Skip to content

Narciarze i snowboardziści znają południe Alp, znane również jako Dolomity, przede wszystkim ze słonecznych stoków narciarskich, spektakularnych pasm górskich i atrakcji kulinarnych. Dolomity, znane również jako Południowe Alpy Wapienne, rozciągają się w regionach Veneto i Trentino-Alto Adige we Włoszech. Ale przecież nie samym sportem człowiek żyje! Dlatego też Włosi przygotowali mnóstwo pięknych SPA, by móc cieszyć się błogim relaksem. Sport, wyborne jedzenie i relaks — czego chcieć więcej? Aby ułatwić Wam planowanie wymarzonej wycieczki, przedstawiamy poradnik jak spędzić zimowe wakacje we Włoszech!

Najlepsze ośrodki narciarskie w Dolomitach

 • Val Gardena

Val Gardena jest nie tylko jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech, ale również oferuje narciarzom i urlopowiczom narciarskim 500 połączonych kilometrów tras na wysokości do 2.200 metrów. Położone w szerokiej dolinie Val Gardena, kilka gór łączy się w obszar narciarski Val Gardena, prowadzący na drugą stronę masywu Sella.
Atrakcją terenu narciarskiego, należącego do związku narciarskiego Dolomiti Superski, są piękne panoramiczne stoki przy Seceda (2518 m n.p.m), które punktują zwłaszcza widokiem na spektakularne Sassolungo (3181 m n.p.m). Punktem kulminacyjnym jazdy na nartach w Val Gardena jest i pozostaje słynna trasa narciarska Sellaronda, a następnie widok na wyjątkowy świat gór.

Oprócz fantastycznych atrakcji sportowych w ramach Specjalnych Nocy Alpejskich w Val Gardena są również atrakcje kulinarne. W Chacie Emilio Comici odbywają się wykwintne kolacje w wybrane piątki od 17 grudnia 2022 do 01 kwietnia 2023 oraz w Walentynki 14 lutego.

Val Gardena, Dolomity, Włochy

 • Trzy Szczyty - 3 Zinnen

Słynne 3 Szczyty (2999 m n.p.m), widoczne z daleka, są jedną z atrakcji narciarstwa w Alta Pusteria. Punktem kulminacyjnym na terenach narciarskich w Dolomitach jest Giro delle Cime, trasa narciarska do Veneto i z powrotem. Prowadzi ona przez pięć gór o łącznej długości 34 kilometrów tras i wysokości 5800 metrów.
W rodzinnym raju Haunolda znajduje się cała góra, której infrastruktura jest nastawiona na rodziny i dzieci. Do najważniejszych atrakcji należy trasa Kids Ski-Cross oraz nowa rodzinna okrężna trasa turystyczna. W dolinie znajdują się również inne małe wyciągi, gdzie maluchy mogą w spokoju wykonać swoje pierwsze skręty na nartach. W regionie narciarskim działa siedem szkółek narciarskich. Jeśli dzieci są jeszcze za małe na narty lub chciałyby zrobić coś innego, to wycieczka na Olper's Wintersteig lub karmienie z ręki jedynego we Włoszech stada reniferów przyprawi dzieci o zachwyt.

Na nowoczesnym terenie narciarskim 3 Peaks Dolomites znajduje się dobra mieszanka tras narciarskich o różnym stopniu trudności, dzięki czemu zarówno początkujący, jak i absolutni zawodowcy czują się tu jak w domu. Czystą adrenalinę można znaleźć na najbardziej stromym stoku we Włoszech o nachyleniu 71 procent: Holzriese. 20 przytulnych schronisk i restauracji na terenie narciarskim zaprasza miłośników sportów zimowych na rozgrzewające napoje i kulinarne przysmaki kuchni południowotyrolskiej.

 • Alta Badia

W centrum terenu narciarskiego znajduje się masyw górski z górującym Sassongherem (2665 m n.p.m), który otoczony jest szerokimi, słonecznymi stokami. Cechą szczególną jest gęsty las, przez który zbocza w dolnej części prowadzą w dół do doliny lub do Sellarondy. Freestylerzy znajdą urozmaiconą zabawę i atrakcję w parku rozrywki Movimënt na płaskowyżu między Piz La Ila (2077 m n.p.m) i Piz Sorega (2003 m n.p.m). Do dyspozycji narciarzy jest łącznie 130 kilometrów głównie niebieskich i czerwonych tras.

