Skip to content
Aktualizacja: 17/06/2024

Podziel się na:

Mombasa to nie tylko miasto o bogatej historii i fascynującej kulturze, ale także brama do niezwykłych przygód w egzotycznym krajobrazie Afryki. Przeniknięta duchem swahili Mombasa jest jednym z najstarszych i najbardziej kosmopolitycznych miast wschodniej Afryki. Jej port był punktem spotkań dla kupców i podróżnych od tysięcy lat, przyciągając ludzi z różnych zakątków globu. Dziś ta niezwykła mieszanka kultur wciąż jest widoczna w architekturze, kuchni i codziennym życiu miasta.

Gotowi na niezapomnianą podróż? Wyruszmy razem w świat barw, smaków i zapachów Mombasy, gdzie przygoda czeka za każdym rogiem.

Podróż do Kenii

Lotnisko w Mombasie, znane również jako Międzynarodowe Lotnisko Moi, jest głównym węzłem lotniczym na wybrzeżu Kenii, obsługującym miliony podróżnych rocznie. Położone około 10 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, to strategiczne położenie czyni je ważnym punktem dla podróżujących. Lotnisko oferuje dobre połączenia transportowe do centrum miasta i innych okolicznych atrakcji. Taksówki, busy oraz przewodniki są łatwo dostępne na terenie lotniska.

✈️ Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do stolicy Kenii - Mombasy


Pogoda w Kenii

Pogoda w Kenii jest zróżnicowana i zależy od regionu oraz pory roku. Kraj ten leży na równiku, co oznacza, że przez cały rok cieszy się umiarkowanymi temperaturami, jednak różne pory roku wprowadzają istotne zmiany w opadach i wilgotności.

 • Pora sucha (czerwiec - październik)

Najlepszy czas na zwiedzanie Kenii, zwłaszcza dla miłośników safari. Pogoda jest zazwyczaj sucha i słoneczna, szczególnie od czerwca do sierpnia, co ułatwia obserwację dzikiej przyrody. Temperatury są przyjemne, rzadko przekraczające 25°C w ciągu dnia, choć noce mogą być chłodne, zwłaszcza w wyższych regionach, jak obszar górski Aberdare czy region Masaai Mara.

 • Krótkie deszcze (listopad - grudzień)

W tym okresie występują przelotne deszcze, które zazwyczaj pojawiają się późnym popołudniem lub wieczorem i trwają krótko. To nadal dobry czas na odwiedziny, ponieważ opady często nie przeszkadzają znacząco w planach turystycznych, a krajobraz staje się bardziej zielony i kwitnący.

 • Pora gorąca i sucha (styczeń - marzec)

Jest to najgorętszy okres w roku, szczególnie na obszarach nizinnych i przybrzeżnych, gdzie temperatury mogą przekraczać 30°C. Pomimo wysokich temperatur, to popularny czas na odwiedziny, gdyż pogoda sprzyja plażowaniu i wodnym sportom, a także obserwacji zwierząt, które gromadzą się wokół wodopojów.

 • Długie deszcze (kwiecień - maj)

Najbardziej deszczowy okres w Kenii. Opady są częste i intensywne, szczególnie w kwietniu. Może to utrudniać podróżowanie, zwłaszcza poza głównymi trasami, gdzie drogi stają się błotniste i trudne do przejechania. Wielu turystów unika podróżowania w tym czasie, choć deszcz przynosi obfitość zielonej roślinności i jest idealny dla fotografów.

Przygody w Kenii

Kenia, kraj niezwykłej różnorodności krajobrazów i bogatej dzikiej przyrody, jest idealnym miejscem dla tych, którzy pragną przeżyć prawdziwą przygodę. Od rozległych sawann pełnych dzikich zwierząt, przez majestatyczne góry, aż po malownicze wybrzeża Oceanu Indyjskiego, każdy zakątek tego fascynującego kraju obiecuje niezapomniane wrażenia.

 • Diani Beach

Diani Beach to jedna z najbardziej znanych i cenionych plaż w Kenii, rozciągająca się na około 17 kilometrów wzdłuż krystalicznie czystych wód Oceanu Indyjskiego. Znajduje się w południowej części Mombasy i jest uważana za prawdziwy klejnot wybrzeża kraju.

