Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Zaplanowałeś już kolejną podróż z Polski? Sprawdź, jak dobrze przygotować się do niej!

Co warto wiedzieć przed podróżą?

Zanim wybierzesz się w podróż sprawdź, jak możesz usprawnić pobyt na lotnisku.

  • Jeśli masz taką możliwość, odpraw się online i korzystaj z elektronicznej karty pokładowej. Unikniesz tym samym dodatkowego kontaktu z personelem na lotnisku.
  • Jedź na lotnisko z większym wyprzedzeniem niż zazwyczaj. Dodatkowe procedury mogą zająć więcej czasu, bądź przygotowany i zaplanuj dodatkowe kilkanaście minut w porcie lotniczym na wypadek kolejek.
  • Pamiętaj o spakowaniu niezbędnych dokumentów: dowód osobisty/paszport, wynik testu na COVID-19, zaświadczenie o szczepieniu bądź przechorowaniu COVID-19

 

Jakie zasady obowiązują na polskich lotniskach?

Jeśli ktoś odwozi lub odbiera Cię z lotniska, musicie pamiętać, że do terminalu mają wstęp jedynie pasażerowie, załogi samolotów i personel lotniska. Przed wejściem na lotnisko przygotuj kartę pokładową, rezerwację lub ich odpowiedniki - możesz zostać o nie poproszony.

Stanowiska elektronicznego pomiaru temperatury są umieszczone przy wejściach na terminal. Patrz na znaczniki oraz informacje na plakatach, roll upach, bannerach i nośnikach elektronicznych.

Często myj lub dezynfekuj ręce. Punkty z dystrybutorami są umieszczone w strefach obsługi pasażera. W samolocie możesz otrzymać jednorazowe chusteczki z preparatem myjącym do wytarcia rąk. Zużyte środki ochrony osobistej wyrzucaj do specjalnych pojemników.

Dostępne są kioski do samodzielnej odprawy. Są one regularnie oczyszczane, ale dla zachowania ochrony przed i po odprawie warto zdezynfekować ręce.

Planujesz robić zakupy na lotnisku? W miarę możliwości płać elektronicznie lub zbliżeniowo. Z uwagi na zmniejszone oferowanie lotów niektóre sklepy i punkty gastronomiczne mogą być zamknięte.

Przez cały czas zasłaniaj usta i nos oraz zachowuj odpowiedni dystans. Zasady ta obowiązuje na lotniskach i w samolotach. Zachowuj bezpieczne odległości podczas poruszania się po całym lotnisku, także podczas transportu i wsiadania do samolotu. Busiki dowożące pasażerów do samolotu mają ograniczoną liczbę miejsc.

Jeśli oczekujesz na lot przed gatem pamiętaj, że utrzymywanie dystansu dotyczy również miejsc siedzących. Zazwyczaj miejsca wyłączone z użytkowania są odpowiednio oznaczone, nie bagatelizuj oznaczeń.

Przed wejściem na pokład zostaniesz poproszony o samodzielne zeskanowanie karty pokładowej i okazanie dokumentów. Umieść papierową kartę lub telefon z elektroniczną kartą pod czytnikiem wskazanym przez personel.

Boarding może być prowadzony strefowo – rzędami. W przypadku konieczności korzystania z busików, ich liczba będzie zwiększona, tak aby zachować normy sanitarne. 

W samolocie stosuj się do poleceń wydawanych przez załogę. Nie zapominaj, że osłanianie nosa i ust w trakcie lotu jest obowiązkowe.

Po wylądowaniu i przejściu wszystkich niezbędnych procedur niezwłocznie opuść terminal. Jeśli nadawałeś bagaż, przy jego odbiorze konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu.

 

Przygotowanie lotnisk na przyjęcie pasażerów

Personele lotniskowe i pokładowe również zostały zobowiązany do stosowania środków ochrony indywidualnej - pracownicy noszą maseczki, przyłbice ochronne i rękawiczki. W punktach obsługi znajdują się ekrany ochronne oddzielające personel od pasażerów. W sklepach lub automatach na terenie terminalu możliwy jest zakup środków ochrony osobistej.

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony zwiększono częstotliwość czyszczenia wszystkich obiektów i powierzchni, dezynfekowane są klamki, poręcze i przyciski w windach, a także wózki bagażowe i pojemniki przy kontroli bezpieczeństwa.

 

Sprawdź szczegółowe informacje dot. lotnisk, z/do których podróżujesz, dzięki solidnym przygotowaniom bez obaw dotrzesz do celu:


Lotnisko Chopina (WAW)
Lotnisko Kraków (KRK)
Lotnisko Gdańsk (GDN)
Lotnisko Poznań (POZ)
Lotnisko Rzeszów (RZE)
Lotnisko Szczecin (SZZ)
Lotnisko Wrocław (WRO)
Lotnisko Zielona Góra (IEG)