Skip to content
Aktualizacja: 14/05/2023

Podziel się na:

Wiosną na hiszpańskiej Majorce zakwita ponad 4 miliony drzew migdałowych, zamieniając największą z Balearów w białe morze kwiatów. Sezon kusi również podróżnych ze względu na wspaniałe warunki pogodowe, którymi można się cieszyć na ponad 20 polach golfowych i kilkunastu trasach rowerowych. Jednak stolica wyspy, Palma, jest szczególnie atrakcyjna na wypad w tym sezonie. Znajdziecie tam zabytki, takie jak jedyny okrągły zamek w Hiszpanii, prawie 800-letnia katedra z piaskowca i sklepy z owocami morza sprzedające charakterystyczne owoce wyspy. Sprawdźcie, jakie jeszcze miejsca są naprawdę warte zwiedzenia na Majorce!

 
Kilka informacji o Majorce

Wyspa Majorka położona jest u wybrzeży Hiszpanii, na wschód od Ibizy i jest częścią Balearów. Mieszkańcy Majorki mówią po hiszpańsku (określanym również jako „kastylijski” lub „castellano”) i Mallorquí, języku o tym samym rdzeniu co kataloński, który może się nieznacznie różnić w zależności od lokalizacji.
Majorka ma długą i fascynującą historię. Przez wiele lat była najeżdżana przez między innymi Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Maurów i Hiszpanów, którzy okupowali wyspę. Ta bogata historia i dziedzictwo znajdują odzwierciedlenie we współczesnej architekturze, muzyce, sztuce, jedzeniu i kulturze Majorki. Wystarczy krótki spacer po Palmie, aby dostrzec intrygujące połączenie architektury arabskiej i gotyckiej, takie jak majestatyczna katedra i łaźnie arabskie.

Jak dotrzeć na Majorkę?

Samolot to najłatwiejszy i najszybszy sposób na dostanie się na Majorkę. Lotnisko Palma de Mallorca jest bramą do wyspy i jest dobrze skomunikowane z kontynentem europejskim. Sprawdźcie naszą ofertę lotów i wybierzcie dogodne połączenie na piękną Majorkę:


Na wyspę można również dotrzeć promem z Hiszpanii kontynentalnej, z głównymi punktami wypłynięcia z Barcelony (7,5 godziny żeglugi) oraz sąsiednich wysp Ibizy (4 godziny żeglugi) i Minorka (1,5 godziny żeglugi). Połączcie wyjazd na Majorkę z wyjazdem do wyżej wymienionych destynacji, by zaplanować podróż pełną przygód. Kliknijcie poniższe linki, aby sprawdzić połączenia do:
✈️ Barcelony 
✈️ Ibizy
✈️ Minorki

1. Stare Miasto w Palmie

Stare Miasto w Palma de Mallorca jest pełne zabytków pozostałych po podbojach Rzymian, Maurów i chrześcijan. Najbardziej znanym chrześcijańskim zabytkiem jest La Seu, katedra z piaskowca na Starym Mieście, której budowa zajęła prawie 400 lat. Katedra została rozpoczęta w XIII wieku i jest jedną z najwyższych gotyckich budowli w Europie, dominującą w panoramie miasta masywnymi rozetami - jednymi z największych na świecie. Warto podziwiać misterne detale, w tym baldachim z korony cierniowej, zwłaszcza że wiele XX-wiecznych renowacji zaprojektował legendarny architekt Antoni Gaudi.

Katedra La Seu, Majorka, Hiszpania

Passeig del Born, zwana Złotą Milą, to pełna zieleni ulica dla pieszych, oferująca przyjemny spokój oraz wiele sklepów i restauracji. Rozlewa się na modne aleje, takie jak Avenida de Jaime III, z jeszcze większą liczbą luksusowych sklepów, barów oferujących tapas i kawiarni serwujących wypieki. Spacerujcie dalej w kierunku morza, a dojdziecie do dzielnicy La Longja, w której znajdziecie wiele klubów nocnych na świeżym powietrzu.
Warto odwiedzić także Zamek Bellver, czyli XIV-wieczną budowlę położoną około 10 minut jazdy na zachód od Palmy, na szczycie porośniętego lasem sosnowym wzgórza z panoramicznym widokiem na zatokę Palma i góry Tramuntana. Ten okrągły zamek jest arcydziełem katalońskiego gotyku, znanym z fosy, mostu zwodzonego, trzech wież i muzeum z ceramiką i rzeźbami z okresu rzymskiego, arabskiego i hiszpańskiego.

