Skip to content

Jesień, z jej złotymi liśćmi, chłodnym powietrzem i aromatycznym zapachem grzańca, to pora roku, która ma wiele do zaoferowania miłośnikom podróży. Choć często wybierane są typowe cele jesiennych wycieczek, takie jak górskie kurorty lub malownicze wioski na wsi, istnieje wiele nietradycyjnych miejsc, które w tym magicznym sezonie nabierają zupełnie nowego życia. Te ukryte skarby, często pomijane w tradycyjnych przewodnikach, oferują niepowtarzalne atrakcje i niezapomniane przeżycia dla tych, którzy odważą się je odwiedzić.

W tym artykule zapraszamy Was do odkrycia kilku nietuzinkowych miejsc, które w jesienne dni stają się prawdziwymi klejnotami turystycznymi. Czy jesteście gotowi na niezwykłą przygodę w otoczeniu pełnym barw, smaków i historii? Rozpocznijmy naszą podróż po tajemniczych zakątkach, które wyróżniają się w sezonie jesieni!

Tokaj, Węgry

Tokaj to słynny region winiarski na wschodnich zboczach Karpat, który ma bogatą historię produkcji wina. Od XVII wieku Tokaj słynął z wyjątkowych win słodkich, wytwarzanych z gron szczepu Furmint. Historia Tokaju jest pełna fascynujących opowieści, a jego winnice były doceniane przez europejską arystokrację. Jesienią, kiedy winogrona osiągają pełną dojrzałość, Tokaj przyciąga miłośników wina z całego świata, by podziwiać proces zbioru winogron i produkcji wina.

Sezon jesienny w Tokaju to okres, w którym odbywa się wiele festiwali winiarskich i degustacji. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest "Jesienne Święto Wina" (Bor Ünnep), które obchodzone jest w październiku. To okazja do próbowania różnych odmian tokajskiego wina, a także do uczestniczenia w tradycyjnych obrzędach zbioru winogron, takich jak treading - tłoczenie winogron gołymi stopami. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać kulturę winiarską regionu i uczestniczyć w lokalnych tradycjach.

Tokaj, Węgry

Tokaj słynie nie tylko z wyjątkowych win, ale również z malowniczych krajobrazów winnic. Jesienią te tereny przekształcają się w magiczne miejsce, gdzie wzgórza i pola winnic przybierają odcienie złota, pomarańczy i czerwieni. Kontrast między żółtymi liśćmi winorośli a błękitem nieba tworzy niezapomniane widoki. Spacer po winnicach w sezonie jesieni to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala poczuć harmonię między człowiekiem a naturą.

Jeśli chcecie odwiedzić ten piękny region Węgier podczas nadchodzącej jesiennej podróży, to skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych do stolicy tego ciekawego kraju - Budapesztu!

 

Transylwania, Rumunia

Transylwania to region w środkowej Rumunii, który jest znany ze swoich malowniczych krajobrazów, zamków, a także kultowych opowieści o Drakuli. Jednak to w sezonie jesieni Transylwania prezentuje się w sposób niezwykle uroczy, a przyroda przybiera wyjątkowe barwy, czyniąc to miejsce jeszcze bardziej fascynującym. Jesienią w Transylwanii tłumy turystów stają się mniejsze, co sprawia, że można spędzić czas w otoczeniu spokoju i ciszy.

Transylwania to region otoczony Górami Karpatami, co czyni go doskonałym miejscem na jesienne wędrówki. Szlaki turystyczne prowadzą przez urokliwe doliny, przełęcze i wodospady, co czyni to miejsce rajem dla miłośników przyrody. Region Transylwanii to także coraz bardziej ceniony producent wina. Jesienią winnice osiągają dojrzałość, a winobranie jest ważnym wydarzeniem. Warto odwiedzić winnice i skosztować lokalnego wina, które doskonale komponuje się z urokami jesieni.

