Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Z zapachem jaśminu unoszącym się na ulicach i drzewkami pomarańczowymi rosnącymi na maleńkich dziedzińcach Sewilla to miasto, które zachęca do spacerów. Skąpane w słońcu przez większą część roku mauretańskie budynki i maleńkie uliczki w kolorze miodu zachwycają swoim urokiem.

 

Sprawdźcie nasz przewodnik i odkryjcie słoneczną Sewillę wiosną!

 

Długa historia obdarzyła Sewillę mieszanką ciekawych stylów architektonicznych i całym mnóstwem wspaniałych rzeczy do zrobienia. Znajdują się one w czterech głównych częściach miasta: Barrio de Santa Cruz, czyli centrum turystyczne Sevilli, El Centro znane jako centrum starego miasta. Południe znane jest z rozległych zielonych terenów i pięknych pałaców, natomiast zachodnia część miasta słynie z komercyjnych budynków i ekscentrycznej sztuki. Sprawdźcie, które miejsca są szczególnie ważne na trasie wycieczki po słonecznej Sewilli wiosną. 

 

Alcázar de Sevilla

Alcázar de Sevilla to Pałac Królewski w Sewilli. Ciekawostką jest fakt, że nazwa „Alcazar” oznacza po hiszpańsku zamek i pochodzi od arabskiego słowa al-qasr (twierdza lub pałac). Jego budowa rozpoczęła się w roku 913 w miejscu, gdzie niegdyś stała rzymska forteca, na polecenie Abd-ar-Rahman III, który był pierwszym kalifem Al-Andalus. Od tego czasu był on rozbudowany przez kolejnych władców tego regionu. 

Kompleks pałaców utrzymany jest w stylu mudejar, który jest stylem architektonicznym z wieloma wpływami kultury mauretańskiej i chrześcijańskiej. Wystrój wnętrz jest wręcz przepiękny. Każdy pokój i dziedziniec ozdobiony jest geometrycznymi wzorami, roślinnością i tradycyjnymi azulejos. Jest to najstarszy nadal używany pałac w Europie! Kiedy król Filip VI odwiedza Sewillę, ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pałac jest nadal jego rezydencją. To bardzo popularna atrakcja, więc warto zakupić bilety wcześniej

Miejsce to jest również warte zobaczenia ze względu na naprawdę ogromne ogrody z fontannami i klombami kwiatów. Dobrze jest cieszyć się odrobiną cienia podczas słonecznej andaluzyjskiej wiosny!

Alcazar, Sweilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Catedral de Santa María de la Sede

Największy katolicki zabytek Sewilli zadziwia swoją wielkością: jest to największa gotycka katedra na świecie. Budowa tego rozległego gotyckiego kompleksu, w którym mieści się 80 kaplic i najdłuższa centralna nawa w Hiszpanii, rozpoczęła się w 1401 roku na miejscu dawnego meczetu. Prace trwały ponad 100 lat, a w 1507 roku katedra została ostatecznie ukończona, realizując cel zespołu projektowego, aby stworzyć coś „tak pięknego i tak wspaniałego, że ci, którzy to zobaczą, pomyślą, że jesteśmy szaleni”.

Jedną z głównych atrakcji katedry dla zwiedzających jest Grób Krzysztofa Kolumba, w którym znajdują się szczątki wielkiego odkrywcy, który zmarł w ubóstwie w Valladolid. Sam grób jest z 1892 roku, z czterema posągami mającymi reprezentować królestwa Kastylii, Leonu, Aragonii i Nawarry. Zwróćcie też uwagę na Capilla Mayor (Wielka Kaplica), zdominowana przez rozległe gotyckie retablo (ołtarz) składający się z 45 rzeźbionych scen z życia Chrystusa. Dzieło życia  rzemieślnika, Pierre'a Dancarta, jest największym arcydziełem katedry — największym i najbogatszym ołtarzem na świecie i jednym z najwspanialszych przykładów gotyckiej rzeźby w drewnie

Catedral de Santa María de la Sede, Sewilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Plaza de España

Zbudowany w 1929 roku na wystawę iberoamerykańską słynny plac w Sewilli jest z pewnością jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Znajdujący się w Parque de María Luisa plac o powierzchni prawie 50 000 metrów kwadratowych jest uroczy i imponujący dzięki wspaniałym fontannom, kanałom, mostom w stylu weneckim reprezentującym cztery starożytne królestwa Hiszpanii i kolorowym, wyłożonym mozaiką wnękom 48 różnych regionów Hiszpanii. To fantastyczne miejsce na popołudniowy spacer, romantyczną przejażdżkę łodzią po kanale lub przejażdżkę bryczką po placu. Dziś na placu mieści się wiele urzędów państwowych. Jednak przez lata był wykorzystywany jako scenografia dla tak popularnych filmów i programów telewizyjnych Gwiezdne wojny: Atak klonów i niektóre odcinki Gry o Tron.