Zamek Bellver, Majorka, Hiszpania

 

2. Pałac Królewski La Almudaina

Podczas zwiedzania Palma de Mallorca warto również odwiedzić Pałac Królewski La Almudaina. Chociaż miejsce to pochodzi z czasów rzymskich, obecny pałac został przebudowany w XIV wieku - (Almudaina oznacza po arabsku „twierdzę” lub „cytadelę”). Hiszpańska rodzina królewska nadal celebruje oficjalne uroczystości w pałacu podczas swoich wizyt.
Wewnątrz na ścianach wisi wiele oryginalnych flamandzkich gobelinów z XVI wieku, a niektóre sufity są bogato pomalowane w tradycyjne czarno-czerwone kolory z Majorki. Możecie chłonąć jego długą i bogatą historię, ponieważ w wielu rozległych pokojach pałacu znajdują się meble i skarby z różnych minionych epok. Równie imponująca, jak architektura i wyposażenie, są jednak wspaniałe widoki na Zatokę Palma, usianą luksusowymi statkami i jachtami.

3. Droga Ma-10

Droga Ma-10 to malownicza górska droga, która łączy Andratx w południowo-zachodniej części wyspy z Pollença na północnym zachodzie. Ta oszałamiająca droga o długości 118 km łączy najbardziej malownicze wioski Majorki, wijąc się przez marzycielskie śródziemnomorskie krajobrazy z tarasami rolniczymi, gajami oliwnymi, porośniętymi sosnami nadmorskimi klifami i wapiennymi górami. Powszechnie uważana jest za najpiękniejszą drogę na wyspie.
Jedźcie powoli i po drodze odwiedźcie Estellencs, Banyalbufar, Valldemossa, Deià, Port de Sóller, Sóller lub Fornalutx. Ogólnie rzecz biorąc, droga Ma-10 jest bezpieczna do jazdy, jeśli macie doświadczenie w jeździe po wąskich górskich drogach z ciasnymi zakrętami. Pamiętajcie jednak, że wiosną rowerzyści mogą powodować korki na trasie. Mijajcie ich tylko wtedy, gdy przed nimi jest dobra widoczność!
Możecie też odbić z trasy, ponieważ pomiędzy zbiornikiem wodnym Embassament des Gorg Blau a Escorca ekscytująca droga Sa Calobra odchodzi od Ma-10 i stromo opada w dół do wybrzeża serią ciasnych serpentyn. Nie przegapcie plaży na końcu kanionu Torrent de Pareis!

4. Góry Tramuntany

Serra de Tramuntana to wapienne pasmo górskie, które biegnie równolegle do północno-zachodniego wybrzeża wyspy. W 2011 roku to pasmo górskie na Majorce otrzymało status światowego dziedzictwa ze względu na swoją wartość kulturową. Najwyższym szczytem pasma jest Puig Major (1436 m n.p.m.). W tym miejscu możecie wybrać się na wiele wycieczek - w tym na jednodniową wędrówkę Cornador Gran, szlak Tossals Verds Circuit, wędrówkę na szczyt Puig de l'Ofre, wędrówkę do punktu widokowego La Trapa, wędrówkę do zamku skalnego Castell d'Alaró i ścieżkę Arcyksiążę. Najlepszą bazą wypadową do wędrówek po górach Tramuntana jest Sóller, czyli Port de Sóller. Jeśli kochacie piesze wycieczki, wśród pięknych krajobrazów i przy przyjemniej pogodzie, to zdecydowanie powinniście rozważyć to miejsce.

5. Soller

Miasteczko Soller, z którego możecie wybrać się wygodnie w Góry Tramuntany jest samo w sobie bardzo urokliwe. Tak naprawdę jest tylko jedna główna ulica i plac – Plaza de la Constitucion – z barami i kawiarniami, ale jeśli chcecie miło spędzić czas i po prostu spokojnie obserwować ludzi, usiądźcie w jednej z kawiarni na świeżym powietrzu, zamówcie cappuccino i ciasto i rozkoszujcie się atmosferą. Mamy dobra wiadomość dla wszystkich miłośników pomarańczy! Położone w Dolinie Pomarańczy (Vale de los Naranjos) Soller jest otoczone gajami pomarańczowymi i słynie z pysznych pomarańczy.
Soller, Majorka, Hiszpania