Oferta przyjazna dzieciom i różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu przyciągają każdej zimy do Alta Badia wiele rodzin. Region ten jest również idealny do wycieczek narciarskich i uprawiania narciarstwa biegowego. Dwa największe ośrodki narciarskie w regionie wokół obszaru narciarskiego Alta Badia to tętniące życiem miejscowości Corvara i Colfosco. Relaksujące dni na nartach można spędzać w spokojnych wioskach San Cassiano i Badia. La Villa i La Val oferują również dostęp do obszaru sportów zimowych Alta Badia, a tym samym do sieci Dolomiti Superski.

Alta Badia, Dolomity, Włochy

 • Cortina d'Ampezzo

Ośrodek narciarski Cortina d'Ampezzo jest jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Europie, nie tylko dlatego, że w 1956 roku odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie. Najpiękniejsza trasa narciarska w Dolomitach, czyli na przykład bieg Armentarola, to kolejny powód, aby spędzić urlop narciarski we włoskim ośrodku. Prowadzi ona przez osiem kilometrów tras zjazdowych do bajecznie pięknego górskiego świata z zamarzniętymi wodospadami. 90 procent z ponad 120 kilometrów tutejszych tras narciarskich wyposażonych jest w urządzenia do naśnieżania. Głównie niebieskie i czerwone stoki prowadzą na wysokość 2950 metrów.

Oferty narciarskie w Cortina d'Ampezzo są obszerne i zróżnicowane. Łagodne stoki zalesionego terenu narciarskiego Mietres są szczególnie odpowiednie dla młodych rodzin. Tutaj również dzieci w każdym wieku bawią się na bajkowym torze saneczkowym. Z kolei bieg Armentarola w rejonie Cinque Torri to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych stoków w Dolomitach. Zabierze Was na ponad ośmiokilometrowy zjazd do czarującego świata magicznych zamarzniętych wodospadów i bajkowego krajobrazu doliny majestatycznej góry.

 • Marmolada-Arabba

Ci, których zdecydują się na pobyt w tym miejscu znajdą region narciarski w dużej mierze nietknięty przez masową turystykę z fenomenalnym widokiem na masyw Sella. Nad terenem narciarskim wznosi się Marmolata, najwyższy szczyt Dolomitów o wysokości 3342 metrów. 60 zróżnicowanych kilometrów tras narciarskich przecina górski świat Dolomitów. Punktem kulminacyjnym w rejonie narciarskim Arabba-Marmolada jest Punta Rocca (3269 m.n.p.m) nad lodowcem. 12-kilometrowy zjazd do Malga Ciapela jest jednym z najpiękniejszych zjazdów w Alpach.

 • San Martino di Castrozza

Na terenie narciarskim San Martino di Castrozza wspaniały szczyt górski Pale di San Martino wznosi się jako imponujące tło dla 60 km tras. Szerokie, słoneczne i głównie czerwone trasy narciarskie są idealne dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Najlepiej dostać się wysoko w górę z San Martino di Castrozza na Punta Ces (2227 m n.p.m) i Cima Tognola (2383 m n.p.m), ale jest też inna część terenu narciarskiego po przeciwnej stronie San Martino przy Rosetta (2742 m n.p.m) i przełęczy Rolle (Passo di Rolle). Stoki San Martino di Castrozza znajdują się na wysokości do 2357 metrów.
Wśród około 60 kilometrów tras narciarskich znajduje się około 30 kilometrów czerwonych tras zjazdowych, które cieszą się szczególną popularnością wśród zaawansowanych narciarzy.

San Martino di Castrozza, Włochy

 • Carezza Ski

Przyjazny dla rodzin, słoneczny i u stóp Catinaccio, Croda Rossa i grupy Latemar teren narciarski Carezza znajduje się w Val di Fassa. Narciarze i snowboardziści doświadczają tu wyjątkowego urlopu narciarskiego na tle fantastycznych górskich klifów i szerokich tras zjazdowych. To, czego wiele osób nie wie, to fakt, że Południowy Tyrolczyk Georg Eisath, który uważany jest za wynalazcę armatek śnieżnych, w 2008 roku przejął i zmodernizował teren narciarski Carezza. Na terenie narciarskim, znajdującym się na końcu Eggental, narciarze mogą przeczesywać śnieg na łącznie 40 kilometrach głównie niebieskich tras na wysokości do 2125 metrów.

W zimie na terenie narciarskim Val di Fassa — Carezza jest tak wiele do przeżycia dla dzieci, że tygodniowy urlop narciarski to mało. Baby parki idealne na pierwsze doświadczenia na śniegu, snowparki, gdzie cała rodzina może wspólnie cieszyć się jazdą na nartach i oczywiście szkółki narciarskie specjalnie dla dzieci zapewniają zabawę na nartach od pierwszej chwili. Opieka nad dziećmi zapewniona jest również obok stoku narciarskiego, ale także w jednym z tutejszych hoteli rodzinnych, dzięki czemu mama i tata mogą w spokoju odpocząć lub pojeździć na nartach w przerwach między kolejnymi zajęciami.