Plaża charakteryzuje się drobnym, białym piaskiem, który wyjątkowo kontrastuje z turkusowym odcieniem wody, tworząc malownicze krajobrazy. Diani Beach jest również otoczona bujną, tropikalną roślinnością, w tym wysokimi palmami kokosowymi, które dodają miejscu egzotycznego charakteru.

Kenia,

Wody przy Diani Beach są ciepłe i przyjemne przez większą część roku, co sprawia, że jest to idealne miejsce do pływania, nurkowania z rurką, a także nurkowania głębinowego. Rafa koralowa, znajdująca się niedaleko brzegu, jest domem dla różnorodnego życia morskiego, w tym kolorowych ryb, żółwi i czasami delfinów, co przyciąga miłośników przyrody i entuzjastów sportów wodnych.

Oprócz plażowania i wodnych przygód Diani Beach oferuje szeroką gamę innych aktywności, takich jak kitesurfing, windsurfing, a nawet skok na spadochronie, który zapewnia niezapomniane widoki na ten tropikalny raj z lotu ptaka. Również golfiści znajdą coś dla siebie, gdyż w pobliżu plaży znajduje się kilka światowej klasy pól golfowych.

KeniaKenia
 • Tsavo East

Tsavo East to jeden z największych i najstarszych parków narodowych w Kenii, rozciągający się na ogromnym obszarze ponad 13 747 kilometrów kwadratowych. Park jest częścią większego ekosystemu Tsavo, który wraz z sąsiednim Tsavo West tworzy jedną z największych stref ochrony przyrody na świecie. Tsavo East znajduje się na wschód od autostrady łączącej Nairobi z Mombasą i jest znany ze swojej dzikiej, niedostępnej przyrody oraz zróżnicowanych krajobrazów.

Krajobraz Tsavo East jest głównie płaski, z dominacją czerwonych gleb pokrytych suchą trawą, rzadkimi drzewami i rzekami, które sezonowo wysychają. Park jest domem dla ogromnej różnorodności dzikich zwierząt, w tym dla ponad 500 gatunków ptaków i wielu dużych ssaków. Tsavo East jest szczególnie znany z dużych populacji słoni, ale także z obserwacji lwów, leopardów, gepardów, bawołów, zebry, żyraf oraz różnorodnych gatunków antylop i gazeli.

Tsavo East, KeniaTsavo East, Kenia

Park narodowy Tsavo East jest również znany z dramatycznych formacji geologicznych, w tym z Yatta Plateau, najdłuższego na świecie płaskowyżu wulkanicznego, oraz z Lugard Falls, malowniczych wodospadów i kaskad na rzece Galana, które są popularnym punktem wycieczek.

Dostępność parku jest dobra, oferuje kilka bram wjazdowych, a także rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, w tym pola namiotowe, lodge'y i ośrodki safari, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na safari dla turystów pragnących doświadczyć autentycznej przyrody Afryki.

 • Taita Hills

Taita Hills Parks, znany również jako Taita Hills Wildlife Sanctuary, to malowniczy rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej Kenii, w pobliżu granicy z Tanzanią. Jest częścią większego ekosystemu Tsavo, sąsiadując bezpośrednio z parkami narodowymi Tsavo East i Tsavo West, co sprawia, że jest ważnym korytarzem dla dzikiej fauny przemieszczającej się między tymi obszarami.

Rezerwat zajmuje powierzchnię około 110 kilometrów kwadratowych i jest usytuowany wśród malowniczych wzgórz Taita, które wznoszą się majestatycznie nad równiną Tsavo. Wzgórza te, pokryte gęstą roślinnością i porośnięte lasami, stanowią nie tylko piękne tło, ale także schronienie dla wielu gatunków fauny i flory.

Taita Hills Parks jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, które można obserwować podczas safari, w tym słonie, lwy, bawoły, zebry i różnorodne antylopy. Rezerwat słynie również z bogactwa ptaków, a ornitolodzy mogą tu spotkać rzadkie gatunki ptaków, które nie występują w innych częściach Kenii. Przyroda wzgórz Taita oferuje unikalne siedliska, które przyciągają miłośników przyrody z całego świata.

