Skip to content
Aktualizacja: 26/06/2023

Podziel się na:

Podczas gdy u nas zwykle panują najwyższe lipcowe temperatury, to w Nowej Zelandii lipiec jest zdecydowanie najzimniejszy miesiącem. Jeśli więc nie jesteście fanami upałów, to jest to idealne miejsce dla Was, ponieważ Nowa Zelandia w lipcu oferuje niezapomniane doświadczenia dla wszystkich miłośników przyrody, sportów ekstremalnych i kultury. Bez względu na to, czy zdecydujecie się na wędrówkę w Parku Narodowym Tongariro, czy na rejs po Milford Sound, będziecie pod wrażeniem piękna tego kraju. Odkryj unikalną geografię Nowej Zelandii, delektując się jej malowniczymi krajobrazami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, co warto zobaczyć i zrobić w tym niezwykłym kraju w lipcu.

Pogoda w Nowej Zelandii w lipcu

Należy o tym pamiętać podczas planowania podróży do Nowej Zelandii. Przy nasłonecznieniu trwającym maksymalnie cztery godziny dziennie, termometr osiąga tylko nieco ponad 10°C w ciągu dnia. W nocy temperatury spadają nawet do około 5°C, więc zdecydowanie powinniście mieć w bagażu ciepłe ubrania. W związku z tym nie będziecie już mogli cieszyć się wakacjami na plaży i kąpielami, nawet jeśli temperatura wody nadal wynosi około 16°C. Macie jednak możliwość spędzenia wspaniałych wakacji zimowych, ponieważ sezon sportów zimowych w Nowej Zelandii rozpoczął się już w czerwcu. W górach położonych na Wyspie Południowej śnieg zazwyczaj pada po raz pierwszy w lipcu. Po wejściu na szczyty można podziwiać wyjątkowy widok na Szmaragdową Wyspę, którego nie można przegapić. Nawet kilka deszczowych dni, których należy się spodziewać w lipcu, nie zepsuje podróży do Nowej Zelandii.

Lotniska w Nowej Zelandii

Jeśli planujecie podróż do Nowej Zelandii, to z pewnością zaczniecie swoją przygodę na jednym z głównych międzynarodowych lotnisk. Największe z nich to Port lotniczy Auckland na Wyspie Północnej oraz Port lotniczy Christchurch na Wyspie Południowej. Oba lotniska obsługują bezpośrednie loty z wielu międzynarodowych destynacji, co ułatwia podróżowanie do tego kraju. Sprawdźcie naszą ofertę lotów na oba te porty, by rozpocząć swoją podróż do Nowej Zelandii!

 

Geografia Nowej Zelandii

Nowa Zelandia jest fascynującym krajem o zróżnicowanej geografii. Składa się z dwóch głównych wysp - Północnej i Południowej, które różnią się krajobrazem i charakterem. Na Wyspie Północnej znajdziesz aktywne wulkany, gorące źródła i malownicze plaże. Wyspa Południowa jest bardziej górzysta i oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy alpejskie, lodowce i przepiękne fiordy. Niezależnie od tego, którą wyspę odwiedzisz, będziesz mieć okazję podziwiać unikalną przyrodę i malownicze widoki.

Nowa Zelandia: Wyspa Północna w lipcu

Jak wspomniano, wakacje na plaży w Nowej Zelandii nie są już możliwe w lipcu. Niemniej jednak, ze względu na fakt, że nie czeka na Was mróz, możecie zaplanować wiele działań. Co powiecie na przykład na wizytę w wodospadach Huka? Warto też wybrać się na wycieczkę nad jezioro Taupo. Jeśli podczas swojej wycieczki po Nowej Zelandii będziecie mijać miasto Tirau, powinniście rzucić okiem na wystawione tutaj figurki z falistego żelaza. Nie przegapcie wizyty w stolicy Wellington i skorzystajcie z okazji, aby udać się do Te Puke, gdzie możecie odwiedzić plantacje kiwi.

