Skip to content

Urlop na nartach w Alpach to marzenie każdego miłośnika sportów zimowych. Kiedy nauczysz się jeździć na nartach czy desce i znasz już doskonale wszystkie okoliczne stoki narciarskie, odczuwasz potrzebę poznania nowych miejsc, bardziej wymagających tras, chcesz pogłębiać swoje doświadczenia i umiejętności, najlepiej w niezwykłym miejscu. 

Kiedy w głowie pojawia się myśl „wyjazd na narty” i „Alpy” pierwsze kierunki, które przychodzą do głowy to Austria i Szwajcaria. Prawdą jest, że kraje te mają doskonałą bazę ośrodków i stoków narciarskich. Jednak Alpy można zwiedzać na nartach lub snowboardzie także we Włoszech, Francji i Niemczech.  

Pokażemy Ci jak zorganizować swoje najlepsze narciarskie wakacje tanim kosztem. Przedstawimy alternatywne trasy, tanie loty z najszybszymi przesiadkami i najpopularniejsze kurorty narciarskie w Europie.  

 

7 popularnych kierunków na narty w Alpach, na każdą kieszeń! 

 

Courchevel, Francja 

Courchevel to największy z kilku ośrodków narciarskich, tworzących kompleks Les Trois Vallées (Trzy Doliny). Śmiało możemy napisać, że jest to gigantyczny obszar do uprawiania sportów zimowych w Europie, a nawet na świecie. 600 km tras na wszystkich poziomach zaawansowania. Brzmi imponująco, prawda?  

Jak się tam dostać 

Opcja 1: Leć do Lyonu – dalej jedź pociągiem i autobusem lub bardziej komfortowo wynajętym samochodem

Możesz dostać się do kompleksu Trzech Dolin lub do Courchevel, rezerwując tani lot do Lyonu na FRU.PL, siatka połączeń do Lyonu z polskich lotnisk jest rozbudowana, a loty są krótkie, jesteśmy pewni, że wybierzesz idealny dla siebie lot.  

Będą już we Francji, możesz skorzystać z pociągu, ze stacji na lotnisku w Lyonie lub ze stacji Lyon Part Dieu. Wysiądź na przystanku Moûtiers-Salins-Brides-les-Bains. Podróż pociągiem trwa około 3 godziny, a bilety są w cenie około 30 euro (140 zł). Bilet możesz kupić online, na stronie dostępny jest również kalendarz cen oraz rozkład jazdy. Kontynuuj podróż autobusem odjeżdżającym ze stacji kolejowej, który zawiezie Cię już bezpośrednio na stok.  

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie samochodu z Lyonu, podróż do kompleksu narciarskiego zajmie około 2 godziny.  

Opcja 2: Leć do Turynu – dalej jedź pociągiem i autobusem lub bardziej komfortowo wynajętym samochodem

Możesz wybrać również tani i bezpośredni lot do Turynu, z Krakowa liniami Ryanair lub z Warszawy liniami Wizz Air.  

Będąc już w Turynie, skorzystaj z bezpośredniego połączenia pociągiem do Modane. Podróż zajmie mniej więcej 1 godzinę i 30 minut, a ceny biletów to około 30 euro (140 zł). Możesz sprawdzić ceny i rozkłady tutaj.  

Z Modane masz dwie możliwości dotarcia do Courchevel: przesiadka do pociągu do Moûtiers lub wynajęcie samochodu. Niezależnie na którą opcje się zdecydujesz, ostatni etap podróży zajmie około 1 godzinę 30 minut.  

Wskazówka: Z Turynu możesz wybrać się również do Val-d'Isère, kolejnego ośrodka narciarskiego, pełnego stoków we francuskiej dolinie Tarentaise Savoie.  

 

Zermatt, Szwajcaria 

Matterhorn to jedna z najbardziej znanych gór na świecie, ze względu na swój niepowtarzalny kształt oraz fakt, że jest bardzo trudnym do zdobycia szczytem.  

