Skip to content
Aktualizacja: 03/06/2022

Podziel się na:

Pasmo górskie Mont Blanc jest idealnym miejscem do podziwiania fantastycznych wysokogórskich krajobrazów, z lodowcami, szczytami i ośnieżonymi szczytami. Zdobyty po raz pierwszy w 1786 roku szczyt jest bardzo popularny wśród narciarzy, spacerowiczów i entuzjastów alpinizmu. Dzięki wspaniałej infrastrukturze zapewnia niesamowite przeżycia dla wszystkich odwiedzających. Przeczytajcie nasz poradnik, aby zaplanować wymarzoną wycieczkę na Mont Blanc.

 

Francja - wycieczka na Mont Blanc

 

Pięćdziesiąt kilometrów na wschód od Annecy, na granicy Szwajcarii i Włoch, wznosi się Mont Blanc (4807 metrów), najwyższy szczyt Europy Zachodniej. Po raz pierwszy zdobyty w 1786 roku przez Jacquesa Balmata i Michela-Gabriela Paccarda, dwóch nieustraszonych dżentelmenów z Chamonix, góra i otaczające ją doliny są obecnie największą atrakcją turystyczną Alp. Z możliwymi podejściami z Francji, Szwajcarii i Włoch jest to prawdziwie międzynarodowy masyw. Ten najwyższy szczyt w Europie Zachodniej ma siedem głównych dolin, które leżą w jego zdumiewającym cieniu. Każdego roku szczyt Mont Blanc staje się ostatecznym celem alpinistów z całego świata, którzy starają się stanąć na szczycie Europy i spojrzeć w dół na wszystkie główne szczyty Alp.

 

Jakie są najpopularniejsze sposoby zwiedzania Mont Blanc?

Do wielu słynnych miejsc w paśmie górskim można dojechać pociągiem lub kolejką linową. Najbardziej znaną wycieczką w rejonie Mont-Blanc/Chamonix jest Téléphérique na Aiguille du Midi (3842 m), czyli jeden z najdłuższych podjazdów kolejką linową na świecie, wznoszący się 3000 m nad dnem doliny w dwóch niezwykle stromych etapach. Zabierzcie ciepłe ubrania – nawet w letni dzień na górze będzie poniżej zera, zaleca się także stosowanie kremów przeciwsłonecznych, aby chronić przed oślepianiem śniegu. Aiguille to wyeksponowany granitowy szczyt, na którym niebezpiecznie balansuje restauracja. Tutaj również znajduje się niezwykły skywalk o nazwie Step into the Void — całkowicie szklane pudełko zawieszone około 1000 metrów nad przestrzenią. To zdumiewające osiągnięcie inżynierii, nie jest dla osób o słabych nerwach. U stóp znajduje się zaśnieżony płaskowyż Col du Midi, z lodowcami Vallée Blanche i Géant opadającymi w dół zbocza. Z Aiguille trasa wspinaczkowa Three Monts prowadzi alpinistów po stromym polu śnieżnym i odsłoniętym grzbiecie na szczyt Mont Blanc z ostatnią czapą lodową. Na horyzoncie leżą rzędy pokrytych śniegiem i lodem potworów w oddali. Być może najbardziej imponujący jest widok ze wschodu na południe, w którym Aiguille Verte, Triollet i Jorasses wraz z Matterhornem i Monte Rosa tworzą panoramę ostrych jak igły szczytów i stromych turni.

Step into the Void, Chamonix Mont Blanc

 

Natomiast pociąg Montenvers zabierze Was do słynnego Mer de Glace (Morze Lodu), czyli imponującego lodowca o długości 7 km. Połączenie kolejowe, które od 1908 r. kursuje z Chamonix do Mer de Glace (1913 m), było początkiem turystyki alpejskiej w regionie.

Montenvers Mer de Glace, Mont Blanc, Chamonix, Francja

Po mniej więcej dwudziestu minutach mały czerwony pociąg wjeżdża na „Morze Lodu”, które ma 7 km długości i prawie 2000 m w najszerszym miejscu i jest zdecydowanie największym lodowcem w Alpach. Na szczycie będziecie mieli możliwość spaceru przez dwadzieścia minut lub krótkiej przejażdżki kolejką linową w dół do lodowej jaskini świeżo wyrzeźbionej w Mer de Glace każdego lata – jest to zwykle otwarte od połowy czerwca do września.

Mer de Glace, Mont Blanc, Francja

 

Jak dotrzeć do Mont Blanc?

