Skip to content
Aktualizacja: 21/06/2024

Podziel się na:

Meksyk to kraj o niezwykle bogatej kulturze, fascynującej historii i zapierających dech w piersiach krajobrazach. Choć Cancun przyciąga rzesze turystów swoimi białymi plażami i turkusowymi wodami, to prawdziwe piękno Meksyku kryje się w mniejszych, mniej znanych miastach. Odkrywając te ukryte perły, można zanurzyć się w autentycznym meksykańskim stylu życia, poznać lokalne tradycje, smakować regionalnych potraw i podziwiać architekturę, która opowiada historię wieków. W tym artykule zapraszamy do odkrycia najciekawszych mniejszych miast Meksyku, które z pewnością zasługują na uwagę każdego podróżnika pragnącego doświadczyć czegoś więcej niż typowy turystyczny szlak.

Puebla

Puebla, pełna oficjalna nazwa Puebla de Zaragoza, to urokliwe miasto położone w środkowym Meksyku. Znane jest ze swojej dobrze zachowanej kolonialnej architektury, barokowych kościołów i malowniczych uliczek. Miasto, założone w 1531 roku, oferuje niezwykłe połączenie historii, kultury i gastronomii, co czyni je jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Puebla jest również uznawane za miejsce narodzin kilku klasycznych dań meksykańskich, co dodatkowo przyciąga miłośników kuchni z całego świata.

Atrakcje turystyczne

 • Katedra w Puebla: Imponująca katedra, znajdująca się przy głównym placu miasta, jest jednym z najważniejszych zabytków Puebla. Zbudowana w stylu barokowym, zachwyca swoją architekturą i wnętrzem.
 • Kaplica del Rosario: Uważana za jeden z najpiękniejszych przykładów baroku meksykańskiego, ta kaplica w Kościele Santo Domingo olśniewa bogatymi zdobieniami i złoceniami.
 • Rynek Główny (Zócalo): Centralny plac miasta, otoczony historycznymi budynkami, jest idealnym miejscem na spacer i podziwianie lokalnej atmosfery. To również doskonałe miejsce, aby usiąść w jednej z licznych kawiarni i obserwować życie miasta.

Puebla, Meksyk

Doświadczenia kulinarne

 • Mole poblano: Słynne danie Puebla, mole poblano, to sos na bazie chili, czekolady i przypraw, podawany zazwyczaj z kurczakiem. Jego bogaty, złożony smak jest symbolem meksykańskiej kuchni.
 • Chiles en nogada: Inne znane danie z Puebla, chiles en nogada, składa się z nadziewanych chili podanych z sosem orzechowym i granatem. To danie jest często serwowane podczas obchodów Dnia Niepodległości Meksyku.

Podróż do Puebla

Puebla znajduje się około 130 kilometrów na południowy wschód od Mexico City, co przekłada się na około 2 godziny jazdy samochodem lub autobusem. Do miasta można również łatwo dojechać pociągiem lub wynajętym samochodem, co czyni go idealnym celem na jednodniową wycieczkę lub dłuższy pobyt.

✈️ Lotnisko w Mexico City

Międzynarodowe lotnisko Benito Juárez (Aeropuerto Internacional Benito Juárez) w Mexico City jest głównym portem lotniczym stolicy Meksyku i jednym z najważniejszych w Ameryce Łacińskiej. Obsługuje miliony pasażerów rocznie i oferuje loty do wielu destynacji na całym świecie. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z centrum miasta, a także z pobliskimi miastami, takimi jak Puebla.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Mexico City! ✈️ Sprawdzam loty do Meksyku 

San Miguel de Allende

San Miguel de Allende, położone w stanie Guanajuato, to miasto o wyjątkowej artystycznej atmosferze i urzekających, kolorowych uliczkach. Jego dobrze zachowana kolonialna architektura, tętniąca życiem scena artystyczna i przyjazna społeczność przyciągają zarówno turystów, jak i artystów z całego świata. Miasto to, założone w XVI wieku, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest znane z harmonijnego połączenia tradycji i nowoczesności.

