Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Kiedy ludzie słyszą o wycieczce do Wielkiej Brytanii, automatycznie myślą albo o miejskim Londynie, albo o wiejskich farmach i polach. Często nie zdają sobie sprawy z oszałamiających jezior, a jest ich tam około 40 000! To prawda, że większość z nich – ponad 37 000 – znajduje się w Szkocji, ale dokądkolwiek podróżujesz na wyspach, nie znajdziesz się zbyt daleko od malowniczego zbiornika wodnego. Zwiedzający mogą z łatwością spędzić tam tygodnie, odkrywając wspaniałe jeziora, położone przy nich wioski i górskie szczyty. Ponieważ większość ludzi niestety nie ma tyle czasu, udostępniamy Wam listę 10 najpiękniejszych jezior w Wielkiej Brytanii.

Sprawdźcie nasze propozycje lotów, by rozpocząć tę niesamowitą podróż!

 

1. Windermere

Windermere jest największym naturalnym jeziorem w Anglii, dogodnie usytuowanym na skraju Parku Narodowego Lake District. Oprócz naturalnego piękna Windermere ma wiele do zaoferowania – od malowniczych miasteczek, przez ścieżki spacerowe, po rozległe lasy i wysokie wzgórza. Jeśli lubisz żeglarstwo, Bowness-on-Windermere to tętniące życiem centrum sportów wodnych, w którym zarejestrowanych jest obecnie 10000 łodzi! Ponadto, możecie spróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak windsurfing, wioślarstwo, pływanie, surfing, kajakarstwo, czy narty wodne. Windermere ma naprawdę wiele do zaoferowania. Polecamy rozpocząć przygodę od godzinnego rejsu po jeziorze, podczas którego można podziwiać górskie krajobrazy jeziora, odizolowane zatoki i 18 zalesionych wysepek.

 

2. Ullswater

Otoczony przez zielone wzgórza jezioro Ullswater jest drugim co do wielkości jeziorem w Anglii. Jest również domem dla wielu atrakcji, w tym sportów wodnych, turystyki rowerowej, czy szlaków pieszych. Piękno Ullswater porównuje się do Jeziora Czterech Kantonów w Szwajcarii i często jest uważane za najpiękniejsze z jezior.

 

3. Loch Ness

Chociaż Loch Ness jest prawdopodobnie najbardziej znane z potwora czającego się pod jego powierzchnią, jest również jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Wielkiej Brytanii.

To jezioro jest największym w Wielkiej Brytanii pod względem objętości wody. W niektórych miejscach jego głębokość sięga 227 metrów! Przy brzegu znajdują się romantyczne ruiny zamku Urquhart, a szkockie góry dodają krajobrazowi dramatyzmu. Poluj na Nessie na Loch Ness 360 Trail, czyli na trasie spacerowej, biegowej i rowerowej, która okrąża jezioro i prowadzi do miejsc noclegowych, kempingów i restauracji.

 

4. Loch Shiel

Fani Harry'ego Pottera powinni rozpoznać Loch Shiel, czyli wąskie jezioro na zachód od Fort William w szkockich Highlands. Znajduje się tam wiadukt, przez który przejeżdżał Hogwart Express - a jezioro jawi się jako tło dla samego Hogwartu. Dzięki wspaniałym widokom i krajobrazom Loch Shiel jest miejscem, które wszyscy miłośnicy magii powinni odwiedzić.

 

Jezioro Loch Shiel, Wielka Brytania

 


5. Buttermere

Atrakcje zlokalizowane wokół jeziora, sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie tam całego dnia, weekendu, a nawet dłuższych wakacji. Piękne Buttermere otoczone jest pierścieniem stromych, surowych gór, które tworzą głębokie poczucie spokoju i ciszy. Jest to popularne miejsce wśród fotografów krajobrazu, a także rodzin szukających łatwo dostępnego spaceru nad wodą. Po drodze jest wiele małych plaż, na których można schłodzić stopy i porzucać kamyki. Pobliska wioska Buttermere leży pomiędzy jeziorem, od którego wzięła swoją nazwę, a znacznie większym Crummock Water. Dwa jeziora zasilane są przez imponujące wodospady, w tym przez Scale Force, który ma ponad 50 metrów.