 

Parque de María Luisa

Parque de María Luisa sąsiaduje ze słynnym, wspomnianym powyżej, Plaza de España. Pierwotnie park ten był częścią ogrodów pałacu San Telmo, ale w 1893 roku ogrody zostały przekazane miastu Sewilli w celu stworzenia dużego parku publicznego.

Park jest oazą spokoju w Sewilli i zapewnia ochłodę w upalne dni. Jest to piękne miejsce do spacerów wiosną, kiedy w parku kwitnie wiele gatunków roślin i kwiatów oraz kiedy mieszkańcy – gołębie, papugi, kaczki i łabędzie – wesoło spacerują po parku. Wśród rozciągających się wzdłuż brzegów Gwadalkiwiru zacienionych chodników, wyłożonych kafelkami fontann, stawów i tropikalnych roślin znajduje się pawilon Mudejar, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Popularnej i Tradycji Sewilli.

Jeśli chcecie odpocząć i cieszyć się piękną florą i fauną podczas spaceru po wiosennej Sewilli to skierujcie się do tego parku!

 

Plaza de Toros de Sevilla

Plaza de Toros de Sevilla to największa i najważniejsza arena walk byków w Hiszpanii. Owalna arena znajduje się w dzielnicy portowej El Arenal, została zbudowana w XVIII wieku i może pomieścić 13 000 widzów. Plaza de Toros ma wyjątkową barokową fasadę z lat 1762-1881.

Największy festiwal walk byków na świecie odbywa się podczas tygodnia festiwalowego Feria de Abril. Legendarna fiesta Sewilli odbywa się dwa tygodnie po Wielkanocy i jest jednym z największych targów w Andaluzji.

W tym miejscu znajduje się także „Muzeum walk byków” z m.in. salą z obrazami o walkach byków. W muzeum prezentowane są wszelkiego rodzaju przedmioty, które pokazują historię i ewolucję walk byków i toreros w Hiszpanii. W pobliżu areny walk byków znajduje się kilka posągów osób, które były znaczące w historii walk, takich jak toreadorzy Curro Romero, czy  Manolo Vázquez. To pełne historii miejsce jest ważnym punkcie na trasie wiosennej wycieczki po słonecznej Sewilii. 

Plaza de Toros de Sevilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Las Setas de Sevilla

Na Plaza de la Encarnación stoi pomnik znany jako „grzyby Sewilli” („Las Setas de Sevilla”). Budynek, który został wybudowany w 2011 roku, został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Jürgena Mayera, który wygrał konkurs na projekt rewitalizacji placu. Jest to największa drewniana konstrukcja na świecie (150 × 70 metrów i 26 metrów wysokości).

Na szczycie parasoli drewnianych grzybów znajduje się specjalny chodnik i taras z piękną panoramą ("El Mirador"). To ciekawe miejsce oferuje również muzeum archeologiczne, sklepy, a także kilka barów i restauracji. Podczas zwiedzania wiosennej, słonecznej Sewilli z pewnością warto wybrać się na spacer po Las Setas de Sevilla.

Las Setas de Sevilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Torre del Oro

Torre del Oro tłumaczy się jako Wieża Złota. Ta budowla o wysokości 36 metrów została zbudowana przez Almohadów w XII wieku i była częścią mauretańskiego muru miejskiego, który biegł między pałacem Alcazar a resztą Sewilli. Celem wieży było kontrolowanie żeglugi na Gwadalkiwirze. Ciężki łańcuch biegł pod wodą z masywnej wieży na drugą stronę, aby uniemożliwić wrogim statkom pływanie po rzece. Nazwa wieży nawiązuje do okresu prosperity Andaluzji w czasach kolonii latynoamerykańskich. Kiedy statki wpłynęły do ​​Sewilli przez rzekę, mogły tu wyładować swój ładunek. 

