Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wiosenna wizyta w Norwegii to fantastyczna opcja. Na wiosnę, ten piękny kraj daje odwiedzającym szansę zobaczenia pięknej przyrody w pełnym rozkwicie – a cieplejszy sezon oferuje możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, kajakowej i wielu innych, w zależności od tego, którą część Norwegii chcecie odwiedzić. Skorzystajcie z naszego przewodnika i zacznijcie planować kolejną podróż, aby doświadczyć pięknej Norwegii na wiosnę. Zobaczcie ofertę lotów na FRU.PL i już dziś kupcie swoje bilety lotnicze do Norwegii

Sezon wiosenny w Norwegii to piękna i uwielbiana pora roku zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych gości. Sezon zimowy w Norwegii może być długi i ciemny, a pierwsze oznaki wiosny są zawsze mile widzianym widokiem dla Norwegów. Dla tych, którzy lubią sport i aktywność na świeżym powietrzu, wiosna to fantastyczny czas na pobyt w Norwegii. To także świetna pora roku na zwiedzanie muzeów miejskich, parków, restauracji i atrakcji kulturalnych w Norwegii.

Norwegowie uwielbiają widzieć, jak co roku nadchodzi wiosna i z pewnością zobaczycie wielu ludzi cieszących się norweską tradycją „utepils” – czyli pijących piwo na zewnątrz. Norwegowie nie boją się zimna i będą siedzieć przed barami i restauracjami, popijając drinka z przyjaciółmi lub rodziną od bardzo wczesnej wiosny. Wiele osób nakłada koce na nogi, aby się ogrzać, delektując się pierwszym drinkiem w tym roku na zewnątrz.

Wiosenne ocieplenie sprawia, że ​​są to świetne miesiące na zwiedzanie Norwegii pieszo, pociągiem, wypożyczonym samochodem, przybrzeżnym parowcem lub rejsem po fiordach. Po sezonie zimowym dostępnych jest więcej opcji tras. Większość podróżnych rozpoczyna lub kończy swoją podróż na kilka dni w stolicy Oslo – najszybciej rozwijającej się stolicy Europy. Klasycznym kolejnym przystankiem jest Bergen, gdzie można zobaczyć brukowane miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, eleganckie butiki i tradycyjne restauracje.

HjorundFjorden, Norwegia


Będąc na zachodnim wybrzeżu, rozważcie podróż kultowym promem przybrzeżnym Hurtigruten między Bergen a kołem podbiegunowym wzdłuż jednej z najbardziej spektakularnych tras przybrzeżnych na świecie. Zamiast jechać aż do Kirkenes, zatrzymaj się w Ålesund, mieście, które zostało odnowione w stylu secesyjnym po niszczycielskim pożarze sto lat temu. Stąd można przeprawić się promem przez wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Geirangerfjord, który słynie z wodospadów.

Podczas relaksującej wycieczki samochodem można natomiast zwiedzić urocze wioski i drewniane kościoły typu stavkirke w całej południowej i środkowej Norwegii. Ci, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek mogą udać się w kwietniu do parków narodowych w środkowej Norwegii, które zapraszają wędrowców na dobrze utrzymane wędrówki. Na przykład Park Narodowy Jotunheimen, zwany „Domem gigantów”, oferuje 60 lodowców, 275 szczytów i bliskość fiordów dla tych, którzy chcą wyruszyć na szlaki przed letnimi tłumami.

 

Co można robić w Norwegii na wiosnę?

Norwegia oferuje mnóstwo różnorodnych doświadczeń, zajęć i zabytków, które można zobaczyć wiosną. Wiosną oszałamiająca sceneria wokół fiordów jest w pełnym rozkwicie, a topniejący śnieg w górach tworzy swobodnie płynące wodospady – więc jest to fantastyczny czas na zwiedzanie fiordów Norwegii.

 

Oslo 

Większość podróżników odwiedzających Norwegię na wiosnę chętnie rozpoczyna lub kończy swoją wycieczkę kilkoma dniami w Oslo. Jest to najszybciej rozwijająca się stolica w Europie z wyrafinowaną kulturą, modnymi obszarami i nową nordycką kuchnią. Oslo już teraz pęka w szwach od najwyższej klasy muzeów, galerii sztuki i białej jak lodowiec opery. 

Bardzo popularnym miejscem w stolicy jest Bygdøy zwana też Wyspą Muzeów, gdzie znajduje się aż pięć takich instytucji. Na Bygdøy znajdują się również parki i lasy, więc jeśli chcecie i pogoda Wam dopisze, to możecie spędzić cały dzień, wędrując po wyspie. Jednym z najpopularniejszych jest Muzeum Okrętów Wikingów w Oslo, które posiada jedne z największych zbiorów artefaktów Wikingów na świecie. Znajdujący się w Muzeum Statek Oseberg został wydobyty z największego miejsca pochówku Wikingów na świecie.