Jezioro Buttermere, Wielka Brytania

 

6. Lough Neagh

Lough Neagh to słodkowodne jezioro w Irlandii Północnej o powierzchni 396 km kwadratowych jest największym jeziorem (pod względem powierzchni) na Wyspach Brytyjskich. Dostarcza około 40% wody w Irlandii Północnej. Trzecie co do wielkości słodkowodne jezioro w Europie, graniczy z pięcioma z sześciu hrabstw Wyspy Północnej i łączy się z kanałami, takimi jak Ulster, Newry i Lagan. Lough Neagh szczyci się krajobrazem bogatym w dziką przyrodę oraz wielu operatorów sportów ekstremalnych. Przystań Ballyronan, położona na zachodnim brzegu jeziora, jest dobrym miejscem na rozpoczęcie szlaku kajakowego, który może prowadzić aż do Oceanu Atlantyckiego.

 

7. Wastwater

Wiele osób uważa Wastwater za jeden z najpiękniejszych widoków w kraju. To oszałamiające jezioro leży w cieniu Scafell Pike, drugiej co do wysokości góry w Anglii, nadając mu niesamowite wrażenie. Położone jest w odosobnieniu, co dodaje mu wyjątkowości. Mniej oswojona i bardziej dzika sceneria pozwala na bardziej autentyczne i naturalne wrażenia. Ciesz się niesamowitymi widokami na okoliczne góry, których szczyty często pokryte są mgłą. W słoneczny dzień promienie słońca przebijającego się przez chmury i oświetlającego jezioro to naprawdę niesamowity widok.

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii

8. Jezioro Vyrnwy

Jezioro Vyrnwy jest jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Wielkiej Brytanii, pierwotnie zbudowanym w XIX wieku, aby zaopatrywać Liverpool w świeżą wodę. Jezioro Vyrnwy leży na skraju Parku Narodowego Snowdonia. Dzięki temu jest to idealne miejsce do obserwacji ptaków. Znajduje się tam również park rzeźb i plac zabaw, co czyni je idealnym miejscem na rodzinne wycieczki. To piękne jezioro otoczone jest przez imponujące góry Berwyn. Warto wybrać się tam o wschodzie lub zachodzie słońca, by podziwiać niesamowite kolory na niebie.

 

9. Derwentwater

Otoczone pięknymi, zalesionymi wzgórzami i usiane małymi wysepkami, Derwentwater jest uważane za jedno z najbardziej malowniczych jezior w Wielkiej Brytanii. To świetne miejsce dla osób szukających raczej relaksującego spaceru niż męczącej wędrówki. Na północ od jeziora leży Keswick, piękne miasto z uroczymi sklepami i trawiastymi terenami piknikowymi, gdzie można spotkać owce i krowy.

 

10. Loch Lomond

Loch Lomond to nie tylko największe jezioro w całej Szkocji (38,6 km długości), ale także jedno z najbardziej malowniczych dzięki otaczającym je wysokim górom. To jedno z najlepszych miejsc w kraju, w którym można spróbować ekscytujących sportów wodnych, w tym jazdy na nartach wodnych i kajakach. Dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu dostępne są góry, ścieżki rowerowe, przygody w koronach drzew i leśne szlaki do pokonania. Największą atrakcją tego miejsca jest niewątpliwie przyroda, chroniona w Parku Narodowym Trossachs. Majestatyczne złote orły szybują nad głowami, wydry wychylają się nad brzegiem wody, do jeziora podchodzą jelenie, a małe, nieuchwytne wiewiórki przemykają przed nogami. Na Inchconnachan, jednej z wielu wysp Loch Lomond, jest nawet kolonia wallabies, czyli gatunku małych kangurów.