Jeśli chcesz zobaczyć górę i podziwiać jej niesamowitość, możesz zorganizować swój narciarski urlop w Matterhorn Ski Paradise, jednym z najbardziej znanych kurortów w Europie, leżącym na granicy Szwajcarii i Włoch.  

Jak się tam dostać 

Leć do Mediolanu –  jedź pociągiem do Visp – jedź pociągiem do Zermatt

Loty do Szwajcarii nie należą do najtańszych. Dlatego, tańszym i łatwiejszym sposobem jest bezpośredni lot do Mediolanu, liniami Ryanair lub Wizz Air, z wielu polskich lotnisk. Ceny biletów zaczynają się nawet od 120 zł, a lot trwa krótko, do 2 godzin.  

Z Dworca Centralnego (Milano Centrale) w Mediolanie, wybierz pociąg do Visp, konieczna będzie przesiadka, ale cała podróż nie zajmie więcej niż 4 godzin, za około 30 euro (140 zł). Sprawdź tutaj aktualne trasy i ceny pociągów. 

Ostatnim etapem podróży jest bezpośredni pociąg z Visp do Zermatt. Bilety możesz zarezerwować online, czas przejazdu trwa około godziny.  

Wskazówka: Zalecamy rezerwację i zakup biletów online, jest taniej niż w dniu podróży.   

 

Via Lattea, Włochy/Francja   

Droga Mlecza tak nazywany jest ten ogromny ośrodek narciarski położony na terenie włoskich i francuskich Alp. Znajdziesz w nim ponad 400 km tras, rozciągających się w obu krajach, gwarantujemy, że ciężko o nudę z takimi możliwościami wyboru i różnorodności tras.  

Możesz wybierać spośród terenów ośrodków: Sauze d’Oulx, Claviere, Pragelato, Oulx, Sestriere, Sansicario, Cesana, Claviere și Montgenèvre lub odkrywać wszystkie z nich, decydując się na międzynarodowy karnet.  

Jak się tam dostać 

Leć do Turynu – jedź pociągiem do Oulx lub Sestriere

Na FRU.PL znajdziesz bezpośrednie loty do Turynu z Warszawy i Krakowa. Kolejny etap podróży to pociąg z największego dworca w Turynie Porta Nuova, na trasie Oulx-Cesana-Clavière-Sestriere. Wysiądź na stacji Oulx lub Sestriere, i już będziesz niemalże na stoku.  

Podróż pociągiem będzie trwać do 2 godzin, w zależności, gdzie zdecydujesz się wysiąść, cena biletu to 10 euro (47 zł).  

Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu, Twoja podróż do ośrodka nie zajmie więcej niż 1 godzinę 30 minut.   

 

Dolomiti Superski, Włochy  

Niezależne od tego, czy po raz pierwszy jedziesz w Aply, czy nie, zawsze warto je odwiedzić. A jeśli chcesz jeździć na nartach lub desce i pojechać nieco dalej na południe od Tyrolu, w Dolomitach teren leżący między Val Gardena i Cortina d’Ampezzo jest wprost idealny. 

Jak się tam dostać 

Leć do Wenecji jedź pociągiem i autobusem do Cortina d’Ampezzo  

Jeśli planujesz urlop na nartach w Alpach, a Twój cel podróży to Dolomiti Superski, rozpocznij od zakupu lotu do Wenecji. Loty bezpośrednie na Lotnisko Wenecja-Treviso, trwają maksymalnie 2 godziny, a połączenia są realizowane z wielu polskich lotnisk.  

Z Treviso kursuje kilka pociągów do Bolzano lub Cortiny d’Ampezzo. Jedną z możliwości jest pociąg do Longarone, podróż trwa około 1 godziny 30 minut, a dalej kursuje autobus Cortina Express, zatrzymujący się tuż przy kompleksie Cortina d’Ampezzo, czas przejazdu autobusu to również około 1 godzina.  