Wellington, Nowa Zelandia

Nowa Zelandia: Wyspa Południowa w lipcu

Na Wyspie Południowej można uprawiać sporty zimowe. Na przykład podróż na Mount Cook, który w lipcu jest zwykle pokryty śniegiem, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę. Możecie tam także jeździć na nartach, snowboardzie lub sankach. Kolejną atrakcją jest niewątpliwie wizyta w słynnym na całym świecie Milford Sound. To imponujący fiord, który odzwierciedla wszystkie aspekty wyjątkowego krajobrazu Nowej Zelandii. Podczas lipcowych wycieczek po Nowej Zelandii można również odwiedzić imponujące miasto Christchurch.

Sprawdźcie, co szczególnie warto odwiedzić w Nowej Zelandii:

  • Milford Sound, najpiękniejszy fiord w Nowej Zelandii

Zwą go ósmym cudem świata - i nie bez powodu! Milford Sound to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Nowej Zelandii, które nie może umknąć uwadze podczas podróży po tym kraju. Ten urokliwy fiord znajduje się na Wyspie Południowej i jest częścią Parku Narodowego Fiordland, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Milford Sound zapewnia niezapomniane wrażenia w postaci imponujących klifów, majestatycznych wodospadów i dzikiej przyrody.

Jednym z najpopularniejszych sposobów, aby odkryć piękno Milford Sound, jest rejs po fiordzie. Wyruszcie na pokładzie statku lub łodzi wycieczkowej i przygotujcie się na oszałamiające widoki. Znajdziecie się w otoczeniu stromych klifów, które wynoszą się nad głębokim, turkusowym akwenem fiordu. Jeśli chcesz poczuć magię tego miejsca jeszcze bardziej, możesz wybrać się na kajakarstwo wokół Milford Sound. Ta aktywność pozwoli Wam zbliżyć się do natury i podziwiać fiord z perspektywy wody. Możecie płynąć wzdłuż klifów, eksplorować ukryte zatoczki i być świadkiem niezwykłego życia morskiego, w tym pingwinów, fok i delfinów.

Nie zapominajcie o tym, że Milford Sound to również miejsce, gdzie natura staje się jeszcze bardziej magiczna podczas deszczowych dni. Wtedy fiord ożywa, a dziesiątki wodospadów spływających z klifów tworzą imponujący widok. Deszczowe dni nadają temu miejscu tajemniczość i romantyzm, więc nie rezygnujcie z odwiedzin nawet w przypadku nieco kapryśnej pogody.

Fjord Milford Sound, Nowa Zelandia

  • Przeżyjcie migrację wielorybów

Lipiec to miesiąc, w którym można doświadczyć jednego z najbardziej ekscytujących zjawisk przyrody w Nowej Zelandii - migracji wielorybów. W tym okresie, tysiące wielorybów przepływa przez wody wokół Nowej Zelandii w poszukiwaniu pożywienia lub w celu rozmnażania. To niesamowite widowisko przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i badaczy, którzy chcą obserwować te majestatyczne stworzenia na własne oczy.

Jednym z najczęściej obserwowanych jest płetwal. Te olbrzymie ssaki morskie przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia, w tym głównie planktonu, które jest dostępne w obfitości w wodach wokół Nowej Zelandii. Wieloryby płetwale słyną z charakterystycznych skoków, ogromnych płetw i majestatycznego ogona, który robi niezapomniane wrażenie na obserwatorach.

Istnieje wiele miejsc w Nowej Zelandii, gdzie można obserwować migrację wielorybów w lipcu. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Kaikoura, malownicze miasteczko na Wyspie Południowej. To właśnie tutaj spotykają się wody oceanu i głębokie rowy, co przyciąga różne gatunki wielorybów. W Kaikoura można skorzystać z organizowanych rejsów łodzią, podczas których można podziwiać wieloryby płetwale, orki, delfiny i inne zwierzęta morskie. Innym popularnym miejscem jest Zatoka Półwyspu Coromandel na Wyspie Północnej. Ta urokliwa zatoka oferuje doskonałe warunki do obserwacji wielorybów płetwalnych, które migrują w pobliżu wybrzeża.

  • Jazda na rowerze szlakiem Tasman Great Taste Trail

Tasman Great Taste Trail to jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Nowej Zelandii, która zaprasza podróżnych do odkrycia uroków regionu Great Taste. Ta wyjątkowa trasa prowadzi przez malownicze miasta, piękne wybrzeża i rozległe winnice, oferując niezapomniane doświadczenia dla miłośników rowerowych wycieczek i miłośników kulinariów.