Najbliższe lotnisko znajduje się w Genewie. Jeśli jednak planujecie podróż z Francji, to Annecy jest najłatwiejszym przystankiem, z którego można dostać się na górę. Dwie główne drogi dojazdowe do Mont Blanc zbiegają się w Le Fayet, wiosce na obrzeżach St-Gervais-les-Bains, gdzie Tramway du Mont Blanc rozpoczyna swój 75-minutowy dojazd do Nid d'Aigle (2375 m), punktu widokowego punkt na północno-zachodnim zboczu.

Doświadczeni alpiniści mogą stąd iść wzdłuż słynnego grzbietu Goûter na sam szczyt Mont Blanc. Jednym z najpopularniejszych miejsc wypadowych na szczyt jest tętniące życiem, kosmopolityczne miasto Chamonix (oficjalnie znane jako Chamonix-Mont-Blanc). To główna francuska miejscowość znana z zajęć na świeżym powietrzu na Mont Blanc lub w jego okolicy.
Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Genewy i już dziś zaplanujcie swój wyjazd do Mont Blanc. 

 

Czy warto wybrać się na narty w Chamonix?

Dla zaawansowanych narciarzy jest to prawdopodobnie jedno z najlepszych miejsc w Alpach, ponieważ oferuje imponującą gamę wymagających tras i tras poza utartymi szlakami. To nie tyle pojedynczy ośrodek, ile łańcuch powiązanych ze sobą terenów narciarskich położonych po obu stronach doliny Chamonix. Obszary Brévent i Flégère na południowych stokach oferują dużą różnorodność tras zjazdowych i zapewniają piękne widoki na masyw Mont Blanc, podczas gdy Argentière–Les Grands Montets to chłodniejszy, północny obszar, który jest dobrze przystosowany dla zaawansowanych narciarzy. Bliżej samego Chamonix, obszary Les Planards i Le Savoy wymagają sztucznego naśnieżania i armatek śnieżnych, ale są to dobre miejsca dla początkujących, aby doskonalić swoją technikę.

Chamonic, Mont Blanc, Francja

W Chamoix znajduje się wiele szkółek narciarskich, które zapewniają lekcje dla narciarzy i snowboardzistów. Biuro EFS znajduje się w Maison de la Montagne; tutejsi przewodnicy prowadzą specjalne lekcje na słynnych trasach Vallée Blanche.

Więcej o tym niezwykłym kurorcie opisaliśmy w naszym poprzednim artykule: Góry Europy — gdzie wyjechać na narty lub snowboard?

 

Jakie doświadczenie jest potrzebne, aby wspiąć się na Mont Blanc?

Niezbędne jest trochę doświadczenia, ponieważ Mont Blanc będzie testować Waszą wytrzymałość. Na przykład rozważcie wejście na inne mniejsze szczyty w okolicy Chamonix, aby przyzwyczaić się do wysokości i warunków pogodowych. Ponieważ wspinaczka dokładnie sprawdzi Waszą wytrzymałość, będziecie potrzebować treningu aerobowego, aby być sprawnym do wspinaczki.

 

Jakiego sprzętu będziecie potrzebować, aby wspiąć się na Mont Blanc?

Niezbędny jest standardowy sprzęt alpinistyczny, taki jak raki, czekan, kask, buty. Będziecie potrzebować również ciężkiej odzieży zaprojektowanej tak, aby wytrzymać silne wiatry i niskie temperatury, ponieważ na szczycie Mont Blanc przez cały rok pada śnieg.

 

Czy można wynająć przewodnika, aby wspiąć się na Mont Blanc?

Jeśli nie macie kilkuletniego doświadczenia alpejskiego i nie znacie się na tym, jak poruszać się po górach, sugerujemy wynajęcie przewodnika lub wyjazd w ramach wyprawy, aby zapewnić sobie bezpieczną i niezapomnianą wspinaczkę.

 

O której porze roku najlepiej zaplanować wejście na Mont Blanc?

Jak w przypadku większości gór na półkuli północnej, najlepszy czas na wspinaczkę to sezon letni (od czerwca do września). Większość schronisk na Mont Blanc jest otwarta od połowy czerwca do pierwszego lub drugiego tygodnia września. Jeśli jednak jesteście doświadczonymi alpinistami i chcecie uniknąć tłumów, wspinaczka jesienią i wiosną może być najlepszym wyborem.