Możesz także, zdecydować się na wynajem samochodu, przejazd z Treviso do Cortiny d’Ampezzo zajmie około dwóch godzin.  

 

Garmisch-Partenkirchen, Niemcy 

To jeden z największych ośrodków narciarskich i snowboardowych w Alpach Bawarskich w Niemczech. Każdy znajdzie w nim trasy idealne dla swojego poziomu zaawansowania. W kompleksie są fantastyczne trasy dla początkujących, zaawansowanych jak i mistrzów sportów zimowych. Do Niemiec możesz dostać się bardzo szybko i łatwo, więc jeśli poszukujesz najprostszej i najbliższej opcji, to rozwiązanie jest idealne. 

Jak się tam dostać 

Leć do Monachium – dalej jedź pociągiem do Garmisch-Partenkirchen 

Kup bilet lotniczy do Monachium, na lotnisku Monachium wsiądź do pociągu na Dworzec Centralny, czas przejazdu pociągu nie zajmie więcej niż 40 minut.  

Z dworca kursują bezpośrednie połączenia do Garmisch-Partenkirchen, podróż potrwa około 1 godzinę i 30 minut. Cena biletów to około 30 euro (140 zł).  

Najszybszym sposobem dotarcia z lotniska do kompleksu narciarskiego jest oczywiście wynajem samochodu, czas podróży samochodem nie będzie dłuższy niż 1 godzina i 45 minut. 

 

Ghețarul Hintertux, Austria 

Nasza braterska ekipa z Vola.ro wybrała się w niedawno w podróż do Zillertal, tyrolskiego regionu, gdzie można cieszyć się zimowymi sportami cały rok. Na Instagramie Vola.ro możesz zobaczyć kilka ciekawych kadrów z tej podróży. A w Zillertal będziesz miał okazję jeździć na nartach czy snowboardzie na lodowcu, kuszące prawda?

Jak się tam dostać 

Leć do Monachium – jedź pociągiem do Mayrhofen 

Aby uniknąć przepłacania za bilety lotnicze do Austrii, radzimy zarezerwować lot do Monachium, a dalej podróżować pociągiem do Mayrhofen, najsłynniejszego miast w pobliżu lodowca Hintertux. Podróż potrwa około 2 godziny i 45 minut, a cena biletu wyniesie od 20 do 40 euro (95-189 zł).  

 

St. Moritz, Szwajcaria 

St. Moritz to jeden z najstarszych ośrodków sportów zimowych w Europie. Znajdziesz tutaj stoki dla bardzo doświadczonych narciarzy, które będą idealne do doskonalenia umiejętności jak i długie, łagodne stoki dla średniozaawansowanych, na których możesz ćwiczyć swoją technikę, albo potraktować je jako rozgrzewkę przed bardziej wymagającymi trasami. Panorama Alp w tym regionie jest równie cudowna!  

Jak się tam dostać 

Leć do Mediolanu – jedź pociągiem do St. Moritz  

Nie musisz lecieć do Szwajcarii i wybierać drogich połączeń lotniczych, wystarczy polecieć do Mediolanu, aby cieszyć się imponującymi stokami. Wybierz lot do Mediolanu, a dalej podróżuj pociągiem z Dworca Centralnego w Mediolanie. Wybierz pociąg do Tirano, w Tirano przesiądź się w pociąg do San Maurizio. Podróż z przesiadkami zajmie około 5 godzin. Sprawdź tutaj aktualne rozkłady jazdy oraz kup bilet. 

Jeśli preferujesz podróż samochodem, oczywiście możesz wynająć auto, wówczas dojedziesz do kurortu w około 3 godziny.  

 

Możliwości jest naprawdę wiele, bez które względu polecane miejsce wybierzesz, wypróbuj nasze sposoby na tanią podróż i ciesz się z niezapomnianego urlopu na nartach w Alpach!