Transylwania jest słynna z zamków, które górują nad okolicznymi miastami i dolinami. Najbardziej znany to Zamek Bran, często utożsamiany z Drakulą. Jesienią, kiedy zamki są otoczone kolorowymi liśćmi drzew, wyglądają jeszcze bardziej tajemniczo. Warto także odwiedzić Zamek Peleş w Sinaia, który jest prawdziwym arcydziełem architektury. Transylwania jest miejscem, gdzie tradycje ludowe wciąż są żywe. Jesienne festiwale i jarmarki oferują okazję do poznania lokalnej kultury, muzyki i kuchni. Można spróbować tradycyjnych potraw, takich jak mămăligă (kasza kukurydziana) czy sarmale (nadziewane liście winorośli).

Sintra, Portugalia

Sintra, położona w zachodniej części Portugalii, to miasto, które przyciąga podróżników swoją niezwykłą urodą przez cały rok. Jednak to jesienią, kiedy Sintra wydaje się być wypełnione magią. To urocze miasto jest doskonałym miejscem na jesienną podróż, gdzie kolorowe liście i bujne lasy nadają mu szczególną atmosferę.

Sintra jest słynna z wielu pałaców i zamków, które zdobią to malownicze miasto. Jednym z najbardziej znanych jest Pałac Narodów (Palácio Nacional de Sintra), który kryje w sobie wiele historii i jest znakiem rozpoznawczym Sintry. Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia jest Pałac Pena (Palácio da Pena) - jedno z najbardziej kolorowych i bajkowych miejsc w Europie. Jesienią, gdy liście drzew przybierają różne odcienie, pałace Sintry wydają się jeszcze bardziej magiczne.

Sintra to również miejsce ogrodów i parków pełnych egzotycznych roślin. Na szczególną uwagę zasługuje ogród przy Pałacu Pena - jest to prawdziwy raj botaniczny z wieloma gatunkami drzew i kwiatów. Jesienią ogrody są przesiąknięte ciepłymi kolorami, które tworzą niezwykły kontrast z zielonymi liśćmi. Sintra jest otoczona bujnymi lasami, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na spacery i wędrówki. W sezonie jesieni lasy są pełne różnobarwnych liści, tworząc romantyczną i wręcz magiczną atmosferę. To idealne miejsce na relaks w otoczeniu natury i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Sintra to magiczne miejsce, które nabiera dodatkowego uroku jesienią. Wystarczy kliknąć poniższy link, by poznać naszą ofertę biletów lotniczych do położonej w pobliżu stolicy Portugalii - Lizbony!

 

Dolina Loary, Francja

Dolina Loary, położona w północno-zachodniej Francji, to miejsce niezwykle urocze i uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Ta kraina, znana jako "Ogród Francji," słynie z niezliczonych zamków i winnic, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Jednak to właśnie w sezonie jesieni, kiedy winnice przybierają odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, a zamki otoczone są mieniącymi się liśćmi, Dolina Loary jawi się jako miejsce niezwykle malownicze i tajemnicze.

Zamki Doliny Loary to jeden z głównych powodów, dla których Dolina Loary jest popularnym celem podróży. Te gotyckie, renesansowe i barokowe zamki stanowią prawdziwe arcydzieła architektury i historii. W sezonie jesieni, kiedy odcienie liści drzew przeplatają się z kamiennymi murami zamków, cała Dolina nabiera niezwykłego uroku. Warto odwiedzić takie zamki jak m.in. Château de Chambord, Château de Chenonceau i Château de Villandry.

Château de Chenonceau, Dolina Loary, Francja

Dolina Loary to również region winiarski, który słynie z produkcji doskonałych win, zwłaszcza białych. Jesienią winnice rozkwitają w kolorach od złota do głębokiego czerwieni, tworząc spektakularny krajobraz. Można odwiedzić liczne winnice, uczestniczyć w degustacjach i poznać proces produkcji wina. Jesienią w Dolinie Loary odbywają się liczne festiwale, podczas których można uczestniczyć w tradycyjnych obrzędach, próbować lokalnej kuchni i poznać kulturę regionu. Jednym z najbardziej znanych jest "Festival des Jardins," gdzie ogrody zamkowe prezentują swoje jesienne dekoracje.