Atrakcje turystyczne

 • Parroquia de San Miguel Arcángel: To imponujący kościół z fasadą w stylu neogotyckim, który jest ikoną miasta. Znajduje się przy głównym placu, Jardín Allende, i jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w San Miguel de Allende.
 • Fabrica La Aurora: Dawna fabryka tekstyliów przekształcona w centrum sztuki i designu. Znajdują się tu galerie, pracownie artystyczne, sklepy z rękodziełem oraz kawiarnie, co czyni to miejsce sercem artystycznej sceny miasta.
 • Jardin Allende: Centralny plac miasta, otoczony restauracjami, kawiarniami i sklepami. To idealne miejsce na relaks, obserwowanie lokalnego życia i podziwianie pięknej architektury miasta.

Parroquia de San Miguel Arcángel, Meksyk

Doświadczenia kulturalne

 • Festiwale artystyczne: San Miguel de Allende jest gospodarzem licznych festiwali, takich jak Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Kultury czy Festiwal Jazzowy, które przyciągają artystów i turystów z całego świata.
 • Galerie sztuki: Miasto jest domem dla wielu galerii prezentujących prace lokalnych i międzynarodowych artystów. Warto odwiedzić galerie na Calle Zacateros i w okolicach centrum.

Podróż do San Miguel de Allende

San Miguel de Allende znajduje się około 100 kilometrów na wschód od León, co przekłada się na około 1,5 godziny jazdy samochodem. Do miasta można również dojechać autobusem z León, co jest wygodną opcją dla turystów. Dobre połączenia drogowe sprawiają, że San Miguel de Allende jest łatwo dostępne dla podróżników przylatujących na lotnisko w León.

✈️ Lotnisko w León

Międzynarodowe lotnisko Del Bajío (Aeropuerto Internacional de Guanajuato), znajdujące się w Silao, blisko León, jest ważnym portem lotniczym obsługującym region Bajío. Lotnisko oferuje loty krajowe i międzynarodowe, łącząc León z wieloma miastami w Meksyku i poza nim. Transport z lotniska do San Miguel de Allende jest łatwo dostępny dzięki licznym opcjom, w tym taksówkom, usługom transportu prywatnego i wynajmowanym samochodom.

Jeszcze dziś zarezerwujcie bilety lotnicze do Leon i cieszcie się ekscytującą podróżą do Meksyku! ✈️ Rezerwuję loty do Leon

Tequila

Tequila to małe, urokliwe miasto w stanie Jalisco, znane na całym świecie jako miejsce narodzin słynnej meksykańskiej wódki – tequili. Położone u podnóża wulkanu Tequila, miasto to łączy bogatą historię z tradycją produkcji alkoholu. Jego malownicze uliczki, historyczne budynki i pola agawy sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika meksykańskiej kultury i trunków.

Atrakcje turystyczne

 • Wizyta w destylarniach tequili: Tequila jest domem dla wielu renomowanych destylarni, takich jak José Cuervo, Sauza i Herradura. Zwiedzanie destylarni pozwala na poznanie historii, procesu produkcji oraz degustację różnych rodzajów tequili.
 • Muzeum Tequili: Muzeum to oferuje głęboki wgląd w historię i kulturę związaną z produkcją tequili. Ekspozycje obejmują tradycyjne narzędzia, techniki destylacji i informacje o roli agawy.
 • Agave Landscape: Krajobraz zdominowany przez niebieskie agawy, z których produkuje się tequilę, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tu odbyć piesze wędrówki lub przejażdżki konne, podziwiając spektakularne widoki.

Unikalne doświadczenia

 • Degustacje tequili: Uczestnictwo w profesjonalnych degustacjach pozwala na poznanie subtelnych różnic między różnymi rodzajami tequili: blanco, reposado i añejo. Eksperci opowiedzą o właściwościach smakowych i technikach degustacji.
 • Poznanie procesu produkcji: Zwiedzanie plantacji agawy i obserwowanie procesu produkcji tequili, od zbioru agawy po destylację, to niezapomniane doświadczenie, które pozwala na zrozumienie, jak powstaje ten wyjątkowy trunek.

Tequila, Meksyk

Podróż do Tequila

Tequila znajduje się około 65 kilometrów na północny zachód od Guadalajary. Do miasta można również dojechać pociągiem turystycznym, takim jak Tequila Express czy Jose Cuervo Express, które oferują dodatkowe atrakcje podczas podróży, takie jak degustacje i występy muzyczne.