Bygdøy, Oslo, Norwegia

 

Fiord Geiranger

20-kilometrowy rejs wzdłuż Geirangerfjord, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Fiordu, musi być najpiękniejszym rejsem na świecie. Dawno opuszczone gospodarstwa wciąż zdobią strome ściany klifów fiordu, podczas gdy lodowate spływają w szmaragdowozielone wody. Przygotujcie swoje aparaty, wybierzcie siedzenie na świeżym powietrzu na górnym pokładzie i cieszcie się pięknymi widokami tego cudu natury.

Fiord Geiranger, Norwegia

 

Lofoty

Poszarpane brzegi tego zdumiewającego łańcucha wysp wznoszą się z morza w pięknych wiosennych zielonych barwach. Wioski jak z pocztówki z drewnianymi rorbuer (chaty rybackie) przylegają do linii brzegowej, a stojaki w kształcie litery A do suszenia ryb opowiadają o lądzie i kulturze ściśle splecionej z morzem. Lofoty to świetne miejsce do podziwiania zorzy polarnej. Chociaż nie ma gwarancji, że zorza polarna pojawi się w danym momencie, to jeśli będziecie mieli szczęście ją zobaczyć, to jest to doświadczenie, które zostanie z Wami na zawsze.

 

Kirkenes

Kultowy prom przybrzeżny Hurtigruten zabierze Was w jedną z najbardziej spektakularnych podróży przybrzeżnych na świecie. Na swojej trasie między Bergen i Kirkenes mija przybrzeżne fiordy, dokuje w odizolowanych wioskach, do których trudno dotrzeć drogami, zbliża się do dramatycznych przylądków i przekracza koło podbiegunowe, by wrócić kilka dni później. W ten sposób prezentuje całą długość najwspanialszego wybrzeża Norwegii.

 

Wybrzeże Nordlandu

Przybrzeżna trasa Kystriksveien przez Nordland to możliwość doświadczenia oszałamiającego piękna. Jeśli nie macie czasu na pełne 650 km, to wystarczy przejechać z Sandnessjøen do Storvik, aby otrzymać przedsmak tego przeżycia. Jednakże to nie jest podróż, podczas której należy się spieszyć. Częste przeprawy promowe oferują obowiązkowe, wbudowane przerwy na zachwycające krajobrazy morskie, a wyspy przybrzeżne – takie jak Vega, czy Lovund są dodatkową rozrywką.

Lovund, Norwegia

 

Bergen

Bergen to jedno z najpiękniejszych miast Europy, położone pośród malowniczego norweskiego krajobrazu wybrzeża pełnego fiordów i gór. Historia handlu morskiego zapewniła miastu oszałamiającą (i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) nadbrzeżną dzielnicę Bryggen. Kolorowe drewniane budynki Bryggen skrywają teraz pracownie rzemieślników i tradycyjne restauracje, z których miasto jest coraz bardziej znane.

Bergen, Norwegia

 

Park Narodowy Jotunheimen

Chociaż Norwegia oferuje wiele parków narodowych, to Park Narodowy Jotunheimen, którego nazwa tłumaczy się jako „Dom Gigantów”, jest szczególnie warty polecenia. Z 60 lodowcami i 275 szczytami o wysokości 2000 m, Jotunheimen jest wyjątkowo piękne. To miejsce jest domem dla kultowych szlaków, takich jak Hurrungane i Galdhøpiggen, najwyższego szczytu Norwegii.

 

Preikestolen

Preikestolen wznoszący się na szczycie niemal idealnie stromego klifu wisi ponad 600 metrów nad wodami wspaniałego Lysefjordu. To jeden z najbardziej charakterystycznych krajobrazów Norwegii. Odwiedzenie tego miejsca zapewni Wam niezapomniane przeżycia podczas Waszej wycieczki do najpiękniejszych wiosennych zakątków Norwegii. 

 

 

Svalbard

Podbiegunowy archipelag Svalbardu to prawdziwe urokliwe miejsce. Odległy, a jednocześnie dostępny, Svalbard jest jednym z ostatnich wielkich obszarów dzikiej przyrody na kontynencie. Szczyty, masywne pola lodowe (60% powierzchni Svalbardu pokrywają lodowce) i piękne fiordy stanowią tło dla bogatej gamy dzikiej przyrody Arktyki (w tym morsów i około jednej szóstej światowej populacji niedźwiedzi polarnych).

