżet możecie wykorzystać na przyjemności w miejscu docelowym Waszej podróży.

Oto nasz przewodnik każdego profesjonalnego podróżnika — przedstawiamy Wam najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego. Przeczytajcie je, aby już zawsze pakować bagaż jak zawodowy globtroter.

 

Jakie wymiary ma bagaż podręczny?

Zasady wymiarów bagażu podręcznego zmieniają się w zależności od linii lotniczej, z którą planujecie podróżować. Koniecznie sprawdźcie, jakie są wymagania danego przewoźnika, zanim dokonacie decyzji co do zakupu. Często mogą pojawić się dodatkowe opłaty za bagaż, które mogą znacząco podnieść cenę biletu.

Kwestię bardzo dokładnie opisaliśmy w naszym poradniku: Bagaż podręczny i rejestrowany, czyli co musisz wiedzieć przed spakowaniem się

 

Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego

Ubrania 

1. Lista rzeczy do spakowania

Zapiszcie wszystko, czego będziecie potrzebować podczas Waszej następnej podróży. To doskonały sposób na zorganizowanie się przed rozpoczęciem pakowania. Dołączcie do listy wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak paszport (pamiętacie, żeby wysłać zdjęcie dokumentu na swoją skrzynkę mailową!), prawo jazdy, bilety lotnicze i wydruki potwierdzeń rezerwacji hotelu.

Jeśli przyjmujecie jakiekolwiek leki, pamiętajcie, aby również umieścić je na liście. Ta lista przyda się Wam również przy powrotnym pakowaniu, by mieć pewność, że niczego nie zapomnieliście.

2. Skrócenie powyższej listy

Zastanówcie się dwa razy nad wszystkim, co chcecie włożyć do walizki. Warto zrezygnować z rzeczy, które planujecie wziąć ‘’na wszelki wypadek ”. Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę skorzystacie z tej rzeczy, czy tylko będzie niepotrzebnie wypełniać bagaż. Prawdopodobnie nie założycie tych szalonych, czerwonych szpilek, czy odlotowej koszulki, w której wstydzicie się chodzić w domu. To prosty, ale przydatny sposób na to, by zmieścić się do bagażu podręcznego.

3. Metoda 5-4-3-2-1

Słyszeliście wcześniej o tej metodzie? Kierujcie się nią, aby wybrać ubrania na tygodniowe wycieczki:

5 par skarpet i 5 par bielizny
4 topy, takie jak T-shirty, podkoszulki lub koszulki na guziki
3 pary spodni, takie jak dżinsy i spodenki
2 pary butów, jednych, bardzo wygodnych i drugich bardziej eleganckich,
1 czapka przeciwsłoneczna lub czapka z dzianiny
To średnia ilość rzeczy, która może być potrzebna na 5-7-dniowy wyjazd.

Pamiętajcie, że może się to zmienić, gdy na przykład jedziecie do miejsca, gdzie może padać deszcz lub gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka.

4. Wybór na podstawie aktywności

Zaplanujcie, co zabierzecie ze sobą na wycieczkę na podstawie atrakcji, które planujcie. Zastanówcie się, co zaplanowaliście robić podczas wyjazdu i co będzie naprawdę potrzebne. Jeśli planujecie wybrać się na pieszą wędrówkę, będziecie potrzebować odpowiedniego do pogody stroju sportowego, takiego jak legginsy lub szorty, T-shirt lub podkoszulek. Jeśli podczas podróży chcecie wybierać się na kolację do eleganckiej restauracji, potrzebna będzie odpowiednia odzież i buty. Warto jednak niezależnie od atrakcji, wziąć ze sobą strój kąpielowy. Nie zajmuje dużo miejsca, a gdy zdarzy się okazja, to nie będziecie musieli rezygnować z dobrej zabawy.

5. Schemat kolorów

Aby znacząco ograniczyć przedmioty w walizce, warto mieć pewność, że wszystkie ubrania będą do siebie pasować. Jednym ze sposobów jest wybór schematu kolorów dla ubrań, które chcecie spakować. Dzięki temu będziecie mogli mieszać i dopasowywać wszystkie ubrania między sobą, a także tworzyć więcej stylizacji przy mniejszej liczbie zabranych rzeczy. To jeden z często zapominanych, ale ważnych trików przy pakowaniu bagażu podręcznego.

