Skip to content
Aktualizacja: 01/07/2022

Podziel się na:

Francja jest niewyczerpanym źródłem pięknych miejsc, bardziej lub mniej znanych. Oprócz Paryża, drugiego po Bangkoku najczęściej odwiedzanego miasta na świecie, możemy wymienić Alpy, Mont BlancProwansję, Lazurowe Wybrzeże, Dolinę Loary, Alzację, a ta lista jest bardzo długa. 

Wakacji w Normandii najpewniej nie znajdują się na pierwszym miejscu listy urlopowych planów, szczególnie gdy planujecie odwiedzić Francję po raz pierwszy, ale z pewnością może być to świetny pomysł na lepsze poznanie tego pięknego kraju, jeśli zauroczyliście się wszystkim, co francuskie podczas poprzednich wizyt. 

Północny region Francji jest pełen historii, kultury, ale także wspaniałych krajobrazów — wybrzeże z widokiem na ocean, stare miasta i przyroda.

 

Jak dostać się do Normandii? 

Jeśli chcecie poczuć atmosferę okolicy podczas jednodniowej wycieczki, spędzając dłuższy urlop w Paryżu, do Caen łatwo i szybko dotrzecie pociągiem, podróż trwa około 2 godzin, a bilety można zarezerwować online

Z Polski najłatwiej dostać się do Normandii właśnie wybierając tani lot do Paryża, a na dalszą drogę wynająć samochód lub wybrać pociąg. Można także zarezerwować bilety do Caen.   

Wskazówka FRU.PL: Rozważcie dostępne opcje, obserwujcie dostępne połączenia, aby wybrać najkorzystniejsze lub skontaktujcie się z nami, a my się tym zajmiemy! 

 

Kiedy najlepiej odwiedzić Normandię? 

Normandia jest cudowna, niemalże o każdej porze roku. 

Od czerwca do sierpnia pogoda jest idealna, jeśli jednak zależy wam na spokojnym zwiedzaniu, z dala od tłumów, warto zdecydować się na podróż między marcem a majem lub później od września do końca października. W tych miesiącach pogoda nadal będzie przyjemna. Od listopada znaczne się ochładza i robi się nieco zimowo, deszczowo i bardzo wietrznie. 

Planując podróż, warto sprawdzić kalendarz imprez, może będąc na miejscu, będziecie mieli okazję uczestniczyć w lokalnym wydarzeniu. W Normandii odbywa się bowiem wiele festiwali, takich jak Fêtes Médiévales de Bayeux w lipcu czy obchody francuskiej świętej i bohaterki Joanny d'Arc, w maju. 

 

Gdzie zatrzymać się w Normandii? 

W regionie jest wiele ciekawych miast, które warto odwiedzić, chociażby na jednodniowe wycieczki. Dlatego jeśli planujecie dużo zobaczyć, polecamy zarezerwować nocleg w jednym z większych miast, dzięki czemu łatwo i szybko będziecie mogli się przemieszczać się i odkrywać uroki Normandii.     

Wielu turystów decyduje się na rezerwację hotelu w Caen, lub Bayeux, miasteczku, które jest bardziej malownicze i urokliwe.  

 

Jakie miejsca odwiedzić w Normandii? 

1. Caen

Chociaż Caen jest stolicą Normandii, wiele podróżnych twierdzi, że miasto nie jest tak imponujące, jak inne miejscowości w okolicy. 

Warto wyrobić swoją opinię. Będąc w Caen, koniecznie odwiedźcie Muzeum Mémorial de Caen poświęcone II wojnie światowej oraz ruiny zamku.  

2. Rouen 

Krótki spacer ulicami starego miasta Rouen skradnie Wasze serca, swoją autentycznością i klimatem. Lokalna architektura, bogata w liczne gotyckie kościoły, nadaje niepowtarzalnego charakteru i atmosfery.  

W Rouen znajduje się również Donjon de Rouen, wieża, w której przetrzymywana była Joanna d'Arc przed procesem, a także Musée des Beaux-Arts, jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki w kraju. 

Rouen, Normandia, Francja

 

3. Mont Saint-Michel 

Saint-Michel to w rzeczywistości granitowa wyspa położona w Zatoce Saint-Michel, na kanale La Manche. W trakcie przypływu jest półwyspem, a gdy następuje odpływ, jęzor lądu znika a Saint-Michel staje się wyspą.

Zjawisko jest tak spektakularne i niepowtarzalne, że obszar ten wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybierzcie się tutaj na jednodniową wycieczkę, warto odwiedzić to miejsce niezależnie od tego, czy przyjeżdżacie z innego miasta w Normandii, czy nawet z samego Paryża. 

Mont Saint-Michel , wyspa i sanktuarium Michała Anioła, Normandia, Francja

Na Mont Saint-Michel można zwiedzić sanktuarium Michała Anioła oraz przejść się wzdłuż średniowiecznych murów twierdzy. 

4. Bayeux 

Jak już wspomnieliśmy Bayeux to urocze miasteczko, słynące przede wszystkim z Tkaniny z Bayeux, ponad 70-metrowego haftowanego płótna będącego niepowtarzalnym dziełem sztuki, obrazującym podbój Anglii przez Normanów. Zachował się w nienagannym stanie od XI wieku, co według opinii znawców jest cudem. 

Spacerując uliczkami Bayeux, podziwiajcie stare miasto, pełne ciekawych architektonicznie budynków i koniecznie wejdźcie do katedry Notre Dame, aby zobaczyć i poznać wnętrze typowego kościoła w Normandii. 

5. Historyczne plaże 

Bayeux znajduje się w pobliżu plaż D-Day, miejsc lądowania aliantów w Normandii, jednego z największych desantów w dziejach i decydującego dnia dla II wojny światowej. 

Najwięcej ofiar odnotowano na plaży Omaha. Możecie zobaczyć ruiny niemieckich bunkrów, a na cmentarzu wojennym Colleville-sur-mer, białe krzyże będące upamiętnieniem dla 9000 amerykańskich żołnierzy.  

Miłośnikom historii polecamy także Muzeum D-Day – Muzeum Wyzwolenia i okrągłe kino prezentujące obrazy z 100-dni bitwy o Normandię.  

6. Honfleur 

Honfleur to magiczne miasto portowe, a widok na kolorowe budynki przy ujściu Sekwany w porcie Le Vieux Bassin na długo pozostanie w Waszej pamięci, warto też w tym miejscu zrobić idealne zdjęcie z wakacji.   

Wybierzcie się na spacer po Jardin des Personnalités, wspaniałym ogrodzie, w którym będziecie mieć okazję zobaczyć posągi słynnych francuskich osobistości, w tym Charlesa Baudelaire'a i Claude'a Moneta. 

Honfleur, Normandia, Francja

 

7. Deuville 

Podczas letnich wakacji w Normandii, nie możecie przegapić Deuville, szczególnie jeśli lubicie plażować. Tutaj właśnie znajduje się piękny kurort, z kilometrami złotego, piaszczystego wybrzeża i idealną promenadą. Możecie zatrzymać się w Deuville na kilka dni, aby poleniuchować lub zaplanujcie jeden dzień na plaży, po intensywnym zwiedzaniu zakątków Normandii.

 

Opisaliśmy zaledwie kilka miejsce, które trzeba i naszym zdanie warto odwiedzić, udając się na wakacje do Normandii. Jeśli chcecie odkrywać i poznawać jak najwięcej polecamy wynająć samochód lub organizować krótkie wycieczki między miastami, aby w pełni poczuć urok okolicy.