Skip to content

Zaczęliście planować kolejne podróże i szukacie idealnych kierunków na 2023 rok. Odhaczyliście obszary, które już odwiedziliście i oscylujecie między tymi, których jeszcze nie zostały zakreślone na waszej podróżniczej mapie świata. Nieważne, ile wspaniałych miejsc udało się odwiedzić do tej pory, zawsze znajdą się setki innych miast lub regionów, które wzbudzą ciekawość oraz urzekną swoją wspaniałością.

Jeśli nie nadal poszukujecie inspiracji na nowy rok, poniżej przedstawiamy najpiękniejsze miejsca na świecie do odkrycia w 2023 roku wybrane przez National Geographic.

W czołówce znalazły się destynacje, podzielone według pięciu kategorii: Natura, Kultura, Poczuj Klimat, Przygoda i Dla rodzin.

Oto 5 miejsc, rekomendowanych przez National Geographic!

1. Azory, kategoria Natura

Jednym z najczęściej nominowanych miejsc ze względu na niezwykle piękną przyrodę są Azory. To archipelag 9 wysp wulkanicznych, należących do Portugalii, z których największą i najbardziej popularną wśród podróżników jest Sao Miguel.

Do Sao Miguel, na lotnisko w Ponta Delgada można polecieć bezpośrednim lotem z Polski lub będąc już z Portugalii z Porto lub Lizbony, samolotem lub promem. Główna wyspa ze stolicą w Ponta Delgada, oczaruje was od pierwszej chwili. Niezliczone odcienie zieleni, wodospady, jeziora i widoki na ocean są niezapomniane!

Ponta Delgada, Sao Miguel, Azory, Portugalia

Dodatkowa wskazówka: wyszukajcie na mapie jak najwięcej „miradouros”, punktów widokowych idealne do oglądania wschodu lub zachodu słońca.

2. Słowenia, kategoria Natura

Być może Słowenia nie wydaje się najatrakcyjniejszym kierunkiem na pierwszą wyprawę w 2023 roku. Znalazła się jednak na liście National Geographic, ze względu na swój charakter i pozycję lidera w  prowadzeniu zrównoważonej turystki.

Zwiedzanie Słowenii polecamy rozpocząć od spaceru w okolicach jeziora Bled – tutaj zobaczycie zamek i możecie przejść kilka szlaków, aby zapoznać się z pięknym krajobrazem. Następnie warto odwiedzić wąwóz Vintgar (znany również jako „Bled Gorge”), który znajduje się w pobliżu. W tej okolicy jest wiele urozmaiconych tras gwarantujących spektakularne widoki.

Po jeziorze Bled udajcie się nad jezioro Bohinj. Do konkurencyjnego terenu pod względem scenerii i atrakcji. Będąc nad jeziorem Bohinj, będziecie mieć doskonałe widoki na Triglavski Park Narodowy. Sami zdecydujcie, które jezioro i jego otoczenie jest bardziej urokliwe.

3. Highlands, Szkocja, kategoria Natura

Miłośnikom przyrody National Geographic poleca również obszar Highlands w Szkocji, gdzie krajobrazy są zarazem dramatyczne i kultowe.

Wybierzcie lot do Edynburga lub Glasgow, aby poczuć szkocką atmosferą, a następnie kierujcie się na północ. Odwiedźcie słynne jeziora, takie jak Loch Ness i Loch Lomond, a jeśli spacery na łonie natury Was zmęczą, odpocznijcie i zdegustujcie lokalną whiskey w jednej destylarni. Nie będziecie żałować!

Dodatkowa wskazówka: koniecznie zobaczcie zamek Eilean Donan i mostu Glenfinnan, gdzie kręcono sceny z Harry'ego Pottera!

Zamek Eilean Donan, Szkocja

4. Egipt, kategoria Kultura

Poszukując celu podróży, w którym kultura jest na pierwszym miejscu, National Geographic poleca Egipt, a my się z tym zgadzamy. Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Egipcie, koniecznie dopiszcie ten kraj do listy kierunków na 2023 rok.

Rezerwujcie lot do stolicy, Kairu a jako pierwszy punkt programu wybierzcie Wielkie Muzeum Egipskie (GEM), największe muzeum archeologiczne, w którym znajdą się ogromne i imponujące eksponaty, takie jak skarby króla Tutenchamona czy 83-tonowy posąg faraona Ramzesa II.

Wielkie Muzeum Egipskie, Kair, Egipt

5. Szwajcaria, kategoria Dla rodzin

Niezależnie od tego, czy wybieracie się na wakacje z małymi, czy z dużymi dziećmi, National Geographic rekomenduje Szwajcarię jako idealny wybór w kategorii Dla rodzin, dzięki wielu atrakcjom idealnym właśnie na rodzinny wyjazd. 

Alpy Szwajcarskie można przemierzać w poszukiwaniu fantastycznych widoków, malowniczych wiosek, pysznej czekolady i jezior odbijających czyste niebo. Oczywiście można w pełni korzystać z uroków zimy, jeśli planujecie podróż w miesiącach zimowych.

Rekomendacją przewodnika na rok 2023 jest Le Train des Vignes, czyli trasa kolejowa po winnicach, w widokowym pociągu, z którego zobaczycie tarasowe winnice obszaru Lavaux, z urzekającymi krajobrazami Jeziora Genewskiego i Alp, obszar ten jest częścią dziedzictwa UNESCO.

Lavaux, Szwajcaria

Prawdopodobnie już tworzycie listę miejsc i atrakcji, których nie możecie przegapić w 2023. Kiedy rozpoczniecie proces przygotowań, na FRU.pl czekamy z najlepszymi biletami lotniczym. A jeśli chcecie zobaczyć pełną listę National Geographic, artykuł znajdziecie tutaj.

Rozpocznijcie i uczyńcie 2023, rokiem niezapomnianych podróży i przygód!