 

Spa w Dolomitach

Włoskie Dolomity i region Południowego Tyrolu są domem dla jednych z najlepszych na świecie hoteli spa i kurortów. Trzeba przyznać, że hotele nie tylko wyznaczają nowe standardy jeśli chodzi o zaplecze spa obejmujące wszelkiego rodzaju baseny, sauny, łaźnie parowe oraz masaże i zabiegi lecznicze, ale wiele z nich osiąga nowe wyżyny również pod względem kulinarnym z wysokiej jakości żywnością ekologiczną i restauracjami wyróżnionymi gwiazdką Michelin. Sprawdźcie najlepsze propozycje!

 • Romantic Hotel Turm

Jak sama nazwa wskazuje, Romantic Hotel Turm jest prawdopodobnie najbardziej romantycznym miejscem, w jakim można się zatrzymać w Dolomitach. Pięciogwiazdkowy hotel jest pełen uroku, elegancji i romantyzmu. Sam budynek imponuje architekturą, w tym wieżami z XIII wieku. Doznania kulinarne nie mogą być bardziej wykwintne. Wielokrotnie nagradzana restauracja oferuje dania kuchni regionalnej i wina z Południowego Tyrolu. Ponadto, centrum odnowy biologicznej jest domem dla wielu saun, basenu, groty solnej i najnowocześniejszej siłowni!

 • LUNARIS Wellnessresort

Dolomity to wspaniałe miejsce do jazdy na nartach i delektowania się pięknem Alp. Ale to także raj, w którym można się odmłodzić i całkowicie zrelaksować. LUNARIS Wellnessresort to idealne miejsce, aby cieszyć się światowej klasy obsługą i najnowocześniejszymi udogodnieniami wellness i kosmetycznymi. Mowa o 7 basenach, 5 saunach z panoramicznym widokiem, w pełni wyposażonej siłowni, wannach z hydromasażem i łaźni tureckiej. A także najszerszy wybór zabiegów!

Urlop w Dolomitach

 • FORESTIS

Położony na wysokości 1800 metrów FORESTIS to azyl zanurzony w całkowitej ciszy Dolomitów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego otoczenie działa uspokajająco i regenerująco na organizm i psychikę, zapewniając nie tylko wspaniały sen, ale także regeneracje umysłu. SPA inspirowane jest naturalną doktryną Celtów, którzy byli ściśle związani ze światem przyrody i wierzyli, że w każdym aspekcie natury istnieją siły nadprzyrodzone. FORESTIS łączy w sobie cztery żywioły natury: wodę źródlaną, górskie powietrze, słońce i łagodny klimat.

 • My Arbor

My Arbor to hotel wellness dosłownie zawieszony wśród drzew w Trentino Alto Adige. Wellness odgrywa bardzo ważną rolę w My Arbor, a SPA jest wyjątkowo wyposażone. W rzeczywistości lista zabiegów i masaży jest obszerna z wykorzystaniem naturalnej i holistycznej pielęgnacji skóry, która swoje dobroczynne właściwości znajduje w naturze. Spędźcie czas, zanurzając się w podgrzewanym basenie lub relaksując się w saunie po uprawianie jogi i pilates. Jednak jednym z wyjątkowych i być może instrumentalnych sposobów na połączenie się z naturą jest kąpiel leśna, a ta aktywność jest organizowana w My Arbor i składa się z 2,5-godzinnej wycieczki medytacyjnej.

 • Grand Hotel Bagni Nuovi

Grand Hotel Bagni Nuovi znajduje się w Bormio, w samym sercu Alta Valtellina, w otoczeniu Parku Narodowego Stelvio. Hotel oferuje cztery rodzaje pokoi, od klasycznego po apartament królewski (zaprojektowany z myślą o wizycie króla Włoch Vittorio Emanuele III w 1917 r.) z widokiem na ogród lub góry. Ta lokalizacja jest idylliczna dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta i zanurzyć się w centrum odnowy biologicznej, rewitalizującym, gdzie dni składają się ze skakania między czterema basenami (termalnym, ze słodką wodą i wodospadami), detoksykacji w saunie i odpoczywania w jednym z wielu pokoi relaksacyjnych, każdy z własnym zapachem i przeznaczeniem. Aby zakończyć podróż wellness, QC Terme Bagni Nuovi oferuje szereg rytuałów, zabiegów i masaży w otoczeniu, które zachęca do błogości poprzez chromoterapię, aromaterapię i muzykę w tle.