Skip to content
Aktualizacja: 12/03/2024

Podziel się na:

Nowa Zelandia, malownicza kraina na południowym krańcu Pacyfiku, urzeka nie tylko swoimi oszałamiającymi krajobrazami, ale także przyciąga miłośników filmu do odkrywania magicznych miejsc, które stały się tłem dla jednej z najbardziej epickich sag filmowych - "Władcy Pierścieni". Stworzone przez Petera Jacksona, te adaptacje powieści J.R.R. Tolkiena nie tylko zdobyły uznanie jako arcydzieła kina, ale również ugruntowały Nową Zelandię jako doskonałe miejsce do filmowania fantastycznych światów.

W tym artykule przeniesiemy się śladami "Władcy Pierścieni" w Nowej Zelandii, odkrywając nie tylko ikoniczne lokacje filmowe, ale również bogatą historię, kulturę i przyrodę tego fascynującego kraju. Poznamy miejsca, które stały się Rivendell, Mordorem czy Górą Przeznaczenia, i zobaczymy, jakie wyzwania stawiają podróżującym.

Zapraszamy do wyruszenia w podróż pełną magii i historii, gdzie rzeczywistość splata się z fikcją, a Nowa Zelandia staje się prawdziwym śródziemnomorskim królestwem dla miłośników "Władcy Pierścieni”!

Nowa Zelandia w filmie "Władca Pierścieni”

Ta filmowa podróż przenosi widzów przez różnorodne krajobrazy, od malowniczych dolin po majestatyczne góry, co sprawia, że Nowa Zelandia staje się nie tylko tłem, ale wręcz integralną częścią magicznego świata Śródziemia. W trakcie tej podróży widzowie są świadkami niezwykłych przygód, które składają się na epicką opowieść stworzoną przez J.R.R. Tolkiena, a jednocześnie odkrywają uroki Nowej Zelandii w ich najczystszej formie.

  • Rivendell

Rivendell, znane również jako Ímladris, to magiczne leśne schronienie, przedstawione w filmie "Władca Pierścieni" jako siedziba Elronda i miejsce, gdzie bractwo pierścienia zostało ugoszczone. Ta urocza enklawa ukryta w głębokim lesie pełnym zieleni i wodospadów zyskała nie tylko uznanie wśród fanów sagi Tolkiena, ale stała się jednym z najbardziej pamiętnych miejsc filmowych w Nowej Zelandii.

Sceny z Rivendell zostały sfilmowane w jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w kraju – w Matamata, w Parku Hobbiton. Ten malowniczy obszar stał się dosłownie krainą Hobbitów, zbudowaną z dbałością o najmniejsze detale. Przy wejściu do Parku Hobbiton widzowie przenoszą się do magicznego świata Śródziemia, w którym każdy detal został starannie odtworzony z uwzględnieniem wizji Petera Jacksona.

Matamata, Park Hobbiton, Nowa Zelandia

Spacerując wśród urokliwych domków Hobbitów, odwiedzający mogą podziwiać przepiękne ogrody, malownicze mostki i charakterystyczny, zakrzywiony dąb, pod którym spotykają się postaci z filmu. Jednak to nie wszystko – Park Hobbiton przechodzi w głąb lasu, gdzie ukryte są tajemnicze kaskady wodospadów i tętniące życiem strumienie, tworząc magiczną scenerię Rivendell. Dla fanów "Władcy Pierścieni" wizyta w Parku Hobbiton to nie tylko okazja do zobaczenia jednego z najważniejszych miejsc filmowych, ale również uczucie przeniesienia się do samego Śródziemia.

  • Mordor

Mroczna kraina Mordor, znana z monumentalnej Góry Przeznaczenia, stała się jednym z najbardziej niezapomnianych miejsc filmowych we "Władcy Pierścieni". To miejsce, gdzie Frodo i bractwo pierścienia zmierzają, aby zniszczyć Jedyny Pierścień, zostało wspaniale sfilmowane w malowniczym Parku Narodowym Tongariro w Nowej Zelandii. Głównym elementem tej przerażającej scenerii był wulkan Ngauruhoe, który zagrał rolę Orodruinu, góry, w której Frodo miał zniszczyć Pierścień.

Park narodowy Tongariro to obszar o niezwykłej różnorodności krajobrazów, złożony z aktywnych wulkanów, malowniczych jezior i rozległych obszarów geotermalnych. Wulkan Ngauruhoe, jedno z najmłodszych i najbardziej aktywnych wulkanów w Nowej Zelandii, idealnie wpisał się w wizję Mordoru. Jego szczyt, pokryty lodem i śniegiem stał się imponującym tłem dla Góry Przeznaczenia.

