Skip to content

Lublana to niemal perfekcyjne środkowoeuropejskie miasto, z piękną architekturą w różnych stylach, żywą atmosferą, niesamowitą sceną kawiarnianą i restauracyjną oraz długą i ciekawą historią. Miasto może być również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Słowenii, ponieważ jest wiele wspaniałych miejsc, do których można wybrać się na jednodniowe wycieczki z Lublany. Jest tam tak wiele wspaniałych rzeczy do zrobienia, że na pewno nie będziecie się nudzić podczas wiosennej wycieczki! Sprawdźcie ofertę lotów i już dziś zarezerwujcie swój bilet do Lublany

Lokalne lotnisko znajduje się mniej niż 30 km od miasta. Istnieje regularne połączenie autobusowe z centrum Lublany, a przystanek znajduje się tuż przed terminalem. Podróż trwa od 30 do 50 minut, w zależności od natężenia ruchu.


Krótka historia tego pięknego miasta

Lublana jest stolicą Słowenii, małego kraju położonego między Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Miasto położone jest w centralnej części kraju. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Lublany pochodzą z 2000 roku p.n.e. Ponieważ miejsce to znajdowało się na szlakach handlowych, w I wieku Rzymianie założyli obóz i ostatecznie osadę zwaną Emona. Rozrosło się ona do 6 tysięcy mieszkańców i była ważnym miejscem podczas licznych bitew. Od VI wieku na tym obszarze obecne były plemiona słowiańskie. Pod koniec XIII wieku miasto dostało się pod panowanie Habsburgów, ale pozostało centrum kultury słoweńskiej. Podczas II wojny światowej Lublana została zajęta najpierw przez faszystowskie Włochy, a następnie przez nazistowskie Niemcy. Po wojnie Słowenia była częścią Jugosławii i uzyskała niepodległość w 1991 roku ze stolicą w Lublanie.

Ljubljana, Słowenia, rzeka Lubljanica na Starym Mieście

 

Urocza stolica Słowenii

Obecnie Lublana łączy w swoim centrum osobliwą i zadbaną średniowieczną starówkę z bardziej nowoczesnymi dzielnicami rozchodzącymi się we wszystkich kierunkach. Podczas gdy około 280 000 mieszkańców oficjalnie nazywa to miasto domem, mówi się, że jego wielkość wzrasta do ponad pół miliona w każdy dzień tygodnia, gdy duża fala pracowników i studentów dokonuje codziennych podróży.

Lublana charakteryzuje się żywiołową i młodzieńczą atmosferą, której mogą zazdrościć jej znacznie większe miasta, z niezliczonymi wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się codziennie. Jednocześnie jest jednym z najbezpieczniejszych i najczystszych miast tej wielkości w całej Europie, a nawet został okrzyknięty Zieloną Stolicą Europy w 2016 roku!

Wybierając jako cel wiosennej podróży Lublanę, pamiętajcie, że miasto znajduje się zaledwie 20 minut jazdy od wielu ośrodków narciarskich w Alpach i 45 minut od śródziemnomorskich plaż. Lublana znana jest również z niesamowitego życia nocnego. Czy może być lepsze miejsce do spędzania czasu blisko natury?

Ljubljana, panorama miasta, Słowenia

 

Kuchnia

Kuchnia słoweńska mocno czerpie z wpływów austriackich, włoskich i bałkańskich. Istnieje też rodzima tradycja oparta na prastarych chłopskich recepturach, które można spotkać w gospodarstwach turystycznych w całym kraju. Na śniadanie i przekąski okrepčevalnice (czyli bary z przekąskami) i uliczne kioski sprzedają burek, kruche ciasto nadziewane serem (sirov burek) lub mięsem (burek z mesom).

Menu w restavracija (restauracja) lub gostilna (zajazd) zazwyczaj obejmuje pieczone mięso (pečenka) i sznycle (zrezek). Powszechny jest również gulasz (golaž). Dwie tradycyjne potrawy to žlikrofi, pierożki nadziewane ziemniakami, cebulą i boczkiem; i žganci, czyli niegdyś podstawowa danie Słoweńców — kasza gryczana lub kukurydziana często podawana z kiszoną kapustą.