Taita Hills, KeniaTaita Hills, Kenia

Taita Hills Wildlife Sanctuary ma kluczowe znaczenie dla ochrony lokalnej bioróżnorodności, a jego działania koncentrują się na ochronie zagrożonych gatunków oraz edukacji ekologicznej. Rezerwat współpracuje z lokalnymi społecznościami i organizacjami międzynarodowymi, aby promować zrównoważony rozwój i turystykę ekologiczną, która wspiera ochronę przyrody i lokalną gospodarkę.
Dzięki swojemu położeniu i pięknym krajobrazom Taita Hills oferuje nie tylko safari fotograficzne, ale również możliwości na piesze wędrówki i obserwację ptaków w bardziej osobistej, intymnej atmosferze niż większe parki narodowe.

Taita Hills, Kenia

Kuchnia Kenii

Kuchnia Kenii jest tak różnorodna jak jej kultura, pełna smaków wynikających z bogatej historii i wpływów różnych grup etnicznych. Charakterystyczne jest połączenie lokalnych tradycji z wpływami arabskimi, indyjskimi i europejskimi, co tworzy unikalny i fascynujący miks kulinarny.

 • Podstawowe składniki

Podstawą kenijskiej diety są zboża takie jak kukurydza, sorgo i millet. Z nich przyrządzane są dania o różnej konsystencji i smaku, takie jak ugali (gotowana mąka kukurydziana, która jest twarda i elastyczna) oraz githeri (mieszanka gotowanej kukurydzy i fasoli). Inne ważne składniki to ryż, bataty, maniok i różnorodne zielone warzywa.

 • Mięso

Mięso, choć nie zawsze obecne na codziennym stole, jest popularne w formie grillowanej, w potrawach takich jak nyama choma, co oznacza "grillowane mięso" w języku suahili. Jest to zazwyczaj mięso wołowe, jagnięce lub kozie, serwowane z pikantnymi sosami lub prostymi dodatkami takimi jak kachumbari (świeża sałatka z pomidorów, cebuli i chilli).

 • Ryby i owoce morza

W rejonach nadmorskich, takich jak Mombasa, popularne są ryby i owoce morza. Można tu spróbować smażonych ryb, krewetek, homarów czy ośmiornic, często przyprawianych bogatym zestawem przypraw.

 • Przyprawy i aromaty

Kenijska kuchnia korzysta z bogatej palety przypraw, w tym z kardamonu, kurkumy, cynamonu, goździków i chilli. Te aromatyczne dodatki są dziedzictwem handlowym z krajami basenu Oceanu Indyjskiego.

Kuchnia Kenii Kuchnia Kenii
 • Popularne potrawy
  • Sukuma Wiki – potrawa z gotowanych zielonych liści, często kapusty, przyprawiana cebulą i pomidorami.
  • Chapati – płaski chleb pochodzący z kuchni indyjskiej, stał się podstawowym elementem w Kenii.
  • Mandazi – kenijskie pączki, lekko słodkie i często przyprawiane kardamonem, popularne na śniadanie lub jako przekąska.
 • Napoje

Popularnym napojem jest chai, słodka herbata z mlekiem, często przyprawiana mieszanką korzennych przypraw. Wśród alkoholi popularne są lokalne piwa i wino palmowe, zwane mnazi.
Tanie bilety lotnicze do Kenii - FRU.pl

Najlepsze ciekawostki o Kenii

1. Największe jezioro słone w Kenii, Jezioro Turkana, jest jednym z najstarszych na świecie.
2. Słowo "safari" pochodzi z języka suahili i oznacza podróż. Kenia jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie do obserwacji dzikiej przyrody i safari.
3. Drugi co do wysokości szczyt na świecie, Kilimandżaro, znajduje się na granicy Kenii i Tanzanii.
4. W dolinie Koobi Fora w północnej Kenii znaleziono jedną z najstarszych ludzkich skamielin na świecie, datowaną na około 1,9 miliona lat.
5. Język suahili jest jednym z dwóch oficjalnych języków Kenii (obok angielskiego) i jest szeroko używany jako lingua franca w Afryce Wschodniej.
6. Kenia była brytyjskim protektoratem do uzyskania niepodległości w 1963 roku, a wpływy kolonialne nadal są obecne w architekturze, kulturze i polityce kraju.
7. Kenia ma długą tradycję biegania maratonów i jest domem dla wielu znanych biegaczy, w tym Eliuda Kipchoge, który jest uznawany za jednego z najlepszych maratończyków w historii.
8. Kawa jest również ważną uprawą w Kenii, a kenijska kawa arabica jest znana z intensywnego smaku i aromatu.


Artykuł powstał w oparciu o wrażenia z podróży, wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule są autorstwa Marty Gałuszki