Dzięki widowiskowym krajobrazom parku narodowego Tongariro ekipa filmowa zdołała stworzyć przerażającą scenerię, idealnie oddającą grozę Mordoru opisaną przez J.R.R. Tolkiena. Wulkan Ngauruhoe, przekształcony w Orodruin, zyskał nowy, nieziemski wymiar, zdolny przenieść widzów w sam środek tego mrocznego kraju. Dynamiczne ujęcia wulkanu, z ognistymi wybuchami i przerażającym otoczeniem, dodają epickiego charakteru i budzą uczucie nieuchronności, które towarzyszy podróży Froda i jego towarzyszy.

Parku Narodowym Tongariro, wulkan Ngauruhoe, Nowa Zelandia

  • Fiordy Południowe

Fiord Milford Sound, jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie, w filmie "Władca Pierścieni" pełni rolę epickiej scenerii, tworząc zapierający dech w piersiach krajobraz dla podróży Drużyny Pierścienia. Położony w sercu fiordów Południowych na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, Milford Sound zachwyca swoją dziką i nieoswojoną urodą, stając się jednym z najbardziej charakterystycznych i niezapomnianych miejsc filmowych.

Milford Sound to fiord otoczony wysokimi, stromymi klifami, na których spływają wodospady tworzące spektakularne kaskady wody. Jego wody są głębokie i ciemne, odbijając okoliczne góry i chmurami pokryte szczyty, co nadaje miejscu mistyczny i tajemniczy charakter. To właśnie te wyjątkowe cechy geograficzne uczyniły Milford Sound idealnym miejscem do sfilmowania scen związanych z podróżą Drużyny Pierścienia przez dzikie i nieprzebyte krainy Śródziemia.

Podczas filmowania w Milford Sound, ekipa filmowa była w stanie uchwycić nie tylko naturalne piękno tego fiordu, ale również jego dzikość i majestat. Wysokie klify, imponujące wodospady i mglisty klimat wprowadziły widzów w atmosferę, która doskonale wpasowywała się w epicki charakter trylogii "Władca Pierścieni". Widzowie mieli okazję podziwiać przepaście, które Frodo i jego towarzysze musieli pokonać, aby osiągnąć swój cel, a jednocześnie cieszyć się wspaniałym pięknem tej niezwykłej krainy.

  • Waikato

Obszar Waikato, z charakterystycznymi malowniczymi wzgórzami i pełnymi zieleni łąkami, odegrał niezwykle istotną rolę w tworzeniu magicznego świata Hobbitów w filmie "Władca Pierścieni". To właśnie tutaj, na tym urokliwym obszarze Nowej Zelandii, zbudowano Shire – krainę zamieszkaną przez Hobbitów, w tym przez głównego bohatera, Froda Bagginsa, oraz jego kuzyna Bilba.

Shire, czyli wiejska kraina Hobbitów, została stworzona w okolicach Waikato, co nadal przyczynia się do zachwytu widzów i turystów z całego świata. Waikato zyskało szczególne znaczenie jako miejsce, gdzie ekipa filmowa zbudowała nie tylko domy, ale także całe osady Hobbitów, które stały się ikonicznym elementem filmowej adaptacji powieści J.R.R. Tolkiena.

Malownicze wzgórza i zielone łąki Waikato doskonale oddają charakter Shire. Urok tego obszaru, z widokiem na rozległe pola i niekończące się horyzonty, sprawił, że Shire stało się miejscem, które przenosi widzów do spokojnego i sielskiego świata Hobbitów. Domy z charakterystycznymi, okrągłymi drzwiami oraz przepiękne ogrody, w których Hobbici lubią spędzać czas, tworzą atmosferę wiejskiego idylla, będącego kontrastem do wielkich przygód, które przed nimi stoją.

Waikato, Nowa Zelandia

  • Twizel

Okolice Twizel, z malowniczym widokiem na jezioro Pukaki, odegrały kluczową rolę w tworzeniu filmowej scenerii związaną z rodem Rohanu we "Władcy Pierścieni". Ta niezwykła kraina Nowej Zelandii, otoczona majestatycznymi górami i krystalicznie czystymi jeziorami, stała się miejscem, gdzie ekipa filmowa z sukcesem uchwyciła epickość i dramatyzm opowieści o Rohanie.