W ciągu dnia spotkania często odbywają się w małych kawiarniach-barach lub w kawiarniach, gdzie zazwyczaj oferowany jest szeroki wybór ciast, ciastek i lodów. Kawa (kava) podawana jest na ogół mocna i czarna, podobnie jak herbata (čaj). Znakomite lokalne wino (vino) jest albo črno (czerwone) albo belo (białe) i cieszy się międzynarodową renomą. Ulubione aperitify to slivovka (śliwkowa brandy), ognisty sadjevec, brandy z różnych owoców i podobny do ginu Brinovec.

 

Zabytki Lublany

Lublana to małe i urocze miasto. Większość turystów odwiedza głównie centrum miasta, ale wystarczy wyjechać niedaleko za miasto, by znaleźć się wśród pól i lasów. Sprawdźcie, na jakie atrakcje możecie liczyć, podróżując do wiosennej Lublany!


Katedra Lublany — Stolnica Sv. Nikolaja

Ze swoimi klasycznymi bliźniaczymi wieżami i charakterystyczną pojedynczą zieloną kopułą, miejska katedra, bardziej znana jako kościół św. Mikołaja. Katedra jest niewielka i na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt ekscytująca, ale dłuższe spojrzenie na jej historię i dopracowane szczegóły ujawnia jej ukryty urok i piękno. Zbudowana na miejscu znacznie starszego kościoła, główna konstrukcja i wygląd katedry pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Wewnątrz barokowego arcydzieła znajduje się kawalkada klasycznych kremów i złota, usiana niezwykle szczegółowymi freskami i ma to uspokajające uczucie, które może przynieść tylko wielki kościół.

 

Smoczy Most

Możecie być zaskoczeni, że Lublana nazywana jest „miastem smoków”. Nawet w herbie miasta możecie znaleźć tę mityczną postać! Legenda głosi, że smoka, żyjącego w pobliżu źródła rzeki Ljubljanica, zabił Jason, bohater mitologii greckiej, znany jako założyciel miasta. Przez wieki smok stał się symbolem i obrońcą Lublany, a dziś można go znaleźć w całym mieście. Najpopularniejsze smoki znajdują się po obu stronach Smoczego Mostu i bardzo łatwo je znaleźć.

Pomijając atrakcyjność smoków, most jest wyjątkowym dziełem uważanym za niezwykłe dziedzictwo techniczne i wspaniały przykład architektury secesyjnej, która rozkwitła na przełomie XIX i XX wieku. Zbudowany w latach 1900-1901 był pierwszą żelbetową konstrukcją Lublany i jednym z największych mostów tego typu w Europie. W momencie otwarcia nosił nazwę Mostu Jubileuszowego cesarza Franciszka Józefa I. Ciekawostką jest, że była to pierwsza budowla w Słowenii wyłożona asfaltem.

Smoczy Most, Ljubljana, Słowenia

 

Plac Prešerena

Lublana jest prawdopodobnie jednym z nielicznych miast na świecie, którego centralny plac zdobi posąg poety, a nie bohatera politycznego lub wojskowego. Pomnik Prešerena został odsłonięty jesienią 1905 roku. Przed pomnikiem poety symbolicznie stoi pomnik jego wielkiej miłości Juliji Primić, umieszczony na fasadzie kamienicy usytuowanej po drugiej stronie placu, przy ulicy Wolfova.

Plac Prešernov rozwinął się z węzła drogowego przed jedną z bram miejskich prowadzących do średniowiecznej Lublany. Obok skrzyżowania w XVII w. wybudowano franciszkański kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Po rozebraniu murów miejskich w połowie XIX wieku, skrzyżowanie zamieniono na plac i wybrukowano. Dziś owalny plac Preseren lub Presernov Trg, jak nazywa się go w Słowenii, jest centralnym placem w stolicy Słowenii. Jest to również bardzo popularne miejsce spotkań, w którym regularnie odbywają się festiwale, koncerty i różne inne imprezy.

Plac Prešerena, Ljubljana, Słowenia

 

Zamek Lublany

Wspaniały zamek Lublany, wznoszący się na szczycie Wzgórza Zamkowego i dominujący nad panoramą miasta na południu, stoi na miejscu kilku dawnych budynków obronnych. Obecny zespół budynków pochodzi z XVI-wiecznych prac rekonstrukcyjnych po trzęsieniu ziemi w 1511 roku. Podobnie jak krakowski zamek na Wawelu w Polsce, zamek w Lublanie przez wieki służył zarówno jako rezydencja królewska, jak i koszary wojskowe. Obecnie głównym punktem zainteresowania zwiedzających jest wieża widokowa, zbudowana w XIX wieku.