Sprawdźcie nasz artykuł o lotniskach Paryża, by wybrać najdogodniejsze miejsce przylotu na jesienną podróż do Doliny Loary, tutaj.

 

Lofoty, Północna Norwegia

Lofoty to archipelag na północnym wybrzeżu Norwegii, który stanowi jedno z najpiękniejszych i najbardziej dzikich miejsc na świecie. W sezonie jesieni, gdy natura przybiera wyjątkowe barwy, Lofoty oferują niezapomniane widoki na góry, fiordy, plaże i zapierającą dech w piersiach zorzę polarną.

Lofoty to raj dla miłośników przyrody i fotografów. Góry, fiordy, plaże i wyspy tworzą krajobrazy o niesamowitej urodzie. W sezonie jesieni, kiedy liście drzew przybierają odcienie złota i czerwieni, te krajobrazy stają się jeszcze bardziej magiczne. Rekomendowane miejsca to m.in. plaża Haukland Beach, Góry Reinebringen i fiordy, takie jak Nusfjord i Henningsvær.

Lofoty to jedno z najlepszych miejsc na ziemi do obserwacji zorzy polarnej. Jesienią, kiedy noce stają się dłuższe, szanse na zobaczenie tego niebiańskiego spektaklu są szczególnie duże. Wysokie szanse na obserwację zorzy polarnej sprawiają, że Lofoty przyciągają miłośników astronomii i fotografii nocnej. Lofoty to także doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W sezonie jesieni, można tu wędkować, wędrować, wspinaczka górska, jazda na rowerze górskim czy wspinaczka. Można także wynająć kajak lub łódź, aby odkryć piękne fiordy i wysepki.

Lofoty to także miejsce o bogatej kulturze i tradycjach rybackich. W sezonie jesieni odbywają się różne festiwale, podczas których można poznać lokalną kulturę, muzykę i sztukę. To doskonała okazja do uczestniczenia w tradycyjnych obrzędach, degustacji lokalnych potraw i słuchania muzyki norweskiej. Wizyty w takich miejscach pozwalają poznać życie rybaków i spróbować świeżych produktów morza.


Laponia, Północna Szwecja

Północna Szwecja, w tym obszar regionu Laponii, stanowi niezwykłe miejsce na jesienną podróż, które łączy w sobie niezwykłe zjawiska natury i urok dziewiczej przyrody. To odległe i spokojne miejsce, które przyciąga miłośników natury, fotografię krajobrazową i poszukiwaczy unikalnych doświadczeń.

Laponia słynie z jednego z największych spektakli natury - zorzy polarnej. Jesień to doskonały okres, aby podziwiać to niebiańskie widowisko. W miarę jak noce stają się dłuższe, szanse na obserwację zorzy polarnej wzrastają. Przy odległych ośrodkach w Laponii, takich jak Kiruna, Abisko czy Jokkmokk, można doświadczyć niesamowitych kolorów na nocnym niebie.

Góry i lasy regionu stają się malowniczymi obrazami, które wydają się nierealne. Wędrówki po tych obszarach pozwalają cieszyć się pięknem natury w jej pełnej krasie. Jednym z popularnych miejsc na podziwianie przebarwienia liści jest Park Narodowy Abisko, znany z pięknych widoków i szlaków turystycznych. Można wybrać się na piesze wędrówki, jazdę na rowerze górskim lub wędrówki na nartach. W sezonie jesieni, kiedy temperatura jest jeszcze stosunkowo łagodna, można cieszyć się przyrodą i jednocześnie aktywnie spędzać czas.

Park Narodowy Abisko, Laponia, Swecja

W Laponii można również poznać kulturę i tradycje ludu Saamów, rdzennej ludności Laponii. Można odwiedzić tradycyjne wioski saamskie, poznać ich zwyczaje i spróbować lokalnej kuchni. W sezonie jesieni odbywają się tam różne festiwale kulturalne, na których można uczestniczyć w tańcach, muzyce i rytuałach.

Aby odwiedzić piękną Laponię jesienią, najwygodniej skorzystać z lotniska położonego w szwedzkim mieście Lulea, tutaj, by poznać naszą ofertę biletów lotniczych do tego miejsca.