Uważajcie podczas wędrówek w maju, kiedy topi się śnieg, ponieważ skały i głazy mogą się przesuwać. Jeśli widoczne są oznaki świeżego opadu, to musicie zachować szczególną ostrożność. Niektórzy wędrowcy chodzą z kaskiem na niebezpieczne tereny skalne. Spacery na rakietach śnieżnych są cudowne w styczniu i lutym, kiedy świąteczne tłumy się rozproszyły. Marzec i kwiecień staje się domeną narciarzy zjazdowych. Październik i listopad nie są idealne na piesze wędrówki, ponieważ dni stają się coraz krótsze, a pogoda coraz bardziej nieprzewidywalna.

Panorma Mont Blanc i jezioro Lac Black, Francja

 

Jakich warunków pogodowych można się spodziewać?

Mont Blanc słynie z nieprzewidywalnej pogody, ponieważ nawet w środku lata szczyt góry może zostać uderzony przez nagłe i silne burze śnieżne, dlatego zaleca się sprawdzenie warunków pogodowych przed wejściem.

 

Jak uniknąć tłumów podczas wspinaczki na Mont Blanc?

Istnieją dwie alternatywne trasy, które pozwalają wspiąć się na Mont Blanc w spokoju z dala od tłumów. Są to Trasa Cosmiques i Trasa Grands Mulets. Jednak te trasy są znacznie bardziej techniczne niż trasy standardowe. Więc jeśli nie jesteście doświadczonymi wspinaczami, zalecamy wybranie standardowej trasy.

 

Które trasy wybrać?

Wejście na Mont Blanc nie jest technicznie trudne, ale wymaga wysokiego poziomu sprawności fizycznej i doświadczenia w posługiwaniu się rakami i czekanem. Zwykle wybiera się jedną z dwóch najpopularniejszych dróg, aby wspiąć się na Mont Blanc z Chamonix. Trasa z Aiguille du Midi, przez Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit jest ogólnie spokojniejsza i silnie uzależniona od warunków, ale nieco bardziej techniczna. Nieco łatwiejsza i niezawodna opcja prowadzi przez Tramway du Mont Blanc do Nid d'Aigle, a następnie w górę Aiguille du Gouter i grzbiet Bosse.

  • Szlak Gouter Hut
    To klasyczna i najpopularniejsza trasa wspinaczki na Mont Blanc. Pamiętajcie, że należy wcześniej zarezerwować Schronisko Gouter. Chata czynna od początku czerwca do końca września. Rezerwacji można dokonać wyłącznie online. Trasa rozpoczyna się od wjazdu kolejką linową Bellevue z Les Houches, a następnie przejazdu Tramway du Mont Blanc do Nid d'Aigle (2372 m). Stąd jest około 5 godzin wspinaczki do schroniska Gouter (3817 m). Następna część trasy uważana jest za trudniejszą. 17 sierpnia 2017 r. burmistrz Saint-Gervais, wydał zarządzenie ze skutkiem natychmiastowym, w którym stwierdza, że „każdy, kto próbuje wspiąć się na Mont Blanc szlakiem Gouter, musi posiadać minimalny poziom wyposażenia i odzieży”.
  • Trasa Grands Mulets
    Najbardziej uczęszczaną i najbardziej niebezpieczną jest Trasa Klasyczna przez schronisko Grands Mulets na wysokości 3051 m. Pierwsze wejście na Mont Blanc na nartach odbyło się trasą klasyczną w 1904 roku. Pierwszego zjazdu ze szczytu na nartach dokonał w 1930 roku szwajcarski przewodnik Elias Julen.

  • Tour du Mont Blanc
    Klasycznym sposobem dla spacerowiczów na podziwianie Mont Blanc bez narażania się na niebezpieczeństwa związane z podchodzeniem jest Tour du Mont Blanc, czyli 250-kilometrowa trasy górska przez tereny francuskie, szwajcarskie i włoskie. Trasa trwa zwykle od ośmiu do dwunastu dni, podczas których można po drodze obozować lub zatrzymać się w schronisku (koszt noclegu 20–25 euro). Wiele schronisk zapewnia żywność, ale warto sprawdzić najnowsze szczegóły w Office de Haute Montagne w Chamonix, które może również dostarczyć mapy trasy. Nawet na początku lipca wiele przełęczy na trasie może być nadal pokrytych śniegiem, więc spacerowicze powinni mieć przy sobie raki. W legendarnym Tour du Mont Blanc jest do wyboru kilka opcji: liczba dni, poziom komfortu, na wyższych wysokościach, z przewodnikiem lub z przewodnikiem.