Odszukajcie małe drzwi, które prowadzą na szczyt wieży po około 100 czerwonych żeliwnych stopniach, które są ozdobione wizerunkiem wieży i miejskiego smoka. Z tego miejsca rozciągają się na piękne widoki na wiosenną Lublanę pełną pięknej natury.

 

Park Tivoli

Tivoli to miejsce, w którym mieszkańcy Lublany spędzają słoneczny weekend. Stworzone w 1813 roku jako miejsce dla ogólnego zdrowia i wypoczynku ludności miasta. Park położony jest na pięciu kilometrach kwadratowych i nazywany jest gigantycznym płucem miasta. To miejsce jest tak gęsto wypełnione atrakcjami, że należy go koniecznie dodać do trasy wycieczki po wiosennej Lublany. To przyjemna mieszanka trawników, pastwisk, obszarów leśnych i placów zabaw dla dzieci. Najlepszym sposobem na korzystanie z parku jest jazda na rowerze, a na wiosnę można je wypożyczyć w różnych punktach parku.

Oprócz reputacji najlepszego miejsca przyrodniczego w okolicy, w parku Tivoli znajduje się również wiele atrakcji kulturalnych, w tym Międzynarodowe Centrum Grafiki we wspaniałej XVII-wiecznej rezydencji Tivolski Grad (dwór Tivoli) oraz Muzeum Historii Współczesnej.

Park Tivoli, Ljubljana, Słowenia

 

Szlak Pamięci i Towarzyszenia

Podczas II wojny światowej Lublana została zajęta przez faszystowską armię włoską, a aby uniemożliwić komunikację między ówczesnymi działaczami podziemia w Lublanie a partyzantami z okolicznych wsi, w miejscu dzisiejszej ścieżki wzniesiono ogrodzenie z drutu kolczastego. Prace nad ścieżką rozpoczęły się natychmiast po wojnie, ale ukończono ją dopiero w 1985 roku.

Około 7400 drzew otoczyło teraz wybrukowaną trasę, która jest idealna do biegania, spacerów lub jazdy na rowerze. Wzdłuż niej słupy pamięci wyznaczają położenie bunkrów z czasów wojny, a tablice informacyjne informują spacerowicza o tym, co się tu wydarzyło. W weekend, który wypada najbliższej 9 maja, czyli rocznicy dnia wyzwolenia Lublany, odbywa się upamiętniający marsz po trasie. Cieszy się on niezwykłą popularnością i biorą w nim udział tysiące ludzi.

 

Wzgórze Rožnik

Planując wiosenny weekend w Lublanie powinniście umieścić wędrówki po Wzgórzu Rožnik w swoim planie podróży. To wzgórze znajduje się w środku miasta, więc jest łatwo dostępne i warte odwiedzenia.

Wejście na wzgórze to krótka, łatwa i przyjemna wędrówka. Gdy tam dotrzecie, znajdziecie różowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, piękne widoki, a także restaurację z pysznym tradycyjnym słoweńskim jedzeniem. Na wzgórze prowadzi kilka różnych ścieżek, więc każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Wybierzcie się tam na majówkę, bo właśnie wtedy organizowana jest wielka impreza z muzyką, jedzeniem i mnóstwem ludzi. Czy znacie lepsze miejsce na majówkę blisko natury niż Wzgórze Rožnik w Lublanie?

 

Metelkowa

Metelkova jest symbolem alternatywnej Lublany. Mieszcząca się w koszarach byłej Jugosławii dzielnica jest miejscem artystycznej bohemy miasta. Historia Metelkova zaczyna się, gdy w 1993 roku miejsce to przejęli skłoterzy. Dziś wśród mających tam siedzibę instytucji można znaleźć liczne galerie sztuki, bary, kluby czy warsztaty rzemieślnicze. Swoją siedzibę ma tam nawet pewien hotel mieszczący się w dawnym więzieniu.

Ta dzielnica jest pełna niespodziewanych atrakcji i może być idealnym miejscem na leniwy niedzielny poranek, gdy macie ochotę cieszyć się niesamowitą sztuką uliczną.