✈️ Lotnisko w Guadalajarze

Międzynarodowe lotnisko Don Miguel Hidalgo y Costilla (Aeropuerto Internacional de Guadalajara) jest jednym z najważniejszych portów lotniczych w Meksyku. Znajduje się około 17 kilometrów na południowy wschód od centrum Guadalajary. Lotnisko obsługuje liczne połączenia krajowe i międzynarodowe, oferując loty do głównych miast Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy i Ameryki Łacińskiej. Dzięki dogodnym połączeniom i nowoczesnej infrastrukturze, lotnisko w Guadalajarze stanowi idealny punkt wyjścia do odkrywania uroków regionu Jalisco, w tym malowniczego miasta Tequila i jego bogatego dziedzictwa związanego z produkcją tego znanego na całym świecie trunku.

Poznajcie naszą ofertę biletów lotniczych do Guadalajary! ✈️ Sprawdzam loty do Guadalajary! 

Mérida

Mérida, stolica stanu Jukatan, jest znana jako kulturalna perła regionu. To miasto pełne kolonialnej architektury, tętniących życiem placów i bogatej historii, które zachwyca zarówno turystów, jak i mieszkańców. Założone w 1542 roku, Mérida zachowała wiele ze swojego kolonialnego dziedzictwa, jednocześnie stając się nowoczesnym i dynamicznym centrum kulturalnym. Urokliwe uliczki, eleganckie rezydencje i przyjazna atmosfera czynią z niej jedno z najważniejszych miast na Jukatanie.

Atrakcje turystyczne

 • Paseo de Montejo: Ta szeroka aleja, wzorowana na paryskich bulwarach, jest jednym z najważniejszych miejsc w Méridzie. Znajdują się tu imponujące rezydencje z epoki kolonialnej, muzea, sklepy i restauracje. Paseo de Montejo jest idealnym miejscem na spacer, pozwalającym poczuć elegancję i historię miasta.
 • Katedra w Méridzie: Zbudowana w XVI wieku na ruinach starożytnego miasta Majów, katedra ta jest jednym z najstarszych kościołów w obu Amerykach. Jej imponująca fasada i bogate wnętrza czynią ją must-see podczas wizyty w Méridzie.
 • Gran Museo del Mundo Maya: To nowoczesne muzeum oferuje głęboki wgląd w historię i kulturę Majów, prezentując bogate zbiory artefaktów, interaktywne wystawy i nowoczesne prezentacje multimedialne.

Mérida, Meksyk

Kultura i tradycje

 • Rynki z lokalnym rzemiosłem: Mérida słynie z tętniących życiem rynków, takich jak Mercado Lucas de Gálvez, gdzie można znaleźć tradycyjne meksykańskie rękodzieło, ubrania, biżuterię i lokalne przysmaki. To doskonałe miejsce na zakupy pamiątek i zanurzenie się w lokalnej kulturze.
 • Tradycyjne tańce: Wiele placów i parków w Méridzie, jak na przykład Plaza Grande, gości regularne pokazy tradycyjnych tańców i muzyki. Warto zobaczyć występy jarana, tradycyjnego tańca Jukatanu, aby poczuć autentyczny klimat regionu.

Podróż do Mérida

Mérida znajduje się około 320 kilometrów na zachód od Cancun, czyli około 3,5 godziny jazdy samochodem. Istnieje również możliwość podróży autobusem, co jest wygodną i popularną opcją wśród turystów. Dobre połączenia drogowe między tymi dwoma miastami sprawiają, że podróż jest łatwa i komfortowa.

✈️ Lotnisko w Cancun

Międzynarodowe lotnisko Cancun (Aeropuerto Internacional de Cancún) znajduje się około 16 kilometrów na południowy zachód od centrum Cancun i oferuje liczne połączenia krajowe i międzynarodowe. Lotnisko posiada trzy terminale, które są nowoczesne i dobrze wyposażone, zapewniając pasażerom wszelkie udogodnienia potrzebne do komfortowej podróży. Znajduje się tam również wiele punktów informacyjnych oraz biur turystycznych, które mogą pomóc w organizacji dalszej podróży. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i licznych połączeniach, lotnisko w Cancun stanowi idealny punkt wyjścia do odkrywania uroków Jukatanu, w tym kulturalnej stolicy regionu, Méridy.

Bilety lotnicze do Cancun w najlepszych cenach znajdziecie klikając link! ☛ ✈️ Loty do Cancun!