6. Ubrania odporne na zagniecenia

Jeśli to możliwe, zapakujcie odzież, która jest mniej podatna na gniecenie. Na przykład dżinsy nie będą tak pomięte, jak spodnie uszyte z materiału. Unikajcie pakowania czegokolwiek wykonanego z delikatnej tkaniny, takiej jak len lub sztuczny jedwab, ponieważ tkaniny te bardzo łatwo się gniotą. Gdy jednak dojedziecie i spotkacie się z tym problemem, to pamiętajcie, że skropienie rozwieszonych ubrań może pomóc.

7. Dodatkowa torba na pranie

Łatwo zapomnieć o potrzebie przechowywania brudnych ubrań podczas podróży. Oddzielcie brudne pranie od reszty ubrań, umieszczając je w osobnej plastikowej lub materiałowej torbie na pranie z zamkiem błyskawicznym, który zatrzymuje zapachy. Ten prosty trik może uratować Wam rzeczy w bagażu podręcznym.

 

Kosmetyki

8. Przybory toaletowe

Przybory toaletowe zawsze warto umieścić w osobnej, najlepiej przeźroczystej torebce. Będzie to szczególnie ważne podczas kontroli bezpieczeństwa, gdy trzeba będzie szybko rozpakować wszystkie płyny. Spakujcie je na szczycie plecaka czy walizki, aby łatwo je wyjąć, gdy przyjdzie na to czas.

9. Próbki kosmetyków

Przed wyjazdem dobrze jest się zaopatrzyć w próbki produktów do pielęgnacji skóry lub urody zamiast pełnowymiarowych produktów. Można je dostać w wielu sklepach z kosmetykami albo kupić je przez internet. Często też otrzymuje się próbki przy innych zakupach. Zachowajcie je na czas podróży. To jeden z najlepszych trików na pakowanie bagażu podręcznego.

Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego-kosmetyki

 

Układanie w walizce

 

10. Zawijanie ubrań w rolki

Ciekawym i sprawdzonym sposobem na spakowanie większej ilości ubrań jest ich złożenie, a następnie ciasne zwinięcie. To jest dobre rozwiązanie, żeby uniknąć pognieceń. Pakując w ten sposób, będziecie w stanie spakować dużo więcej przedmiotów, więc warto sprawdzić, czy waga bagażu nie będzie przekraczać ustalonych przez linie limitów.

11. Delikatne ubrania

Jeśli planujecie wziąć ubrania, które łatwo się gniotą, trzymajcie je rozprostowane i położone na wierzchu. Jeśli bardzo Wam na nich zależy, to umieśćcie je w plastikowej torebce wypełnionej powietrzem — będzie to działać na podobnej zasadzie jak paczki chipsów. Zapewni ona dodatkową ochronę.

12. Ciężkie przedmioty

Najpierw spakujcie do walizki najcięższe i najbardziej nieporęczne przedmioty, aby później uzupełnić powstałe między nimi przerwy drobniejszymi rzeczami. Zastanówcie się również, gdzie będą znajdować się ciężkie przedmioty, gdy walizka będzie ustawiona pionowo. Warto umieścić cięższe przedmioty, takie jak buty, w części walizki, która będzie najbliżej ziemi. Dzięki temu walizka będzie stabilniejsza i łatwiej się będzie z nią podróżować.

13. Podstawowa zasada pakowania

Aby dobrze i wydajnie spakować rzeczy w walizce należy zwrócić uwagę na trzy elementy:

  • Dostępność

Dobrze trzymać wszystkie potrzebne przedmioty na lotnisku w zasięgu ręki. Dotyczy to zarówno dokumentów podróżnych, jak i urządzeń elektronicznych, które należy wyjąć do kontroli bezpieczeństwa. Będzie to także odnosiło się do płynów. Pamiętajcie, że na większości lotnisk nie można zabierać ze sobą wypełnionych buteleczek większych niż 100 ml.

  • Dobra równowaga

Równomierne rozłożenie przedmiotów w bagażu ma ogromne znaczenie pod względem komfortu. Jeśli zaniedbacie ten aspekt, to możecie wkrótce zdać sobie sprawę, że to właśnie stąd pochodzi Wasz ból pleców.