Jezioro Pukaki, otoczone przez niebieskie wody i otaczające je szczyty górskie, zapewniło filmowcom idealną scenerię dla krainy Rohanu. Okolice Twizel, leżące w sąsiedztwie jeziora, dostarczyły doskonałego tła dla scen, w których widzowie mogli śledzić losy ludu Rohirrim, prowadzonego przez postać Króla Théodena.

Wizja reżysera Petera Jacksona, połączona z naturalnym pięknem tej okolicy, przyczyniła się do stworzenia niezapomnianej scenerii, która dodawała epickiego charakteru filmowemu eposowi. Rozległe, otwarte przestrzenie, gdzie zielone łąki kontrastują z niebieskimi tonami jeziora i górskim panorama, doskonale oddają atmosferę krainy Rohanu. To tutaj widzowie mieli okazję uczestniczyć w trudnych wyborach i bohaterskich poczynaniach rodu Rohanu.

Twizel, Jezioro Pukaki, Nowa Zelandia

  • Canterbury

Okolice Canterbury w Nowej Zelandii, szczególnie góra Mount Sunday, odegrały kluczową rolę w filmowej scenerii "Władcy Pierścieni", tworząc symboliczne miejsce, które wprowadza widzów w świat Rohanu. To na tej malowniczej górze zbudowano Edoras, stolicę krainy Rohirrim, dodając epickiego charakteru tej królewskiej siedzibie.

Mount Sunday, otoczony rozległymi polami i z jednej strony rzeki Rangitata, stał się doskonałym miejscem do stworzenia Edoras – siedziby Króla Théodena i centrum życia ludu Rohanu. Widok góry, wznoszącej się ponad płaską okolicą, oraz otaczające krajobrazy, stanowiły idealne tło dla filmowej reprezentacji tej krainy.

Edoras, zbudowane na szczycie Mount Sunday, zapewniło widzom niezapomniane wrażenia związaną z kulturą i architekturą Rohanu. Zamek Meduseld, czyli Złoty Dach, zdobiący stolicę, został doskonale umiejscowiony na górze, tworząc widok, który idealnie oddawał charakter tej krainy – dumny, silny i gotowy do obrony przed zagrożeniami.

Więcej informacji na temat lokacji użytych do zbudowania tego magicznego świata znajdziecie na oficjalnej stronie, klikając tutaj

Podróż do Nowej Zelandii

Rozpoczynając podróż z Polski w kierunku malowniczych miejsc inspirowanych "Władcą Pierścieni", korzystanie z połączeń lotniczych staje się wygodnym i efektywnym środkiem transportu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z połączeń lotniczych do Nowej Zelandii, która pełni rolę centralnego punktu dla wielu filmowych planów "Władców Pierścieni". Warto rozważyć loty do miast takich jak Auckland, Wellington czy Christchurch, które stanowią dogodne punkty wyjścia do podróży po filmowych lokalizacjach.

Tanie Loty do Nowej Zelandii - FRU.pl

W przypadku Auckland i Wellington, znajdujących się na Wyspie Północnej, dostępne są bezpośrednie loty z wielu europejskich miast. Wybierając Auckland, podróżni mogą następnie skorzystać z wewnętrznych połączeń lotniczych, by dotrzeć do Rotorua czy Matamata, gdzie zlokalizowane są niektóre ważne plany filmowe. Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych, by wygodnie dotrzeć do tych lokalizacji!
✈️ Tanie loty Auckland

Z kolei Wellington oferuje dogodny dostęp do miejsc takich jak Twizel czy Canterbury na Wyspie Południowej. Poznajcie możliwości dostępnych połączeń lotniczych i zaplanujcie niezapomnianą podróż do świata trylogii Władcy Pierścieni!
✈️ Tanie loty Wellington 

Alternatywnie, podróżując do Christchurch na Wyspie Południowej, można szybko dotrzeć do urokliwych obszarów, takich jak góra Mount Sunday czy Fiord Milford Sound. Nie zwlekajcie i jeszcze dziś zarezerwujcie swoje bilety lotnicze do magicznej krainy. Dla wszystkich fanów Władców Pierścieni, podróż do Nowej Zelandii będzie niezapomnianym przeżyciem!
✈️ Tanie loty Christchurch

Dzięki nowoczesnym połączeniom lotniczym oraz dobrze rozwiniętej sieci transportu publicznego w Nowej Zelandii eksploracja miejsc filmowych "Władców Pierścieni" staje się wyjątkowo dostępna dla podróżnych z Polski, łącząc wygodę podróżowania z fascynującym odkrywaniem magicznych zakątków Śródziemia.