Trasa Tasman Great Taste Trail rozciąga się na około 175 km i można ją podzielić na kilka etapów, dostosowanych do różnych poziomów umiejętności i preferencji podróżnych. Początek trasy znajduje się w Nelson, uroczym mieście położonym na północnym krańcu Wyspy Południowej. Stamtąd można wyruszyć wzdłuż brzegu Zatoki Tasmana, podziwiając piękne plaże, wysepki i bujne lasy.

Tasman Great Taste Trail, Nowa Zelandia

Jednym z głównych punktów trasy jest miasto Mapua, które słynie z uroczego nabrzeża, galerii sztuki, kawiarni i sklepów z lokalnymi produktami. To doskonałe miejsce na przerwę, aby spróbować pysznych owoców morza i świeżo wypiekanego chleba z lokalnej piekarni. Trasa Tasman Great Taste Trail kończy się w miasteczku Wakefield, niedaleko Nelson. To doskonałe miejsce na odpoczynek po intensywnej podróży rowerowej, gdzie można delektować się lokalną kuchnią, odwiedzać galerie sztuki i wypoczywać w urokliwym otoczeniu.

  • Park Narodowy Tongariro

Park Narodowy Tongariro to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Nowej Zelandii, które koniecznie warto odwiedzić podczas pobytu w kraju. Znajduje się on na Wyspie Północnej i jest domem dla trzech majestatycznych wulkanów: Ruapehu, Ngauruhoe i Tongariro. Oferuje on niezrównane krajobrazy, malownicze trasy wędrówek oraz bogactwo przyrodnicze.

Jednym z najbardziej znanych szlaków w parku jest Tongariro Alpine Crossing. To ekscytująca wędrówka, zabierze Was przez spektakularne krajobrazy i zapewni niezapomniane widoki na wulkany, jeziora, skaliste formacje i pola lawy. Trasa ta liczy około 19,4 km i zajmuje około 6-8 godzin, dlatego warto przygotować się odpowiednio pod względem kondycji fizycznej i wyposażenia.

Wulkan Ngauruhoe, znany również jako Góra Przeznaczenia w filmach "Władca Pierścieni", to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w parku. Można go podziwiać podczas wędrówki lub wybrać się na wspinaczkę, o ile macie odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Inną popularną atrakcją w Parku Narodowym Tongariro jest Tama Lakes Track, który prowadzi do dwóch pięknych jezior znajdujących się w kraterach wulkanicznych. Ta trasa oferuje wspaniałe widoki na otaczające krajobrazy i jest łagodniejsza niż Tongariro Alpine Crossing, co czyni ją odpowiednią dla mniej doświadczonych wędrowców.

Park Narodowy Tongariro, Nowa Zelandia

  • Rotorua

Rotorua to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Nowej Zelandii, które oferuje niezwykłe doświadczenia związane z przyrodą, kulturą i geologicznymi cudami. To miasto położone na Wyspie Północnej słynie ze swoich geotermalnych atrakcji, bogactwa kultury Maorysów i spektakularnych krajobrazów.

Jednym z głównych powodów, dla których turyści odwiedzają Rotorua, jest obfitość gejzerów, gorących źródeł i błotnych krat w okolicy. Wizyta w Te Puia, jednym z najważniejszych geotermalnych parków w Rotorua, to niezapomniane doświadczenie. Można tam podziwiać eksplozje wody z gejzerów, obserwować wrzące błoto i delektować się widokiem kolorowych jezior termalnych. Warto również odwiedzić park geotermalny Wai-O-Tapu, gdzie można zobaczyć niesamowite formacje skalne, takie jak Champagne Pool czy Devil's Bath.

Rotorua, Nowa Zelandia

Rotorua to także miejsce, gdzie można poznać i docenić kulturę Maorysów. W Te Puia można uczestniczyć w tradycyjnych ceremoniach powitalnych, podziwiać rzeźby i rękodzieło wykonane przez lokalnych artystów, a także zobaczyć tradycyjne domy Maorysów - marae. Wieczór kulturowy, znany jako hangi, to prawdziwa uczta dla zmysłów, podczas której można spróbować tradycyjnych potraw kuchni Maorysów i obserwować tańce i śpiewy.