  • Kompresja

Żadne miejsce w walizce nie powinno być puste, z wyjątkiem sytuacji, gdy planujecie przywieźć ubrania lub pamiątki z podróży. Włóżcie skarpetki, bieliznę i inne przedmioty do butów i czapek. Jeśli nie chcesz wkładać przedmiotów bezpośrednio do butów, spakujcie je najpierw do plastikowych torebkach. Jako dodatkowy bonus, wypełnienie butów i czapek przedmiotami pomoże im zachować swój kształt. To bardzo pożyteczny trik na pakowanie bagażu podręcznego.

 

14. Kostki do pakowania

Rozważcie użycie kostek do pakowania. Pakowanie do mniejszych torebek pozwoli na sprytne podzielenie bagażu ze względu na kategorie lub na rzeczy potrzebne na konkretny dzień. Torebki skompresują przedmioty, jednocześnie oddzielając je od siebie. Możecie nawet wybrać kostki do pakowania w różnych kolorach, jeśli będziecie dzielić walizkę z kimś innym. Znajdziecie je bez problemu w wielu sklepach, a także w Internecie.

15. Dodatkowa torba

Weźcie ze sobą dodatkową torbę. Najlepiej, jeśli będzie to jedna z tych ekologicznych, materiałowych toreb. Będzie to idealne rozwiązanie, aby nie spacerować godzinami po nowym mieście z wypchanym po brzegi plecakiem. To szczególnie ważne, jeśli planujecie często zmieniać miejsce noclegu. Taka torba materiałowa nie zajmuje dużo miejsca, a ponadto w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością.

Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego_walizka

 

Podróż na lotnisko

 

16. Najcięższe rzeczy

Pamiętajcie, aby najcięższe i największe rzeczy — takie jak duże zimowe buty, swetry czy kurtki zawsze warto jest założyć na siebie. Ważne jest, żeby w miarę możliwości ubrać się na cebulkę. Dzięki temu będziecie mogli szybko dodać lub odjąć warstwę w zależności od pogody.

17. Saszetka/nerka

Weźcie na podróż ze sobą nerkę. Ta malutka torebka jest akceptowana jako dodatkowy przedmiot przez większość linii lotniczych. Pozwoli Wam to na spakowanie wielu ważnych przedmiotów. Nosząc ją z przodu, nie musicie się martwić, że ktoś ukradnie Wasz paszport, portfel lub inne przedmioty osobiste. To jeden z najlepszych trików na lekkie podróże.

18. Przepaska

Wybierając swój strój na lotnisko i podróż przewiążcie sweter lub kurtkę w talii. To ciekawy sposób na kolejną ciepłą warstwę bez konieczności wkładania jej do osobistej torby na przedmioty! Zapewni Wam to dodatkową ciepłą warstwę, jeśli pojawi się taka potrzeba, lub pozwoli zaimprowizować poduszkę, jeśli będziecie chcieli przymknąć oko podczas lotu.

19. Kieszenie

Spakujcie rzeczy do kieszeni płaszcza lub kurtki. W rzeczywistości możecie zmieścić całkiem sporo w kieszeniach płaszcza. Będziecie mieli dodatkowe miejsce na chusteczki, małe przekąski, maseczki, słuchawki czy dokumenty. Pamiętajcie jednak żeby wypakować je wszystkie podczas kontroli bezpieczeństwa, żeby nie musieć przechodzić dodatkowego sprawdzania.

20. Przypominane rzeczy

Pamiętajcie, że takie rzeczy jak poduszka do spania w samolocie, parasol czy butelka na wodę może być przyczepiona do plecaka. Pozwoli Wam to zaoszczędzić sporo miejsca, a przy okazji będziecie mieli łatwiejszy dostęp do tych przedmiotów. To jeden z najlepszych trików na pakowanie bagażu podręcznego.

21. Książki

My także uwielbiamy tradycyjnie drukowane książki, ale są one dużo cięższe, no i jak już je przeczytacie, to będą zbędnie zajmować miejsce. Postarajcie się, na czas podróży, skorzystać z e-booków, które możecie czytać na telefonie.