6. Plaże

Niezależnie od tego, jaki rodzaj plaży lubicie, na Majorce jest około 345 różnych plaż, więc z pewnością znajdziecie taką, która będzie Wam odpowiadać. Majorka ma na przykład odosobnione, ukryte plaże położone w zatoczkach i kanionach, takie jak Sa Calobra, wraz z szerokimi, rozległymi plażami z promenadami i liniami hoteli, sklepów i kawiarni, takich jak C'an Pastilla. Jeśli lubicie sporty wodne, plaże takie jak Cala Mesquida oferują wiele atrakcji i wypożyczalni. Majorka ma nawet plaże, takie jak Es Trenc, dla tych, którzy chcą cieszyć się naturalnym piaskiem i morzem. Niektóre plaże, takie jak Magaluf, są idealne dla dzieci i rodzin, ponieważ oferują zajęcia, a także łazienki i jedzenie dla wygody wszystkich podróżników. Na wyspie znajduje się wiele plaż oznaczonych Błękitną Flagą, międzynarodowym oznaczeniem wskazującym, że spełniają one rygorystyczne normy zarządzania środowiskowego, zdrowia i bezpieczeństwa. Sprawdźcie, które miejsca szczególnie warto odwiedzić:

  • Portale Vells (południowy zachód wyspy)

Trzy małe zatoczki Portals Vells oferują raj spokojnego, czystego morza. Te plaże otoczone cienistymi lasami sosnowymi są idealne na dzień relaksu. Po obu stronach znajdują się również jaskinie do zwiedzania.

  • Cala Blava (południe wyspy)

Naprzeciw Zatoki Palma znajdują się imponujące klify Cala Blava. Istnieje kilka (często stromych) dróg prowadzących do wielu zatoczek i skał, które nigdy nie są zbyt zatłoczone, co oznacza, że można opalać się w prywatności. Wody są częścią chronionego naturalnego rezerwatu morskiego. Weźcie ze sobą płetwy, aby zobaczyć typowo śródziemnomorski podwodny świat.

  • Cala Varques (wschód wyspy)

Cala Varques, na południe od Porto Cristo, jest jedną z najbardziej urzekających zatoczek Majorki. Droga prowadzi wyboistą ścieżką, na której możecie zaparkować, a następnie przejść przez prywatny teren w dół do białej, piaszczystej plaży.

  • Es Trenc (południe wyspy)

Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza plaża na Majorce, z trzema kilometrami białego piasku i wydm. Spokojne płytkie wody zapraszają nawet najwytrwalszych plażowiczów na przyjemną kąpiel.

  • Cala Mondragó (południowy wschód wyspy)

W sercu Parku Narodowego Mondragó możecie cieszyć się przyrodą w jej najczystszym stanie, spacerując po parkowych ścieżkach lub udać się prosto na wspaniałe piaski. Sama Cala Mondragó ma sklepy, toalety i restauracje, ale podążając znakomitą ścieżką wokół cypla, znajdziecie Cala s’Amarador – większą, mniej zatłoczoną plaże z pięknym, zalesionym tłem. W chatce na plaży sprzedawane są napoje i przekąski.

  • Plaża Formentor (północny wschód wyspy)

Popłyńcie łodzią z Port de Pollença do Formentor, siedziby słynnego hotelu, w którym zatrzymywali się Churchill, Agatha Christie i wielu innych znanych osobistości. Możecie też podążać za znakami drogowymi, mijając spektakularne krajobrazy. Długa, wąska, piaszczysta plaża jest osłonięta, otoczona drzewami i oferuje wspaniałe widoki na zatokę, a w pobliżu przystani dla łodzi znajduje się bar na plaży.

Plaża Formentor, Majorka, Hiszpania

 

7. Deià

Deià, położona na szczycie wzgórza wzdłuż grzbietu Serra de Tramuntana, jest jedną z najbardziej urokliwych wiosek na Majorce. Jego urocze kamienne domki w kolorze miodu i panoramiczne widoki na wybrzeże od dawna przyciągają artystów i pisarzy. Dziś jest to schronienie dla bogatych i sławnych — wypatrujcie międzynarodowych gwiazd, spacerując wąskimi uliczkami pełnymi szykownych butików i galerii. Plaża Cala Deià jest jedną z ulubionych na wyspie — delektujcie się owocami morza w restauracjach mieszczących się w dawnych chatach rybackich.