Dziś w Torre de Oro mieści się muzeum marynarki wojennej z miniaturowymi modelami i dawnymi narzędziami nawigacyjnymi. Na górze znajduje się również taras widokowy, z którego roztacza się ładny widok na katedrę, rzekę i dzielnicę Triana położoną po drugiej stronie Gwadalkiwiru. Warto zaplanować wejście do muzeum na poniedziałek, ponieważ wtedy jest ono darmowe!

Torre del Oro, Sewilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Triana Sewilla

Triana to dzielnica położona po drugiej stronie Gwadalkiwiru, do której można dotrzeć mostem „Puente de Isabel II”. Jest to tętniąca życiem dzielnica klasy robotniczej, która była domem dla  wielu znanych torreadorów i tancerzy flamenco. Triana to raczej autentyczna dzielnica przeplatana małymi uliczkami, po których przyjemnie się spaceruje.

Historycznie dzielnica Triana była centralnym punktem wszystkich głównych (wodnych) dróg miasta. Ta dzielnica handlowa słynęła z typowych płytek Azulejos i ceramiki. Triana ma coś nowego do odkrycia za każdym rogiem, w domach ze słynnymi sąsiednimi patiami, w barze lub sklepie, który jest stałym elementem sąsiedztwa. Wizyta w tej dzielnicy pozwoli Wam poczuć się jak lokalny mieszkaniec tego wspaniałego miasta.

 

Barrio Santa Cruz

Poruszanie się po krętych ścieżkach i wąskich uliczkach wielowiekowej dzielnicy jest urzekające dla każdego podróżnika. Nawet wśród wielu malowniczych dzielnic Europy, Barrio Santa Cruz wyróżnia się swoją XV-wieczną historią i mnóstwem uroczych restauracji i sklepów, nie wspominając o placach porośniętych drzewami pomarańczowymi, które czekają na spacerowiczów za każdym zakrętem. Barrio Santa Cruz był dzielnicą żydowską miasta przed hiszpańską inkwizycją pod koniec XV wieku, kiedy Żydzi zostali wygnani z kraju. Wiele z okolicznych kościołów, które stoją dzisiaj, było pierwotnie synagogami.

Dodatkową zaletą wizyty w tej dzielnicy jest to, że ulice są zaprojektowane tak, aby tworzyć, jak najwięcej cienia, dzięki czemu Barrio Santa Cruz jest świetną ucieczką od upału słońca Sewilli. Z mnóstwem kawiarni serwujących tapas, barami flamenco oferującymi rozrywkę na żywo i zabytkami przy placach, nic dziwnego, że Barrio Santa Cruz jest wyjątkowo popularny wśród odwiedzających. Jeśli będziecie mieli już dość ruchliwych ulic, wybierzcie się do, malowniczej i typowo cichej zielonej przestrzeni, która graniczy ze wschodnim krańcem Santa Cruz.

 

Flamenco

Jeśli szukacie prawdziwych wrażeń w Sewilli, to musicie zaznaczyć na swojej trasie występ flamenco! Sztuka tańca flamenco powstała w Andaluzji w południowej Hiszpanii; jest to część cygańskiego dziedzictwa „gitanos”, wywodzącego się z kultury indyjskiej, arabskiej i hiszpańskiej. W Sewilli możecie wybierać spośród wielu miejsc, aby cieszyć się występem flamenco. Wszystko zależy od tego, czego szukacie. Niektóre oferty zawierają występ przy akompaniamencie kolacji, a niektóre są poważne, z naciskiem na historię, tradycję i formę. To niesamowite wydarzenie pozostanie na długo w pamięci wszystkich podróżników odwiedzających Sewillę. 

Plaza de Espana, Flamenco, Sewilla, Andaluzja, Hiszpania

 

Tapas 

Sewilla jest znana na całym świecie ze swojej architektury i tańca flamenco, ale przygody w Sewilli w Hiszpanii muszą obejmować tapas! Dzięki setkom barów tapas w całym mieście jest to integralna część życia w Sewilli. Z pewnością warto odwiedzić najstarszy bar tapas w Sewilli. Należący do tej samej rodziny od 1858 roku El Rinconcillo został założony w 1670 roku i początkowo działał jako tawerna i sklepik z artykułami spożywczymi. Rodzina De Rueda, z oddaniem na rzecz zachowania przeszłości, zachowała wiele aspektów oryginalnego budynku sprzed ponad 300 lat. Skupiając się na lokalnych andaluzyjskich przepisach i składnikach, jedzenie w El Rinconcillo jest prawdziwą ucztą. To punkt obowiązkowy na trasie po słonecznej Sewilli wiosną!