 

Alesund

Ålesund wiele swojego uroku zawdzięcza niszczycielskiemu pożarowi, który strawił drewniane konstrukcje sto lat temu, niszcząc wszystko poza więzieniem i kościołem. Z jego popiołów wyrosło zupełnie nowe miasto, w większości z kamienia zaprojektowane przez młodych norweskich architektów, którzy kształcili się w Niemczech. Będąc pod silnym wpływem ówczesnego ruchu Jugendstil (art. nouveau), zaprojektowali budynki bogate w ornamentykę, z wieżyczkami, iglicami, rzygaczami i innymi fantazyjnymi elementami opartymi na lokalnych motywach.

Alesund, Norwegia

 

Atlanterhavsveien

Atlanterhavsveien, znana jako Droga Oceanu Atlantyckiego lub po prostu Droga Atlantycka, biegnie przez archipelag małych wysp w hrabstwie Møre og Romsdal. Na całym 8,3-kilometrowym odcinku między Kristiansund i Bud droga łączy wyspę Averøy z lądem dzięki kreatywnemu wykorzystaniu mostów. Podążając nią, będziecie mieli okazję podziwiać norweski krajobraz przybrzeżny w najlepszym wydaniu: małe poszarpane wysepki połączone groblami, malownicze wioski, takie jak Kårvåg i Vevang i majestatyczne Morze Norweskie.

Wzdłuż trasy znajduje się kilka punktów widokowych, z imponującymi konstrukcjami zbudowanymi w ramach projektu Nasionaleturistvegen (Norweskich Szlaków Krajobrazowych), którego celem jest promowanie 18 malowniczych tras Norwegii i wzbogacenie ich o najnowocześniejszą architekturę. Kluczowe przystanki obejmują strefę odpoczynku i ścieżkę spacerową na Eldhusøya oraz przeszkloną platformę widokową w Askevågen, która zapewnia 360-stopniowy panoramiczny widok na archipelag, ocean i brzeg. Najbardziej imponującym – i najdłuższym – mostem jest Storseisund, cud przeczący prawom grawitacji, który wydaje się zwijać i skręcać w drodze z Eide na wyspę Averøy.

Atlanterhavsveien, Norwegia

 

Hardangerfjord

Bardzo często po słowie „Hardanger” następuje słowo „kwiat”, a większość Norwegów myśli o zielonym krajobrazie fiordów z pięknymi sadami pod ośnieżonymi górami. To tylko jedna z przyczyn, dla których Hardanger jest jednym z głównych celów podróży w Norwegii. Okolica słynie z przepięknych krajobrazów i pysznego cydru jabłkowego, który jest produkowany lokalnie zgodnie z tradycją. Siedem gmin tworzy dzielnicę Hardanger, która znajduje się wewnątrz systemu fiordów. Góry się wysokie i strome, pozostawiając tylko wąski pas pól uprawnych wzdłuż brzegów. To wspaniałe miejsce blisko natury, idealne na wycieczkę po wiosennej Norwegii. 

 

Narciarstwo 

Jednak ci, którzy chcą cieszyć się wiosennym śniegiem w Norwegii, będą mieli wiele okazji, aby to zrobić, jeśli zaplanują wiosenną wycieczkę do północnej Norwegii. W rzeczywistości wiosenna jazda na nartach, znana jako „vårskiturer” w języku norweskim, jest jedną z najpopularniejszych aktywności o tej porze roku. Na obszarach górskich i na północy Norwegii istnieje wiele wspaniałych miejsc narciarskich. Jednym z najpopularniejszych jest górski płaskowyż Hardangervidda. To jednak nie wszystko! Możecie także wybrać się na szybką przygodę na skuterze śnieżnym lub wycieczkę psim zaprzęgiem w arktyczny krajobraz wokół Tromsø, jeśli chcecie poznać północ Norwegii.

 

 

Rady dla podróżujących:

  • Na północy wiosna przychodzi później niż w pozostałej części kraju, więc w zależności od tego, dokąd zamierzacie podróżować, to możecie doświadczyć zmiany pór roku z zimy na wiosnę (lub odwrotnie) w ciągu zaledwie kilku godzin. Nie zapomnijcie spakować swetrów, wodoodpornej kurtki i wygodnych butów do chodzenia o dobrej przyczepności na każdym terenie.
  • Jeśli planujecie wyprawę na wiosenne narty, to pamiętajcie o nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym i okularach przeciwsłonecznych, ponieważ podczas wiosennej jazdy na nartach w Norwegii łatwo można się poparzyć!